راه‌اندازی کانال مالی SPV ایران اروپا: INSTEX

شبکه مالی ایران و اروپا پس از مدت‌ها کش و قوس و اظهار نظرات سیاسی امروز راه اندازی شد. فاز اول این پروژه اقلام تبادلات مالی اقلام بشر دوستانه از جمله غذا و دارو را پوشش می‌دهد. این خبر را ساعتی قبل رسانه آلمانی NDR‌ منتشر کرد و هنوز هیچ یک از سران کشورهای مشارکت‌کننده از جمله ایران درباره آن اظهار نظر رسمی منتشر نکرده‌اند.

0 108

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شبکه خبری NDR آلمان امروز از تشکیل رسمی کانال تبادل مالی با ایران خبر داد.

بر اساس گزارش این شبکه خبری آلمانی نام این کانال تبادل مالی با ایران INSTEX نام دارد.

INSTEX درواقع مخفف Instrument in Support of Trade Exchanges است که به معنای “ابزار پشتیبان مبادلات تجاری” است.

طبق گزارش شبکه NDR، پاریس میزبان این کانال مالی خواهد بود و یک بانکدار برجسته آلمانی نیز مسئولیت این کانال مالی را بر عهده می‌گیرد. انگلیس نیز ریاست هیئت نظارت را بر عهده خواهد داشت و از این سه کشور یک دیپلمات از وزارت امور خارجه در این کانال مالی حضور خواهد داشت.

بر اساس گزارش‌ها، این کانال مالی میان اتحادیه اروپا و ایران، در مرحله نخست اقلام غذایی و دارویی و ابزار پزشکی را در بر می‌گیرد و می‌تواند دامنه فعالیت آن گسترش یابد.

این در شرایطی است که سخنگوی امور خارجه و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا نیز پیش از این تاکید کرده بود که تلاش ها با هدف ایجاد کانال ویژه مالی موسوم به SPV وارد مرحله نهایی شده است.

علی رغم اقدام یکجانبه آمریکا، سایر طرف های توافق هسته‌ای شامل چین، روسیه، فرانسه، آلمان، ایران، بریتانیا و اتحادیه اروپا همچنان پایبندی خود را به مفاد این توافق اعلام کرده اند. این اقدام پاسخی به سیاست‌های یک جانبه ترامپ است که باعث شده است بسیاری از کشورها و حتی متحدان استراتژیک ایالات متحده در اروپا به فکر کنار گذاشتن دلار آمریکا و تقویت ارزهای بومی مانند یورو بیفتند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.