دیکشنری مبادله رمز ارز برای مبتدیان

در دنیای رمز ارزها اصطلاحات تخصصی فراوانی وجود دارد که برای تازه واردها می‌تواند عجیب و گیج کننده باشد. در این دیکشنری رمز ارز شما با توضیحات و مثال‌های جالبی برای برخی از این اصطلاحات آشنا خواهید شد!

0 93

دیکشنری مبادله رمز ارز

بیت کوین (BITCOIN):

بیت کوین ارز رمزنگاری شده‌ای است که صرف نظر از به شهرت رساندن موقتی برخی افراد، بسیار شبیه به پدربزرگ‌ها عمل می‌کند. این رمز ارز کُند است و جابجایی آن به سختی انجام می‌شود اما اگر مدتی هم‌نشین آن باشید احتمال این‌که به شما پول بدهد خیلی زیاد است.

بلاک چین (Blockchain):

بلاک چین درست مانند ذهن یک فرد است. نوعی از دفتر کل توزیع شده است که داده‌های غیرقابل تغییر را در زنجیره‌ای از بلاک‌های متصل‌به‌هم ثبت می‌کند. تغییر در بلاک چین درست مانند این است که دستانتان به بال مرغ تبدیل شود. این کار نشدنی است چون کل بدن شما می‌داند که دست شما قرار نیست بال مرغ باشد.

آلتکوین (ALTCOIN):

آلتکوین (ALTCOIN) چیزی شبیه به پول است. پول چیزی است که همگی ما به آن ارزش می‌دهیم و آن را در جشن کریسمس به برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های خود می‌دهیم چون کسی نمی‌داند بچه‌ها این روزها عاشق چه هستند.

هودل (HODL):

هودل (HODL) بدین معناست که شما یک ارز را به مدت طولانی نگه دارید. درست مانند این است که تصمیم به ازدواج بگیرید و معشوقه شما به کما برود. شما تنها یک انتخاب دارید: بروید و فرد دیگری را پیدا کنید یا صبر کنید تا بیدار شود و این فداکاری شما با رابطه‌ای مستحکم‌تر و سالم‌تر که تا ابد باقی است جبران شود.

فومو (FOMO):

فومو به معنای ترس از دست دادن است. مانند این است که شما و دوست‌دختر سابقتان جدا شوید و بر سر این‌که او دختر خیلی خوبی بود ماه‌ها خودتان را اذیت کنید و بشنوید که او با کسی قرار داشته و در حال ازدواج است و در نهایت آن‌قدر شجاع می‌شوید که سعی می‌کنید او را در روز عروسی‌اش دوباره بدست آورید چون او دختر خوبی بود و او را هودل نکردید (طولانی‌مدت او را نگه نداشتید).

کمپین‌های فاد (FUD Campaigns):

فاد (FUD) مخفف ترس، عدم قطعیت و شک است. درست مانند وقتی که مادربزرگ بیش‌ازحد مذهبی‌تان اولین نفری باشد که در مورد مسائل +18 به شما درس بدهد.

فادستر (FUDSTER):

فادستر (FUDSTER) همان مادربزرگ شماست.

همتا به همتا (P2P):

همتا به همتا مثل این است که ما در یک اتاق ایستاده باشیم و از من یک دلار بخواهید. من هم یک دلار به شما می‌دهم. این مسئله در رمز ارز مهم است چون سیستم مالی در شرایط فعلی مثل این است که در یک اتاق ایستاده باشیم و از من یک دلار بخواهید. بعد من 1.05 دلار به مرد کناری خود می‌دهم. او سکه پنج سنتی را در جیب خود می‌گذارد و برای کشیدن سیگار از اتاق خارج می‌شود. شما او را صدا می‌زنید و به او می‌گویید که دلارم را می‌خواهم. با همان سکه پنج سنتی اضافی خودش را می‌خاراند. سپس او برمیگردد و دلارم را با نگاهی غضبناک بر چهره به شما می‌دهد.

ماینینگ یا استخراج (Mining):

روشی که در آن با استفاده از سخت افزار محاسباتی و حل کردن برخی مسائل پیچیده، سکه‌ها ایجاد می‌شوند و تراکنش‌ها تأیید می‌شوند.

سکه‌های از پیش ماین یا استخراج شده (Pre-mined Coins):

سکه‌هایی که نیازی به ماین کردن ندارند و به صورت یکجا به وجود آمده اند. درست مانند به دنیا آوردن نوزاد اما با سازمان‌یافتگی بیشتر است.

رمز ارز (Cryptocurrency):

رمز ارز مانند پول است. در اینترنت قرار دارد و با رمز ارزهای دیگری که آن‌ها هم مثل پول هستند قابل معامله است. شما می‌توانید برخی از این رمز ارزها را در اکوسیستمی که توسط بنیان‌گذاران آنها توسعه‌یافته‌اند، خرج کنید یا می‌توانید … مامان؟ مامان کجا رفتی برگرد. داشتم توضیح می‌دادم.. اینا مهمه!

پامپ و دامپ (PUMP AND DUMP):

معنای آن از نامش پیداست. پامپ و دامپ مثل وقتی است که مردم آنقدر برای یک کوین تبلیغ می‌کنند تا روی آن سرمایه‌گذاری کنید و وقتی این کار را انجام می‌دهید ناگهان همه آنها از آن بازار خارج شده و پیش از اینکه بتوانید واکنشی از خود نشان دهید، آن کوین سقوط می‌کند.

گره یا نود (Node):

بلاک چین درست مانند متن ترانه است. در دنیای ایده آل همه افراد متن همه آهنگ‌ها را بلدند و به خوبی می‌خوانند. در این صورت همه یک گره‌اند، همه یک کپی از آهنگ را در ذهن خود دارند و اگر فردی شروع به خواندن آهنگ «Isn’t It Iconic» آلانیس موریست (Alanis Morisett) کند، همه افراد دیگر درون ماشین برمی‌گردند و به او می‌گویند خفه شو! گره‌ها این‌گونه اند. آن‌ها کامپیوترهایی در شبکه‌اند که یک کپی از بلاک چین را دارند و با تأیید تراکنش‌ها از آن پشتیبانی می‌کنند.

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) در مقایسه با دفتر کل متمرکز (Centralized Ledger):

دفتر کل متمرکز درست مثل وقتی است که از والدین خود می‌پرسید «ولی چرا؟» و آن‌ها هم می‌گویند «چون من میگم». دفتر کل توزیع شده مثل وقتی است که از والدین خود می‌پرسید «ولی چرا؟» و آن‌ها هم می‌گویند «چون به عنوان یک خانواده با هم توافق کرده بودیم». اصولاً دفتر کل همان اطلاعات است. توزیع شده مثل این است که بسیاری از افراد با صحت این اطلاعات موافق باشند و متمرکز مثل این است که به یک فرد اهل تبعیض اعتماد کنید.

بلاک جنسیس یا پیدایش (Genesis Block):

اولین بلاک بلاک چینGenesis نام دارد. به نظرم همه از نام آن به معنایش پی می‌برند.

وایت پیپر (Whitepaper):

وایت پیپر (Whitepaper) مانند رزومه یک رمز ارز است. نخواندن وایت پیپر یک رمز ارز قبل از سرمایه‌گذاری روی آن درست مثل این است که از هر فرد خوش‌قیافه‌ای که با آنها آشنا می‌شوید بخواهید با شما ازدواج کند. مسلماً شدنی است اما دودمانتان را بر باد می‌دهد!

تأیید (Confirmation):

این اصطلاح (Confirmation) زمانی به کار می‌رود که تراکنش بلاک چین تأیید شده باشد. تراکنش تأیید شده قابلیت لغو شدن یا مصرف مجدد نیست. مثل وقتی است که یک شعبده‌بازی یاد گرفته‌اید، نزد دوستان خود می‌روید و سعی می‌کنید آن را به دوستانتان نشان دهید. هنگامی که آن را انجام دادید می‌گویید: «دیدید»؟ و آن‌ها هم می‌گویند «بله همه دیدیم» و شما می‌گویید «می‌خواهید دوباره ببینید»؟ و آن‌ها می‌گویند: «نه نه، لازم نکرده دوباره تکرارش کنی».

ساتوشی (Satoshi):

یک ساتوشی (Satoshi) مثل دانه‌ای شن در ساحلی به نام بیت کوین است. ساتوشی روشی برای اندازه‌گیری بیت کوین و ارزش آن در حدود 0.00000001 بیت کوین است.

آدرس (Address) یا کلید عمومی (Public Key):

کدی الفبایی-عددی است که برای ذخیره، ارسال یا دریافت رمز ارز به کار می‌رود، درست مثل آدرس شما که اگر کسی بخواهد برای شما نامه‌ای ارسال کند، آدرس خود را به او می‌دهید. اگر کسی بخواهد برای شما رمز ارز ارسال کند آدرس خود را به او می‌دهید.

صرافی رمز ارز (Exchange):

صرافی رمز ارز (exchange) محلی است که می‌توانید برای خرید و معامله رمز ارزها به آن مراجعه کنید.

کیف پول رمز ارز (Wallet):

کیف پول مثل یک حساب بانکی بدون بانک است. کیف پول جایی است که می‌توانید رمز ارزها را ارسال، دریافت یا ذخیره کنید. کیف پول با کلید عمومی شناسایی می‌شود و با استفاده از کلید خصوصی قابل دسترس است. اما کیف پول‌های مختلفی وجود دارند:

کیف پول سخت ‌افزاری (Hardware Wallet):

کیف پول سخت افزاری در واقع یک سخت افزار است که می‌تواند رمز ارز را ذخیره کند. کیف پول سخت افزاری آفلاین و امن است.

کیف پول کاغذی (Paper Wallet):

کیف پول کاغذی مثل این است که موجودی حساب بانکی خود را بر روی کاغذی بنویسید و ناگهان این تکه کاغذ ارزش حساب بانکی شما را بگیرد. کیف پول کاغذی امن‌ترین راه برای همه (به جز بیمارانی که جنون آتش زدن دارند!) برای حفظ آلتکوینها و آفلاین نگاه داشتن آنها محسوب می‌شود.

عبارت سید (Seed Phrase):

رشته‌ای از کلمات است که اگر آن را بلند بخوانید مثل این به نظر می‌آید که دارید شیطان را آزاد می‌کنید. برای بازیابی کلید خصوصی و دسترسی به کیف پول می‌توانید از این کلمات استفاده کنید.

عرضه اولیه سکه (ICO):

عرضه اولیه سکه (ICO) روشی جدید است که استارتاپ ها می‌توانند با عرضه سهام شرکت خود به شکل توکن، سرمایه مورد نیاز پروژه خود را فراهم کنند. چیزی به ذهنم نمی‌رسد که آن را با عرضه اولیه سکه مقایسه کنم … قطعاً باید چیزی قبل از عرضه اولیه سکه وجود داشته باشد که بتوانید با آن مقایسه کنید …

قراردادهای هوشمند (Smart Contracts):

قراردادهای هوشمند درست مانند قراردادهای عادی هستند اما کاملاً بالغ شده و از خود محافظت می‌کنند. این قراردادها خود را بر روی بلاک چین اجرا می‌کنند که مانع از دخالت شخص ثالث می‌شود.

فورک (Fork):

فورک یا چنگال (Fork) وسیله‌ای است که مردم با آن پیتزا می‌خورند. این اصطلاح برای وقتی که نرم‌افزار رمز ارز را تغییر می‌دهند و دو بلاک چین مجزا با دو پروتکل متفاوت ایجاد می‌کنند نیز به کار می‌رود.

بازار نزولی یا خرسی (Bear Market):

این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که رمز ارزها ارزش خود را از دست می‌دهند و موجب هراس و در نتیجه افت شدید می‌شود. بازار نزولی به نوعی مثل خواب زمستانی خرس است. تمام رمز ارزها مثل علف و خاک‌هایی است که خرس مصرف می‌کند و به آرامی هضم می‌شود و برای مدتی در همان جا می‌ماند.

بازار صعودی یا گاوی (Bull Market):

بازار صعودی برعکس بازار نزولی است. در بازار صعودی همه چیز رو به بالا حرکت می‌کند، همه هیجان‌زده‌اند و در حال خرید هستند.

مونینگ (Mooning)

زمانیکه قیمت یک رمز ارز به شکل نجومی بالا می‌رود و به ماه می‌رسد!

شما هم می‌توانید اصطلاحاتی را که در دنیای رمز ارزها یاد گرفته اید با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.