راهبردی برای به حداکثر رساندن سود در پلتفرم لیسک

اگر صاحب ارز رمزنگاری شده‌‌ی لیسک (LISK) هستید، رای دادن در شبکه‌‌ی DPOS (اثبات سهام محول شده) به نوعی وظیفه‌‌ی شما محسوب می‌‌شود. با انجام این کار نه تنها از سهم‌‌ نمایندگان پاداش دریافت می‌‌کنید، بلکه همچنین در اداره‌‌ی کل شبکه مشارکت خواهید کرد. در این مطلب استراتژی را مطرح می‌‌کنیم که با استفاده از آن پاداش‌‌ها به حداکثر افزایش می‌‌یابد و همچنین فهرستی از ابزارهای ضروری برای به کارگیری در محاسبه‌‌ی سودها در دسترس قرار می‌‌گیرد. با توجه به محاسبات، اگر شما از این استراتژی استفاده کنید، می‌‌توانید ماهیانه ۲ – ۱.۶ درصد و سالیانه تا ۲۱.۴% سود کسب کنید.

0 300

توجه: اگر پیش‌‌تر رای داده‌‌اید و صرفا می‌‌خواهید نکته‌‌های گفته‌‌ شده را مطالعه کنید از بخش ۳ شروع کنید.

۱. نصب کیف پول و آشنایی با نحوه‌‌ی رای دادن

فرض کنیم از صرافی‌‌ها لیسک خریداری کرده‌‌اید و مقداری LSK در اختیار دارید. ابتدا باید لیسک خود را به یک کیف پول ذخیره شده در سیستم (local) و یا کیف پول نانو انتقال دهید. اگر بخواهید LSK خود را در همان کیف پول رایج صرافی‌‌ نگه دارید دیگر نمی‌‌توانید رای بدهید، در نتیجه هیچ لیسکی هم عاید شما نخواهد شد.

توجه : پیش از ادامه‌‌ی مطلب باید به یک نکته‌‌ی مهم توجه کنید. اگر قصد دارید نرخ بازده سرمایه‌‌گذاری (ROI) کارمزد رای دهی خود (که ۴ LSK است) را در نخستین ماه به سرمایه تعیین کنید باید دسته‌‌کم ۲۰۰ LSK در کیف پول خود داشته باشید. در غیر این صورت لیسک‌‌های شما بازگردانده می‌‌شود اما این اتفاق زمان زیادی می‌‌برد.

۲. به چه کسی رای دهیم؟ افراد یا گروه‌‌ها؟

یک شیوه‌‌ی ساده‌‌تر برای این‌‌که فکر خود را درگیر نکنید این است که با پرداختن کارمزد ۴ LSK رای دهی (کارمزد رای دهی برای ۳۳ رای یا حذف رای ۱ LSK است) به تمامی افراد فهرست ۱۰۱ نفره رای دهید. اما انجام این‌‌کار شما را به بالاترین پاداش ممکن نمی‌‌رساند، زیرا فهرست ۱۰۱ نفره هر روز دستخوش تغییر می‌‌شود و رتبه‌‌ی نمایندگان بالا و پایین می‌‌رود. از آن‌‌جایی که نمی‌‌خواهید مدام مجبور به رای دادن دوباره شوید (هر چقدر هم که رای بدهید یا حذف رای کنید هزینه‌‌ی آن ۱ لیسک است) بهتر است از پیش بررسی کنید و تصمیم بگیرید که به چه کسی رای بدهید.

در فهرست نمایندگان لیسک دو گروه بزرگ وجود دارد که GDTPool و Elite می‌‌باشند. بیش‌‌تر اعضای این دو گروه از نفرات برتر فهرست ۱۰۱ نفره هستند و هر دو گروه برای نحوه‌‌ی پاداش دهی به رای دهندگان چارچوب خاص خود را دارند.

۲a.  گروه GDTPool

وب‌‌سایت: https://liskgdt.net/

سایت گروه: https://pool.liskgdt.net/

فهرست اعضاء: https://pool.liskgdt.net/members

برای آشنایی با کارهایی که این گروه انجام داده است و چشم‌‌انداز آینده‌‌ی آن می‌‌توانید سری به فهرست اعضای گروه در سایت اصلی بزنید و نگاهی به پروژه‌‌های آن‌‌ها بیندازید.

برای به حداکثر رساندن سود باید در سایت گروه و اعضای آن کنکاش کنید و به ۳۲ نفر از اعضای گروه رای بدهید. می‌‌توانید به کمتر از ۳۲ نفر رای دهید، اما این کار تاثیر خوبی در رسیدن به « پاداش طلایی » ندارد. افزون بر این، به شدت توصیه می‌‌کنیم که به سایت اصلی گروه بروید و با هم‌‌بخشی‌‌های اعضاء گروه و نقشه‌‌ی راه آن آشنا شوید. برخی از آن‌‌ها حساب‌‌های کاربری Github و Linkedin خود را در سایت قرار داده‌‌اند.

برنامه‌‌ی پاداش دهی گروه GDTPool به این صورت است:

 • جایزه برنزی  دریافت ۹۰% از سهم گروه در ازای رای دادن به گروه.
 • جایزه نقره‌‌ای دریافت جایزه‌‌ی برنزی به همراه جایزه‌‌ی GDT در ازای رای دادن به گروه و تمامی نمایندگان حمایت شده توسط GDT.
 • جایزه طلایی دریافت جایزه‌‌ی نقره‌‌ای به همراه پاداش GDT در ازای رای دادن به گروه و تمامی اعضای حاضر در فهرست گروه GDT.
lisk
lisk

به این ترتیب اگر به همه‌‌ی ۳۲ عضو GDT رای بدهید، قطعا «جایزه‌‌ طلایی» به شما تعلق می‌‌گیرد. نیازی نیست در سایت آن‌‌ها ثبت‌‌نام کنید یا چیزی را تایید نمایید، تنها کافی است در کیف پول خود رای دهید و پس از چند ثانیه به این آدرس بروید، آدرس خود را وارد کنید و وزن رای، جایزه‌‌ها و پاداش‌‌هایی را که به زودی پرداخت می‌‌شوند، مشاهده نمایید.

 

۲b.  گروه Lisk Elite

وب‌‌سایت: https://liskelite.com/index.php?route=common/home

فهرست اعضاء: https://liskelite.com/member

سایت معرفی: http://liskelite.com/instructions/

کار این گروه قدری با GDTPool تفاوت دارد. در Lisk Elite شما باید به همه‌‌ی ۵۵ عضو گروه رای دهید تا پاداش دریافت کنید. هچنین باید در وب‌‌سایت رسمی آن‌‌ها ثبت‌‌نام کنید. کارمزد آن ۰.۱۸ LSK است که با کارمزد شبکه ۰.۱ LSK روی هم ۰.۲۸ LSK برای شما هزینه دارد.

مراحل تایید اعتبار به این شرح هستند:

۱.             در کیف پول خود به اعضای گروه رای دهید (همه‌‌ی اعضاء).

۲.             به سایت بروید و آدرس خود را وارد کنید.

۳.             پیامی دریافت خواهید کرد که می‌‌گوید ۰.۱۸ LSK به آدرس آن‌‌ها ارسال کنید.

۴.             کارمزد تایید را ارسال کنید و اندکی منتظر بمانید.

۵.             پس از چند دقیقه (با وارد کردن مشخصات) وارد آدرس شوید. در این‌‌جا می‌‌توانید وضعیت خود را مشاهده کنید.

کف پرداخت پاداش ۱ لیسک است، بنابراین باید صبر کنید پاداش‌‌ شما به ۱ LSK برسد تا بتوانید برداشت کنید (کارمزد تراکنش در نظر گرفته نشده است).

 

۲c.  گروه Lisk Builders

وب‌‌سایت: https://lisk.builders/

به تازگی متوجه شده‌‌ایم این سایت در واقع وب‌‌سایتی است که می‌‌توانید نمایندگان جالبی را در آن پیدا کنید و پس از بررسی به آن‌‌ها رای دهید. در این وب‌‌سایت لینک‌‌های آسانی به GitHub و برنامه‌‌های نمایندگان وجود دارد. در حال حاضر اگر راهنمای بالا را دنبال کرده باشید، در کل به ۸۷ نماینده رای داده‌‌اید که ۳۲ نفر عضو GDT و ۵۵ نفر عضو Elite هستند. با این وجود برخی نمایندگان در هر دو گروه GDT و Elite عضو هستند و این مساله باعث می‌‌شود چند رای اضافه بیاورید.

اگر به تمامی فهرست نمایندگان lisk.builders که در وب‌‌سایت آمده است رای دهید، امتیاز شرکت در برنامه‌‌ی قرعه‌کشی ماهانه به شما تعلق می‌‌گیرد. این برنامه با ۲۵۰ لیسک و ۲۰ نفر انجام می‌‌شود (بد نیست نه؟).

lisk 1
lisk 1

۲d.  نمایندگان فردی

برنامه‌‌های نمایندگان

برخی نمایندگان با وجود این‌‌که در فهرست ۱۰۱ نفر برتر نیستند، هم‌‌بخشی و مشارکت فراوانی در شبکه انجام داده‌‌اند. به شدت توصیه می‌‌کنیم این فهرست نمایندگان را بررسی کنید، اطلاعات هر نماینده را با دقت بخوانید و ارزیابی کنید و برای رای دادن تصمیم بگیرید. این دسته از نمایندگان ممکن است بی‌‌درنگ سهمی به شما ندهند (خارج از لیست ۱۰۱ نفره) اما در آینده به سود شبکه کار خواهند کرد و بازتاب‌‌های خوب آن را مشاهده خواهید کرد.

در این‌‌جا نمایندگانی را می‌‌بینید که عضو هیچ گروهی نیستند و اما پاداش‌‌های بالایی می‌‌دهند.

 • Robinhood  باید به Liberspirita رای بدهید تا درآمد خود را به حداکثر برسانید. در غیر این صورت تنها ۷۵% از پاداش را دریافت خواهید کرد. این نماینده ۱۰۰% پاداش را تقسیم می‌‌کند (اگر به هر دو رای دهید).
 • shinekami  پرداخت ۸۰% از پاداش
 • top   پرداخت ۹۰% از پاداش
 • liskpool_com_01  پرداخت ۸۵% از پاداش. اما آن‌‌ها در حال حاضر تنها ۱ نماینده در فهرست ۱۰۱ نفره دارند
 • Communitypool پرداخت ۸۰% از پاداش

۳.  نکته‌‌هایی درباره‌‌ی شیوه‌‌ی رای دهی سریع

کند و کاو در فهرست نمایندگان مختلف از سایتی به سایت دیگر، تلاش برای جلوگیری از دادن رای نامناسب و محاسبه‌‌ی چندین باره‌‌ی رای‌‌ها کاری وقت‌‌گیر و دشوار است. به همین خاطر ما از این شیوه‌‌ استفاده می‌‌‌‌کنم:

 1. به سایت‌‌های اعضای GDTPool و LiskElite بروید
 2. فهرست آن‌‌ها را کپی کرده، به نرم‌‌افزار اکسل بروید و آن را تنها در یک ستون وارد (پِیست) کنید. گزینه‌‌ی Remove Duplicates (حذف تکرارها) را انتخاب کنید تا رای دهی جا به جا نشود. روش دیگر رنگی کردن تکرارها است.

سپس فهرست را با نمایندگانی که رای احتمالی می‌‌گیرند پر کنید. به این منظور درصد پرداخت پاداش، علاقه‌‌ی شخصی به پروژه‌‌های نمایندگان و نمایندگان دوست و آشنا را ملاک قرار دهید. از تابع =COUNT() استفاده کنید تا تعداد رای‌‌ها از دستتان در نرود.

lisk 2
lisk 2

نکته‌‌ی مهم

باید توجه داشته باشید که هر نماینده و گروه، برنامه‌‌ی پرداخت خاص خود را دارد. برخی روزانه، برخی هفتگی، دو هفته یکبار و در بیشتر موارد ماهیانه پاداش شما را پرداخت می‌‌کنند.

از شکاف زمانی بین پرداخت هر نماینده برای افزایش مقدار لیسک حساب خود بهره ببرید. اگر مقدار زیادی LSK در حساب خود دارید، تنها کافی است به یاد داشته باشید پرداختی خود را مطابق با زمان‌‌بندی زیر چک کنید و مقدار لیسک را برداشت کرده و به کیف پول خود بفرستید تا وزن رای دهی شما افزایش یابد.

 • روزانه (نه زیاد)
 • هفتگی (در پایان هفته)
 • دو هفته یکبار (نیمه‌‌ی ماه)
 • ماهیانه (در پایان ماه)

برای نمونه: تصور کنید شما صاحب ۱۰,۰۰۰ LSK هستید. با گذشت چند روز، چندین نماینده به صورت روزانه برای شما پرداخت انجام می‌‌دهند ( >1LSK). شما مقدار پرداختی یعنی X را برداشت می‌‌کنید و به کیف پول خود می‌‌برید. کیف پول شما اکنون ۱۰,۰۰۰ + X LSK دارد. از این زمان به بعد نمایندگان هفتگی و ماهانه (و همچنین نمایندگان روزانه) وزن رای دهی شما را آپدیت می‌‌کنند و دفعه‌‌ی آینده که پرداختی دارید، سهم شما بر مبنای ۱۰,۰۰۰ + X LSK تعیین می‌‌گردد.

۳a.  فهرست ابزارهای مفید

 1. MyLisk – توسط نماینده‌‌ای به نام bioly ایجاد شده (اگر از این ابزار خوشتان آمده می‌‌توانید به bioly ]گروه ۲۵%[ رای دهید.)

در این ابزار می‌‌توانید با وارد کردن مقدار لیسک خود فهرستی از نمایندگان را ببینید که شاید برای رای دادن مد نظر شما باشند. به این ترتیب می‌‌توانید روزانه، هفتگی و سالانه درآمد کسب کنید.

۲. ابزارهای dPOS

سایتی که رابط گرافیکی کاربر آن صمیمانه‌‌تر است. در این سایت ابتدا باید رای‌‌های خود را تکمیل کنید، سپس آدرس خود را وارد کنید؛ همچنین فهرستی از نمایندگان برای شما نمایش داده می‌‌شود. پیش‌‌تر گفتیم که رای دادن به همه‌‌ی ۱۰۱ نماینده‌‌ی برتر شما را به بالا‌‌ترین سود ممکن نمی‌‌رساند، زیرا این فهرست هر روز دچار تغییر و تحول می‌‌شود. این ابزار دارای نسخه‌‌های RISE و SHIFT هستند.

۳. EarnLisk

در این سایت فهرستی از نمایندگان را مشاهده می‌‌کنید که از بالاترین تا پایین‌‌ترین نرخ سهم دسته‌‌بندی شده‌‌اند. نام‌‌های آن‌‌ها را در صفحه‌‌ی اکسل کپی کنید و کسانی را که می‌‌خواهید به آن‌‌ها رای بدهید علامت بزنید. مبنای کار این سایت این است که شما هر ماه نرخ سود ۱.۶ درصدی دریافت کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.