راهنمای مبتدیان برای مونرو

مونرو یک ارز مبتنی بر حفظ حریم خصوصی، ایمن و غیر قابل ردیابی است. برخی از افراد ممکن است فکر کنند که این تعریف برای بیت کوین هم صدق می‌کند اما در حقیقت حفظ حریم خصوصی و غیرقابل ردیابی بودن جزو خصوصیات بیت کوین نیست. مونرو یک رمز ارز است که از انواع متفاوتی از رمزنگاری‌ها استفاده می‌کند تا به ویژگی‌های خاص خود برسد. این راهنمای مبتدیانه به کسانی که نسبت به مونرو بی اطلاع هستند کمک می‌کند تا بتوانند فهم بهتری از تفاوت‌های بیت‌کوین و مونرو داشته باشند.

0 158

مونرو چیست؟

طبق وبسایت مونرو، “مونرو یک ارز مبتنی بر حفظ حریم خصوصی، ایمن و غیر قابل ردیابی” است. برخی از افراد ممکن است فکر کنند که این تعریف برای بیت کوین هم صدق می‌کند اما در حقیقت حفظ حریم خصوصی و غیرقابل ردیابی بودن جزو خصوصیات بیت‌کوین نیست. مونرو یک رمز ارزی است که از انواع متفاوتی از رمزنگاری ها استفاده می‌کند تا به ویژگی‌های خاص خود برسد. این راهنمای مبتدیانه به کسانی که نسبت به مونرو بی اطلاع هستند کمک می‌کند تا بتوانند فهم بهتری از تفاوت‌های بیت کوین و مونرو داشته باشند.

مونرو چیست؟
مونرو چیست؟

مقایسه

این یک تصور غلط و معمول است که بیت کوین یک ارز کاملا غیرقابل ردیابی محسوب می‌شود. اساس اولیه بیت کوین این است که تمام تراکنش‌ها را می‌توان در یک دفتر کل عمومی ‌با نام بلاک چین، مشاهده کرد. این موضوع بسیار مفید است زیرا به همه اجازه می‌دهد تا یک تراکنش در حال انجام را تایید کنند. این ویژگی برای تراکنش‌هایی که نیاز به شفافیت کامل دارند فوق العاده محسوب می‌شود (مثلا برای خرج‌های دولتی یا غیرانتفاعی)

مونرو نسبت به بیت کوین تفاوت زیادی در تمرکز بر روی جنبه‌های حریم خصوصی در تراکنش رمز ارز ها دارد. مونرو از نوع متفاوتی فناوری برای غیر قابل ردیابی کردن تراکنش‌ها و مخفی کردن مانده حساب‌ها (balances) استفاده می‌کند. اگر آدرس عمومی بیت کوین شما ‌منتشر شود، همه می‌توانند مانده حساب شما و تمام آدرس‌های بیت کوین دیگری که با آن ها معامله داشته اید را مشاهده کنند.

با اینکه نام‌ها در بلاک چین به طور واضح مشخص نیستند، اما اگر کسی تصمیم بگیرد آدرس عمومی‌اش را ‌منتشر کند، تمام فعالیت‌های گذشته و آینده مربوط به آدرس آن‌ها تا ابد به شخص مرتبط خواهند شد. همچنین شما الزاما نیاز ندارید که آدرس عمومی خود را به اشتراک بگذارید تا اعلام کنید که حسابی با نام خود دارید. در حقیقت صرفا انجام معامله با دیگر آدرس‌های برچسب خورده ممکن است برای مشخص شدن حساب شما کافی باشد. به عنوان مثال، در تصویر زیر شما می‌توانید تمام تراکنش ها و مانده حساب‌های مربوط به آدرس عمومی اهدای ویکی لیکس (WikiLeaks) را ببینید.

مونرو چیست؟
مونرو چیست؟

در حالیکه شاید سازمان‌های مشخصی که به شفافیت نیاز دارند هم بخواهند تاریخچه تراکنش‌های خود را ببینند، اما این موضوع برای افراد و شرکت‌ها صدق نمی‌کند. تصور کنید همه بتوانند تمام مانده حساب‌ها و تراکنش‌های بانکی شما را ببینند. شاید شما نخواهید که تمام دنیا از حقوق و عادت‌های خرج شما مطلع باشند.

در چند سال گذشته و با توجه به فاش شدن اطلاعات کارت‌های اعتباری که به صورت غیرمنتظره صورت گرفت، حریم خصوصی اقتصادی بسیار مهم شده است. شاید شما الزاما نخواهید که تمام فروشگاه‌ها و وبسایت‌هایی که در آن‌ها خرید می‌کنید، اطلاعات شما را ذخیره کنند. مونرو از این اطلاعات شخصی محافظت می‌کند و جزییات تراکنش را به صورت پیش فرض به حریم خصوصی تبدیل می‌کند.

فناوری

بدون وارد شدن به جزییات ریز فنی این چنین می‌توان گفت که مونرو می‌تواند تراکنش‌ها را از طریق یک فناوری با نام “امضای حلقه” (ring signatures) غیر قابل ردیابی کند. این فناوری مجموعه تراکنش‌های هر فرد را با دیگران ترکیب می‌کند تا نگاه عمومی ‌متوجه صاحبان آدرس‌ها نشود. این فناوری همچنین مانده حساب‌ها را از طریق آدرس‌های نهان (stealth addresses) مخفی می‌کند. این آدرس‌های نهان آدرس‌های یک بار مصرف تصادفی هستند و نمی‌توان آن را به شخص خاصی مرتبط کرد.

در مونرو موضوعی وجود دارد که با نام کلید هزینه (spend key) مشخص می‌شود و برای خرج کردن سرمایه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و موضوع دیگری با نام کلید تصویری (view key) وجود دارد که با آن کاربران می‌توانند جزییات تراکنش خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و با این روش اطلاعات فقط برای افراد خاصی شفاف خواهد شد.

شفافیت انتخابی می‌تواند برای شرایطی که به بررسی یک موضوع و یا ارسال اطلاعات مالیاتی نیاز است مفید باشد. این تقسیم‌بندی به دو کلید متفاوت، تضمین می‌کند که شخص واسطه بتواند جزییات تراکنش شخصی را بدون داشتن اجازه برای خرج تمام سرمایه او، مشاهده کند. رسم یک تناسب به سیستم مالی موجود؛ اطلاعات ورودی بانکی که برای دسترسی به سرمایه شما لازم است با کلید هزینه مشابهت دارد، در حالیکه یک کپی از شرح حساب بانکی و جزییات تراکنش‌های شما به کلید تصویری شبیه است.

تیم

مونرو یک تیم سازنده بسیار قدرتمند متشکل از هفت نفر دارد. پنج نفر از این افراد دارای نام مستعار هستند و چند نفر به صورت عمومی‌شناخته شده هستند؛ ریکاردو اسپاگنی و فرانسیسکو کابانیاس (Riccardo Spagni and Francisco Cabañas) به همراه چندین مشارکت کننده دیگر.

مونرو به‌روزرسانی‌های دیگری را هم خواهد داشت که در حال حاضر برای ۶ ماه آینده برنامه‌ریزی شده‌اند. این به‌روزرسانی‌ها، بهبودهایی در امنیت خواهند داشت و ویژگی‌های جدیدی را اضافه خواهند کرد. این به روز رسانی‌های برنامه‌ریزی شده، مونرو را مجبور می‌کند تا پیشرفت کند و همه را در شرایطی مشابه نگه دارد تا با به روز رسانی‌های سیستم هماهنگ باشند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.