راهنمای بیکینگ (Baking) و واسپاری در‌‌ تزوس (Tezos)

تزوس (XTZ) برای کسب پاداش‌‌های بلوک باید به یک بیکر (Baker) یا پردازنده محول یا واگذار شود. Staked یک سرویس واسپاری‌‌ ناشناس و کاملا خودکار برای پردازش تزوس ارائه کرده است. در اینجا ما شرایط مورد نیاز برای پردازش و گرفتن کارمزد 10 درصدی پردازش را مطرح می‌کنیم.

0 135

صفر تا صد بیکینگ و واسپاری (delegation)‌‌

واسپاری‌‌ غیرکاستدی است و نمایندگان نمی‌‌توانند پولتان (XTZ) را خرج کنند و خطر هیچگاه متوجه سهم شما نمی‌‌شود.

برای واسپاری‌‌ XTZتان به Staked، لطفا از آدرس زیر استفاده کنید:

tz1RCFbB9GpALpsZtu6J58sb74dm8qe6XBzv

اقتصاد توکن

راهنمای بیکینگ (Baking) و واسپاری در‌‌ تزوس (Tezos)

برآورد بازده موثر بر اساس بازه 62.5 ثانیه‌‌ای بلوک.

پروتکل

پروتکل بلاکچین تزوس یک سیستم اثبات سهام محول‌‌شده است که قراردادهای هوشمند کامل تورینگ را پشتیبانی می‌‌کند. تزوس در OCaml پیاده شده است، زبان برنامه‌‌نویسی‌‌ که سرعت، شفافیت و اثبات رسمی صحت را ارائه می‌‌کنند.

اجرا

نسخه بتای تزوس در 30 ژوئن سال 2018 اجرا شد و پردازش تراکنش‌‌های واقعی را که در نسخه اصلی هم ادامه پیدا می‌‌کند شروع کرد. بنیاد تزوس مسئول تولید همه بلوک‌‌ها و تایید آنان در طول هفت چرخه اول است که حدودا سه هفته طول می‌‌کشد. در 21 ژوییه 2018، اولین بنیاد یا جامعه غیر تزوس پردازش یا بیک (bake) شد.

پردازش و تایید

بیکینگ یا پردازش در تزوس به معنای اقدام به امضا و انتشار یک بلوک جدید در زنجیره است. پردازش‌‌گرها برای اینکه واجد شرایط واسپاری‌‌ شوند باید حداقل 10000 XTZ داشته باشند و داشتن سهام واسپاری‌‌ بیشتر شانس آنان را برای انتخاب شدن به عنوان پردازش‌‌گر یا تاییدکننده بالا می‌‌برد.

در آغاز هر چرخه (4096 یا هر سه روز)، پردازش‌‌گران هر بلوک به صورت تصادفی انتخاب و منتشر می‌‌شوند. پردازشگران به ازای پردازش هر بلوک پاداش 16 XTZ هر بلوک را دریافت می‌‌کنند.

علاوه بر پردازشگر، 32 تاییدکننده هم به صورت تصادفی برای تایید آخرین بلوکی که پردازش شده‌‌ انتخاب می‌‌شوند. تاییدکنندگان برای هر بلوکی که تایید کنند 2 XTZ دریافت می‌‌کنند.

پاداش‌‌ها و تورم بلوک

پاداش‌‌های بلوک توسط تورم تعریف‌‌شده‌‌ پروتکل، تامین مالی می‌‌شوند. پاداش‌‌ها طوری تنظیم می‌‌شوند که تعداد توکن‌‌های XTZ سالانه حدود 5.5 درصد رشد داشته باشد. اگر 100 درصد توکن‌‌های تزوس واگذار شوند، بازده سالانه 5.5 درصد خواهد بود. در حال حاضر 38 درصد توکن‌‌های تزوس واگذار شده‌‌اند، از جمله 10 درصد که تحت تملک بنیاد تزوس است، پس بازده سالانه در حال حاضر 14 درصد است.

برای تضمین صداقت عمل پردازش‌‌گران و تاییدکنندگان، باید برای هر بلوکی که پردازش یا تایید می‌‌کنند یک سپرده امنیتی ارسال کنند. آنان این سپرده را در صورت فعالیت خرابکارانه مانند پردازش یا تایید دوگانه یک بلوک توقیف می‌‌کنند.

مدیریت

اصلاحات پروتکل در چرخ انتخاب 131.072 بلوک یا 3 ماه انجام می‌‌شوند. انتظار می‌‌رود این چرخه با بلوغ پروتکل از نظر طولی رشد پیدا کند. حدنصاب پیشنهادات مدیریت 80 درصد است.

دستورالعمل‌‌های فعال‌‌سازی و واسپاری‌‌ XTZ

برای انتخاب یک نمایند و شرکت در مکانیزم اثبات سهام تزوس باید اول تخصیص XTZتان را فعال کنید، یک حساب برای واسپاری‌‌ سهام بسازید و کلید عمومی واسپاری‌‌ برای شرکت در پردازش و مدیریت از جانب شما را تعیین کنید. شما می‌‌توانید واسپاری‌‌ را هر زمان تغییر دهید، اگرچه تغییرات تنها پس از چرخه‌‌های N عملی می‌‌شوند.

1. تخصیص XTZتان را در بلوک اصلی با Activatez فعال کنید، ابزاری که XTZتان را بدون اینکه مجبور به حذف داده‌‌های خصوصی از ذخیره‌‌سازی فیزیکی باشید به شکل سریع و امن فعال کنید.

2. یک کیف پول TezBox با اطلاعات فاندرایزر بسازید: به TezBox بروید، گزینه Restor Tezbox و سپس کیف پول Fundraser را انتخاب کنید.

3. اطلاعاتتان را وارد کنید: پی‌‌دی‌‌اف کلمات رمز، پی‌‌دی‌‌اف آدرس ایمیل، پسورد ICO و کد فعال‌‌سازی KYC.

4. با کلیک بر گزینه Add Account یک حساب جدید KT1 بسازید (یک حساب خاص برای واسپاری‌‌)

5. XTZتان را از حساب tz1 به حساب KT1 انتقال دهید. از کیف پول اصلی دکمه Send را بزنید، آدرس KT1تان را در قسمت آدرس To وارد کنید، مقدار XTZ را وارد کنید و روی گزینه Send کلید کنید (قسمت کارمزد را خالی بگذارید).

6. در حساب KT1، منوی Delegate را انتخاب کرده و Custoe Delegate را برگزینید.

7. آدرس ورودی: tz1RCFbB9GpALpsZtu6J58sb74dm8qe6XBzv و کلیک برای تایید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.