راه‌اندازی پلتفرم‌های فرابورس برای سرمایه‌گذاران حقوقی

با جدی‌تر شدن روند سرمایه گذاری‌ها و معاملات در بازار رمز ارزها، اکنون خیلی از شرکت‌ها به دنبال راه‌اندازی پلتفرم‌های فرابورسی رمز ارز هستند تا سرمایه‌گذاران حقوقی بتوانند در محیطی امن و ایده‌آل به سرمایه گذاری در این حوزه بپردازند.

0 82

از آن‌جایی که توجه خیلی از شرکت‌های بزرگ به سوی سرمایه گذاری روی بیت کوین جلب شده، صرافی بزرگ آمریکایی کوین بیس در تاریخ ۲۷ نوامبر اعلام کرد که پلتفرم معاملاتی فرابورس (OTC) خود را برای مشتریان حقوقی راه‌اندازی کرده است.

معاملات فرابورس به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا به صورت مستقیم با یکدیگر معامله داشته باشند. این یعنی کاربران حقوقی این شرکت دیگری برای انجام معاملات خود به سایر صرافی‌ها یا واسطه‌ها نیاز نخواهند داشت.

رئیس و مدیر ارشد عملیاتی کوین بیس، اسیف هیرجی، در خصوص این پلتفرم معاملاتی که فاز اول کار خود را از ۶ ژوئن شروع کرده گفته بود کسب مجوزهای لازم به این شرکت کمک می‌کند تا قدم در مسیری برای ارائه‌ی خدمات جدید بگذارد که شامل معاملات اوراق بهادار رمز ارزی، معاملات اعتباری و فرابورس، و محصولات اطلاعاتی جدید برای بازار است.

کوین بیس تنها صرافی رمز ارز نیست که تصمیم گرفته از پتانسیل‌های سرمایه‌گذاران حقوقی استفاده کند.

صرافی پولونیکس (Poloniex) هم در تاریخ ۴ دسامبر از راه‌اندازی سرویس حقوقی خود خبر داده بود. این شرکت هم مثل رقیب خود، کوین بیس، به سرعت در حال افزایش خدماتش است. مطابق گزارشات قبلی کوین‌تلگراف، کاربرانی که به دنبال استفاده از حساب‌های اختصاصی پولونیکس هستند حداقل باید ۲۵۰ هزار دلار معامله انجام داده باشند. این صرافی در حال حاضر از نظر حجم معاملات چهل و هفتمین صرافی رمز ارز بزرگ دنیاست. پولونیکس در یک پست وبلاگی درباره‌ این سرویس جدید گفته بود:

شرکت‌های کوچک و بزرگ می‌توانند با جمع کثیری از معامله‌گران همتای خود در ارتباط باشند، از پشتیبانی تخصصی این صرافی استفاده کنند، و از خدمات API پولونیکس بهره‌مند شوند. این شرکت تمرکز خود را روی برآورده‌سازی نیازهای تخصصی شرکت‌ها قرار داده است

تراکنش سنگین فرابورس توسط بانک دولتی اسبربنک روسیه

سایر بازیگران حوزه‌ اقتصاد در سراسر دنیا هم به دنبال فرصت‌های مبتکرانه هستند.

به گزارش رویترز، بانک دولتی اسبربنک (Sberbank) روسیه، به همراه شرکت Interros، در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸ با استفاده از قراردادهای هوشمند بلاکچین، تراکنشی برای توافق‌نامه‌ بازخرید یک صرافی خارجی فرابورس انجام داد.

اگرچه مقیاس یا ارزش این تراکنش هنوز به صورت عمومی اعلام نشده، اما آندری شمتوف، رئیس بخش بازارهای جهانی و قائم مقام اسبربنک گفته بود که مقدار این تراکنش با میانگین حجم تراکنش توافق‌نامه‌ بازخرید واسطه متناسب بوده است.

شمتوف همچنین به رویترز گفته بود که این قرارداد کاملا قانونی بوده و با استفاده از قراردادهای هوشمند و امضای دیجیتالی که از طریق پلتفرم IT اسبربنک فراهم شده، به شکل الکترونیکی صورت گرفته است. بر اساس گزارش این مقاله، این قرارداد هوشمند با زبان برنامه‌نویسی Go نوشته و در پلتفرم Hyperledger Fabric پیاده‌سازی شده است، پلتفرمی که امکان مشاهده‌ لحظه‌ای تعهدات و سایر شرایط بازار را فراهم می‌کند. علاوه بر این، شمتوف ضمن ابراز خوشبینی درباره‌ی آینده‌ی بازار و خدمات بلاکچین گفت:

در طولانی مدت، انجام تراکنش‌ها از طریق پلتفرم بلاکچین با خودکار شدن فرآیندها به کاهش هزینه و خطای تراکنش‌ها منجر شده، و در عین حال شفافیت و اعتماد را میان کاربران بازارهای مالی افزایش می‌دهد

این نخستین باری نیست که اسبربنک با دیدگاهی مثبت درباره‌ رمز ارزها و فن‌آوری بلاکچین اظهار نظر می‌کند. اوایل امسال، هرمن گِرِف، مدیرعامل این بانک، گفته بود معتقد است بلاکچین در عرض یک یا دو سال در مقیاس صنعتی به تمام بخش‌های این بازار وارد می‌شود. گرف پیش از این نیز برخلاف رویکرد دولت روسیه همواره نسبت به رمز ارزها اشتیاق نشان داده بود.

MVIS بر اساس پلتفرم‌های بزرگ فرابورس شاخصی برای بیت کوین معرفی می‌کند

شرکت دیگری که می‌خواهد با قطار فرابورس بیت کوین همراه شود MVIS است. این شرکت که زیرمجموعه‌ای از VanEck است، به طراحی، مشاهده و اعطای اعتبار به شاخص‌های MVIS می‌پردازد. MV Index Solutions در ماه نوامبر بر اساس سه پلتفرم بزرگ فرابورس شاخصی برای بیت کوین راه‌اندازی کرد.

این شاخص محاسبات خود را از طریق نقدینگی سرویس‌دهندگان بزرگ فرابورس بیت کوین از جمله Circle Trade, Genesis Trading و Cumberland انجام می‌دهد.

گابور گورباکس (Gabor Gurbacs)، رئیس بخش استراتژی دارایی‌های دیجیتال، ضمن اذعان به این‌که شاخص آن‌ها می‌تواند از وضعیت پیش روی بازار رمز ارزها بهره ببرد، گفت:

«شاید این شاخص بتواند مسیر محصولات حقوقی نظیر صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) و ابزارهایی را هموار کند که برای انجام شفاف معاملات حجیم در بازارهای فرابورس لازم است.»

ادامه‌ رشد ترند حقوقی

بانک چندملیتی و شرکت خدمات مالیِ مورگان استنلی در ۳۱ اکتبر جدیدترین گزارش خود را درباره‌ی بیت کوین با عنوان «بروزرسانی: بیت کوین، رمز ارزها و بلاکچین» منتشر کرد.

در این گزارش اشاره شده که بازیگران بزرگ مالی چگونه به ترند استیبل‌کوین کمک کردند، و چگونه بانک‌های مرکزی و قانون‌گذاران یواش یواش دارند برای پذیرش بیت کوین و فن‌آوری بلاکچین در فضای جریان اصلی آماده می‌شود. علاوه بر این، گزارش مذکور به این نکته می‌پردازد که همزمان با ورود بیت کوین به طبقه‌ی سرمایه گذاری حقوقی، توجه ترند حقوقی هم در حال جلب شدن به سوی مزایای معاملات فرابورسی است.

بلومبرگ نیز در گزارشی به این موضوع می‌پردازد که چگونه سرمایه‌گذاران حقوقی به عنوان بزرگ‌ترین خریداران رمز ارزها، با تراکنش‌هایی بالغ بر ۱۰۰ هزار دلار، جایگزین بازیگران پول‌دار قبلی شدند، و امکان انجام معاملات فرابورس چگونه باعث جذب صندوق‌های پوشش ریسک و تزریق سرمایه‌های عظیم به این بازار شد. بر اساس یافته‌های شرکت TABB، بازار فرابورس در ماه آوریل چیزی میان ۲۵۰ میلیون تا ۳۰ میلیارد دلار به حجم معاملات روزانه‌ بیت کوین اضافه کرده است.

با این حال بهینه‌سازی‌هایی در فرآیند معاملات از طریق صرافی‌ها در حال انجام است. DTCC در ماه نوامبر از طراحی مجدد پلتفرم Trade Information Warehouse با استفاده از فن‌آوری دفتر کل توزیع شده خبر داده بود. این پروژه دستاوردهای بزرگی در زمینه‌ی بهبود مقیاس بلاکچین در برخورد با تراکنش‌های حجیم داشته است.

DTCC، که به عنوان «حسابدار وال استریت» شناخته می‌شود، ۹۸ درصد از سهم تراکنش‌های مشتقه‌ی جهانی را در اختیار دارد که این خود شامل ۴۰ میلیون تراکنش هفتگی فرابورس و ۱ میلیارد ارتباط ماهانه است.

جنیفر پیوْ (Jennifer Peve)، مدیر عامل بخش توسعه‌ی تجاری و استراتژی‌های فین‌تک در DTCC، گفته بود این افزایش مقیاس پذیری فراتر از انتظارات اولیه بوده و بازطراحی پلتفرم آن‌ها به افزایش اطمینان در این صنعت کمک می‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.