رتبه‌بندی Weiss برای ارزهای رمزنگاری شده تحت شرایط پیچیده ای منتشر شد.

آژانس رتبه‌بندی Weiss، یکی از قدیمی‌ترین سرویس‌های رتبه‌بندی کسب و کار و مسائل مالی در ایالات متحده است که به تازگی رتبه‌بندی ۷۴ ارز رمزنگاری‌ شده را منتشر کرده است. در این گزارش ارزهای گوناگون مورد بررسی قرار گرفته‌اند و معایب و مزایای هرکدام بیان شده است. پس از انتشار این رده‌بندی مشکلاتی برای سایت پیش آمد که از جمله آن ها می‌توان به حمله  DDoS و انتشار رده‌بندی‌های غیر معتبر جعلی  از سوی سایت ها و گروه های دیگر اشاره کرد؛ البته به تازگی شک و شبهه ها در مورد سلامت کار این سایت زیاد شده و تا اقدامات آتی عدم استفاده از اطلاعات این وب‌سابت پیشنهاد می‌شود.

0 180

آژانس رتبه‌بندی Weiss، یکی از قدیمی‌ترین سرویس‌های رتبه‌بندی کسب و کار و مسائل مالی در ایالات متحده است که امروز قابل پیش‌بینی‌ترین رتبه‌بندی ارزهای رمزنگاری شده را منتشر کرد. در هفته گذشته، شرکت پالم بیچ فلوریدا (Palm Beach, Florida)، برنامه‌های خود را برای شروع رتبه‌بندی ارزهای رمزنگاری‌شده در وب سایت رتبه‌بندی Weiss اعلام کرد.

بر اساس اعلام رسمی در امروز ۲۴ ژانویه، آن‌ها با هیاهوی کمتر و بحث بیشتری مواجه شدند.

گزارش رسمی حاکی از رتبه‌بندی منصفانه +C برای بیت‌کوین است، سکه‌ای که برای مدتی پدربزرگ ارزهای دیجیتال بود، نمره عالی برای امنیت و پذیرش گسترده دریافت کرده است، ولی با این وجود در شبکه خود با مشکلات بزرگی همچون تاخیر و کارمزد بالای تراکنش‌ها مواجه است.

از سوی دیگر، اتریوم که دومین ارز ررمز پذیرفته شده است، باوجود برخی کاستی‌ها از تکنولوژی قابل ارتقا و سرعت بهتر بهره‌مند است؛ به همین دلیل رتبه خوب B را دریافت کرد.

سکه‌های دیگری که نمره B- و B را دریافت کرده‌اند شامل کاردانو(Cardano)، ای او اس(EOS)، نئو( Neo) و استیم (Steem) هستند و  اکثر سکه‌های دیگر نمره‌های منصفانه C- ، C و +C را به مانند بیت‌کوین بدست آورده‌اند. تعدادی عملکرد بد در این گروه با نمره D ثبت شده است که شامل پات‌کوین (PotCoin) و مچ‌پول(MatchPool) می‌باشد؛ گفتنی است که هیچ‌کدام از ۷۴ سکه رتبه‌بندی شده در رتبه‌بندی اولیه Weiss، نمره تکخال یا همان A به معنی عالی بودن را دریافت نکردند.

مارتین وایز (Martin Weiss) در مصاحبه با CNBC Squawk Box بیان داشت که شرکت در هنگام ارزیابی ارزش ارزهای رمزنگاری‌شده به تعدادی فاکتور از جمله نسبت ریسک به سود سرمایه گذاری، فن‌آوری و احتمال پذیرش نگاه می‌کند.

وی در این مصاحبه گفت‌:”شما می‌توانید یک شاخص تکنولوژی عالی داشته باشید – همه قطعات لازم برای یک ارز بسیار خوب و قوی وجود داشته باشد – اما باید آن را در بازار آزمایش کنید که ممکن است موفق نشود، و این همان چیزی است که در آخرین آزمون یعنی شاخص چهارم وجود دارد.”

در خبرهای دیگر، رتبه‌بندی با موانع و شایعات مواجه شده است

در آستانه افتتاحیه رتبه‌بندی، وب‌سایت وایس، خبری مبنی بر یک حمله‌ منع سرویس به وب‌سایت خود منتشر کرد و در نتیجه این حمله  DDoS که وایس ادعا می‌کرد از کره نشات گرفته است، این سایت صبح روز ۲۴ ژانویه از دسترس خارج شد.

کارمندان Weiss Ratings  تمام طول شب گذشته درحال دفع حملات DDoS صورت گرفته از کره بر روی این سایت بودند. این حملات بر اساس فراخوان‌هایی در شبکه‌های اجتماعی کره‌ای انجام شد تا وب‌سایت Weiss Ratings را دچار مشکل کند.

مارتین دی وایس اعتقاد دارد که حملات امروز تلاشی در جهت خنثی کردن رتبه‌بندی‌های منتشر شده بوده است زیرا گفتگوها در رسانه‌های اجتماعی بیان می‌دارند که این رتبه‎‌بندی یک ترس قابل توجه به وجود آورده و نظر منفی این سایت برای برخی ارزها خطرناک است و موجب افت قیمت آن‌ها خواهد شد.

برای آتش‌بیاری بیشتر در معرکه، نسخه‌های تقلبی این گزارش به جای انتشار در تاریخ ۲۴ ژانویه یعنی تاریخ رسمی انتشار گزارش، در تاریخ ۲۵ ژانویه منتشر شد که علاوه بر اینکه به نظر می‌رسد کپی جعلی در مایکروسافت اکسل طراحی شده است، رتبه‌بندی Tron را نیز با ++A نشان می‌دهد و این در حالی است که در رتبه‌بندی وایس بالاترین رتبه +A  است.

Weiss Ratings  در توییتی به کاربران در مورد رتبه‌بندی دروغین هشدار داد و به آنها گوشزد کرد که فقط به اطلاعاتی در مورد رتبه‌بندی ارز رمز ها  اعتماد کنند که در دامنه‌ی اینترنتی آن‌ها منتشر می‌شود.

Weiss [email protected]

هشدار فوری برای کاربران: مراقب رتبه‌بندی‌های جعلی منتشر شده در توییتر و اینترنت باشید. تنها آدرس صحیح شرکت رتبه‌بندی ارزهای رمزنگاری شده آدرس https://t.co/ec61TcJlDE است.

وایس ریتینگ@WeissRatings 24 ژانویه ۲۰۱۷

با این حال هیچ یک از اعضای جامعه رمز ارزها تحت تاثیر این رتبه‌بندی‌ها قرار نمی‌گیرند. پست‌های ردیت(Reddit)، منطق پشت مقایسه اتریوم با کاردانو، که فقط یک کاغذ معرفی کسب و کار دارد یا منطق پشت مقایسه اتریوم با EOS را که هنوز شبکه آزمایشی دارد، به چالش کشیدند. چیزی که بیشتر گیج‌کننده است این حقیقت است که بیشتر این اکوسیستم‌ها همان نمره C را دریافت کرده‌اند که داج‌کوین (DogeCoin) دریافت کرده است و داج‌کوین همان پروژه‌ای است که بنیانگذارش آن را یک جوک نامیده بود.

هشدار به مخاطبان

گزارش‌ها حاکی از آن است که گزارش رسمی یک کلاه‌برداری است و صفحه اینترنتی که این گزارشات را ثبت می‌کرد دامنه­ای است که توسط هکرها برای به دام انداختن سرمایه‌گذاران ناآشنا برای پرداخت به سرویس‌های جعلی ساخته شده است.

در این مرحله ما نمی‌توانیم این اتهامات را تایید یا رد کنیم، اما کوین اسکوئر (CoinSquare) به تازگی در مقاله‌­ای ادعا می‌کند  که Weiss مشروعیت هر دو موضوع رتبه‌بندی و سرویس اشتراک را تأیید کرده است.

CNBC هم روایت دیگری در مورد رتبه‌بندی‌ها منتشر کرده است، بنابراین عاقلانه است منتظر بمانیم تا ببینیم آیا Weiss با اعلامیه‌های رسمی و شفاف در مورد این موضوع واکنش میدهد یا خیر.

یک کپی از این رتبه‌بندی‌های رسمی را می‌توانید در اینجا پیدا کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.