رگ تک چیست ، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟

به دنبال بحران‌های مالی که جهان را در سالیان اخیر درگیر خود کردند، مراکز قانون‌گذاری در حال اعمال سخت‌گیری بیشتری بر روی شرکت‌های فعال در حوزه‌ مالی هستند. به طور مرتب انبوهی از قوانین در این حوزه در حال تنظیم‌شدن هستند که عدم آگاهی و عدم متابعت از آن‌ها جریمه‌هایی را برای شرکت‌ها در پی دارد. رگ تک ( Regtech ) درست در اینجا به کار می‌آید و این بار را از دوش شرکت‌ها برمی‌دارد.

0 714

استارتاپ‌های رگ تک ( Regtech ) میلیاردها دلار در جرایم نظارتی برای شرکت‌ها صرفه‌جویی می‌کنند و ریسک و متابعت از قواعد را با تکنولوژی پیشرفته جایگزین کردند. بیش از ۱۴۳ میلیون آمریکایی در خطر کلاهبرداری مالی در سال‌های بعد از شکسته‌شدن امنیت سایبری Equifax هستند، در حالی که برآورد می‌شود ۳ میلیون از مشتریان « وِلز فارگو » (Wells Fargo) با افتتاح حساب‌های سرمایه‌گذاری جعلی، ندانسته موجب دزدیده‌شدن هویت دیجیتالی خود شدند.

نزدیک به یک دهه است که بحران مالی به همه نشان داد که چگونه یک چهارچوب مدیریت ریسک ضعیف و فقدان حکمرانی می‌تواند یکی از قدرتمندترین بازارهای سرمایه را تقریباً برای همیشه از پای درآورد. با این حال، گذشته از اصلاح کلان مقرراتی به دنبال این بحران، حوادث اخیر دقیقاً نشان می‌دهند که وقتی صحبت از هکرها، کلاهبرداری و سوء مدیریت به میان می‌آید، تا چه اندازه این صنعت همچنان آسیب‌پذیر است.

نگاه به بزرگترین رخنه‌های امنیتی از زمان بحران مالی، برخی از تأثیراتی را که شکاف‌های عمده‌ مقرراتی بر مصرف‌کنندگان داشته‌اند، برجسته‌تر می‌کند.

رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟
رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟

برای برآورده‌کردن نیاز به مقررات بهتر و موثرتر در کسب و کار‌ها، به خصوص برای شرکت‌های مالی، یک مجموعه‌ی در حال ظهور از استارتاپ‌های تکنولوژی نظارتی در حال ساختن ابزارهایی هستند که قصد کمک به شرکت‌ها در بهبود انطباق با قوانین، کاهش ریسک و تسهیل فرآیندها را دارند.

علاوه بر این، شرکت‌های « رگ تک » می‌توانند با حفظ بنگاه‌ها در صدر سطوح در حال رشد الزامات نظارتی و متابعت با قواعد، به آن‌ها در دوری از جرایم ناشی از مغایرت با قوانین کمک کنند. با نگاه به پیش رو، اگر پذیرش اولیه تداوم پیدا کند، رگ تک می‌تواند نقشی محوری در پیش‌بینی و جلوگیری از بحران مالی بعدی ایفا نماید.

در این تحلیل، ما گریزی به انگیزه‌های پشت سر رشد رگ تک زدیم و شرکت‌هایی که راهکارهای رگ تک را برای برآورده‌کردن چالش‌های قانون‌گذاری خاصی ایجاد می‌کنند، مورد توجه قرار دادیم.

نکات کلیدی

سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در استارتاپ‌های رگ تک در مسیر ثبت یک رکورد در امسال هستند. سرمایه‌گذاران بازار خصوصی در ۵ سال گذشته تقریباً ۵ میلیارد دلار را طی ۵۸۵ قرارداد به استارتاپ‌های فناوری قانون‌گذاری سرازیر کردند.

حجم قانون‌گذاری فضای بیشتری از شکاف‌های متابعت با قواعد را پر کرده است. منابع شرکت‌ها پیش از این به واسطه‌ی هماهنگی با الزامات قانون‌گذاری موجود دچار محدودیت شده است. نرم‌افزار رگ تک در حال دیجیتالی‌کردن روش‌ها و از میان‌بردن عقب‌ماندگی‌ها می‌باشد.

قانون‌گذاران به کمک قوانین و مقررات تازه کنترل خود را بیشتر کرده‌اند. قانون‌گذاران، به خصوص در پرتوی حوادث خطرناک اخیر، هیچ نشانی از کاهش فعالیت ندارند. شرکت‌ها می‌توانند با تبدیل‌شدن به شرکت‌های رگ تک ، گردش‌های کاری متابعت از قواعد را تسهیل نموده و حاشیه‌ی خطا را کاهش دهند.

زیرساخت موجود نمی‌تواند پا به پای مقررات پیش برود. الزامات مقرراتی تازه به طور فزاینده‌ای فنی و داده-محور هستند. زیرساخت موجود که بر پایه‌ی برنامه‌های کهنه بنا شده، به این راحتی قابل جایگزینی نیست و در عین حال نمی‌تواند هم‌پای الزامات فنی مورد انتظار قانون‌گذاران پیش برود. شرکت‌ها در حال روی آوردن به راهکارهای رگ تک برای گزینه‌های ارزان‌تر و مقیاس‌پذیر هستند.

فاز بعدی رگ تک. امروزه، راهکارها در حال کامل‌کردن گردش کاری موجود هستند. موج بعدی Regtech، تکنولوژی‌های پیشرفته از جمله یادگیری ماشین، NLP و بلاک چین را به کار خواهد گرفت تا سیاست‌ها و رویه‌های قدیمی را جایگزین کند.

با نگاه به پیش رو می‌بینیم که شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای در حال روی‌آوردن به فناوری قانون‌گذاری جدید برای پیداکردن مسیر خود در این چشم‌انداز در حال تغییر قانون‌گذاری هستند. (برای مشاهده‌ی شرکت‌هایی که در این زمینه مشغول نوآوری هستند، نگاهی به بیش از ۱۰۰ استارتاپ در نقشه‌ی بازار قانون‌گذاری ما بیاندازید.)

رگ تک چیست؟

ما رگ تک را به صورت گسترده تعریف می‌کنیم تا هر تکنولوژی و/یا نرم‌افزاری که چالش‌های قانون‌گذاری را مورد توجه قرار داده و به شرکت‌ها در فهمیدن الزامات قانون‌گذاری و مطابقت‌داشتن با قواعد کمک می‌کند را شامل شود.

شرکت‌ها در این فضا به مشتریان کمک می‌کنند تا استانداردهای متابعت از قواعد را برآورده کنند، از سر کار قرارداشتن پروتکل‌های مدیریت ریسک اطمینان حاصل می‌کنند و کنترل‌هایی را به کار می‌گذارند که به طور فعال ریسک را کاهش دهند.

این تکنولوژی از کنارهم‌قراردادن بررسی‌های عدم مغایرت با قوانین موجود، بازرسی‌ها و گردش‌های کاری ریسک تا جایگزین‌کردن و اتوماسیون کامل آن‌ها با بکارگیری تکنولوژی‌های پیشرفته از جمله هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و بلاک چین را شامل می‌شود.

رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟
رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟

هر چند این تحلیل برخی از محرک‌های کلیدی که علاقه به رگ تک را تقویت می‌کنند، برجسته خواهد کرد، اما مهم است که تشخیص دهیم هنوز روزهای ابتدایی را در این دسته از فعالیت‌ها پشت سر می‌گذاریم.

با استفاده از ابزار « روندهای CB Insights »، ما شاهد آن هستیم که میزان توجه رسانه‌ها به استفاده از تکنولوژی در هر دو بخش عدم مغایرت با قواعد و قانون‌گذاری رو به رشد بوده است؛ از تعداد معدودی از مقالات رسانه‌ای در چند سال قبل تا تبدیل‌شدن به بخشی بزرگ‌تر از مکالمات عمومی.

رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟
رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟

در ادامه برخی از مهم‌ترین محرک‌های تقویت کننده رشد و مقبولیت رگ تک را به همراه استارتاپ‌های انتخابی آورده‌ایم که شکاف‌ها را مورد توجه قرار داده‌اند.

محرک ۱: افزایش فشار مقرراتی، شکاف‌های بیشتری در متابعت از قواعد به وجود آورده است

تعداد خالص مقرراتی که خدمات‌دهندگان مالی، سلامت و دیگر صنایع ملزم به دنبال‌کردن آن‌ها هستند تا پیش از این دلهره‌آور بوده است و قانون‌گذاران هیچ علامتی از آسان‌تر گرفتن نشان نمی‌دهند.

به عنوان یک چشم‌انداز، بیش از ۷۵۰ قانون‌گذار در جهان به طور متوسط ۲۰۱ هشدار مقرراتی روزانه را تصویب می‌کنند. تقویم قانون‌گذاری، مقررات عمده را در افق پنج سال آینده ثبت می‌کند؛ با این حال، این فهرست ممکن است با تصویب مقررات تازه توسعه پیدا کند.

تصویر زیر، این سطح همواره در حال رشد برای شکاف‌های متابعت از قواعد را روشن‌تر نشان می‌کند.

رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟
رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟

قانون‌گذاران فعلی همچنان برای متابعت از قواعد در وهله‌ی اول به پردازش اوراق قدیمی وابسته هستند و الزامات اضافی متابعت از قواعد در حال ایجاد فشار بیشتری است.

در سال‌های بعد از بحران مالی، سریع‌ترین راهکار، افزایش سرشماری در حسابرسی، ریسک و متابعت از قواعد بود که از کارکردهای حیاتی در یک شرکت بودند. با این حال، به خاطر منابع محدود و وجود استخر استعداد رقابت‌پذیر برای متخصصان در این زمینه‌ها، این یک راهکار پایدار نیست. در حال حاضر، به جای ریختن افراد بر روی مشکل، شرکت‌ها وادار به دیجیتالی‌کردن و اتوماسیون گردش‌های کار دستی خود هستند.

استارتاپ‌هایی چون Ripcord، که یک نرم‌افزار دیجیتالی‌کردن رباتیک است، مشغول کمک به شرکت‌ها در اتوماسیون و جایگزینی پردازش کاغذی فعلی و سیستم‌های گزارش مقررات آن‌ها هستند. تکنولوژی Ripcord از پردازش NLP برای جستجوی سوابق استفاده می‌کند، مطمئن می‌شود که شرکت‌ها از قوانین تبعیت می‌کنند و یک دنباله‌ی حسابرسی دیجیتال برای متخصصین متابعت از قواعد و قانون‌گذاران می‌سازد تا به شکلی ایمن به داده‌ها دسترسی داشته باشند.

محرک ۲: قانون‌گذاران نظارت قضایی را افزایش داده‌اند و در حال استفاده از آن برای اعمال فشار به بازیگران خرابکار هستند

از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ میلادی، چشم‌انداز قانون‌گذاری به طرز قابل‌توجهی اصلاح شد.

قانون‌گذاران حالا در نتیجه‌ی مقرراتی چون اقدام اصلاحی وال استریت (Wall Street Reform Act) و داد-فرانک (Dodd-Frank)، صلاحیت قضایی بیشتری دارند. از طریق ایجاد سازمان‌ها و ابتکار عمل‌هایی مانند دفتر حفاظت مالی مصرف‌کننده (CFPB) که برای حفاظت از مشتریان ایجاد شده، نظارت هم بیشتر شده است.

با پیچیده‌تر شدن متابعت از قواعد، قانون‌گذاران احکام مقرراتی مستقلی دارند به آن معنا که آن‌ها الزامات خود را به وجود می‌آورند که تمایل به همپوشانی‌داشتن دارند.

به عنوان نمونه، در ایالات متحده حدود ۱۵ قانون‌گذار وجود دارند که بر صنعت خدمات مالی نظارت می‌کنند. همانطور که در پایین نشان داده شده، بسته به نوع نهاد، شرکت‌ها می‌توانند مورد نظارت چندین قانون‌گذار باشند و ممکن است به برآورده‌کردن انواع مختلفی از الزامات نیاز پیدا کنند.

رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟
رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟

قانون‌گذاران در حال اعمال نظارت تازه‌ی خود از طریق افزایش هزینه‌های مغایرت از قواعد هستند.

از زمان بحران، شرکت‌های خدمات مالی به صورت جهانی بیش از ۳۲۱ میلیارد دلار خرج جرایم خلاف‌کاری و سو مدیریت کرده‌اند.

رگ تک می‌تواند به ساده‌کردن چشم‌انداز کمک کرده و از طریق ایجاد داشبوردهایی برای پیگیری مقررات و الزامات به شرکت‌ها در دوری از جرایم مربوط به از دست‌دادن ضرب‌الاجل‌های لازم یاری برساند.

فیسکال‌نوت (FiscalNote)، به عنوان نمونه، بستری ارائه می‌کند که داده‌های مقرراتی از قوه‌های مقننه، قانون‌گذاران، تنظیم‌کنندگان و خروجی‌های خبری را براساس پروفایل و ترجیحات یک مشتری ترکیب می‌کند تا به شرکت‌ها بر روی آیتم‌های کاربردی هشدار دهد. این ابزارها به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا زمان و منابع لازم برای کشف قوانین و الزامات مقرراتی تازه را کوتاه کنند. فیسکال‌نوت در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۷، ۵ میلیون دلار از طریق سرمایه‌گذاری‌های سری C-II بدست آورد که شامل NEA، Visionare Ventures و دیگران می‌شود.

محرک ۳: ادامه افزایش عدم متابعت از قواعد در صنعت

با وجود هزینه‌های سخت‌گیرانه‌تر عدم متابعت از قواعد، پدیدارشدن رسوایی‌های تازه ادامه می‌یابد. همانطور که بالاتر به آن اشاره گردید، « ولز فارگو » (Wells Fargo) در تیررس بسیاری از رسوایی‌ها قرار گرفت؛ از جمله شیوه‌های فروش « گسترده‌ی غیرقانونی » که شامل افتتاح بیش از ۳ میلیون حساب کارت اعتباری و بدهی جعلی بدون اطلاع مشتریان می‌شد.

در ماه سپتامبر، این شرکت اتهامات را نه تأیید و نه رد کرد، اما با پرداخت جریمه‌ی ۱۸۵ میلیون دلاری تعیین‌شده از سوی دفتر کنترل ارز ایالات متحده (CFPB) و دادستان شهر موافقت نمود.

از آن زمان، مدیر ارشد اجرایی جان استامپف (John Stumpf) برکنار شد و شرکت به خاطر شیوه‌های کلاهبرداری بیمه‌ی خودرو، از جمله بد جلوه‌دادن بیمه‌ی گَپ (GAP) تحت بازجویی قرار گرفت. ولز فارگو در حال حاضر از سوی دادستانان فدرال هم برای معاملات ارزی مشکوک خارجی مورد بازجویی است.

ولز فارگو تنها یک نمونه از شرکت‌هایی است که به سبب کلاهبرداری عناوین اصلی را به خود اختصاص داده است؛ که این موضوع خود اشاره به این مسئله دارد که صنعت همچنان با کمبود اهرم‌های کنترل بازدارنده و نظارت کافی روبه‌رو است.

رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟
رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟

متمرکزسازی الزامات از راه‌های دیگر کمک شرکت‌های رگ تک به شرکت‌ها در حرکت از واکنش‌پذیری به پیشگیری در به‌روز نگه‌داشتن خود با الزامات است.

ارائه‌دهندگان نرم‌افزار از جمله فِنِرگو (Fenergo) به مشتریان یک مخزن فوری از قوانین را ارائه می‌کنند. مشتریان نوع نهاد حقوقی خود، حوزه‌ی قضایی، نقش نهاد حقوقی، نهاد ثبت اتهامات و محصولات ارائه‌شده را شناسایی می‌کنند و پلتفرم فنرگو مقررات، الزامات و اقدامات مرتبطی را که شرکت برای متابعت از مقررات مربوطه بایستی پشت سر بگذارد را نشان می‌دهد.

فنرگو ۸۰ میلیون دلار در منابع مالی حقوق صاحبان سرمایه‌ی خود از طریق « اینسایت ونچر پارتنرز » (Insight Venture Partners)، « اینوستک ونچرز » (Investec Ventures) و « آکویلین کاپیتال پارتنرز » (Aquiline Capital Partners) رشد داشته است.

محرک ۴: قانون‌گذاران در حال بالابردن شاخص فنی در الزامات متابعت از قواعد هستند

در پرتوی افزایش الزامات فنی برای شرکت‌ها از سوی قانون‌گذاران، گزارش تک‌کاره‌ی دستی با اصلاحات اساسی همراه بوده است.

از آنجایی که لازم است تا شرکت‌ها تحلیل‌های داده، مدل‌سازی کمی ریسک، گزارش‌دهی لحظه‌ای و موارد دیگر را پیاده‌سازی کنند، آن‌ها برای برآوردن این نیازها در حال روی‌آوردن به رگ تک هستند. بخشی از این موضوع به سبب هزینه‌های بالای مربوط به اصلاح زیرساخت مبتنی بر سرور موجود و همچنین نگرانی‌های شرکت‌ها درباره‌ی ریسک‌های مرتبط با شکاف‌های تکنولوژی موجود است.

قانون‌گذاران همچنین در رابطه با آنچه شرکت‌ها بایستی برای برآورده‌کردن الزامات تازه انجام دهند، عموماً دستوردهنده نیستند. الزامات مبهمی که در بالای سیستم‌های قدیمی چیده شده‌اند، دو دلیل دیگری هستند که شرکت‌ها حالا به دنبال شراکت خارجی با ارائه‌دهندگان نرم‌افزار می‌باشند. استارتاپ‌های رگ تک ارزان‌تر هستند زیرا آن‌ها بر روی فضای ابری عمل کرده، چابک‌تر بوده و می‌توانند برای رسیدن به چشم‌انداز در حال تغییر قانون‌گذاری مقیاس شوند.

برای کمک به افزایش قدرت پشته‌ی تکنولوژی خود، شرکت‌های Regtech در حال ایجاد نرم‌افزاری برای اتوماسیون گردش کار متابعت با قواعد هستند. این شرکت‌هایی چون WorkFusion را هم شامل می‌شود که مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای اتوماسیون را فراهم می‌کنند که مستندات را دیجیتالی‌کرده، داده‌ها را متمرکز می‌کنند و درگاهی ایمن برای انتقال اطلاعات در طول صنایع گوناگون فراهم می‌کنند.

WorkFusion در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۷ توانست یک سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیون دلاری از نوع سری D را از سوی « گئورگیان پارتنرز » (Georgian Partners)، « گِرِی‌کرافت پارتنرز » (Greycroft Partners)، « آی‌نویا کاپیتال » (iNovia Capital)، « مور دیویدو ونچرز » (Mohr Davidow Ventures)، « نوکیا گروث پارتنرز »، RTP Ventures و « وایلدکَت ونچر پارتنرز » (Wildcat Venture Partners) دریافت کند. این استارتاپ از منابع مالی بدست‌آمده برای گسترش پیشنهادات خود و افزودن امکاناتی از قبیل نمایش تحریم‌ها و کاهش نتایج مثبت کاذب در فرآیند « مشتری خود را بشناسید » (KYC) استفاده خواهد کرد.

رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟
رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟

محرک ۵: شرکت‌ها به سمت استانداردسازی می‌شتابند

پیچیدگی چشم‌انداز قانون‌گذاری موجب شده تا شرکت‌ها قانون‌گذاران را برای استانداردسازی الزامات فرابخوانند. قانون‌گذاران، در عوض، شروع به همکاری با یکدیگر و همچنین استارتاپ‌ها کرده‌اند.

قانون‌گذاران در حال شکل‌دادن گروه‌های کاری به منظور کمک به یکپارچگی الزامات و آموزش متقابل هستند. آن‌ها همچنین از بکارگیری داخلی تکنولوژی جدید استقبال کردند.

یک نتیجه مثبت این اتفاق، ایجاد جعبه‌های شنی داخلی مانند آزمایشگاه CFTC و پروژه کاتالیست CFPB برای فراهم‌کردن منابع و ترویج آزمایشات تکنولوژیکی در صنعت بوده است.

رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟
رگ تک ( Regtech ) چیست، چرا شکل گرفته و چرا اهمیت دارد؟

آینده‌ Regtech

امروزه، بسیاری از راهکارهای رگ تک که در حال جذب مشتریان می‌باشند، مکمل هستند. این تکنولوژی‌ها بهره‌وری بهتری را از طریق دیجیتالی‌کردن و تسهیل فرآیندها به گردش کارها آورده‌اند.

با حرکت به سمت جلو، موج بعدی نوآوری Regtech بکارگیری هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین، NLP و تکنولوژی بلاک چین برای جایگزین‌کردن فرآیندها و افراد به طور کامل است.

رگ تک همچنین می‌تواند در ارائه ضمانت و متابعت از قواعد بر روی بلاک چین نقش ایفا کند. رگ تک یک طرفه بر روی بلاک چین به منظور ایجاد یک دنباله دفتر حسابرسی کل توزیع‌شده به کار گرفته می‌شود.

به عنوان مثال، Elliptic شرکتی در مراحل اولیه خود است که ۷ میلیون دلار در منابع مالی کلی خود از طریق Santander InnoVentures و دیگر سرمایه‌گذاران رشد داشته است تا یک دنباله‌ی حسابرسی برای بیت‌کوین بسازد. پایگاه داده‌ی هویت مالکیت Elliptic، میلیون‌ها آدرس بیت کوین در میان هزاران موقعیت جهانی شامل می‌شود. این استارتاپ فعالیت غیرقانونی بر روی بلاک چین بیت کوین را نشان داده و از سوی شرکت‌های بیت کوین و سازمان‌های اجرای قانون به کار گرفته می‌شود.

در آینده، فناوری قانون‌گذاری می‌تواند به کلی سیاست‌ها و دستورالعمل‌های متابعت با قوانین موجود را خودکار و جایگزین کند. اثر کوتاه‌مدت آن ممکن است کمک به شرکت‌ها برای تغییریافتن از انفعال به تفسیر و واکنش پیشگیرانه‌ی مقرراتی باشد. در بلندمدت، راهکارهای رگ تک می‌توانند نیاز به انسان یا مداخله متمرکز را برای شرکت‌ها و احتمالاً حتی خود قانون‌گذاران کاهش دهند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.