فرهنگ لغات مبادله رمز ارز برای مبتدیان

در دنیای رمز ارزها اصطلاحات تخصصی فراوانی وجود دارد که برای تازه واردها می‌تواند عجیب و گیج کننده باشد. در این دیکشنری رمز ارز شما با توضیحات و مثال‌های جالبی برای برخی از این اصطلاحات آشنا خواهید شد.

0 117

فرهنگ لغات مبادله رمز ارز

بیت کوین (BITCOIN) چیست؟

بیت کوین اولین و با ارزش ترین رمز ارز دنیا است که به منزله‌ پولی همتا به همتا در یک شبکه ی توزیع شده عمل می کند. بنابراین بیت کوین پولی است که تحت کنترل هیچ بانک و هیچ بانک مرکزی و دولتی نیست و در عوض کل مردم دنیا می توانند درباره آن تصمیم گیری کنند.

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

بلاک چین درست مانند ذهن یک فرد است. نوعی از دفتر کل توزیع شده است که داده‌های غیرقابل تغییر را در زنجیره‌ای از بلاک‌های متصل ‌به ‌هم ثبت می‌کند. تغییر در داده های بلاک چین ممکن نیست زیرا هم همه‌ی شرکت کنندگان شبکه از محتویات آن با خبر هستند و هم تغییر دادن نوشته های موجود در یک بلاک هزینه زیادی دارد.

معنی آلتکوین (ALTCOIN):

آلتکوین (ALTCOIN) به هر رمز ارز جز بیت کوین گفته می شود. بعد از اثبات موفقیت بیت کوین، رمز ارز های دیگری معرفی شدند که به همه آن‌ها آلتکوین می گوییم.

معنی هودل (HODL):

هودل (HODL) بدین معناست که شما یک رمز ارز را به مدت طولانی نگه دارید و از آن انتظار سوددهی داشته باشید.

معنی فومو (FOMO):

فومو به معنای ترس از دست دادن است. زمانی که قیمت یک رمز ارز یا دارایی از هر نوع تغییر می کند عده ای از افراد به دلیل حسرت و ترس از دست دادن سودهای احتمالی آینده اقدام به ورود به بازار می کنند که به آن FOMO می گویند.

معنی فاد (FUD Campaigns):

فاد (FUD) مخفف ترس، عدم قطعیت و شک است. این اصطلاح به موقعیتی اطلاق می شود که بدون وجود دلایل منطقی و رسمی مطالبی برای کاهش قیمت منتشر می شوند.

فادستر (FUDSTER) کیست؟:

فادستر (FUDSTER) فردی است که FUD‌ را منتشر می کند.

همتا به همتا (P2P):

همتا به همتا مثل این است که ما در یک اتاق ایستاده باشیم و از من یک دلار بخواهید. من هم یک دلار به شما می‌دهم. این مسئله در رمز ارزها مهم و دارای معنا است چون سیستم مالی در شرایط فعلی مثل این است که در یک اتاق ایستاده باشیم و از من یک دلار بخواهید. بعد من 1.05 دلار به مرد کناری خود می‌دهم. او سکه پنج سنتی را در جیب خود می‌گذارد و برای کشیدن سیگار از اتاق خارج می‌شود. شما او را صدا می‌زنید و به او می‌گویید که دلارم را می‌خواهم. با سکه پنج سنتی اضافی خودش را می‌خاراند. سپس او وارد می‌شود و دلار را با نگاهی غضبناک به شما می‌دهد. آن واسطه نقش بانک را بازی می کند.

ماینینگ (Mining) یا استخراج چیست؟:

روشی که در آن با استفاده از سخت‌افزار محاسباتی رمز ارز ها ایجاد می‌شوند تا مسئله حل شود و تراکنش‌ها تأیید شوند.

سکه‌های از پیش ماین شده (Pre-mined Coins):

سکه‌هایی که نیازی به ماین کردن ندارند و در زمان ساخت و شروع یک بلاک چین خاص تولید شده اند.

رمز ارز (Cryptocurrency) چیست؟:

رمز ارز مانند پولی است که بر بستر اینترنت و بر اساس تکنولوژی رمز نگاری ساخته شده بر بستر بلاک چین ساخته شده است که یک تکنولوژی غیرمتمرکز است. به عبارت بهتر رمز ارز نقش پول در دنیای دیجیتال را بازی می کند که هیچ بانکی در پشت آن قرار ندارد.

پامپ و دامپ (بالا ببر و بفروش) (PUMP AND DUMP):

معنای آن این است که قیمت یک دارائی یا رمز ارز را به انواع روش ها بالا برده و سپس زمانی که سود مورد نظز فرد تامین شد اقدام به فروش آن کند و به این ترتیب کسانی که فریب این اقدام را خورده اند دچار ضرر خواهند شد.

گره (Node):

به هر یک از سرورهای موجود در شبکه گره گفته می شود. در بلاک چین گره ها نقش نگهداری داده و ساخت بلاک و تایید تراکنش ها را بازی می‌کنند.

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

دفتر کل توزیع شده یک پایگاه داده است که تعداد زیادی از افراد آن را ذخیره کرده و به آن دسترسی دارند. این فناوری مشابه زمانی است که یک دفتر حسابداری در اختیار همه افراد قرار گرفته باشد و به این ترتیب توافق جمعی حاصل می شود و علاوه بر آن امکان جعل، تقلب و کلاهبرداری به واسطه شفافیت این فناوری از بین می رود.

بلاک پیدایش (Genesis Block) چیست:

اولین بلاک بلاک چین را بلاک جنسیس می نامند. این بلاک پایه و اساس تمام زنجیره بلاک چین بوده و پیش از آن بلاک یا تراکنشی وجود ندارد.

وایت پیپر (Whitepaper) چیست:

وایت پیپر (Whitepaper) مانند رزومه یا سند معرفی نامه هر کسب و کار است. پروژه های بلاک چینی معمولا وایت پیپر خود را بر روی سایت خود قرار داده و نحوه عملکرد تکنولوژی، هدف از پروژه و برنامه اجرایی و کسب و کاری خود را توضیح می دهند.

تأیید (Confirmation):

این اصطلاح (Confirmation) زمانی به کار می‌رود که تراکنش بلاک چین تأیید شده باشد. تراکنش تأیید شده قابلیت لغو شدن یا مصرف مجدد نیست.

ساتوشی (Satoshi) چیست:

یک ساتوشی (Satoshi) کوچک ترین واحد تقسیم پذیر در شبکه بلاک چین بیت کوین است. صد میلیون ساتوشی در هر بیت کوین وجود دارد یا به عبارت دیگر یک ساتوشی معادل با یک صد میلیونیم (0.00000001) بیت کوین است. بیت کوین بیشتر از ۱ ساتوشی قابل تقسیم نیست و بنابراین عباراتی مانند نیم ساتوشی معنا ندارند.

آدرس (Address) :

کدی الفبایی-عددی است که برای ذخیره، ارسال یا دریافت رمز ارز ها به کار می‌رود، درست مثل آدرس شما که اگر کسی بخواهید برای شما ایمیل ارسال کند آدرس خود را به او می‌دهید. اگر کسی بخواهد برای شما رمز ارز ارسال کند آدرس خود را به او می‌دهید. آدرس ها از روی کلید عمومی ساخته می شوند و دسترسی به دارایی ها از طریق کلید خصوصی ممکن هستند.

کلید خصوصی (Private key) چیست؟

کلید خصوصی مانند پسورد برای ایمیل شما است و دسترسی به دارایی ها و رمز ارزهای شما را ممکن می کند. کلید خصوصی به صورت یک زوج با کلید عمومی ساخته می شود و در اختیار قرار دادن کلید خصوصی به هر کسی می تواند موجب از دست رفتن رمز ارز ها شود.

صرافی (Exchange) رمز ارز چیست:

صرافی (exchange) محلی است که می‌توانید برای خرید و معامله رمز ارز به آن مراجعه کنید.

کیف پول (Wallet) چیست:

کیف پول رمز ارز ابزاری برای نگهداری کلید های خصوصی و عمومی است. به دلیل اینکه به خاطر سپردن کلیدهای خصوصی و عمومی ممکن نیست و هم چنین خطر از دست رفتن آن وجود دارد، این اعداد را در یک ابزار نرم افزاری (یا سخت افزار حامل نرم افزار مناسب) نگه می دارند. این کلیدها می توانند در اختیار خود فرد یا شرکت سازنده کیف پول رمز ارز قرار داشته باشند.

کیف پول سخت‌افزاری (Hardware Wallet) چیست:

کیف پول سخت‌افزاری در واقع یک سخت‌افزار است که می‌تواند رمز ارز شما را ذخیره کند. کیف پول سخت‌افزاری آفلاین و امن است.

کیف پول کاغذی (Paper Wallet):

کیف پول کاغذی مثل این است که موجودی حساب بانکی خود را بر روی کاغذی بنویسید و ناگهان این تکه کاغذ ارزش حساب بانکی شما را بگیرد. کیف پول کاغذی یکی از امن‌ترین راه ها برای همه و برای حفظ و نگهداری رمز ارز ها است.

عبارت سید (Seed Phrase) چیست:

رشته‌ای از کلمات است که برای بازیابی کلید خصوصی و دسترسی به کیف پول رمز ارز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

معنی عرضه اولیه سکه (ICO):

عرضه اولیه سکه (ICO) روشی است که استارتاپها می‌توانند با عرضه دارائی شرکت خود به شکل توکن، سرمایه مورد نیاز پروژه خود را فراهم کنند. این روش از ابداعات بلاک چین برای جذب سرمایه است و پیش از آن وجود نداشته است. شرکت کنندگان در ICO می توانند این توکن ها را بفروشند و عرضه کنندگان توکن با کسب درآمد می توانند پروژه خود را پیشرفت دهند. ICO ها ریسک بسیاری دارند.

قرارداد هوشمند (Smart Contracts) چیست:

قراردادهای هوشمند روشی است که می توان بر روی یک بلاک چین برنامه های با قابلیت های کامل برنامه نویسی ساخت و به دلیل امکان تعریف شروط در این برنامه ها از آن ها به عنوان قرارداد هوشمند یاد می شود. این قراردادها به دلیل اینکه بستر آنها بلاک چین است از شفافیت و غیر قابل تغییر بودن بهره می برند.

فورک (Fork) چیست:

فورک (Fork) به حالتی اطلاق می شود که کد یا برنامه یک نرم افزار با تغییراتی کپی شده و نسخه جدیدی از آن ساخته می شود. به طور مثال بلاک چین بیت کوین کش یک بلاک چین مجزا و فورکی از بیت کوین است که حجم بلاک ها در آن تغییر کرده اند.

بازار نزولی (Bear Market) یا خرسی چیست:

این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که رمز ارزها ارزش و قیمت خود را از دست می دهند. به عبارتی قیمت رمز ارز ها در حال افت است. این عبارت از روش حمله خرس گرفته شده است که در آن از بالا با پنجه های خود ضربه می زند گویی که با پنجه خود قیمت را پایین می کشد.

بازار صعودی (Bull Market) یا گاوی چیست:

بازار صعودی برعکس بازار نزولی است و قیمت رمز ارز یا دارایی ها در آن در حال افزایش است. این عبارت از حالتی که گاو حمله می کند (ضربه با شاخ از سمت پایین ) گرفته شده است گویی در حال هل دادن قیمت به سمت بالا است.

معنی مونینگ (Mooning)

معنی این عبارت این است که قیمت یک دارایی یا رمز ارز به مقدار قابل توجهی رشد می کند.

ATH یا سقف تاریخی قیمت چیست؟

بالاترین قیمتی که یک دارائی یا رمز ارز به آن رسیده است. در حال حاضر ATH بیت کوین در حدود ۲۰۰۰۰ دلار است.

STO‌ یا عرضه اولیه سهام چیست؟

عرضه اولیه سهام روشی مشابه با ICO یا عرضه اولیه سکه است که در آن رمز ارزهای توزیع شده قدرت و قابلیت تصمیم گیری را به دارنده می دهند. در عرضه اولیه سکه تنها می توان از سکه ها استفاده ابزاری داشت در حالی که توکن سهامی به فرد قدرت رای دادن و تصمیم گیری می دهد.

IEO یا عرضه اولیه صرافی چیست؟

مدل دیگری از تامین سرمایه جمعی مشابه ICO یا عرضه اولیه سکه است که توسط یک صرافی رمز ارز انجام می شود و به همین واسطه ریسک پایین تری در مورد کلاهبرداری بودن ICO ‌دارد.

توکن چیست؟

رمز ارز ها می توانند بر بستر بلاک چین اختصاصی خود فعالیت کنند یا بر بستر بلاک چین دیگری ساخته شده و عمل کنند. به رمز ارزهایی که بر بستر بلاک چین دیگر ساخته می شوند توکن می گویند.

شیت کوین (Shitcoin) چیست؟

به رمز ارزهایی که ارزش خود را از دست داده اند و یا بی ارزش هستند شیت کوین می گویند. این واژه تا حدی شخصی است و به نظر افراد بستگی دارد. بنابراین شما می توانید به هر کوین شیت کوین بگویید و تقریبا همه رمز ارز ها این سابقه را دارند که شیت کوین نامیده شده باشند، حتی بیت کوین.

وال کیست؟

وال ها بازیگران بزرگ و با سرمایه های قابل توجه در هر بازار هستند. وال ها معمولا از طریق HODL یا ایجاد تغییرات در بازار کسب درآمد می کنند.

مارجین تریدینگ (margin trading) چیست؟

مارجین تریدینگ ویژگی است که به معامله گر امکان می دهد با قرض یا وام گرفتن از فرد دیگری تحت عنوان leverage یا اهرم با دارایی بیشتری وارد معامله شود.

مارکت کپ (Market cap) یا ارزش کل بازار چیست؟

کل ارزش قابل دسترس یک شرکت (از طریق سهام عرضه شده) یا تعداد کوین ها ضرب در قیمت رمز ارز را مارکت کپ یا ارزش کل بازار می نامند.

عرضه کل یا تعداد کوین در گردش (circulating supply)چیست؟

تعداد کل رمز ارزهای موجود از یک نوع را Circulating supply می نامند. حد نهایی Circulating supply‌ برای بیت کوین ۲۱ میلیون عدد در نظر گرفته شده است که بیش از ۱۷ میلیون عدد از آن تا امروز استخراج شده است.

هلوینگ (halving)چیست؟

در رمز ارزهایی مانند بیت کوین جایزه ساخت بلاک در بلاک چین هر چهار سال یک بار نصف می شود که به آن هلوینگ می گویند. هلوینگ بعدی بیت کوین در بهار سال ۲۰۲۰ اتفاق می افتد.

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

آربیتراژ کسب سود از طریق خرید و فروش یک دارایی یا رمز ارز در صرافی های مختلف است که در آن قیمت آن دارایی متفاوت است.

پرمیوم (Premium) چیست؟

در ساده ترین عبارت به اختلاف قیمتی یک رمز ارز یا دارایی در دو صرافی مختلف پرمیوم گفته می شود. به طور مثال می گوییم بیت کوین در صرافی بیت فینکس دارای پرمیوم قیمتی ۵۰ دلار نسبت به صرافی بایننس است.

ایردراپ (Airdrop) چیست؟

ایردراپ یک روش پرداخت مشوق است و به حالتی اطلاق می شود که یک رمز ارز به صورت مجانی با در برابر کاری نه چندان سخت مرتبط با آن رمز ارز (به طور مثال نگهداری برای مدت مشخص) به افراد پرداخت می‌شود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.