راهنمای جامع استخراج بیت‌کوین و روش کار آن

استخراج بیت کوین چیست؟ استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟ استخراج یک بیت کوین چقدر زمان میبرد؟ این‌ها پرسشهای زیادی هستند که در اولین مواجهه با استخراج بیت کوین از خودمان میپرسیم. این موضوعات می‌توانند برای افراد مبتدی گیج کننده باشند. در این راهنما میتوانید به پاسخهای موردنیازتان برسید. در اینجا قصد داریم استخراج بیت کوین را به زبان ساده بیان کنیم. در مورد روش کار استخراج بیت کوین، تعریف آن و نحوه شروع کار با آن صحبت خواهیم کرد. در پایان این راهنما درک بسیار بهتری از استخراج بیتکوین خواهید داشت. در پایان اگر کسی بپرسد “استخراج بیتکوین چیست؟”، میتوانید با اطمینان به آن پاسخ دهید.

0 570
بیت کوین
بیت کوین

فهرست مطالب

۱. استخراج بیت‌‌‌کوین چیست؟

 • تشریح استخراج بیت‌‌‌کوین

۲. استخراج بیت‌‌‌کوین چیست: استخراج بیت‌‌‌کوین چطور کار می‌‌‌کند؟

 • بلوک و فناوری بلاک‌‌‌چین چه هستند؟
 •  استخراج بیت‌‌‌کوین چطور کار می‌‌‌کند؟

۳. استخراج بیت‌‌‌کوین چیست: چطور استخراج بیت‌‌‌کوین را شروع کنیم؟

 • سخت‌‌‌افزار استخراج بیت‌‌‌کوین را تهیه کنید
 • به یک استخر استخراج بپیوندید
 • یک نرم‌‌‌افزار استخراج بیت‌‌‌کوین دانلود کنید

۴. استخراج بیت‌‌‌کوین چیست: آیا استخراج بیت‌‌‌کوین به درد شما می‌‌‌خورد؟

 •  پاداش استخراج بیت‌‌‌کوین چیست؟
 •  استخراج بیت‌‌‌کوین چقدر دشوار است؟
 •  استخراج بیت‌‌‌کوین چقدر هزینه دارد؟
 •  استخراج بیت‌‌‌کوین چقدر برایتان سودآوری دارد؟
 •  یک چیز مهم‌‌‌‌‌‌تر

۵. استخراج بیت‌‌‌کوین چیست: سخن پایانی

استخراج بیت ‌‌‌کوین چیست؟

استخراج بیت‌‌‌ کوین فرایند تایید، ذخیره‌‌‌سازی و امن کردن تراکنش‌‌‌های بیت ‌‌‌کوین است. البته چیزهایی بیشتر از این هم هست. ولی قبل از اینکه وارد بحث ماینینگ بیت‌‌‌کوین و روش کار آن شویم، این دو نکته مهم درباره بیت‌‌‌کوین را به خاطر بسپارید:

۱. وقتی با استفاده از کارت اعتباری پرداخت انجام می‌‌‌دهید، شرکت صادرکننده کارت اعتباری تراکنش را تایید و ثبت می‌‌‌کند. حالا وقتی پرداختی را با بیت‌‌‌کوین انجام دهید، هیچ شخص واسطه‌‌‌ای مانند شرکت صادرکننده کارت وجود ندارد که اقدام به تایید تراکنش کند. تراکنش در عوض توسط ماینر بیت ‌‌‌کوین تایید می‌‌‌شود.

۲. بیت‌‌‌کوین برخلاف پول‌‌‌ سنتی (دلار، یورو، ریال و غیره) که توسط بانک چاپ می‌‌‌شوند، توسط کسی قابلیت چاپ ندارد. بانک می‌‌‌تواند هرچه قدر بخواهد پول کاغذی یا سنتی چاپ کند چون سقفی برای آن وجود ندارد. اما سقف سکه‌‌‌های بیت‌‌‌کوین ۲۱ میلیون سکه است. این یعنی تنها ۲۱ میلیون سکه ساخته خواهد شد.

بیت‌‌‌کوین بدون هیچ واسطه‌‌‌ای (بانک، شرکت و غیره) کار می‌‌‌کند. همان‌طور که دیدید بیت‌‌‌کوین تفاوت خیلی خیلی زیادی با سیستم‌‌‌های پرداخت سنتی مانند بانک‌‌‌ها و شرکت‌‌‌های صادرکننده کارت اعتباری دارد. خب وقتی بیت‌‌‌کوین چاپ نمی‌‌‌شود، پس چطور ساخته می‌‌‌شود؟

می‌‌‌توانید جواب را حدس بزنید؟

اگر حدستان استخراج بیت‌‌‌ کوین است، پس حق با شماست. هدف از استخراج بیت‌‌‌ کوین هم تایید تراکنش‌‌‌ها و ساختن بیت‌‌‌کوین‌‌‌های جدید است. خب اگر این کاری است که انجام می‌‌‌دهد، روش آن چگونه است. بیایید به پرسشی که هنوز در ذهن‌‌‌مان باقی مانده پاسخ دهیم: ماین بیت ‌‌‌کوین چیست؟

تشریح استخراج بیت‌‌‌ کوین

همان‌طور که می‌‌‌دانید، استخراج بیت‌‌‌کوین فرایند تایید تراکنش‌‌‌ها و ساختن بیت‌‌‌ کوین‌‌‌های جدید است. افرادی که بیت‌‌‌ کوین استخراج می‌‌‌کنند استخراج‌‌‌کننده یا ماینر (Miner) بیت‌‌‌کوین نام دارند. البته گفتیم “افراد” اما این‌‌‌ها درواقع کامپیوترهایی هستند که توسط افراد فعالیت می‌‌‌کنند.

این کامپیوترها که بانام گره یا نود (Node) شناخته می‌‌‌شوند باید بسیار قدرتمند باشند، چون ماین بیت‌‌‌کوین نیروی رایانشی بسیار زیادی صرف می‌‌‌کند. آ‌‌‌ن‌‌‌ها نرم‌‌‌افزاری را اجرا می‌‌‌کنند که آنان را به بلاکچین بیت‌‌‌ کوین متصل کرده و مسائل ریاضی را حل می‌‌‌کند. بنابراین استخراج‌‌‌کنندگان بیت‌‌‌ کوین به‌جای بانک‌‌‌ها و شرکت‌‌‌های کارت اعتباری، تراکنش‌‌‌های بیت ‌‌‌کوین را تایید می‌‌‌کنند. این یعنی هیچ واسطه یا شخص ثالثی در این میان وجود ندارد. زیرکانه است، نه؟

الزامات اساسی استخراج بیت‌‌‌کوین موارد زیر هستند.

What is Bitcoin Mining Specialized Computers What is Bitcoin Mining What is Bitcoin Mining Electricity

کامپیوترهای تخصصی یک اتصال قوی اینترنت برق به میزان زیاد

شاید برایتان سؤال باشد که با وجود هزینه زیاد استخراج، این میزان تلاش استخراج کنندگان برای چیست؟ به زبان ساده، دلیل انجام این کار دریافت پاداش‌‌‌های بیت‌‌‌ کوینی است.

درست شنیدید، استخراج‌‌‌کنندگان بیت‌‌‌‌‌‌کوین، بیت‌‌‌کوین پاداش می‌‌‌گیرند. این تنها راه ساختن بیت‌‌‌کوین‌‌‌های جدید است.

در حال حاضر چیزی حدود ۱۷.۲۲۵.۳۳۸ بیت‌‌‌ کوین وجود دارد که ماین شده‌اند و پاداش استخراج یک بلوک کامل (بلوک را بعداً توضیح می‌‌‌دهیم) نیز ۱۲.۵ بیت‌‌‌کوین است. یادتان باشد که در کل تنها ۲۱ میلیون بیت ‌‌‌کوین ساخته می‌‌‌شود و وقتی هم که همه‌‌‌ی بیت‌‌‌ کوین‌‌‌ها استخراج شوند، هیچ بیت‌‌‌ کوین جدیدی ساخته نخواهد شد. پس حالا می‌‌‌دانید که استخراج بیت‌‌‌کوین چیست.

حالا شاید بپرسید بلوک بیت‌‌‌کوین چیست؟ وقتی روش کار ماین بیت‌‌‌کوین را توضیح دهیم جواب این سؤال را هم پیدا می‌‌‌کنید.

استخراج بیت‌‌‌کوین چیست: استخراج بیت‌‌‌کوین چطور کار می‌‌‌کند؟

در اینجاست که با اصطلاح بلوک مواجه می‌‌‌شویم.

بلوک و فناوری بلاک چین چه هستند؟

بسیاری از تراکنش‌‌‌های بیت‌‌‌ کوین به‌طور هم‌زمان اتفاق می‌‌‌افتند. تراکنش‌‌‌هایی که باهم هم‌زمان باشند، در گروه‌‌‌هایی قرار می‌‌‌گیرند؛ این گروه‌‌‌ها بلوک نام دارند. استخراج‌‌‌کنندگان باید این بلوک‌‌‌ها را تایید کنند، یعنی به‌جای تایید یک‌ به‌ یک تراکنش‌‌‌ها، آن‌‌‌ها را به‌صورت دسته‌‌‌ای تایید می‌‌‌کنند.

به‌محض تایید یک بلوک، این بلوک وارد زنجیره‌‌‌ی بلوک‌‌‌هایی می‌‌‌شود که پیش‌تر تایید شده‌‌‌اند. به همین دلیل است که فناوری بنیادین بیت ‌‌‌کوین را بلاک ‌‌‌چین (زنجیره بلوک‌‌‌ها) نامیده‌‌‌اند.

با توضیح گام‌به‌گام فرایند ماین بیت ‌‌‌کوین، درک این مسائل برایتان ساده‌‌‌تر خواهد شد.

استخراج بیت‌‌‌ کوین چطور انجام می‌شود؟

 • گام اول: تصور کنید می‌‌‌خواهید پول خرید یک تخت‌‌‌خواب را با بیت‌‌‌ کوین پرداخت کنید. اگر قیمت تخت ۳۰۰ دلار باشد، حدود ۰.۰۴۶۵۱۰ BTC می‌‌‌شود. درحالی‌ که شما تخت را خریداری می‌‌‌کنید، افراد دیگری در سایر نقاط جهان هم با بیت‌‌‌کوین خرید انجام می‌‌‌دهند.
 • گام دوم: نود‌‌‌های استخراج بیت ‌‌‌کوین از این تراکنش‌‌‌ها باخبر می‌‌‌شوند.
 • گام سوم: حالا باید استخراج‌‌‌کنندگان بیت ‌‌‌کوین این تراکنش‌‌‌ها را تایید کنند. تا زمانی که استخراج‌‌‌کننده بیت‌‌‌ کوین تراکنش‌‌‌تان را تایید نکرده است نمی‌‌‌توانید تخت را با خودتان ببرید.

ولی صبر کنید، تایید یک تراکنش یعنی چه و چطور انجام می‌‌‌شود؟

 • استخراج‌‌‌کنندگان بیت‌‌‌ کوین نرم‌افزاری را اجرا می‌‌‌کنند که مسائل ریاضی را حل می‌‌‌کند. یک کامپیوتر را تصور کنید که در حال حل معما یا پازل‌‌‌های خیلی پیچیده است. مسائل و معماهای قابل‌حل برای هر بلوک از تراکنش‌‌‌ها متفاوت است.
 • استخراج‌‌‌کنندگان زیادی به‌طور هم‌زمان سعی در حل مسئله دارند اما استخراج‌‌‌کننده‌‌‌ای که زودتر از بقیه آن را حل کند بیت‌‌‌کوین پاداش می‌‌‌گیرد. درست مثل یک مسابقه است!
 • استخراج‌‌‌کنندگان بیت‌‌‌کوین داده‌‌‌های تراکنش‌‌‌های پیشین بیت‌‌‌کوین را که تاکنون رخ داده است نگه می‌‌‌دارند. ما اسم این را “پایگاه داده تراکنش‌‌‌های قدیمی” گذاشته‌‌‌ایم.
 • پس تراکنش استخراج بیت‌‌‌ کوین چیست؟ وقتی شما بیت‌‌‌کوین ارسال می‌‌‌کنید، استخراج‌‌‌کننده پیش از تایید آن، “پایگاه داده تراکنش‌‌‌های قدیمی” را بررسی می‌‌‌کند. با این کار اطمینان حاصل می‌‌‌شود که این بیت‌‌‌کوین را در جاهای دیگر مجدداً خرج نکرده‌‌‌اید.
 • همچنین تملک بیت ‌‌‌کوین توسط شما را هم بررسی می‌‌‌کنند. در مثال تخت خواب، تراکنش ۰.۰۴۶۵۱۰ بیت ‌‌‌کوین بود، پس ماینر بررسی می‌‌‌کند تا مطمئن شود که آیا در حسابتان ۰.۰۴۶۵۱۰ بیت‌‌‌کوین دارید یا خیر. اگر نداشته باشید تراکنش‌‌‌تان تایید نمی‌‌‌شود و نمی‌‌‌توانید تخت را بخرید.

خب، به خرید تخت برگردیم …

 • گام چهارم: اولین استخراج‌‌‌کننده‌‌‌ای که مسئله یا معما را حل کند (مثلاً جان) باید به بقیه نود‌‌‌ها بگوید که او مسئله را حل کرده است. استخراج‌‌‌کننده‌‌‌های دیگر هم بررسی می‌‌‌کنند تا ببیند پاسخ جان درست بوده است یا نه.
 • گام پنجم: وقتی ۵۱ درصد استخراج‌‌‌کنندگان توافق کنند که جان پاسخ درستی داده است، ۰.۰۴۶۵۱۰ بیت‌‌‌کوین‌‌‌تان تایید و ارسال می‌‌‌شود.
 • نکته: حداقل زمان برای تایید تراکنش ۱۰ دقیقه است اما با افزایش شمار تراکنش‌‌‌های بیت‌‌‌کوین، می‌‌‌تواند تا ۳۵-۴۰ دقیقه یا بیشتر هم طول بکشد.
 • گام ششم: استخراج‌‌‌کننده بیت‌‌‌کوین بلوک یا گروه تراکنش‌‌‌هایی را که تراکنش شما نیز در آن قرار دارد تمام می‌‌‌کند. تراکنش اکنون به اتمام رسیده است. هورا حالا می‌‌‌توانید تخت‌‌‌تان را با خودتان ببرید.

یکی از بهترین چیزهایی که درباره استخراج بیت‌‌‌کوین وجود دارد این است که فردی که می‌‌‌خواهد استخراج‌‌‌کننده بیت‌‌‌کوین شود، نیازی به دانش حل مسئله یا ریاضی ندارد. تنها کافی‌‌‌ است سخت‌‌‌افزار استخراج (یک کامپیوتر قوی) و نرم‌‌‌افزار آن را داشته باشند.

همان‌طور که می‌‌‌بینید، فهمیدن استخراج بیت‌‌‌کوین چندان دشوار نیست. شاید بخواهید بیت‌‌‌کوین استخراج کنید و شاید هم قصد انجام آن را نداشته باشد، اما در هر صورت پرسش بزرگ بعدی که به ذهنتان می‌‌‌آید این است که “چطور بیت‌‌‌کوین استخراج کنم؟” خب بیایید به این مسئله بپردازیم.

استخراج بیت‌‌‌کوین چیست: چطور استخراج بیت‌‌‌کوین را شروع کنیم؟

مراحل زیر را دنبال کنید تا خودتان به یک استخراج‌‌‌کننده بیت‌‌‌ کوین تبدیل شوید. اگر هم قصد ندارید استخراج کنید، اشکالی ندارد، فهمیدن روش ماین به شما کمک می‌‌‌کند تا درک بهتری از فرایند استخراج داشته باشید.

سخت‌‌‌افزار استخراج بیت‌‌‌کوین را تهیه کنید.

اولین گام برای استخراج بیت ‌‌‌کوین خرید سخت ‌‌‌افزار استخراج است. انتخاب سخت ‌‌‌افزار مهم برای موفقیت در استخراج اهمیت زیادی دارد. خب بهترین سخت ‌‌‌افزار استخراج بیت‌‌‌ کوین چیست؟

وقتی استخراج بیت‌‌‌کوین در سال ۲۰۰۹ شروع شد، می‌‌‌توانستید با یک کامپیوتر معمولی شروع به ماین کنید. CPU کامپیوتر نیروی کافی برای حل سریع مسائل ریاضی داشت.

با محبوب‌‌‌تر شدن بیت‌‌‌کوین، استخراج‌‌‌کنندگان شروع به استفاده از کامپیوترهای قوی‌‌‌تر کردند. آن‌‌‌ها از گرافیک‌‌‌های قوی استفاده می‌‌‌کردند که قابلیت حل سریع‌‌‌تر مسائل داشت، یعنی آنان برنده مسابقه می‌‌‌شدند و بیت‌‌‌کوین‌‌‌های جدید را به‌عنوان پاداش از آنِ خود می‌‌‌کردند.

حدس بزنید وقتی بیت ‌‌‌کوین محبوب‌‌‌تر شد چه اتفاقی افتاد؟ استخراج‌‌‌کنندگان سریع‌‌‌تر شدند. آن‌‌‌ها به‌جای استفاده از CPU یا GPU شروع به استفاده از سخت‌‌‌افزارهای تخصصی استخراج بیت‌‌‌کوین به نام ASIC کردند. پس اگر شما هم قصد بردن مسابقه را دارید باید یک ASIC تهیه کنید.

 

بیت کوین
بیت کوین

ASICها که برای استخراج ساخته شده‌‌‌اند بسیار سریع و قوی هستند و کاری جز استخراج ندارند.

اگر قصد خرید یکASIC دارید، باید استفاده از مؤلفه‌های زیر، ASICهای مختلف را باهم مقایسه کنید:

 • قیمت
 • نرخ هش (این شماره قدرت ASIC را به شما نشان می‌‌‌دهد؛ هرچه این نرخ بالاتر باشد، دستگاه‌‌‌تان سریع‌‌‌تر است).
 • الزامات انرژی (هرچه این عدد پایین‌‌‌تر باشد، برق مصرفی آن کم‌‌‌تر است).
مدل ASIC نرخ هش (TH/S) برق (W) قیمت (دلار)
Antminer S9 ۱۴.۰ ۱۳۷۲ ۲.۶۹۴
Avalonminer 821 ۱۱.۰ ۱۲۰۰ ۳.۱۹۰
Antminer R4 ۸.۴ ۸۴۵ ۱.۰۰۰

می‌‌‌توانید ASICهایی را هم که در سایت‌‌‌های eBay و Amazon موجودند باهم مقایسه کنید.

به یک استخر استخراج بپیوندید

دو راه برای استخراج بیت‌‌‌ کوین وجود دارد. یکی از آن‌‌‌ها استخراج انفرادی و دیگری پیوستن به گروهی از استخراج‌‌‌کنندگان بیت‌‌‌کوین است که به استخر استخراج مشهورند.

استخر استخراج بیت‌‌‌ کوین چیست؟ استخرهای استخراج بیت ‌‌‌کوین را مثل مزارع بزرگ بیت‌‌‌کوین در نظر بگیرید. استخراج‌‌‌کنندگان متعددی توان سخت‌‌‌افزاری استخراج بیت‌‌‌کوین خود را باهم ترکیب می‌‌‌کنند. پاداش بیت کوینی را که دریافت می‌‌‌کنند، بین خود تقسیم می‌‌‌کنند.

این تصویر را در ذهن داشته باشید: شما در یک استخر استخراج بیت‌‌‌کوین هستید. توان کامپیوتر شما ۲ درصد از کل توان موجود در استخر استخراج را تشکیل می‌‌‌دهد. اگر استخر استخراجی که در آن قرار دارید، بتواند برنده تایید یک بلوک شود، شما ۲ درصد از بیت‌‌‌کوینی را می‌‌‌برید که آن استخر استخراج برنده شده است.

اگر یک مبتدی هستید، پیشنهاد می‌‌‌کنیم به یک استخر استخراج بپیوندید. استخرهای زیادی برای انتخاب وجود دارد، اما مراقب باشید تنها استخرهایی را انتخاب کنید که خوش‌‌‌نام هستند. البته کارمزد آن‌‌‌ها هم چندان زیاد هم نیست (۱تا ۳ درصد).

بعضی از استخرهای محبوب استخراج برای مبتدیان:

 • Slushpool: کارمزد ۲ درصد
 • Pool.BTC.com: کارمزد ۲ تا ۳ درصد
 • Kanopool: کارمزد ۰.۹ درصد (ارزان‌ترین)

نرم‌‌‌افزار استخراج بیت‌‌‌کوین را دانلود کنید

شاید بهترین سخت ‌‌‌افزار استخراج بیت ‌‌‌کوین در جهان را در اختیار داشته باشید، اما بدون وجود نرم ‌‌‌افزار استخراج بیت‌‌‌ کوین، بیهوده خواهد بود.

نرم ‌‌‌افزار استخراج برای دسترسی به شبکه بیت ‌‌‌کوین و پایگاه داده تراکنش‌‌‌های قدیمی موردنیاز است. برای پیوستن به استخر استخراج نیز به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

انواع مختلفی از نرم‌‌‌افزار استخراج بیت‌‌‌کوین برای انواع مختلف سیستم‌‌‌های عامل مثل مک، ویندوز و لینوکس وجود دارد. در اینجا چند نرم ‌‌‌افزار محبوب را معرفی می‌کنیم که از استخراج با ASIC پشتیبانی می‌‌‌کنند:

 • CG Miner (در اینجا دانلود کنید)

What is Bitcoin Mining CG Miner

 • برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس موجود است
 • با CPU و GPU کار می‌‌‌کند
 • دانلود آن رایگان است
 • BFG Miner (در اینجا دانلود کنید)

What is Bitcoin Mining BFG Miner

 • برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است
 • با ASIC کار می‌‌‌کند اما با GPU نه
 • دانلود آن رایگان است
 • BitMiner (در اینجا دانلود کنید)

What is Bitcoin Mining BitMiner

 • برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس موجود است
 • با GPU و ASIC کار می‌‌‌کند
 • دانلود آن رایگان است

به شما توصیه می‌‌‌کنیم که قوانین استخراج بیت ‌‌‌‌‌‌کوین برای کشور خودتان را مطالعه کنید. قانون‌‌‌گذاران کشورهای مختلف سعی در قانون‌‌‌مند کردن بازار ارزهای رمزنگاری‌‌‌ شده دارند. این می‌‌‌تواند بر استخراج بیت‌‌‌‌‌‌ کوین تأثیر بگذارد.

یک کیف پول بیت ‌‌‌کوین ایجاد کنید

به‌محض راه‌‌‌اندازی سخت‌‌‌افزار استخراج بیت‌‌‌‌‌‌کوین، دانلود نرم‌‌‌افزار و پیوستن به یک استخر استخراج می‌‌‌توانید بیت‌‌‌کوین ماین کنید. اما صبر کنید، قرار است بیت‌‌‌کوین پاداش بگیرید، درست است؟ خب درباره اینکه بیت‌‌‌کوین‌‌‌هایتان را کجا ذخیره کنید فکر کرده‌‌‌اید؟

بیت‌‌‌کوین را برخلاف پول نقد نمی‌‌‌توان در حساب بانکی ذخیره کرد. در عوض آن را در یک کیف پول بیت‌‌‌کوین ذخیره می‌‌‌کنید! اما کیف پول بیت‌‌‌کوین چیست؟

در انتخاب کیف پول بیت‌‌‌کوین باید دقت زیادی کنید وگرنه احتمال از دست رفتن بیت‌‌‌کوین‌‌‌تان بالا می‌‌‌رود. بسیاری از افراد به دلیل هک شدن کیف پول بیت‌‌‌ کوین‌‌‌شان، پول زیادی از دست داده‌‌‌اند.

انواع مختلفی از کیف پول بیت ‌‌‌کوین وجود دارد: کیف پول تحت وب، نرم‌‌‌افزاری و سخت‌‌‌افزاری.

کیف پول‌‌‌های تحت وب و نرم‌‌‌افزاری همیشه به اینترنت متصل‌‌‌اند. برای دسترسی به کیف پول تحت وب باید به وب‌‌‌سایت مراجعه کنید و برای دسترسی به کیف پول نرم‌‌‌افزاری باید اپلیکیشن آن را باز کنید.

استفاده از کیف پول تحت وب را پیشنهاد نمی‌‌‌کنیم و این کم‌‌‌امنیت‌‌‌ترین گزینه‌‌‌ای است که پیش روی خود دارید. اگر می‌‌‌خواهید یک کیف پول نرم‌‌‌افزاری دانلود کنید، Exodus، Electrum و Copay را پیشنهاد می‌‌‌کنیم.

نرم‌‌‌افزار Exodus برای مبتدیان بسیار ساده و خوب است.

کیف پول‌‌‌های سخت‌‌‌افزاری بسیار امن هستند چون به اینترنت متصل نمی‌‌‌شوند. این‌‌‌ها ابزارهای فیزیکی هستند که می‌‌‌توانید روی آن‌‌‌ها بیت ‌‌‌کوین ذخیره کنید؛ می‌‌‌توانید کیف پول سخت‌‌‌افزاری خود را با USB به کامپیوترتان متصل کنید.

What is Bitcoin Mining Trezor Ledger Nano S Keepkey

سه کیف پول سخت‌‌‌افزاری محبوب پیشنهادی ما این‌‌‌ها هستند:

Trezor (ترِزور)

 • قیمت: ۱۱۰ دلار
 • ویژگی‌‌‌های امنیتی عالی ازجمله اتصال USB که ویروس هم نمی‌‌‌گیرد (+)
 • قابلیت اتصال به حساب Dropbox را دارد (+)
 • رمز ارزی غیر از بیت‌‌‌کوین را نمی‌‌‌توان در آن ذخیره کرد (-)

Ledger Nano S (لجر نانو اس)

 • قیمت: ۱۱۶ دلار
 • سهولت در استفاده (+)
 • توانایی ذخیره‌‌‌سازی بیش از ۱۰ نوع رمزارز مختلف و توکن‌‌‌های ERC20 را دارد (+)

KeepKey (کیپ‌‌‌کی)

 • قیمت: ۱۲۹ دلار
 • کاربردوست (+)
 • طراحی عالی (+)
 • جدید است و هنوز نیاز دارد که خود را ثابت کند (-)
 • قیمتی بیش از دیگران دارد (-)

توکن‌‌‌های ERC20 توکن‌‌‌های مبتنی بر اتریوم برای اپلیکیشن‌‌‌های غیرمتمرکز هستند که بر روی اتریوم کار می‌‌‌کنند.

استخراج بیت ‌‌‌کوین چیست: آیا استخراج بیت‌‌‌کوین برای شما مناسب است؟

پاسخ این پرسش برای هر فردی متفاوت است. شاید جواب آن برای شما مثبت و برای دیگری منفی باشد. با پاسخ دادن به پرسش‌‌‌های زیر سعی می‌‌‌کنیم در تصمیم‌‌‌گیری به شما کمک کنیم.

پاداش استخراج بیت‌‌‌کوین چیست؟

تعداد بیت ‌‌‌کوین‌‌‌هایی که استخراج‌‌‌کنندگان بیت ‌‌‌کوین هم‌‌‌اکنون برای هر بلوک دریافت می‌‌‌کنند، ۱۲.۵ بیت‌‌‌کوین است. یعنی به هر کس که اول از همه مسئله هر بلوک را حل کند (تراکنش را تایید کند) ۱۲.۵ بیت ‌‌‌کوین داده می‌‌‌شود.

این تعداد هر چهار سال یک‌‌‌بار نصف می‌‌‌شود. پس در سال ۲۰۲۰ به ازای هر بلوک ۶.۲۵ بیت‌‌‌کوین پاداش داده خواهد شد.

خب حالا که پاداش هر بلوک ۱۲.۵ بیت‌‌‌کوین است، استخراج یک بیت‌‌‌کوین چقدر زمان می‌‌‌برد؟ خب ماین هر بلوک ۱۰ دقیقه زمان می‌‌‌برد (یعنی ۱ بیت‌‌‌کوین در هر ۴۸ ثانیه).

دشواری استخراج بیت‌‌‌کوین چقدر است؟

با پیوستن هرچه بیشتر استخراج‌‌‌کنندگان به شبکه، دشواری استخراج هم بالاتر می‌‌‌رود. این یعنی استخرهای استخراجی که سخت‌‌‌افزار قدرتمندتری داشته باشند برنده خواهند بود. این یعنی شما به سخت‌‌‌افزار گران‌‌‌تری نیاز پیدا خواهید کرد.

استخراج بیت‌‌‌کوین چقدر هزینه خواهد داشت؟

خب بیایید به بحث هزینه استخراج بیت ‌‌‌کوین بپردازیم. در استخراج بیت ‌‌‌کوین دو هزینه اصلی داریم:

 • هزینه کامپیوتر/سخت‌‌‌افزار: هزینه سخت‌‌‌افزار استخراج بیت‌‌‌ کوین برای مبتدیان نیز چیزی بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار خواهد بود و اگر بخواهید بهترین سخت‌‌‌افزار موجود را تهیه کنید، این رقم بالاتر هم خواهد رفت.
 • هزینه برق: استخراج بیت ‌‌‌کوین برق زیادی مصرف می‌‌‌کند. هزینه برق در محل زندگی شما می‌‌‌تواند تفاوت زیادی در استخراج بیت‌‌‌کوین ایجاد کند. اگر هزینه برق در محل زندگی‌‌‌تان بالا باشد، با استخراج بیت ‌‌‌کوین به‌جای درآمد زیان خواهید کرد.

اگر به یک استخر استخراج می‌‌‌پیوندید همیشه کارمزد ۱ تا ۳ درصدی آن‌‌‌ها را هم در نظر بگیرید.

با استخراج بیت‌‌‌کوین چقدر می‌‌‌توانید سود به دست بیاورید؟

ساده‌‌‌ترین راه فهمیدن میزان سودی که از ماین بدست می‌‌‌آورید، استفاده از ماشین‌حساب آنلاین است. ماشین‌حساب‌های آنلاین استخراج بیت‌‌‌کوین زیادی روی اینترنت هستند. ما ماشین‌حساب CryptoCompare Mining را پیشنهاد می‌‌‌کنیم.

برای محاسبه در این ماشین‌حساب باید موارد زیر را وارد کنید:

 • توان هش. توان سخت‌‌‌افزاری‌‌‌تان (که به‌محض انتخاب سخت‌‌‌افزار موردنظرتان می‌‌‌توانید آن را بفهمید)
 • مصرف انرژی. میزان برق مصرفی سخت‌‌‌افزارتان (این را هم در زمان انتخاب سخت‌‌‌افزار موردنظر خواهید فهمید)
 • هزینه به ازای هر کیلووات بر ساعت (KWh) به دلار. هزینه برق شما چقدر خواهد بود (اگر هزینه را به دلار حساب نمی‌‌‌کنید، می‌‌‌توانید با تبدیل‌‌‌گر گوگل آن را به ارز محلی خود تبدیل کنید)
 • کارمزد استخر. کارمزد استخری که به آن پیوسته‌‌‌اید

از هزینه‌‌‌های سخت‌‌‌افزار استخراج بیت‌‌‌کوین‌‌‌تان مطمئن شوید. می‌‌‌توانید هزینه‌‌‌های سخت‌‌‌افزار کنونی‌‌‌تان را هم به حساب بیاورید تا سود واقعی‌‌‌تان را بدانید.

یک چیز مهم دیگر

قیمت بیت‌‌‌کوین را هم فراموش نکنید!

همان‌طور که همه ما می‌‌‌دانیم، قیمت بیت‌‌‌کوین روزانه تغییر می‌‌‌کند. این چیزی است که از کنترل ما خارج است اما می‌‌‌تواند چیزهای زیادی را تغییر دهد.

مثلاً شما وقتی بیت‌‌‌کوین ۱۲ هزار دلار است سود خود را محاسبه می‌‌‌کنید. اگر این قیمت به ۶ هزار دلار سقوط کند سودتان تبدیل به زیان خواهد شد. یادتان باشد که این اتفاق همیشه محتمل است. همین چند ماه پیش بود که شاهد سقوط قیمت از ۱۹ هزار دلار در دسامبر ۲۰۱۷، به ۷ هزار دلار در فوریه ۲۰۱۸ بودیم.

What is Bitcoin Mining Bitcoin Price Drop

استخراج بیت‌‌‌کوین چیست: سخن پایانی

خب، استخراج بیت‌کوین چیست؟ حالا پاسخ آنرا می‌‌‌دانید؟ اگر کسی بپرسد استخراج بیت‌‌‌کوین چیست، می‌‌‌توانید با اطمینان پاسخ دهید؟

امیدواریم درک خوبی از استخراج بیت‌‌‌کوین، روش کار آن و شروع ماین پیدا کرده باشید. روشن است که می‌‌‌توانید پول زیادی از استخراج بیت‌‌‌کوین به دست آورید، اما این موضوع به چیزهای زیادی بستگی دارد که خیلی از آنان از کنترل شما خارج‌‌‌اند (هزینه برق، قیمت بیت‌‌‌کوین و غیره). شروع استخراج بیت‌‌‌ کوین هم نیازمند هزینه و برنامه‌‌‌ریزی زیادی است. این کار می‌‌‌تواند سود زیادی به شما برساند، اما احتمال زیان دیدن هم در آن کم نیست.

اگر هزینه‌‌‌ی برقتان کم است، احتمالاً نظرتان درباره استخراج هم مثبت است. اگر هزینه برق بالا باشد، نظری منفی درباره استخراج بیت‌‌‌کوین خواهید داشت. در غیر این صورت شاید به مهاجرت فکر کنید!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.