مقایسه زی‌‌ کش و مونرو

در این راهنمای مقایسه زی‌‌ کش و مونرو، شما درباره تاریخچه و تیم‌‌های پشتیبان این دو سکه نکاتی را یاد خواهید گرفت و تفاوت‌‌های بین اهداف و جنبه‌‌های فنی‌‌ آن‌ها را خواهید شناخت. سپس می‌‌توانید تصمیم بگیرید که کدام مورد را بیشتر ترجیح می‌‌دهید و کدام مورد برای شما مناسب خواهد بود. این موضوع به شما کمک می‌کند تا در مورد سرمایه‌گذاری روی گزینه مورد نظرتان راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

1 512

 

مقایسه زی کش و مونرو
مقایسه زی کش و مونرو

ما درمورد نکات زیر توضیح خواهیم داد:

 • اساس هر دو پروژه
 • دلایل مهم بودن ناشناس بودن
 • تاریخچه‌‌ای از بلاکچین مونرو
 • تاریخچه‌‌ای از بلاکچین زی‌‌ کش
 • هدف هر دو ارز
 • سرعت‌‌های تراکنشی آن‌‌ها
 • تطابق فعلی زی‌‌ کش و مونرو
 • هزینه ایجاد تراکنش در هر دو بلاکچین
 • مشکلات مقیاس‌‌پذیری پیش روی پروژه‌‌ها
 • نگاهی به تیم‌‌های پشت این دو ارز رمز
 • تاریخچه بازاری زی‌‌ کش و مونرو

موارد اساسی و پایه‌‌ای

برای شروع، ابتدا شما را به کمی قبل‌‌تر از زمانی که این دو سکه ایجاد بشوند باز می‌‌گردانیم. زمانی که بلاکچین بیت‌‌کوین توزیع و آغاز شد، مقاله‌‌های زیادی درباره ماهیت ناشناس بیت‌‌کوین انتشار یافت. بیت‌‌کوین، ارز رمز منتخب افراد در بازار دارک وب، Silk Road بود.

Silk Road یکی از اولین خدماتی بود که به کاربران اجازه می‌‌داد تا کالاها و خدمات غیرقانونی را به صورت آنلاین خریداری کنند. بنابراین برای این ارز رمز، حریم کاملا شخصی و غیرقابل ردیابی بودن کاملا ضروری بود. متاسفانه این موضوع برای بیت‌‌کوین در موارد بسیار زیادی صدق نمی‌‌کرد.

از آنجایی که بلاکچین بیت‌‌ کوین (دیتابیس تراکنش‌‌ها) کاملا عمومی است، افرادی که از ابزارهای شخصی اضافی پیچیده استفاده نمی‌‌کنند، به سادگی ردیابی می‌‌شوند. با کمی دانش و مطالعه درباره بلاکچین بیت‌‌ کوین، می‌‌توان این تراکنش‌‌ها را مشخص و آشکار کرد.

در حالیکه تراکنش‌‌های بیت ‌‌کوین به طور کلی ناشناس هستند، انجام آن‌‌ها نیازمند مراحل امنیتی اضافی است. چنین مراحلی برای کاربران معمولی اغلب بسیار پیچیده به نظر می‌‌رسد و برای توسعه‌‌دهندگان زی‌‌ کش( Zcash ) و مونرو، یک ارز رمزنگاری ‌‌شده خصوصی‌‌تر و متفاوت ضروری به نظر می‌‌رسید.

چرا باید ناشناس بود؟!

قبل از اینکه تمرکز را بر روی مقایسه زی‌‌ کش و مونرو بگذاریم، باید بدانیم که چرا باید هویت را هنگام انجام تراکنش، مخفی نگه داشت. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد. برخی از آن‌‌ها از نظر اخلاقی سوال‌‌برانگیز هستند و برخی دیگر پرسش کمتری ایجاد می‌‌کنند. به طور کلی این دلایل شامل موارد زیر می‌‌شوند:

 • برای خرید موارد غیرقانونی در محل زندگی شما. این موضوع می‌‌تواند برای دارو یا موارد تفریحی صورت بگیرد. به عنوان مثال تریاک پزشکی در برخی نقاط جهان قانونی است و در برخی نقاط خیر. کمی عجیب و غیرمنطقی به نظر می‌‌رسد که در یک دنیای کاملا جهانی‌‌شده، خطوط فرضی نقشه‌‌ای که در آن متولد شده‌‌اید، به شما بگوید که از چه دارویی می‌‌توانید استفاده کنید. سکه‌‌های خصوصی به افراد اجازه می‌‌دهد تا به این موارد بدون ملاقات حضوری با افراد خطرناک دسترسی داشته باشند. آن‌‌ها از هویت خریدار هنگام انجام چنین معاملاتی حفاظت می‌‌کنند.
 • برای پرداخت خدماتی که فعالیت‌‌های غیرقانونی را ممکن می‌‌کنند. این موضوع می‌‌تواند با نیت بد صورت بگیرد، همانند چیزی که هکرها در نرم‌‌افزارها از آن استفاده می‌‌کنند.
 • قابل ردیابی: مشکل دیگری که در بلاکچین بیت‌‌کوین وجود دارد این است که مشاهده منشا بیت‌‌کوین کاملا ممکن خواهد بود. به همین دلیل برخی سرمایه‌‌گذاران وقتی متوجه شوند که از آن پول به صورت غیر قانونی استفاده شده، می‌‌توانند پرداخت را لغو کنند. مونرو و زی‌‌ کش ( Zcash ) به گونه‌‌ای عمل می‌‌کنند که هیچکس نتواند بفهمد پول به صورت غیرقانونی استفاده شده است. همانطور که شعار زی‌‌ کش می‌‌گوید: تمام سکه‌‌ها به صورت برابر ایجاد شده‌‌اند.

بازگشت به مسائل اساسی

حالا که چند دلیل برای استفاده از ارزهای ناشناس را شناختید، بیایید نگاه عمیق‌‌تری به ( Zcash ) در مقایسه با مونرو داشته باشیم. شباهت‌‌ها و تفاوت‌‌هایی بین این دو پروژه وجود دارد.

پیش از اینکه مشخصات دو سکه را بررسی کنیم، ابتدا به تاریخچه مختصری از هر ارز رمزنگاری شده می‌‌پردازیم.

مونرو

مونرو (Monero) در اصل در سال ۲۰۱۴ ساخته شد. این ارز پیش از این با نام بیت‌‌مونرو شناخته می‌‌شد. هرچند خیلی زود به مونرو تغییر نام داد.

مونرو در حقیقت یک فورک از ارز رمزنگاری ‌‌شده قدیمی تر با نام بایت‌‌کوین (Bytecoin) است. بحثی پیرامون توزیع آن وجود داشت، زیرا ۸۰ درصد از کل آن قبل از انتشارش استخراج شده بود. برخی از توسعه‌‌دهندگان و اجتماع پیرامون پروژه با این موضوع موافق نبودند. بنابراین آن‌‌ها بایت‌‌کوین را در سال ۲۰۱۴ فورک کردند. این انشعاب (فورک) نهایتا به ارزی تبدیل شد که امروز با عنوان مونرو شناخته می‌‌شود.

مونرو نسبت به بیت‌‌کوین از پروتکل متفاوتی استفاده می‌‌کند. به این پروتکل اصطلاحا کریپتونوت (CryptoNote) گفته می‌‌شود. کریپتونوت با طبقه‌‌بندی تراکنش‌‌ها عمل می‌‌کند. این موضوع حدس این را که هر تراکنش به کدام ورودی (ارسال‌‌کننده) متعلق است غیرممکن می‌‌کند. اگر تا به حال سرویس ترکیبی بیت‌‌کوین به گوشتان خورده، این موضوع هم شبیه به آن است.

همانند بیت‌‌کوین، مونرو به اثبات کار (Proof of Work) برای تایید اعتبار تراکنش‌‌ها وابسته است. اثبات کار نیازمند این است که نیروی رایانشی برای به روز رسانی بلاکچین مونرو مورد استفاده قرار بگیرد. سیستم‌‌های کامپیوتری که این نیرو را مهیا می‌‌کنند، می‌‌توانند در قالب کارمزدهای تراکنش و سکه‌‌های جدید برای ایجاد بلاک‌‌های جدید تراکنش‌‌ها، پاداش ارائه کنند.

زی‌‌ کش

( Zcash ) کمی دیرتر از مونرو در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد. حیات این سکه با پروژه‌‌ای با نام زیروکوین (Zerocoin) آغاز شد. این عنوان خیلی سریع به سیستم زیروکش تغییر یافت. در نهایت این سکه به ارز رمزنگاری شده‌‌ای تبدیل شد که امروز ما آنرا با عنوان Zcash می‌‌شناسیم.

زی‌‌ کش در حقیقت انشعابی از پایگاه ‌‌کد بیت‌‌کوین است. این موضوع به آن معناست که شباهت بیشتری به بیت‌‌کوین و نه مونرو دارد. یکی از اصلاحیه‌‌هایی که تیم زی‌‌ کش در پایگاه‌‌کد بیت‌‌کوین ایجاد کرد، افزودن اثبات دانش-زیرو با عنوان zk-SNARKS بود. این همان حالتی است که حریم خصوصی تراکنش‌‌های زی‌‌ کش را تضمین می‌‌کند. بدون ورود به جزییات فنی، از zk-SNARKS می‌‌توان برای مخفی کردن آدرس‌‌های ارسالی و دریافتی و میزان تراکنش استفاده کرد.

( Zcash ) بر خلاف مونرو به صورت پیش‌‌فرض خصوصی نیست. کاربرها باید انتخاب کنند که پرداخت‌‌هایشان را به صورت خصوصی بفرستند. همچنین آن‌‌ها می‌‌توانند پرداخت‌‌های عمومی انجام دهند. این موضوع همانند تراکنش‌‌های بیت‌‌کوین صورت می‌‌گیرد.

زی‌‌ کش همچنین پاداشی برای خود تیم در نظر گرفته است. برای چهار سال اول حضور زی‌‌ کش (تا سال ۲۰۲۰)، ۲۰ درصد پاداش‌‌های بلاک به توسعه‌‌دهندگان، سرمایه‌‌گذاران و موسسات عام‌‌المنفعه تعلق خواهد گرفت.

مقایسه مونرو و زی‌‌ کش؛ موارد اساسی و مشخصات فنی

اهداف

هدف مونرو و زی‌‌ کش این است که فقط به عنوان ارز مورد استفاده قرار بگیرند. این به آن معناست که توسعه‌‌دهندگان پشت هر دو پروژه می‌‌خواهند هر کدام از این سکه‌‌ها برای پرداخت مصرف شوند.

در مورد زی‌‌ کش، این تراکنش‌‌ها با درخواست ارسال‌‌کننده می‌‌تواند خصوصی یا عمومی باشد. در مورد مونرو، تراکنش‌‌ها فقط خصوصی هستند.

هدف از تراکنش‌‌های خصوصی محافظت از هویت کاربران به دلایلی است که پیش‌‌تر به آن‌‌ها اشاره کرده بودیم. همچنین افرادی هستند که معتقدند این حق را دارند که پولشان را آنطور که می‌خواهند و به دور از چشم دیگران خرج کنند.

سرعت

در ادامه، نگاهی به سرعت هر بلاکچین می‌‌اندازیم.

بلاکچین مونرو زمان بلاک ۲ دقیقه‌‌ای دارد. به این معنا که بلاک‌‌های جدید هر دو دقیقه یک‌‌بار ساخته می‌‌شوند. این موضوع باعث می‌‌شود که تراکنش‌‌ها سرعتی ۵ برابر بیشتر از بیت‌‌کوین داشته باشند.

در همین حال، ( Zcash ) یک زمان بلاک حدود دو و نیم دقیقه‌‌ای دارد. این موضوع هم باعث می‌‌شود که تراکنش‌‌ها سرعتی حدود ۴ برابر بیشتر از بیت‌‌کوین و کمی کمتر از مونرو داشته باشند.

در بلاک‌‌چین ( Zcash ) ، این سرعت به میزان ترافیک شبکه بستگی دارد. اگر افراد زیادی همراه با شما تراکنش ارسال کنند، ممکن است تراکنش شما وارد بلاک اول نشود. ممکن است به بلاک‌‌های زیادی برای ورود نیاز باشد. همچنین باید توجه داشت که تراکنش‌‌های خصوصی به فضای بیشتری در هر بلاک نیاز دارند. اگر شبکه فقط تراکنش‌‌های خصوصی را پردازش کند، سرعت شبکه چیزی در حدود ۶ تراکنش در ثانیه خواهد بود. این مقایسه با فقط ۲۶ تراکنش در ثانیه‌‌ای صورت می‌‌گیرد که به سطح بالاتری از ناشناس بودن از سوی تراکنش‌‌ها برای پر کردن شبکه نیاز ندارد.

مونرو وضعیت نسبتا متفاوتی با این حالت دارد. این ارز یک اندازه بلاک پویا دارد. این به آن معناست که بلاک‌‌ها در پاسخ به تقاضای شبکه بزرگ و کوچک می‌‌شوند. اندازه هر بلاک بر اساس ۱۰۰ بلاک قبلی تعیین می‌‌شود. به این معنا که اگر شبکه تراکنش‌‌های زیادی را پردازش کند، اندازه بلاک به آرامی افزایش خواهد یافت و ظرفیت شبکه را افزایش خواهد داد. در حقیقت برخی افراد می‌‌گویند که مونرو می‌‌تواند ۱۷۰۰ تراکنش به ازای هر ثانیه را مدیریت کند. هرچند آزمایش این موضوع هرگز عملی نبوده و نیست. برای رسیدن به این حالت، حافظه باید برای نودهای شبکه بسیار بالا و زیاد باشد.

پذیرش

یکی از بخش‌‌هایی که این دو پروژه در آن تفاوت دارند، میزان پذیرش آن‌‌ها است. مونرو در دارک‌‌وب استفاده بیشتری نسبت به زی‌‌ کش دارد. دلیلش این است که در حال حاضر استفاده از مونرو از زی‌‌ کش ( Zcash ) بسیار آسان‌‌تر است. اکنون کیف‌‌های معتبر محدودی برای این ارز وجود دارد. هرچند این موضوع قطعا تغییر خواهد کرد، زیرا این ارز هنوز یک ارز رمزنگاری‌‌ شده بسیار جوان محسوب می‌‌شود.

مونرو استفاده خود در دارک‌‌وب را به وسیله مردم کشور کره شمالی که می‌‌خواهند تحریم‌‌های بین‌‌المللی را دور بزنند و البته به وسیله هکرها به دست آورده است. این سادگی در استخراج با سیستم‌‌های عادی کامپیوتری به استفاده‌‌های بسیار جذابی منجر شده ‌‌است.

استخراج درون‌‌ مرورگر و سرقت ارز رمزها

یک بخش دیگر که مونرو با آن سازش پیدا کرده است، استخراج درون‌‌مرورگر محسوب می‌‌شود. این موضوع به این خاطر رخ می‌‌دهد که استخراج مونرو با استفاده از یک GPU یا CPU همچنان ممکن است. استخراج درون‌‌ مرورگر شامل اجرای نرم‌‌افزار استخراج از یک مرورگر اینترنتی می‌‌شود. انجام این کار بسیار آسان است اما اثربخشی بالایی ندارد. هرچند اگر شما صدها یا هزاران کاربر کامپیوتری به دست بیاورید که برای شما با استفاده از برق خودشان استخراج را انجام دهند، شرایط بسیار سودآور خواهد شد.

نکته: CPU یک واحد پردازش مرکزی است. تمام کامپیوترها یک CPU دارند. شما می‌‌توانید به CPU به عنوان مغز کامپیوتر نگاه کنید. در ضمن، GPU، واحد پردازش گرافیکی است. کامپیوترهای قدرتمند بازی از GPUها استفاده می‌‌کنند. آن‌‌ها از CPU قوی‌‌تر هستند و برای پخش تصاویر با کیفیت بالا در بازی‌‌های مدرن کامپیوتری، ضروری می‌‌باشند. GPUها می‌‌توانند با اثربخشی بیشتری نسبت به CPUها استخراج را انجام دهند.

نشر آنلاین

برای برخی از ناشران محتوا، استخراج درون ‌‌مرورگر بیانگر روشی از کسب درآمد از یک صفحه اینترنتی، بدون اجبار تبلیغات به کاربران محسوب می‌‌شود. هنگامی که مشخص می‌‌شود برخی از انرژی رایانشی یک بازدیدکننده وبسایت برای کمک به سرمایه سایت مصرف خواهد شد، هیچ ضرری از این موضوع حاصل نمی‌‌شود. این کاربر می‌‌تواند تصمیم بگیرد که می‌‌خواهد برای سایت استخراج صورت دهد یا خیر.

سرقت ارز رمزها

برخی از ناشران نسبت به این واقعیت که به کاربران، استخراج ارز رمزنگاری‌‌ شده را اجبار می‌‌کنند، آگاه و راضی نیستند. به علاوه برخی از وبسایت‌‌های دانلود، نرم‌‌افزار استخراج مونرو را به عنوان بخشی از فایلی که کاربران دانلود می‌‌کنند، مخفی کرده‌‌اند. نرم‌‌افزار استخراج مورد استفاده در یک کامپیوتر بدون اجازه صاحب آن، با عنوان سرقت ارز رمز شناخته می‌‌شود. وقتی ما زی‌‌ کش ( Zcash ) را با مونرو مقایسه می‌‌کنیم، مونرو به واسطه ویژگی‌‌های ناشناس بودن و این واقعیت که هنوز با CPU و GPU قابل استخراج است، برای سرقت ارز رمز به موارد دیگر ترجیح داده می‌شود.

استخراج درون ‌‌مرورگر و خیریه

نهایتا، استخراج درون ‌‌مرورگر به منظورهای خیریه بیشتری هم مورد استفاده قرار گرفته است. خیریه کودکان یونیسف، وبسایتی با عنوان هوپ‌‌پیج (The Hopepage) آغاز کرده است. ایده پشت هوپ‌‌پیج این است که کاربران کامپیوتری بتوانند از وبسایت دیدن کرده و کمی از منابع رایانشی بی‌‌استفاده خود را برای استخراج مونرو برای یونیسف اهدا کنند.

وقتی که وبسایت بالا می‌‌آید، یک گزینه برای آغاز استخراج وجود دارد. سپس از بازدیدکننده سوال پرسیده می‌‌شود که چه میزان از نیروی رایانشی را می‌‌خواهد اهدا کند. اگر وظایفی که در حال انجام آن هستند نیازمند انرژی بالایی باشد، می‌‌توانند فقط ۲۰ درصد اهدا کنند. یا اگر از برخی از وبسایت‌‌ها استفاده می‌‌کنند، می‌‌توانند تا ۸۰ درصد اهدا کنند. در هنگام نوشتن این مطلب، حدود ۱۸ هزار نفر در هوپ‌‌پیج مشغول اهدای خیریه هستند!

مشکلات پذیرش

آژانس امنیت مالی ژاپنی (FSA) در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۸ اعلام کرد که ممنوعیتی برای سکه‌‌های ناشناس تصویب خواهد شد. به جز مونرو و زی‌‌ کش، سکه‌‌هایی مثل دش و ریپ آگور هم جزو این لیست هستند. FSA اعلام کرده که هدف از این اقدام، محدود کردن ارزهای رمزنگاری شده در استفاده از آن‌ها به منظور اعمال غیرقانونی است.

اگر کشورهای بیشتری الگوی ژاپن را دنبال کنند، نرخ‌‌های پذیرش چنین سکه‌‌های ‌‌حریم خصوصی ‌‌محوری شدیدا کاهش خواهد یافت.

یکی از بخش‌‌هایی که زی‌‌ کش می‌‌تواند در قیاس با مونرو در جنگ بین سکه‌‌های خصوصی برنده باشد، این است که تراکنش‌‌های زی‌‌ کش به خصوصی بودن نیاز ندارند. این موضوع می‌‌تواند به آن‌‌ها کمک کند تا از برخی مشکلات بالقوه قانونی در آینده اجتناب کنند و ممکن است به آن‌‌ها کمک کند “نیازهای مشتری خود را بشناسید” را محقق کنند.

هزینه کارمزدها

در هنگام نوشتن این مطلب میانگین کارمزد مونرو حدود ۹۰c است. این موضوع به نسبت قیمت مونرو با تغییر شدیدی مواجه شده است. در بالاترین میزان ممکن، هزینه ارسال مونرو نهایتا چیزی بیشتر از ۲۰ دلار بود! همانطور که مشخص است، مونرو با مشکلات مقیاس‌‌پذیری مشابه با بیت‌‌کوین مواجه می‌‌شود.

همچنین، میانگین کارمزد زی‌‌ کش شدیدا پایین است. این رقم فقط ۰.۰۰۰۱ ZEC می‌‌باشد. در هنگام نوشتن این مطلب، این کارمزد پایینتر از ۲c است. طبق وبسایت Bitinfocharts.com، کارمزد آن‌‌ها از زمان ایجاد زی‌‌ کش، بسیار پایین باقی مانده است.

zcash vs monero

مقیاس‌‌پذیری

مقیاس‌‌پذیری بلاکچین یکی از شدیدترین مشکلات پیش‌‌روی کل فضای ارزی رمزنگاری‌‌شده محسوب می‌‌شود. برای این که یک ارز دیجیتال بتواند کاملا با مواردی مثل ویزا کارت در مقیاس جهانی رقابت کند، شبکه‌‌ها باید بتوانند حجم تراکنشی بسیار بالاتری نسبت به شرایط فعلی را مدیریت کنند.

مونرو سعی کرده تا مشکلات مقیاس‌‌پذیری را با محدودیت پویای اندازه بلاک خود رفع کند. هرچند همانطور که با کارمزدهای بالای آن در گذشته مشخص شد، این موضوع برای امکان استفاده جهانی از این شبکه، کافی نیست.

در همین حال، زی‌‌ کش با مشکل شدیدتری نسبت به مسائل مقیاس‌‌پذیری بیت‌‌کوین مواجه است. از آنجایی که تراکنش‌‌های خصوصی به نسبت بیت‌‌کوین فضای بیشتری را در بلاک اشغال می‌‌کنند، اگر همه بخواهند تراکنش‌‌های ناشناس صورت دهند، رقابت سریعی بین کارمزدهای تراکنش ایجاد خواهد شد. این موضوع در بهار ۲۰۱۷ برای بیت‌‌کوین رخ داد. هرچند تقاضای کافی برای زی‌‌ کش وجود ندارد و چنین موضوعی در حال حاضر برای آن‌‌ها رخ نخواهد داد.

تیم‌‌ها

هنگام مقایسه ارزهای رمزنگاری ‌‌شده، باید تیم‌‌های پشتیبان این پروژه‌‌ها را نیز بررسی کنیم.

تیم مونرو

تیم مونرو تقریبا مخفی است. دو توسعه‌‌دهنده اصلی آن‌‌ها شناخته شده هستند. دیگر اعضای فعال با نام‌‌های مستعار حضور دارند.

ریکاردو “فلافی‌‌پونی” اسپاگنی، رهبر پروژه و اصلی‌‌ترین توسعه‌‌دهنده محسوب می‌‌شود. اسپاگنی در آفریقای جنوبی زندگی می‌‌کند و در این کشور روی پروژه‌‌های ارز رمزنگاری ‌‌شده از جمله مونرو فعالیت کرده است. او با آدرس @fluffypony در توییتر فعالیت بسیار بالایی دارد. پیش‌‌زمینه تحصیلی او در زمینه تدارک و انفورماتیک می‌‌باشد. به علاوه او تجربه چند ساله به عنوان توسعه‌‌دهنده نرم‌‌افزار را در کارنامه خود دارد.

بعد از اسپاگنی به فرانسیسکو “آرتیک‌‌ماین” کابانیاس و لیست بلندبالایی از دیگر اسامی مستعار توسعه‌‌دهندگان می‌‌رسیم. از آنجایی که اطلاعات کمی از تیم وجود دارد، همینجا بحث را به پایان می‌‌رسانیم!

تیم زی‌‌ کش

از تیم زی‌‌ کش ( Zcash ) اطلاعات بیشتری در دست است. مدیر عامل و موسس پروژه، زوکو ویلکاکس است. او یک توسعه‌‌دهنده با بیش از ۲۰ سال تجربه در کریپتوگرافی و امنیت اطلاعات است. او در توییتر با آدرس @zooko فعالیت‌های زیادی انجام می‌‌دهد.

زوکو با تیمی از دانشمندان مجرب همراه شده است. اولین دانشمند یک تکنیسین با نام الی بناسون است. الی یک مدرس قابل احترام در انستیتو فناوری اسرائیل است. او همچنین در زمینه طراحی و اعمال سیستم‌‌های اثباتی تجربه بالایی دارد و متخصص محسوب می‌‌شود.

نفر بعدی آلساندرو کیسا است. کیسا عضوی از دپارتمان علوم کامپیوتری در دانشگاه Berkeley است. او دکترای خود را از انستیتوی فناوری ماساچوست دریافت کرده است.

این سه نفر در کنار تیم بلندبالایی از تکنیسین‌‌ها و متخصصین قرار دارند. هرچند خلا یک تیم بازاریابی شدیدا به چشم می‌‌خورد. این موضوع ممکن است پذیرش بالقوه زی‌‌ کش در آینده را محدود کند.

شایان ذکر است که برخی از بزرگترین نام‌‌های موجود در فضای ارزی رمزنگاری ‌‌شده به‌‌عنوان مشاور برای پروژه زی‌‌ کش ( Zcash ) فعالیت می‌‌کنند. این نام‌‌ها شامل گاوین اندرسن، ویتالیک بوترین، آرتور بریتمان و دانا سرکوز می‌‌شود که به تیم اصلی کمک می‌‌کنند.

تاریخچه بازاری تا به امروز

مونرو

مونرو ابتدا در سال ۲۰۱۴، که روندی نزولی (bear) بازار کریپتوی آن مشهور است، ایجاد شد. طی اولین سال‌‌های تاسیس آن، وضعیت قیمت آن در قیاس با دلار ثابت باقی ماند. هیچ تغییر شدیدی برای این ارز صورت نگرفت.

با پیشرفت قیمت کل بازار ارزهای رمزنگاری شده در نیمه دوم سال ۲۰۱۶، مونرو هم شروع به پیشرفت کرد. این موضوع در سال ۲۰۱۷ به اوج خود رسید و در نیمه سال، مونرو همانند اغلب دیگر دارایی‌‌های دیجیتالی، رشد چشمگیری به خود دید.

قیمت یک سکه مونرو در اوایل سال ۲۰۱۸ به اوج نهایی خود رسید. این رشد با رشد بیت‌‌کوین و بسیاری از دیگر ارزهای رمزنگاری ‌‌شده برابری می‌‌کرد. اوج قیمت مونرو چیزی در حدود ۵۰۰ دلار به ازای هر سکه بود.

از زمان این اوج تا به حال، چند افت محسوس رخ داده است. قیمت یک سکه مونرو در هنگام نگارش این مطلب (۲۹ ژوئن ۲۰۱۸) چیزی در حدود ۱۲۰ دلار است.

شما می‌‌توانید کل تاریخچه بازاری مونرو را در تصویر زیر مشاهده کنید.

zcash vs monero

زی‌‌ کش

تاریخچه قیمت زی‌‌ کش ( Zcash )، الگوی مشابهی با مونرو (و بسیاری از دیگر ارزهای رمزنگاری ‌‌شده) را دنبال می‌‌کند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌‌کنید، بعد از انتشار آن، تغییرات مختلفی برای قیمت آن رخ داده است. هرچند روند رو به اوج زی‌‌ کش به نسبت مونرو کمی دیرتر صورت گرفته است.

طی اواسط سال ۲۰۱۷، قیمت آن در مقایسه با دلار افزایش داشت. شما می‌‌توانید در گراف قیمت مشاهده کنید که طی همان سال، قیمت زی‌‌ کش با بیت‌‌کوین سازگار و هماهنگ بوده است. با افزایش قیمت بیت‌‌کوین، زی‌‌ کش هم افزایش داشته است. وقتی بیت‌‌کوین افت کرد، زی‌‌ کش هم افت داشت. به همین خاطر است که خط نارنجی بیانگر عملکرد زی‌‌ کش ( Zcash ) در مقایسه با بیت‌‌کوین در طول عمر فعلی سکه، تقریبا ثابت مانده است.

شما می‌‌توانید تاریخچه کامل قیمت زی‌‌ کش ( Zcash ) را در تصویر زیر مشاهده کنید.

مقایسه زی‌‌ کش و مونرو: مقایسه نموداری

تاسیس کل عرضه نهایی کل واحدها در هنگام نوشتن متن قیمت فعلی به USD اوج قیمت به USD الگوریتم استخراج زمان بلاک نحوه استخراج Transactions per second
Monero April 2014 ۱۸,۴۰۰,۰۰۰ (+ ۰.۳ XMR/minute) ۱۶,۱۸۰,۰۰۰ $۱۱۹.۹۸ $۴۹۴ CryptoNote ۲ minutes GPU/CPU Theoretically unlimited
Zcash October 2016 ۲۱,۰۰۰,۰۰۰ ۴,۲۴۰,۰۰۰ $۱۵۰.۷۹ $۸۷۶ Equihash ۲.۵ minutes GPU/CPU Between 6 and 26

مقایسه زی‌‌ کش و مونرو: نتیجه‌‌گیری

به پایان این مطلب رسیدیم. امیدواریم اطلاعات خوبی به شما داده باشیم. ما سعی کردیم موارد مختلف را در این راهنما بررسی کنیم. نظر شما درباره مقایسه زی‌‌ کش و مونرو چیست؟ آیا فکر می‌‌کنید که یکی از این سکه‌‌ها در آینده به سکه محبوب تبدیل می‌‌شود؟ یا آیا فکر می‌‌کنید که هر دوی این سکه‌‌ها می‌‌توانند به بقای خود ادامه دهند؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. alireza

  فقط زی کش از همه نوع بهتره بالاترین امنیت رو داره بین رمز ارزها جوری که حتی ادوارد اسنودن هکر معروف امریکا که اسناد محرمانه امریکا رو افشا کرد خودش گفت زی کش حتی از بیت کوین و بقیه ارزهای بهترین و بالاترین امنیت رو داره