رابطه‌‌ میان قیمت بیت کوین و سختی شبکه

یکی از “پیش‌‌بینی‌‌های نامتعارف” در مورد افزایش سختی استخراج کریپتو نشان می‌‌دهد که در سال 2020 قیمت بیت‌‌کوین در حوالی 17,000 دلار خواهد بود .اکنون که به پایان سال 2018 نزدیک و نزدیک‌‌تر می‌‌شویم، پیش‌‌بینی‌‌های زیادی در مورد قیمت بیت‌‌کوین در سال‌‌های آینده صورت می‌‌گیرد. به عقیده‌‌ی بسیاری، یکی از دلایل عمده کاهش قیمت بیت‌‌کوین به کمتر شدن سختی شبکه برمی‌‌گردد. انتظار می‌‌رود که تا سال 2020 سختی شبکه چندین و چند برابر شود و به همین خاطر قیمت بیت‌‌کوین افزایش چشمگیری داشته باشد.

0 168

کاربر توییتر @100trillionUSD با یکی دیگر از نمودارهای جالب خود دوباره نظر همگان را جلب کرده است. او این بار رابطه میان قیمت بیت‌‌کوین (4240.09 دلار – +0.22%) و سختی استخراج بیت‌‌کوین را در سال‌‌های آتی بررسی کرده است.

نمودار قبلی رابطه میان نصف شدن پاداش استخراج بیت‌‌کوین و تاثیر آن بر قیمت‌‌ها را در طول زمان نشان می‌‌داد، که ماه‌‌های مختلف را قبل از نصف شدن قیمت‌‌ها رسم کرده بود. این بار تمرکز بر روی سختی استخراج و قیمت‌‌ بود، چرا که بسیاری از تحلیلگران رابطه‌‌ آنها با نرخ هش شبکه را بسیار حیاتی می‌‌دانند.

مکس کیسر در اوایل سال جاری گفت، “قیمت‌‌ها از نرخ هش پیروی می‌‌کنند” و اضافه کرد که از زمان بیت کوین 3 دلاری همیشه چنین نظری داشته است.

Hash Rate

در زمان بالا بودن نرخ هش، استخراج بدون شک سودآور خواهد بود. چنین حالتی همچنین به این معنی می‌‌باشد که استخراج کنندگان به آینده بیت کوین امیدوار خواهند بود و از سخت‌‌افزارهای بیشتری برای بالا بردن مقیاس استخراج استفاده خواهند کرد. با این وجود، نرخ بالای هش همچنین می‌‌تواند باعث افزایش سختی استخراج شود. این روند باعث شدیدتر شدن فرآیند استخراج می‌‌شود، زیرا نرخ هش بالاتری برای رسیدن به همان نتایج قبلی مورد نیاز است.

اگر نرخ هش نسبت به قیمت تعیین‌‌شده توسط استخراج‌‌کنندگان برای فروش بیت‌‌کوین‌‌های خود بیش از حد بالا باشد (همانطور که امسال شاهد آن بودیم)، استخراج کنندگانی که سود‌‌ کمی را دریافت می‌‌کنند احتمالا دیگر به کار خود ادامه نخواهند داد. آنها ممکن است تجهیزات خود را فروخته یا اینکه صرفا ریگ‌‌های خود را تا زمان افزایش قیمت ها و یا تنظیم شدن سختی شبکه خاموش کنند

100trillionUSD چنین توضیح می‌‌دهد که، “بر اساس نتایج نظرسنجی صورت‌‌گرفته در مورد سختی استخراج بیت کوین و رابطه‌‌ی احتمالی قانون توان میان قیمت بیت‌‌کوین و سختی استخراج آن (فرمول پایین را ببینید)، یکی از پیش‌‌بینی‌‌های نامتعارف قیمت بیت‌‌کوین در سال 2020 به این صورت است: 17,317 دلار”.

Bitcoin Price

به صورت کلی، 85 درصد پاسخ‌‌دهندگان معتقدند که سختی استخراج در دو سال آینده 100-10 برابر بیشتر خواهد شد. در عین حال، تنها 10 درصد فکر می‌‌کنند که این حالت به معنی پایانی بر استخراج بیت‌‌کوین خواهد بود، چیزی که اغلب از آن با نام “مارپیچ مرگ” یاد می‌‌شود (در مورد این موضوع بیشتر خواهیم گفت).

بیشترین تعداد پاسخ‌‌دهندگان (59 درصد) انتظار دارند که سختی شبکه تا پایان سال 2020 حدودا 10 برابر شود. با این حال، عده کمتری از آنان (27 درصد) بر این باورند که این افزایش می‌‌تواند حتی تا 100 برابر نیز بیشتر شود، که قیمت بیت کوین را به کانال بالاتر از 28,000 دلار خواهد رساند.

البته مقیاس این نظر سنجی کوچک بود و تنها 250 نفر در آن شرکت کردند. با این حال، سختی استخراج نه تنها عامل مهمی برای پیش‌‌بینی قیمت بیت‌‌کوین می‌‌باشد، بلکه در ارزیابی وضعیت شبکه نیز می‌‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

Difficulty Price

سختی شبکه کاهش یافته اما هیچ “مارپیچ مرگی” در کار نیست

Bitcoinist اخیرا گزارش داد که سختی استخراج بیت‌‌کوین باز هم کاهش دیگری را شاهد بود. در واقع، این کاهش در هفت سال اخیر بی‌‌سابقه بوده، چرا که قیمت بیت‌‌کوین را از اواخر سال 2017 تاکنون نزدیک به 85 درصد کاهش داده است.

Difficulty

اما بر خلاف عقیده بسیاری از “متخصصین” که این کاهش را با “مارپیچ مرگ” استخراج برابر می‌‌دانند، تنظیم سختی شبکه یکی از وزنه‌‌های تعادلی مهم در شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین می‌‌باشد. به عبارت دیگر، فرآیند تنظیم سختی شبکه (در هر 2016 بلاک) به نسبت نرخ هش یکی از ویژگی‌‌هایی می‌‌باشد که شبکه‌‌ بیت‌‌کوین را قادر می‌‌سازد در امر سودآوری استخراج به تعادل دست یابد.

این روند مشابه کاری می‌‌باشد که بانک‌‌های مرکزی در هنگام بالا بردن و پایین آوردن نرخ سود انجام می‌‌دهند که در نهایت باعث تغییر در وضعیت بازار می‌‌شود. با این وجود، در مورد بیت‌‌کوین، تنظیمات کاملا از طریق کدها اعمال می‌‌شوند و بنابراین می‌‌توان پیش‌‌بینی‌‌های دقیقی انجام داد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.