راهنمای صرافی Huobi برای مبتدیان

همانطور که بازار رمز ارزها شتاب می‌گیرد، خدمات صرافی بیشماری وارد این صحنه می‌شود. هرکدام از این خدمات ارائه‌دهنده ترکیبی متفاوت از کارمزدها، جفت‌سازی (pairing)، فضاهای جغرافیایی و رابط‌های کاربری است. Huobi یک صرافی مستقر در سنگاپور است که تمرکز آن روی خدمات مشتریان و تجزیه و تحلیل مستقل رمز ارز است. Huobi که در سال ۲۰۱۳ تأسیس شد هنوز بیشتر محوریت آن در بازارهای آسیایی است و دفاتر آن در ژاپن، کره و هنگ کنگ قرار دارد و دفتر مرکزی آن در سنگاپور است.

2 2,800

Huobi تنها یک دفتر در ایالات متحده دارد. با این‌حال، تا ماه می ۲۰۱۸، Huobi به بازدیدکنندگان آمریکایی از سایت خودش هشدار داد که نمی‌تواند نام‌نویسی آن‌ها را به دلیل قوانین نظارتی ایالات متحده، بپذیرد. این شرکت اعلام کرده است که تمایل دارد سرویسی را برای شهروندان آمریکایی در آینده نزدیک بازگشایی کند که در دفاتر سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیای این شرکت باشد.

houbi

این نقد و بررسی روی پیچ و مهره‌های معامله در Huobi تمرکز خواهد کرد و همچنین ویژگی‌هایی که منحصر به این صرافی است از جمله جفت‌سازی سکه، ویژگی‌های امنیتی و ابزارهای معاملاتی آن. ما همچنین نگاهی به مدل خدمات مشتریان Huobi می‌اندازیم که Huobi ادعا می‌کند اولین واحد خدمات مشتریان رمز ارز ۲۴ساعته در هفت روز هفته است که وجود دارد و نیز صندوق حمایت از سرمایه‌گذاران ویژه‌ی Huobi.

ایجاد حساب روی صرافی Huobi نسبتاً ساده است. لینک ایجاد یک حساب در گوشه سمت‌راست بالای صفحه‌ی اصلی است. صفحه‌ی ثبت‌نام در ابتدا از شما می‌خواهد تا کشور مبدأ را انتخاب کنید ضمناً هشدار می‌دهد وقتی یکی از آن‌ها را وارد کنید دیگر نمی‌توانید تغییر دهید. Huobi در توانایی خود برای کار کردن در بیش از ۱۳۰ کشور به خود می‌بالد. با این‌حال، گزینه ایالات متحده به عنوان یک ملیت ممکن ارائه نشده است. ملیت‌هایی که تا ماه می ۲۰۱۸ انتخاب شدند بیشتر از همه چین، هنگ کنگ، تایوان، ژاپن، کره، آلمان و بریتانیا و کانادا بودند.

exchange

نام‌کاربری که انتخاب می‌کنید می‌تواند یک شماره تلفن یا یک نشانی ایمیل باشد. Huobi تذکر می‌دهد که تأیید نشانی ایمیل ممکن است به اشتباه وارد قسمت Spam (هرزنامه) شود، پس وقتی یک حساب ایجاد می‌کنید حتماً پوشه spam را برای ایمیل تأیید چک کنید.

وقتی حساب خود را ایجاد کردید و تأیید شد و سپس برای اولین بار لاگین کردید، یک صفحه‌ی خوش‌آمدگویی ظاهر می‌شود که گزینه خرید چند رمز ارز را با یوان چینی (CNY)، دلار آمریکا (USD) و دلار سنگاپور (SGD) را با استفاده از خدمات OTC (خارج از بورس) آن‌ها یا انتقال مقداری که پیش از این در این صرافی داشتید، به شما پیشنهاد می‌کند.

exchange

چگونه روی Huobi معامله کنید

وقتی که یک حساب ایجاد کردید، زمان آن است که سراغ اولین معامله خود بروید. Huobi جفت‌سازی‌های USDT، BTC و ETH را پیشنهاد می‌کند. درست بیش از ۴۰ جفت‌سازی USDT، حدود ۱۰۰ جفت‌سازی BTC و همین حدود جفت‌سازی ETH وجود دارد. این جفت‌سازی‌ها بنابر اینکه تا چه مدت روی Huobi بوده‌اند و اینکه شاخه‌ای از یک سکه‌ی موجود هستند یا خیر، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. تمام قیمت‌های جفت‌ها را می‌توان برحسب جفت معاملاتی یا دلارهای آمریکا مشاهده کرد.

صفحه‌ی معاملاتی اصلی نسبتاً جامع است و تمام متغیرهای جفت‌های معاملاتی موجود در سمت چپ ستون خود آن‌ها قرار دارند.

houbi

یک نمودار شمعی تعاملی (interactive candlestick)، سمت راست صفحه را به خود اختصاص داده است که تحت تریدینگ ویو (Trading View، خدمات شبکه‌های اجتماعی) اجرا می‌شود پس به شما امکان دسترسی به کل گستره‌ی ابزارهای Technical Analysis (تحلیل فنی) را می‌دهد از جمله بولینگرباندها ((Bollinger Bands ، میانگین‌های متحرک (مووینگ اوریج Moving Averages) و غیره.

eth

شکل‌های سفارش مستقیماً زیر این نمودار هستند و به شما اجازه می‌دهند تا با سفارش‌های محدود (limit orders) یا سفارش‌های به قیمت بازار (market orders) خرید و فروش انجام دهید. در سمت راست این نمودار، قیمت‌ها و سفارش‌های اخیر سکه‌ی انتخاب‌شده وجود دارد.

houbi

در زیر این ابزارها یک نمودار عمق بازار (market depth) هست که ریزحساب جاری معاملات بازار را دارد و یک بخش بی‌نهایت مفید است که آمار خصوصی هر سکه را به تفصیل شرح می‌دهد. این، ابزار صرافی Huobi را در مقایسه با سایر صرافی‌ها مانند باینانس (Binance) حقیقتاً محبوب می‌سازد.

هوبی

در یک نگاه، یک معامله‌گر احتمالی می‌تواند به عرضه کل سکه‌ مشخص (given coin’s total supply)، عرضه در جریان (circulating supply)، وب‌سایت، کاغذ معرفی کسب و کار و غیره نگاهی بیندازد. این تنظیمات با ارائه بیشترین اطلاعات کاربردی درون یک کادر مناسب درست زیر صفحه صرافی تا حد زیادی فاکتور do-your-own-research (تحقیق خود را انجام دهید) معاملات رمز ارزی را کاهش می‌دهد. این اطلاعات در صفحه معرفی ویژگی‌های Huobi بیشتر شرح داده شده است که با کلیک روی لینک «Help» در انتهای این صفحه قابل دستیابی است.

معاملات خود را انجام دهید

بعد از اینکه کیف پول خود را با رمز ارز مورد انتخاب خود پر کردید، Huobi به شما اجازه می‌دهد تا از طریق صفحه صرافی آن‌ها مستقیماً به بازارها وصل شوید. دو نوع از سفارشها پشتیبانی می‌شوند- سفارش محدود و سفارش به قیمت بازار.

رابط‌های معاملاتی برای هردو سفارش تا حد زیادی خودتوضیحی (self-explanatory) هستند. قیمت‌ها هم بصورت جفت‌سازی احتمالی و هم برحسب دلار آمریکا نمایش داده می‌شوند و این مقدار را می‌توان بطور دستی وارد کرد یا با یک نوار لغزنده (slider) انتخاب کرد. این نوار لغزنده یک ابزار مخصوصاً مفید برای نمایان‌سازی سهم سرمایه گذاری فعلی شما از سکه‌هایی است که قصد دارید در یک معامله سرمایه گذاری کنید. کشیدن نوار لغزنده به انتهای سمت راست، به این معناست که شما دارید همه سکه‌ها را سرمایه گذاری می‌کنید، کشیدن نوار لغزنده تا نیمه یعنی نیمی از سکه‌ها را به بازار می‌دهید و به همین ترتیب.

سایر گزینه‌های معاملاتی

علاوه بر رابط معاملاتی پایه، Huobi دو پلتفرم معاملاتی رایگان را عرضه می‌کند.

HADAX

پلتفرم هاداکس (HADAX)- مخفف صرافی دارایی دیجیتال مستقل Huobi (Huobi Autonomous Digital Asset Exchange)- به معامله‌گران حرفه‌ای این فرصت را می‌دهد تا به یک نسخه‌ی Wild West از بازار کریپتوی واقعی، دسترسی پیدا کنند. Huobi بطور مستقل، مقدار سرمایه گذاری سکه‌ها و توکن‌های ثبت‌شده در معامله را آنطور که روی پلت‌فرم اولیه‌ی Huobi انجام می‌دهد روی سیستم هاداکس، تأییداعتبار نمی‌کند. کاربران هاداکس، به فهرست‌بندی توکن رأی می‌دهند که سپس توسط هاداکس برای احراز هویت و مشروعیت، تأییداعتبار می‌شود. برای اینکه سرمایه‌گذاران تبدیل به یک کاربر هاداکس شوند، به دلیل ریسک بالایی که در معامله این سکه‌ها و توکن‌ها دخیل است باید حداقل استانداردهای سرمایه گذاری را دارا باشند.

houbi

اگر یک سکه یا توکن روی پلتفرم هاداکس پذیرفته شده باشد، این پتانسیل فهرست‌شدن به عنوان یک سکه جدید را روی سایت معاملاتی اصلی هاداکس دارد، به شرطی که استانداردهای سرمایه گذاری هاداکس را برآورده کند. حذف یک سکه از Huobi، الزاماً به این معنا نیست که از هاداکس حذف خواهد شد.

OTC

OTC یا over-the-counter، بخشی از Huobi است که به خریداران و فروشندگان احتمالی یک راه برای انتقال مقادیر بزرگ سکه‌ها را بدون قرار گرفتن در معرض بازار صرافی ناپایدار ارائه می‌دهد. بازرگانان گواهی‌دار می‌توانند در اینجا ثبت نام کنند و با تطبیق مستقیم خریداران و فروشندگان به جای ایجاد سفارش‌های به قیمت بازار، لغزش می‌تواند به حداقل برسد.

houbi

معاملات رمز ارز OTC معمولاً زمانی انجام می‌شوند که اندازه خرید یا فروش احتمالاً به اندازه کافی بزرگ هست تا بازار را به خودی خود حرکت دهد یا زمانی که زمان یک عامل مهم می‌شود.

معاملات مارجین

Huobi همچنین معاملات مارجین (Margin trading) را پیشنهاد می‌کند. معاملات مارجین یک گونه متفاوت از معاملات پایه است. وجوه قرض‌گرفته شده از یک کارگزار برای معامله یک رمز ارز مشخص استفاده می‌شود و این رمز ارز به عنوان وثیقه برای بدهی کارگزار عمل می‌کند. هم وضعیت‌های طولانی و هم کوتاه را می‌توان گرفت. این احتمال هست که این نوع معاملات هم سود و هم زیان را بزرگتر کند، پس به این ترتیب این تنها برای معامله‌گران حرفه‌ای مجرب و مطلع توصیه می‌شود. معامله مارجین نیاز به سطحی از درک بازار دارد که به یک معامله‌گر اجازه می‌دهد تا مراحل مختلف پیش روی آینده‌ی یک سکه یا توکن ببیند. گام‌های اشتباه می‌توانند بی‌نهایت هزینه‌بردار باشند، اما همچنین می‌توانند بی‌نهایت پول‌ساز هم باشند.

پیش از استفاده از بخش معاملات مارجین (Margin Trading) Huobi، یک توافق‌نامه Lending Transaction (تراکنش وام‌دهی) اضافی وجود دارد که باید قبل از ادامه دادن، تأیید شود.

هوبی

گزینه‌های معاملاتی Huobi به راستی، رده‌های از ساده تا پیچیده را اجرا می‌کنند. برای بیشتر نیازها یک پلت‌فرم معاملاتی موجود هست که لغزش در خریدهای بزرگ یا پرتاب ریسکی به سکه‌های اثبات‌نشده را به حداقل می‌رساند.

کارمزدهای Huobi

علیرغم کثرت گزینه‌های معاملاتی موجود، Huobi یک سیستم کارمزد نسبتاً ساده دارد. هردو کارمزد maker و taker در حال حاضر تقریباً برای تمام جفت‌های معاملاتی روی ۰.۲ درصد تنظیم شده است.

کارمزدهای maker (بازارگردان) زمانی ارزیابی می‌شود که نقدینگی از طریق یک سفارش محدود (limit order) با آخرین قیمت معامله خرید و بالاتر از آخرین قیمت معامله فروش به دفتر سفارش Huobi اضافه می‌شود. کارمزدهای taker نیز به همین صورت ارزیابی می‌شود، زمانی که نقدینگی از طریق سفارش به وجودآمده بر خلاف سفارش مشخص، از دفتر سفارش برداشته می‌شود. این کارمزدها همیشه از مجموع به وجود آمده در ارزش سکه‌ی نهایی، کسر می‌شوند.

houbi

Huobi یک برنامه تخفیف کارمزد معاملاتی VIP لایه‌ای را عرضه می‌کند که آن را می‌توان با توکن اختصاصی Huobi، یعنی HT خریداری کرد. محدوده‌ی این تخفیف‌ها از ۱۰ تا ۵۰ درصد است.

توکن Huobi: رمز ارز اختصاصی Huobi

مانند Binance’s BNB و Kucoin’s KCS، Huobi با رمز ارز خودش بازی می‌کند. HT را می‌توان از طریق این صرافی خریداری کرد، این توکن همچنین به عنوان بخشی از برنامه‌های وفاداری و پاداش کاربر جدید، توزیع می‌شود. HT یک عرضه کل از ۵۰۰ میلیون دارد، Huobi سهم مشخصی از این سکه‌ها را بطور منظم بازخرید می‌کند تا به عنوان یک صندوق اضطراری حمایتی کاربران عمل کند. تا ماه می، HT به قیمت ۲.۶۷۹ دلار معامله می‌شد.

آیا Huobi امن است؟

Huobi از مهارت امنیتی رمز ارز سطح بالایی برخوردار است. اسطوره‌ی مالی جهانی، گلدمن ساکس (Goldman Sachs شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی و چندملیتی) به امنیت و کنترل ریسک این صرافی کمک می‌کند، درحالیکه خود این صرافی از توکن HT برای تنظیم یک صندوق امنیتی سرمایه‌گذاران استفاده می‌کند. این سیستم تجزیه و تحلیل رمز ارز مستقل، طوری طراحی شده است تا سکه‌های بطور بالقوه مخرب را از معامله‌شدن روی سایت اصلی صرافی دور نگه دارند. به علاوه، Huobi از امنیت اختصاصی یک ساختار غیرمتمرکز و ضد DDOS سرسخت، بهره می‌گیرد.

هوبی

تأیید اعتبار شناسه (ID verification) بصورت احراز هویت دوعاملی برای معاملات و برداشت‌ها، مهیاست. بیش از ۹۸ درصد از وجوه سرمایه‌گذاران در ذخیره‌سازی سرد (cold storage) قرار دارد تا در برابر هک‌ها از آن‌ها دفاع کند. تا ماه می ۲۰۱۸، Huobi قربانی حملات هکینگ بوده است، اما هیچ کدام از وجوه مشتریان در این حملات از دست نرفته است.

ارزش آن را دارد که صندوق امنیتی سرمایه‌گذاران منحصربه فرد Huobi را با اندکی جزئیات بیشتر کنکاش کنیم با توجه به اینکه وجود آن به عنوان تعهد بازار این صرافی به حفظ قدرت در بازار عمل می‌کند.

Huobi با استفاده از ۲۰ درصد کارمزدهای تراکنش‌ها که در هر فصل جمع‌آوری می‌کند، توکن‌های خودش را می‌خرد و آن‌ها را برای جبران تلفات کنار می‌گذارد. به علاوه، Huobi از قرار معلوم ۲۰هزار BTC را توسط پلتفرم خود بدست آورده و در یک نشانی مستقل ذخیره ساخته است. اگر این صرافی بطور فاجعه‌آمیزی مورد حمله قرار گیرد، این مقدار بیت کوین مقرر برای پوشش تلفات سرمایه‌گذاران آزاد می‌شود. این مقدار، تلفاتی را که در نتیجه تلاش‌های هکینگ یا فیشینگ روی کاربران انفرادی رخ می‌دهد پوشش نمی‌دهد، اما این صرافی در کل، اساساً self-insured است. تخمین زده شده است که ذخیره ۲۰هزار بیت کوین، ارزشی بیشتر از مجموعه کل ظرفیت کیف پول گرم صرافی را دارد، که اجازه یک جایگزینی فوری از آن وجوه نقد را در رویداد یک هک ویران‌کننده- و البته غیرمحتمل، می‌دهد.

پشتیبانی مشتریان Huobi

Huobi در داشتن بهترین خدمات مشتریان در فضای صرافی رمز ارزی به خود می‌بالد و اثبات آن با این ارزیابی دشوار است. مدل خدمات مشتریان ۲۴/۷ آن، نشآن‌های از بازارهای سنتی است و اولین نوع خودش است که پیاده‌سازی شده است. مدل ۲۴/۷ همچنین دسترسی جهانی به Huobi را نشان می‌دهد؛ فاصله جغرافیایی و زمانی از دفاتر مرکزی Huobi، مانعی برای دریافت خدمات مشتریان نیست.

وب‌سایت این شرکت، یک متمم کامل از FAQ (سوالات متداول) و بخش‌های کمک‌ دارد، با این‌همه به جای اینکه مرکزیت داشته باشند، توسط موضوعات و پلتفرم توزیع شده‌اند. این موضوع شاید برای بعضی از کاربران مناسب‌تر باشد، چرا که سوالات متداول و موضوعات مفید، به عملیاتی که دم دست هستند محدود است. با این‌حال شاید برای بقیه، کاوش درون سایت‌های متعدد و گرفتن جواب برای یک سری از سوالات بی‌ربط، خسته کننده باشد.

نتیجه‌گیری

این که Huobi دارد روی پیروی از مقررات آمریکا کار می‌کند تا شهروندان آمریکایی را قادر سازد تا از پلتفرم آن استفاده کنند امیدوارکننده است، زیرا Huobi دانش حرفه‌ای بسیاری را برای فضای رمز ارزی به ارمغان می‌آورد. استفاده و درک ابزارهای معاملاتی پایه‌ی آن، آسان هستند. یک تجزیه و تحلیل مستقل از سکه‌های فهرست‌شده، دسته‌ی کاملاً انبوهی از سکه‌های حاشیه‌ای و توکن‌هایی را دستچین می‌کند که می‌توان روی آن‌ها سرمایه گذاری کرد، ضمن اینکه به معامله‌گران احتمالی، امکان کافی برای کشف فرصت‌ها را می‌دهد. همینطور که بازار رمز ارزها گسترش می‌یابد، ابزارهای معاملاتی پیشرفته در طول زمان بیشتر و مؤثرتر خواهند شد. به علاوه، Huobi یک نوع از سیستم ریسک لایه‌ای را عرضه می‌کند که با عرضه OTC در آن شروع می‌شود و به پلتفرم هاداکس ختم می‌شود.

از لحاظ امنیت، Huobi گام بلندی را به سمت دستیابی به همان سطح از حیثیت بانک‌های سنتی و بورس سهام برداشته است. Huobi نه تنها با دستگاه امنیتی متمرکز خودش در مقابل هک‌های احتمالی محافظت می‌کند، بلکه به کاربران کمک می‌کند تا از طریق استانداردهای شناسایی نسبتاً سخت و محکم و احراز هویت دوعاملی، صندوق‌های خودشان را امن سازند. به علاوه، از لحاظ فیزیکی پول را کنار می‌گذارد تا تلفات احتمالی سرمایه‌گذاران را در رویدادی که سیستم‌های امنیتی بومی آن را شکست می‌دهد، بازیابی کند. این یک ویژگی است که در فضای رمز ارزی نسبتاً نادر است، اما تقریباً برای بازارهای سنتی الزامی است. این به تنهایی Huobi را تبدیل به یک نقطه ورود عالی برای اشخاص معمولی به فضای ارز رمزی می‌سازد.

این به راستی چیزی است که Huobi را به دسته‌ی کلی برای معاملات رمزارز پیشرفته نزدیک می‌کند. سرمایه‌گذاران جدید با کمک و پشتیبانی موجود در هر مرحله می‌توانند به یک پلت‌فرم معاملاتی گرافیکی با استفاده آسان تکیه کنند. آدم‌های وارد و کارآزموده‌تر می‌توانند شانس– و مهارتشان- را در بازار معاملات مارجین امتحان کنند یا وارد گستره‌ی هاداکس شوند. به نظر می‌رسد Huobi تمام اینها را برای بیشتر سرمایه‌گذاران، فارغ از مهارت یا تجربه آن‌ها ابراز می‌دارد. بسیار باعث تأسف است که گروه بالقوه بزرگ سرمایه‌گذاران آمریکایی در حال حاضر نمی‌توانند از این پلتفرم نفع ببرند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. علیرضا

  ببخشید در صرافی هیوبی میشود خرید و فروش ارز دیجیتالی را انجام داد با در نظر گرفتن این که ایران تحریم است

  1. مدیر سایت

   سلام. خیر با ip ایران امکانپذیر نیست.
   برای استفاده از این صرافی باید از vpn استفاده کنید
   دقت داشته باشید که این صرافی هنوز مکانیزم «احراز هویت» مشتریان را اجباری نکرده و ممکن است در صورت احراز هویت ایرانی، دارایی های شما در این صرافی فریز شود.
   بنابراین تا زمانی که اعلامیه ای مبنی بر احراز هویت اجباری از سوی این صرافی صادر نشده، می‌توانید رمز ارزهای مورد نظر خود را خرید و فروش کنید، اما آمادگی داشته باشید تا در صورت اعلام چنین موضوعی به سرعت دارایی های خود را از این صرافی خارج کرده و به کیف پول خود انتقال دهید.