راه اندازی یک اپلیکیشن صرافی رمز ارز مانند کوین بیس چقدر هزینه دارد؟

کوین بیس یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین صرافی‌های رمز ارز موجود است. با توجه به جذابیت دنیای بلاکچین و حوزه‌ی معاملات رمز ارزی، خیلی‌ها به فکر این هستند که یک اپ صرافی مثل کوین بیس بسازند. در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم که یک صرافی رمز ارز چه ویژگی‌هایی دارد و هزینه‌ی راه‌اندازی اپ آن چقدر است.

0 929

اپلیکیشن موبایلی Coinbase که از سال ۲۰۱۱ شروع به کار کرده، در ۸ سال گذشته نه تنها توانسته به اولین یونیکورن دنیای صرافی‌های رمز ارزی تبدیل شود بلکه توانسته پرچمدار عرصه بلاکچین و همان چیزی باشد که دنیای کریپتو قصد رسیدن به آن را دارد.

این پلتفرم در پس پرده‌ی مجموعه‌ی عظیم خدمات خود بستری به وجود آورده تا حتی تازه‌واردان دنیای معاملات رمز ارز هم بتوانند با کمترین دانش و اطلاعات فنی از این حوزه بهره‌مند شوند.

یکپارچگی و پلی که کوین بیس میان میلیون‌ها علاقه‌مند به رمز ارزها و بازار در حال شکوفاییِ بیت کوین و صدها دارایی کریپتویی ایجاد کرده، باعث کشف استعدادهای جدید سرمایه‌گذاری توسط کارآفرینان در این فضا شده است. این محبوبیت خود عاملی شده که به افزایش کاربران اپلیکیشن‌های این صرافی کمک کرده است.

User Base of Coinbase platform

این تقاضای فزاینده نسبت به اپلیکیشن موبایلی کوین بیس در کنار این حقیقت که پلتفرم مذکور مسیر را برای ورود سایرین هموار کرده است از چشم سرمایه‌گذاران مخفی نمانده و این فرصت را در اختیار آن‌ها قرار داده تا با ورود به این عرصه بتوانند سهمی از سود این بازار داشته باشند.

با در نظر داشتن این موضوع بگذارید پیش از وارد شدن به بحث هزینه‌ها نگاهی داشته باشیم به سرمایه‌هایی که از سال ۲۰۱۸ تاکنون در اختیار کوین بیس و سایر صرافی‌های مشابه کوین بیس قرار گرفته است.

فهرست سرمایه‌هایی که اخیرا به صرافی‌های رمز ارز تزریق شده است

صرافی‌های رمز ارزی فقط در سال ۲۰۱۸ توانستند پنج بار سرمایه‌های بزرگ را به سوی خود جذب کنند. در همه‌ی این دفعات میلیون‌ها دلار وارد این بازار شد و این سرمایه آن قدر بود که دهان مخالفان را ببندد و باعث کاهش میزان تقاضا در بازار صرافی‌های رمز ارز نشود. بگذارید نگاهی به این دوره‌های مختلف بیندازیم.

۱) BHEX: این صرافی رمز ارز غیرمتمرکز مجموعا در ماه نوامبر ۲۰۱۸ توانست ۱۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند. عمده این سرمایه‌ها توسط شرکت‌های Huobi Global، Genesis Capital و Genesis Capital دریافت شد. این پلتفرم علاوه بر معامله‌ی دارایی‌های دیجیتال، زیرساخت تسویه و استفاده از فن‌آوری بلاکچین را فراهم می‌کند.

۲) Seed CX: این صرافی توانست مجموعا ۱۵ میلیون دلار سرمایه جمع کند که عمده‌ی آن از طرف شرکت Bain Capital Ventures بود. این شرکت که مجموعه‌ای از راهکارهای تسویه و معاملاتی را در اختیار بازارهای نقدی قرار می‌دهد، امیدوار است بتواند خدمات معاملاتی خود را برای دارایی‌های دیجیتالی که شبیه سهام مشارکت یا کالاهای تجاری موجود هستند نیز گسترش دهد.

۳) Coinbase app: این صرافی توانست مجموعا ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه جمع کند که عمده‌ی آن از طرف شرکت Tiger Global Management بود. ارزش این شرکت حالا به ۸ میلیارد دلار رسیده و گفته می‌شود که آن‌ها می‌خواهند از این سرمایه برای تسریع در فرآیند پذیرش دارایی‌های دیجیتال و رمز ارزها در سراسر دنیا استفاده کنند. با توجه به حجم عظیم سرمایه‌ای که این برند موفق به جذب آن شده، اپلیکیشن کوین بیس توانسته اولین یونیکورن بازار صرافی‌های رمز ارز باشد.

۴) KuCoin: این صرافی در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ توانست ۲۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. این سرمایه‌ها عمدتا از سوی Matrix Partners, IDG Capital و Neo Global Capital بوده و با هدف فراهم‌سازی خدمات امن صرافی، تراکنش دارایی‌های دیجیتال و یکپارچه‌سازی دارایی‌های پریمیوم در مقیاسی جهانی در این شرکت سرمایه گذاری شده است.

۵) Coinsquare: این صرافی توانست مجموعا ۳۰ میلیون دلار سرمایه جمع کند که عمده‌ی آن از طرف شرکت Canaccord Genuity بود. هدف آن‌ها از این سرمایه گذاری تامین هزینه‌های لازم برای گسترش این فن‌آوری در سطح جهانی و جذب کاربران جریان اصلی به سوی این زیرساخت‌هاست.

همزمان با حجم عظیم سرمایه‌هایی که به سوی این فضا روانه شدند و با توجه به این که کوین بیس توانست اولین یونیکورن این حوزه باشد، حالا می‌توانیم شرکت‌های بیشتری را ببینیم که با سرعت بالاتری وارد این دنیا می‌شوند.

با این حال، در میان همه‌ی این شرکت‌ها، بعضی‌ها توانسته‌اند بهتر از بقیه رشد کرده و خودشان را به عنوان بازیگران اصلی حوزه صرافی‌های رمز ارز مطرح کنند.

بازیگران بزرگ بازار صرافی‌های رمز ارز

Top Players of Cryptocurrency Exchange Market

حالا که نگاهی اجمالی به وضعیت حوزه‌ی صرافی‌های رمز ارزی انداختیم و شماری از شرکت‌های فعال در این حوزه را بررسی کردیم، مطلوب است که پیش از ادامه‌ی مطلب با نگاهی عمیق‌تر انواع صرافی‌های رمز ارز را بررسی کنیم.

انواع صرافی‌های رمز ارز

در حال حاضر در بازار دو نوع پلتفرم صرافی رمز ارز داریم: غیرمتمرکز و متمرکز.

اگرچه تمرکز اصلی ما در این مطلب بر صرافی کوین بیس است، اما در ادامه می‌خواهیم بیشتر درباره‌ی صرافی‌های رمز ارزی متمرکز صحبت کنیم. با این حال پیش از هر چیز بهتر است با هر دو نوع این صرافی‌ها آشنا شویم. پس بگذارید یک به یک نگاهی به این صرافی‌ها بیندازیم.

صرافی‌های رمز ارز متمرکز

این پلتفرم‌ها به شما اجازه می‌دهند رمز ارزهای خود را با پول فیات یا سایر رمز ارزها معامله کنید. در این گروه، اگرچه ثبت و همسان‌سازی سفارشات از طریق شبکه‌ی بلاکچین انجام می‌شود، ولی صرافی‌ها بر سرمایه‌های کاربران کنترل کامل دارند.

در صرافی‌های رمز ارز متمرکز هزینه‌ی معاملات خیلی بالاست، ولی نقدینگی، سهولت استفاده و قابلیت‌هایی مثل نمایش نمودار در اختیار کاربران قرار دارد.

صرافی‌های رمز ارز غیرمتمرکز

این صرافی‌های همتا-به-همتا رمز ارزی همان پلتفرمی هستند که کاربران در آن رمز ارزهای خود را از طریق لایه‌ی قراردادهای هوشمند برای یکدیگر می‌فرستند تا کارشان راحت‌تر شود.

این پلتفرم‌ها اگرچه کمتر مستعد هک شدن هستند و از برخی جهات شفافیت بیشتری دارند، اما نقدینگی‌شان کمتر است و همسان‌سازی سفارشات در آن‌ها کندتر صورت می‌گیرد.

اکنون که با انواع صرافی‌های رمز ارز آشنا شدیم زمان آن رسیده تا نگاهی هم به قابلیت‌هایی بیندازیم که صرافی‌هایی مثل کوین بیس باید داشته باشند.

قابلیت‌هایی که صرافی‌هایی مثل کوین بیس باید داشته باشند

Features of Cryptocurrency Exchange App Platform

۱. موتور معاملات

موتور معاملات شالوده‌ی هر پلتفرم صرافی رمز ارزی است. این موتور با مدیریت موارد زیر نقش اصلی را در هر صرافی بازی می‌کند:

 • اجرای تراکنش‌ها
 • محاسبه‌ی تراز
 • فراخوانی دسترسی به دفتر سفارشات
 • همسان‌سازی تراکنش‌های خرید و فروش در صرافی

۲. رابط کاربری

رابط کاربری وبسایت صرافی باید به گونه‌ای طراحی شود که نه تنها جذاب باشد بلکه تجربه کاربری بی‌نظیری را برای کاربر به ارمغان بیاورد. مقوله‌ی کارآمدی طراحی در این مبحث اهمیتی زیادی پیدا می‌کند چون تیم توسعه ممکن است به راحتی درگیر پیچیدگی سیستم شود و از تمرکز روی جنبه‌ی ظاهری کار غافل بماند.

صرافی‌های بزرگ رابطی دارند که به کاربرانشان اجازه انجام کارهای زیر را می‌دهد:

 • ایجاد سفارش
 • مشاهده‌ی سوابق تراکنش‌ها با کمک فیلترهای مختلف
 • دسترسی به اندیکاتورها و نمودارها
 • امکان کاوش فعالیت‌ها از طریق داشبورد
 • برداشت آسان پول

۳. مدیریت کاربری

با توجه به این که تقریبا همه‌ی صرافی‌های رمز ارز به صورت روزانه حداقل ۱۰۰ هزار کاربر جذب می‌کنند، توجه به پروسه‌های مدیریت کاربری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در صحبت از بخش مدیریت کاربری در پلتفرم‌های صرافی رمز ارز، سه نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه شود:

 • ثبت نام و ورود: اگرچه صرافی‌های رمز ارزی اطلاعات خصوصی کاربر را دریافت می‌کنند، ولی نباید در همان ابتدا این اطلاعات را از کاربر بخواهید. پروسه‌ی ثبت نام باید به گونه‌ای باشد که کاربر به راحتی بتواند عضو و وارد سایت شود.
 • ایجاد حساب کاربری: برخی از صرافی‌ها به کاربران اجازه می‌دهند خودشان حساب کاربری بسازند، ولی در برخی از صرافی‌های کوچک‌تر امکان ساخت حساب کاربری فقط در دسترس مدیر سایت قرار دارد.
 • تایید حساب کاربری: پروسه‌ی شناسایی کاربران یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر صرافی رمز ارزی است. شما در پلتفرم خود می‌توانید انواع مختلفی از اشکال احراز هویت را از طریق اطلاعات شخصی، SSN، شماره تلفن، کپی مدارک شناسایی و غیره انجام دهید.

۴. پنل مدیریتی

مدیر یک صرافی رمز ارز مسئول مدیریت حساب‌ها و نظارت بر معاملات است. از نظر سطح دسترسی‌ها، مدیر می‌تواند آیدی کاربر، ایمیل، نام و اطلاعاتی از این دست را ببیند. علاوه بر این، اطلاعات تراکنش‌ها مثل مهر زمانی، آیدی تراکنش، توضیحات و مبلغ آن هم برای او قابل مشاهده است.

پنل مدیریتی باید به مدیر اجازه‌ی کارهای زیر را بدهد:

 • تغییر هزینه‌ی معاملات
 • مدیریت فهرست رمز ارزها
 • افزودن رمز ارزهای جدید
 • قابلیت افزودن سرمایه به حساب‌ها در هنگام پاسخگویی به تیکت‌ها و مشکلات پشتیبانی

۵. کیف پول

کیف پول رمز ارزی نرم‌افزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال را ارسال و دریافت کنند. وقتی یک کیف پول مثل Coinbase Wallet App را طراحی می‌کنید، باید سه نکته را در نظر داشته باشید:

 • کیف پول‌های سیستمی و کاربری: کیف پول‌های متنوعی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به کاربران خود پیشنهاد دهید: کیف پول‌های داغ و سرد، دسکتاپ و موبایل، کیف پول‌های چند ارزی و غیره. پول رمز ارزی این پلتفرم در کیف پول سیستمی آن صرافی ذخیره می‌شود.
 • برداشت و سپرده‌گذاری: کاربران باید این امکان را داشته باشند تا مبالغ مدنظر خود را از طریق ایمیل، خودپرداز، کد QR و غیره برداشت یا سپرده‌گذاری کنند. در حالت عادی، معامله و سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال بدون نیاز به تایید حساب صورت می‌پذیرد اما برای برداشت مبالغ نیاز به تایید حساب وجود دارد.
 • ایجاد تراکنش: هر کاربر باید بتواند رمز ارز خرید و فروش کند، و برای این که بتواند این کار را در لحظه انجام دهد، باید چیزی مثل کیف پول کوین بیس بسازد تا بر سرعت و روانی تراکنش‌ها تمرکز داشته باشد.

۶. API

مجموعه‌ای از پروسه‌ها و توابع که اگر سیستم عامل بخش جدایی‌ناپذیر پلتفرم صرافی باشد، به اپلیکیشن‌های خارجی اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات یا قابلیت‌های مختلف را می‌دهد.

در هنگام تصمیم‌گیری درباره‌ی پیاده‌سازی API باید به سه نکته توجه کنید:

 • API خصوصی و عمومی: API خصوصی در داخل سیستم به کار می‌رود، برای مثال می‌توانید باتی بسازید که برای انجام معاملات به شما کمک کند. API عمومی اما توسط توسعه‌دهندگان شخص ثالث استفاده می‌شود.
 • سوکت‌های وب: این فن‌آوری اجازه می‌دهد پاسخ‌های مبتنی بر رویداد را بدون نیاز به مراجعه به سرور برای یافتن جواب دریافت کنید. از این سوکت‌ها برای ارسال اطلاعات مربوط به حرکات بازار، تغییرات معاملات و غیره استفاده می‌شود.
 • پروتکل FIX: این پروتکل، صرف‌نظر از نوع دارایی، استانداردی ضروری برای همه‌ی پلتفرم‌های معاملاتی است. پروتکل FIX به توسعه‌دهندگان خارجی کوین بیس یا بایننس اجازه می‌دهد چند پلتفرم معاملاتی را با هم یکپارچه سازند.

۷. ابزارهای تحلیلی

ابزارهای تحلیلی یکی از دیگر ویژگی‌های ضروری برای صرافی‌های رمز ارز است. این ابزارها شامل لاگ‌ها و نمودارها می‌شود. اولی به تحلیل فعالیت‌های مربوط به صرافی‌های رمز ارز کمک می‌کند، در حالی که دومی ایجاد نمودار برای بررسی وضعیت رمز ارزها را آسان می‌نماید.

۸. پایگاه داده

در حالت عادی تقریبا دو نوع پایگاه داده در صرافی‌های رمز ارز کنونی وجود دارد: REDIS و SQL. یکی از این‌ها سرعت بیشتری دارد اما به درد ذخیره‌سازی اطلاعات سرّی نمی‌خورد، در حالی که دیگری پایدار و قابل اعتماد اما کمی کند است.

حالا که شما را با مباحث عمومی حوزه‌ صرافی‌های رمز ارز آشنا کردیم، زمان آن رسیده تا با هم ببینیم ایجاد اپلیکیشن‌های صرافی رمز ارز چقدر هزینه دارد.

هزینه‌ راه‌اندازی صرافی رمز ارزی تقریبا چقدر است؟

هزینه‌ تاسیس صرافی‌هایی مثل کوین بیس، با قابلیت‌هایی که گفتیم، چیزی حدود ۵۷ تا ۹۸ هزار دلار است. اگر می‌خواهید وبسایت و اپلیکیشن صرافی را هم خودتان بسازید، هزینه‌ی راه‌اندازی همه‌ی این‌ها در کنار هم چیزی حدود ۱۳۲ تا ۱۴۵ هزار دلار خواهد بود.

رفع مسئولیت: رقمی که گفتیم صرفا بازه‌ای تخمینی است. برآورد دقیق هزینه‌ها تنها زمانی ممکن است که بتوانیم حوزه کاری را مشخص کنیم و تحلیلی جامعه بر پروژه مدنظرمان داشته باشیم.

حالا ۸۰ درصد از مسیر را پیش آمده‌اید و تقریبا آماده‌اید تا صرافی رمز ارزی خود را راه‌اندازی کنید.

اکنون فقط دو نکته باقی مانده است: الف) چگونه صرافی خود را ایمن کنیم؟ ب) چگونه پیش از راه‌اندازی صرافی برای مقابله با چالش‌هایی که احتمالا با آن‌ها روبرو می‌شویم آماده باشیم؟

چگونه یک صرافی ایمن مثل کوین بیس بسازیم؟

برای یافتن پاسخ این سوال باید ببینیم اپلیکیشن توکن کوین بیس چطور این پلتفرم را برای هزاران کاربری ایمن می‌سازد که روزانه میلیون‌ها دلار پول فیات و رمز ارز را با کمک این پلتفرم جابجا می‌کنند، و این شرکت چطور مطمئن می‌شود که هکرها نمی‌توانند دارایی‌های صرافی کوین بیس را بدزدند.

در ابتدا باید بدانید که کوین بیس ۹۸ درصد از سرمایه‌های خود را در حالت آفلاین نگهداری می‌کند و با این کار شانس از دست رفتن یا سرقت اطلاعات را به حداقل می‌رساند. این صرافی نه تنها سرمایه‌ها را به صورت آنلاین حفظ می‌کند بلکه بیت کوین‌های خود را هم در گاو صندوق‌هایی در سراسر دنیا پخش کرده است.

این پلتفرم در بحث امنیت اطلاعات مجموعه‌ای از تدابیر امنیتی را اتخاذ کرده تا از حریم خصوصی کاربران محافظت کند. کوین بیس به جای ذخیره‌سازی اطلاعات خصوصی کاربران در سرورها، این اطلاعات را به صورت آفلاین ذخیره و کاری می‌کند که هک کردن آن‌ها دشوار شود. این اطلاعات برای ایمنی بیشتر به واسطه‌ی افزونگی تقسیم شده و پیش از کپی شدن بر روی دستگاه‌های FIPS-140 و ثبت شدن بر روی کاغذ، با الگوریتم AES-256 هش می‌شود. دستگاه‌های FIPS-140 که به شکل فلش USB هستند، مثل سرمایه‌های کوین بیس، در سراسر جهان پخش شده‌اند.

این صرافی همچنین از بهترین سازوکارها در زمینه‌ی پرداخت، مثل HTTPS و SSL، استفاده می‌کند تا امنیت ترافیک داده‌های خود را تامین کند. علاوه بر این، همه‌ی کیف پول‌ها و کلیدهای خصوصی کوین بیس دارای رمزنگاری AES-256 هستند.

کوین بیس از چه تدابیر امنیتی اضافه‌ای برای احراز هویت استفاده می‌کند؟

کوین بیس برای اطمینان از ایمنی کاربران در پروسه‌ی احراز هویت همه‌ی گذرواژه‌ها را با کمک Bcrypt هش می‌کند. به‌علاوه، وقتی کاربر اکانتی می‌سازد یا گذرواژه‌ی خود را بازنشانی می‌کند، این صرافی فقط گذرواژه‌هایی را می‌پذیرد که از امنیت بالایی برخوردارند.

در کنار این‌ها، همه‌ی اطلاعات هویتی کاربران در مکانی متفاوت از محل ذخیره‌سازی پایگاه داده و پایگاه کدها نگهداری می‌شود.

چالش‌های توسعه‌ یک اپلیکیشن موبایلی مثل کوین بیس و راه‌حل آن‌ها

افزایش رقابت‌ها

میزان تقاضایی که از زمان ابداع بیت کوین در بازار رمز ارزها به وجود آمده اصلی‌ترین عاملی است که باعث افزایش رقابت در عرصه‌ی صرافی‌های رمز ارز شده است.

شمار کسب و کارهایی که به طور پیوسته وارد این فضا می‌شوند در حال افزایش است چرا که آن‌ها هم می‌خواهند سهمی از این صنعت میلیون دلاری داشته باشند، صنعتی که امثال کوین بیس و بایننس آن را به تسخیر خود درآورده‌اند.

علی‌رغم آن که بازار رقابت در این فضا داغ است، اما هنوز به روش‌های مختلف می‌توانیم در این مسیر قدم بگذاریم و موفق شویم. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از:

۱. ارائه‌ی یک رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری روان در اپلیکیشن و وبسایت صرافی

۲. بهره‌گیری از فضاهایی که در آن زمینه‌ی فعالیت در بازار صرافی‌های رمز ارز به وجود آمده است

۳. پشتیبانی از حداکثر دارایی‌های رمز ارز ممکن

۴. ارائه‌ی امکان معامله‌ی فیات به کریپتو و کریپتو به کریپتو

۵. در نظر داشتن ایده‌ی ارتقای سیستم به حالت غیرمتمرکز در برنامه‌های توسعه‌ی پروژه

مقیاس پذیری

آماده‌سازی پلتفرم صرافی بیت کوین برای میلیون‌ها کاربری که روزانه وارد این فضا می‌شوند و در آن معامله می‌کنند کار سختی است و مدیریت آن نیازمند برنامه‌ریزی‌های جامع است. مشکل مقیاس پذیری می‌تواند به چالش‌های متعددی مثل کُندی زمان پردازش تراکنش‌ها، تاخیر در انتقال سرمایه‌ها، لگ‌های گاه و بیگاه و غیره منجر شود.

تنها راهکاری که برای کسب اطمینان از آمادگی یک پلتفرم برای میزبانی از هزاران کاربر فعال و میلیون تراکنش روزانه وجود دارد این است که به سختی روی زیرساخت سیستم خود کار کنید و مطمئن شوید که قابلیت متعادل‌سازی حجم سنگینی از فشار را داشته باشد.

با انجام همه‌ی این کارها حالا آماده‌اید تا وارد حوزه‌ی صرافی‌های رمز ارز شوید و سهم خود را از این صنعت سودآور به دست آورید. گام بعدی چیست؟ بهترین کار این است که با فعالان این حوزه در ارتباط باشید و از تجربیات آن‌ها استفاده کنید.

EXCHANGE

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.