رای‌‌گیری MakerDAO درمورد افزایش کارمزدها برای استیبل کوین اتریوم

گروه توسعه‌‌دهنده متن‌‌باز پشتیبان استیبل کوین مبتنی بر اتریومِ DAI می‌‌خواهد بداند که آیا کارمزدهای بالاتر می‌‌تواند به مشکلات نقدینگی آن‌‌ها کمک کند یا خیر. طی دورهمی هفتگی توسعه‌‌دهندگان در 28 فوریه، برخی از دارندگان توکن از جمله رونه کریستینسن، موسس MakerDAO از نگرانی‌‌های خود را مبنی بر اینکه آیا پگ (peg یا همان مکانیسمی که ارزش ثابتی برای ارز رمزنگاری شده حفظ می‌‌کند)، می‌‌تواند با محدودیت‌‌های طراحی فعلی ادامه دهد یا نه، ابراز داشت.

0 91

کریستینسن گفت که پنجشنبه گذشته، پشتوانه (peg) دلاریِ DAI تقریبا در یک نقطه شکست قرار دارد و نبود تقاضای ارگانیک، ممکن است منجر به یک بازخورد خطرناک و کاهش شدید قیمت‌‌ها شود. سپس او تقاضای یک نظرسنجی اجتماعی برای کمک به رای‌‌دهی سهامداران در افزایش کارمزدها و افزایش سقف بدهی سیستم استیبل کوین را مطرح کرد.

از روز دوشنبه، افرادی که توکن‌‌های مدیریتی MKR دارند می‌‌توانند درباره افزایش کارمزد ثبات Dai از 1.5 درصد به 3.5 درصد، نظر خود را اعلام کنند. بر اساس آمار کوین‌‌مارکت‌‌کپ، استیبل کوین تا به اینجا در سال 2019، دچار نوسانی بین 0.98 تا 1.02 دلار در بازارهای جهانی شده ‌‌است. اما در کوین‌‌بیس Pro و بیت‌‌فاینکس، این بازه از ژانویه تا به امروز در همان حوالی 0.98 دلار باقی مانده‌‌است.

روز سه شنبه سیروس یونسی، مدیر خطر MakerDAO در یک گردهمایی عمومی چنین گفت:

ما به معامله خوبی رسیده بودیم، اما متاسفانه باید کمی صبر کنیم تا به سطح صحیحی از کارمزدهای ثبات برسیم.

در فوریه، دارندگان MKR برای افزایش کارمزدها به میزان 0.5 درصد، رای دادند. هرچند یک پست رسمی ردیت که در دوشنبه منتشر شد، نسبت به تاثیر این 1 درصد مجموع، هشدار داد:

تیم داخلی خطر توصیه می‌‌کند که میزان اضافی برای این پیشنهاد و پیشنهادهای آتی به 2 درصد افزایش یابد تا ترند این پگ به خوبی اصلاح شود.

تاثیر این افزایش‌‌های کارمزد می‌‌تواند تاثیرات شدیدی در نرم‌‌افزارهای متعدد که در حال حاضر هم از استیبل‌‌کوین محبوب برای فعالیت‌‌های درون خانه استفاده می‌‌کنند، داشته باشد.

به عنوان مثال، گیت‌‌کوین در حال حاضر با سکه‌‌های DAI پرداخت را انجام می‌‌دهد و کل این پرداخت‌‌ها در پلتفرم‌‌های کانال صورت می‌‌گیرد (مثل شبکه کانکست که به زودی یک انتشار مین‌‌نت در اتریوم خواهد داشت). DAI در این زمینه به عنوان یک واسطه تراکنشی اولیه عمل می‌‌کند.

CDP های DAI

در حال حاضر بیش از 2 میلیون توکن اتر در قراردادهای هوشمند MakerDAO نگهداری می‌‌شود که حدود 2 درصد عرضه کلی اتر را به خود اختصاص داده ‌‌است.

با این حال، بخش اعظم پذیرش DAI در حال حاضر، شکل موضع بدهی وثیقه‌‌ای به خود گرفته و این به آن معنا است که کاربران در DAI دلار پگی‌‌شده، سه برابرِ اترِ مورد نظر خود برای برداشت را نگهداری خواهند کرد. سپس دارندگان DAI به طور کلی DAI را در صرافی‌‌های خارجی به منظور پرداخت قبض‌‌های فیاتی، نقد خواهند کرد.

محبوبیت رو به رشد چنین وام‌‌هایی می‌‌تواند عامل مهم در کاهش ثبات شبکه وسیع‌‌تر باشد. به طور خلاصه، به نظر می‌‌رسد تقاضای اساسی برای خود DAI به اندازه تقاضا برای وام‌‌هایی که اساسا یک مسیر کوتاه فیاتی می‌‌شوند، سریع نباشد.

بر اساس اطلاعات MakerDAO، فاصله بین دارندگان DAI که جایگاه خود را فروخته‌‌اند و افرادی که بعدا در همان ماه DIA را خریده‌‌اند (احتمالا برای پرداخت وام‌‌ها)، در سال 2019 بیشتر شده باشد.

CDP های DAI

عرضه DAI (تصویر از MakerDAO)

اگر بخواهیم صادق باشیم، مشارکت‌‌کنندگان و کارمندان MakerDAO برای افزایش تقاضای استیبل‌‌کوین‌‌ها، آن هم فراتر از اکوسیستم اتریوم، تلاش می‌‌کنند.

نادیا آلوارز، همکار توسعه تجاری MakerDAO برای لاتین آمریکا (Latin America) به کوین‌‌دسک گفت که شرکت‌‌های خدمات مالی کریپتو در حال حاضر از DAI برای انتقال‌‌های بها استفاده می‌‌کنند. به عنوان مثال، بوئن‌‌بیت، صرافی بیت‌‌کوین و بوئن‌‌گیرو، صرافی ارز فیات در پشت صحنه و به صورت غیر علنی از DAI برای انتقال بها استفاده می‌‌کنند.

با این حال، طبق آمار خود MakerDAO، اکثریت دارندگان DAI در اولین ساعت مالکیت خود، از این استیبل‌‌کوین استفاده می‌‌کنند تا احتمالا دارایی را نقد کنند.

به علاوه، اگر قیمت ETH در مقایسه با وثیقه اصلی 300 درصدی، به زیر 150 درصد برسد، وثیقه اتر در هر DAI CDP به صورت اتوماتیک نقد می‌‌شود. کاربران مطمئن نیستند که آیا می‌‌توانند وثیقه خود را باز پس بگیرند. از این رو، تناقض DAI CDP در همین قسمت وجود دارد.

عادات کاربر DAI

عادات کاربر DAI (تصویر از MakerDAO)

شفافیت

تا به اینجا، مشخص نبوده که چه کسی مسئول تامین داده‌‌های پیگیری قیمت‌‌ها در قرارداد هوشمند است.

افراد زیادی در این اکوسیستم حضور هستند که توکن ثانویه MKR در اختیار دارند و این توکن به دارندگان، امکان رای‌‌دادن در مشکلات DAI مدیریتی را می‌‌دهد. پروژه مرکزی DAI با نام MakerDAO و موسسه غیرانتفاعی MKR جزو این افراد هستند.

سخنگوی MakerDAO می‌‌گوید که قرارداد هوشمند یک ساله CDP توسط توسعه‌‌دهندگان Maker از جمله رئیس اوراکل‌‌های پروژه، ماریانو کونتی نوشته شده و همچنین شرکت‌‌هایی مثل Compound Finance و Gnosis از آن استفاده می‌‌کنند.

بدون مشخص کردن فرد یا شرکت خاصی (به دلایل امنیتی)، سخنگو توضیح می‌‌دهد که یک شبکه غیرمتمرکز از کارمندان Maker، اعضای اجتماع و افراد دیگر پروژه‌‌ها، روی هم رفته 14 منبع را ایجاد می‌‌کنند و این منابع، داده‌‌های قیمت را ارائه و قیمت میانه اتر را محاسبه می‌‌کنند.

سخنگو اضافه می‌‌کند افرادی که توکن MKR دارند، تنها افرادی هستند که می‌‌توانند در حذف یا افزودن منابع اطلاعاتی نظر دهند. این مسئله یک نقطه عطف مهم خواهد بود، زیرا دارندگان DAI نظرات متناقضی در سقف دهی خزانه DAI دارند.

صحبت از نقد کردن وثیقه اتر در صورتی که بازار سقوط کند، یک جنبه مهم در بحث‌‌های عمومی است. هرچند طی گردهمایی 28 فوریه، کریستینسن تاکید کرد که این مسئله در حال حاضرر فقط به صورت فرضی بوده و تیم می‌‌خواهد از بدترین حالات ممکن جلوگیری کند.

و طبق مطالعه‌‌ای که از سوی شرکت سرمایه‌‌گذاری Placeholder انجام شده، کمتر از 10 درصد دارندگان توکن MKR در رای‌‌گیری قبلی به منظور افزایش کارمزدهای ثابت تا حد 2 درصد، شرکت کردند.

سهامداران

به منظور بقای یک استیبل کوین، اکوسیستم متفاوتی از سهامداران مورد نیاز خواهد بود. فعلا، مدیریت DAI از سوی سرمایه‌‌گذارانی مدیریت می‌‌شود که اساس توکن‌‌های MKR را در اختیار دارند که در این بین، 6 درصد به آندریسن هوروویتز و سرمایه 16z او تعلق دارد.

طبق اعلام اتراسکن، سه دارنده برتر MKR، 55 درصد توکن‌‌ها را در اختیار دارند و دارنده اصلی حدود 27 درصد را به خود اختصاص داده. سخنگوی صندوق سرمایه‌‌گذاری Polychain Capital تایید کرد که بخش قابل توجهی از توکن‌‌های MKR را در اختیار دارد.

همچنین هم‌‌بنیانگذار 1confirmation ، نیک تومانیو تایید کرد که صندوق سرمایه‌‌گذاری او هم بخش قابل توجهی توکن MKR در اختیار دارد و افزود:

MakerDAO به آرامی در حال تبدیل کردن بیشینه‌‌گرایان به واقع‌گرایان بوده و یکی از هیجان‌‌انگیزترین پروژه‌‌های این اکوسیستم را از نظر جاه‌‌طلبی و استفاده واقعی به خود اختصاص داده ‌‌است.

نام باقی 10 نفر دارنده اصلی هم به صورت عمومی منتشر نشده‌‌ است. سخنگوی هم‌‌بنیانگذار اتریوم، جوزف لوبین که خوشه ConsenSys را در اختیار دارد و متاماسک و گیت‌‌کوین را مدیرت می‌‌کند و سخنگوی موسسه اتریوم، از نظر دادن درباره دارایی قابل‌‌توجه MKR، امتناع کردند. صرف‌‌نظر از اینکه آیا ConsenSys برای خود MKR دارد یا خیر، نقش مهمی را در پذیرش خرده‌‌فروشی آن بر عهده خواهد داشت.

آستین گریفیت، مدیر تحقیقات گیت‌‌کوین، یک کیف xDai برای کمک به پیوستن کاربران به سیستم، بدون نیاز به تولید کلیدهای خصوصی توسعه داده‌‌است. طبق اعلام گریفیت، تسهیل دسترسی به تراکنش اولیه و نامگذاری بها در قالب دلار، این رمزنگاری را به افرادی که اطلاعی از توکن‌‌ها ندارند، بیشتر معرفی خواهد کرد. گریفیت می‌‌گوید:

ما در نهایت می‌‌خواهیم برخی از این تبادلات را ایجاد کنیم تا هنگامی که یک DAI دارید و این DAI به دلار تبدیل شده، نگران 0.0001 اتر نباشید.

شفافیت و مسئولیت

Maker Foundation که توسط دارندگان توکن MKR اداره می‌‌شود، سرمایه پروژه MakerDAO را مهیا می‌‌کند. این پروژه وظیفه نگهداری سیستم نظارت بر قیمتی را به عهده دارد که به عنوان اوراکل شناخته می‌‌شود.

طبق اعلام استیون بکر، مدیر ارشد عامل MakerDAO، تا سال 2020، کاربران DAI می‌‌توانند وام‌‌های دلاری با استفاده از توکن‌‌های مختلف همانند پروژه‌‌های اتریوم در فروش توکن دریافت کنند و در شرکت‌‌هایی مثل Polychain Capital سرمایه‌‌گذاری داشته باشند.

در همین حال، استیفن پالی، همکار شرکت وکالت اندرسون کیل واقع در واشنگتون به کوین‌‌دسک گفت که نبود شفافیت در اکوسیستم DAI و اوراکل آن، می‌‌تواند فضا را برای مسئولیت باز بگذارد. پالی می‌‌گوید:

آن‌‌ها به طور متناقض چیزی را ایجاد می‌‌کنند که قرار است شفاف باشد، اما قرار دادن آن بر مبنای چیزی است که توجیه نخواهد داشت. چه تضمینی وجود دارد که نقدینگی بر اساس تحلیل‌‌های منطقی و بی‌‌طرف صورت بگیرد؟ من نسبت به این مسئله شک دارم که آیا اصلا یک Oz پشت کلمه اوراکل وجود دارد یا خیر. می‌‌خواهم بدانم که چه کسی پشت پرده قرار دارد.

برنامه سیستم اوراکل بر مبنای کاربران DAI مثل ریچارد برتون، مدیر عامل شرکت کیف رمز ارز Balance قرار دارد که نسبت به صعود آتی بازار امیدوار هستند. برتون یک CDP گرفت تا حقوق افراد حاضر در استارت‌‌آپ خود را پرداخت کند. همچنین کارمند سابق SpankChain، چلسی پالمر که هنگام افزایش قیمت‌‌های اتر به کار خود پایان داد، توییتی را منتشر و اعلام کرد که قصد اضافه‌‌کردن اتر باقی‌‌مانده خود به CDPهای DAI را دارد تا بتواند قبض‌‌های فیاتی خود را پرداخت کند. با توجه به افزایش استفاده از وام‌‌های CDP، برتون به کوین‌‌دسک گفت:

دلیل اینکه Maker، مردم از جمله خودم را این اندازه به وجد آورده این است که در نهایت محصولی معنادار و ملموس به دست مردم خواهد رسید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.