دورنمای Saxo Q1: چگونه یک حباب را تشخیص دهیم؟

این مقاله به تحلیل چشم‌انداز بانک جهانی Saxo می‌پردازد. این بانک در چشم‌انداز سه ماهه خود، ایده‌های کلیدی تجاری‌اش ‌را برای Q1 و با تمرکز بر چگونگی شکل‌گیری و تشخیص حباب‌ها ارائه داده است.

0 99

بانک جهانی Saxo چشم‌انداز سه ماهه خود را برای بازارهای جهانی منتشر کرده است و ایده‌های تجاری کلیدی خود را برای Q1 و با تمرکز بر چگونگی شکل‌گیری و تشخیص حباب‌ها ارائه کرده است.

تیم استراتژی بانک Saxo، پس از گذراندن یک دوره آرام در سال 2017، آینده بازار را پر از خطرات بالقوه می‌بیند. همان‌طور که به ابتدای سال 2018 نزدیک می‌شویم، مسائلی چون انباشته شدن کسری مالیات و وابستگی متقابل به دارایی، نشان از سالی پرتلاطم دارند. چشم انداز Saxo Q1، دسته‌های دارایی اصلی بانک، شامل FX، سهام، کالاها، اوراق قرضه و همچنین طیف وسیعی از موضوعات بزرگ را پوشش می‌دهد.

آیا تفکر هیجانی پیرامون ارز رمزها همچنان وجود دارد؟

سال 2018 سال موفقیت یا شکست بازار دارایی‌های رمزنگاری ‌شده است.

در خوشبینانه‌ترین حالت، ظرفیت این بازارها به 1 تریلیون دلار می‌رسد در حالی که در حالت بدبینانه پیش‌بینی می‌شود مقررات و حتی ممنوعیت مستقیم ارزرمزها افزایش داشته باشند، زیرا مقامات مالی تصمیم دارند که فضا را تحت کنترل خود داشته باشند.

جکوب پونسی (Jacob pounce)، تحلیلگر ارزهای رمزنگاری‌شده می‌گوید که دارایی‌های رمزنگاری ‌شده همانند سهام شرکت‌های دات کام در اواخر دهه 1990 رفتار می‌کنند. ما انتظار داریم که شرکت‌های بیشتری تا قبل از اینکه مرحله سودآوری به پایان برسد، محورهای بلاکچین خودشان را معرفی کنند.

Q1’11 پروژه‌های بیشتری را در بازار می‌بیند که هر کدام از آن‌ها خودشان را یک انقلاب رمزنگاری در یک بخش خاص معرفی می‌کنند. اما این‌ها تنها گمانه‌زنی‌هایی درمورد این بازار نوظهور است.

اگر بخواهیم در فضای رمزنگاری از یک پیشرو نام ببریم، آن پیشرو اتریوم است که به نظر می‌رسد یکی از دارایی‎هایی است که کاربرد واقعی آن فراتر از عملکرد استاندارد است.

اتریوم در حال حاضر بیش از 1.5 میلیون تراکنش در روز را پردازش کرده و حجم معاملاتی آن به ده‌ها میلیارد دلار رسیده است.

حباب‎ها، یک روش فنی

حباب چیزی بیش از یک استعاره ساده است، در واقع یک حباب یک شکل ریاضی متمایز است که در آن رشد زیاد، باعث خروج از اصول و اصلاحات نهایی شدید می‌شود. از بین تمام مفاهیمی که تا سال ۲۰۱۸ در نظر گرفته شده‌اند، این مفهوم ممکن است یکی از مهم‌ترین‌ها باشد.

اندرس نیستین (Andres Nysteen) تحلیلگر می‌افزاید: هنگامی که به یک سهام در حال افزایش مانند آمازون نگاه می‌کنید، نمودار قیمت آن  مطابق با یک خط مستقیم است. این نشان می‌دهد که افزایش قیمت سریع است اما غیرعادی نیست. در مقابل، قیمت یک بیت‌کوین از سال 2015  به طور مداوم و حتی با سرعت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته در حال افزایش است. با وجود یک حباب، خطر سقوط کامل، یا حداقل یک اصلاح بزرگ به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. تئوری‌ها نشان‌دهنده زمان و چگونگی بزرگ شدن و انفجار حباب‌ها هستند، اما در نهایت هیج زمان مشخصی برای آن تعیین نمی‌کنند

FX، ارزها در انتظار یک حباب در سال 2018

پس از سال 2017 که سال اقدامات پر از ریسک بود، امسال انتظار می‌رود که شاهد افزایش نوسانات و پویایی بیشتر این ارزها باشیم.

John Hardy سرپرست استراتژی FX گفت:

تعدادی از شاخص‌های اصلی تورم نشان می‌دهند که در نیمه اول سال 2018، شاهد افزایش شدید تورم خواهیم بود. ایالات متحده در سال 2017 برای دومین سال متوالی دچار کسری بودجه شد و در سال 2018 کسری بودجه در نتیجه‌ی سیاست‌های اصلاح مالیاتی دونالد ترامپ به شدت افزایش یافت. در حالی که ذخایر جهانی FX مانند گذشته در حال رشد نیستند، با کسری احتمالی 1 تریلیون دلاری برای سال 2018، چه کسی می‌تواند برای تامین مالی قدم بردارد؟ در صورتی که نوسانات به مقدار قابل توجهی افزایش یابد، این پول قطعا یکی از انتخاب‌های ما خواهد بود. تنها مسیر شناخته شده برای افزایش قدرت یک پول این است که یک نوع بحران نقدینگی حقیقی در برخی از نقاط وجود داشته باشد. این خطر تنها در صورتی عملی می‌شود که ما شاهد افزایش ریسک ادغام در بازارهای جهانی باشیم.

سهام

سهام ممکن است رکورد بالایی داشته باشد، اما این لزوماً به معنای وجود یک حباب نیست. این بدان معنی است که احتمال اصلاح وجود دارد و سرمایه‌گذاران باید برای یافتن نشانه‌های رشد، نگاهی به تغییرات قیمت و همچنین به سیاست‎های بانک مرکزی و البته تورم داشته باشند.

پیتر گارنری(Peter Garnry)  سرپرست استراتژی سهام می‌گوید:

برای Q1 یک نیروی فزاینده قوی و انتظارات خوش‌بینانه همراه با احتمال یک فصل پر درآمد را پیش‌بینی می‌کنیم. این موضوع باعث می‌شود که باور داشته باشیم در کوتاه مدت، شاهد بالاتر رفتن سهام خواهیم بود، اما در نیمه دوم سال، داده‌های کلان از پس توقعات برنخواهند آمد و موجب تصحیح سهام بیش از ۷ درصد می‌شود. سرمایه‌گذاران در سال جاری شاهد رشد تقریبا20 درصدی Ebita در پانصد S&P هستند، اتفاقی که از سال 1991 تاکنون محقق نشده بود. با توجه به آنچه که در اواخر سال 2017 شاهد آن بودیم، امید زیادی برای افزایش رشد وجود دارد. البته، این نوسانات ضعیف نباید سرمایه‌گذاران را غافل کند، بلکه باید باعث تقویت آن‌ها شود. همچنین، احتمال اتخاذ یک سیاست اشتباه از جانب چین یا ایالات متحده وجود دارد و تورم یکی از مهم‌ترین عوامل در بازارهای جهانی در سال 2018 خواهد بود. احساسات به قدری شدید است که تنها باعث مایوس شدن سرمایه‌گذاران می‌شود. اکثر شاخص‌ها به یک میزان بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده‌اند. این موضوع، در صورتی که اطلاعات کلان باعث ناامیدی سرمایه‌گذاران شود، احتمال یک شکست بزرگتر را افزایش می‌دهد.

کالاها- تورم در کانون توجه

به طور کلی کالاها از افزایش تمرکز روی موضوع تورم سود می‌برند، چراکه چرخه توسعه فعلی به سمت مرحله آخر خود، که در آن قیمت‌ها توسعه می‌یابند، در حال حرکت است. با توجه به اینکه اوپک و روسیه وعده داده‌اند که تولید را محدود کنند، پاسخ تولید به قیمت‌های بالاتر (حداقل درمورد تولید‌کنندگان نفت شیل آمریکا)، پتانسیل ناشی از شکستن عرضه جدید و تداوم قدرت اقتصاد جهانی، سه مسئله کلیدی هستند که احتمالاً قیمت نفت را در سال 2018 تعیین می‌کنند.

اولی هنسن(Ole Hensen) سرپرست استراتژی محصول گفت:

برای جلوگیری از هر گونه آشفتگی‌های سیاسی، رکورد ۱ میلیارد بشکه نفت در ابتدای سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت که می‌تواند یک چالش بالقوه برای حرکت صعودی فعلی باشد. با توجه به تاثیر قیمت نفت چند صد هزار بشکه در روز در عرضه و یا تقاضا، ما خطر را، به خصوص در ماه‌های پیش رو، احساس می‌کنیم. نفت خام برنت با عرضه به قیمت‌های پایین‌تر در معرض خطر بازگشت به ۶۰ دلار قرار دارد. پس از دستیابی تقریبی به هدف‌مان در سال گذشته، ما در سال ۲۰۱۸ در مراحل اولیه یک چشم‌انداز صعودی برای طلا قرار داریم. در 13 دسامبر، افزایش نرخ کمیته بازار آزاد فدرال و توافقنامه اصلاح مالیات ایالات‌متحده به تورم دوباره طلا کمک کردند.

 

اوراق قرضه – دیپ‌واتر هاریزون (Deepwater Horizon)

در سال 2017 شاهد آرامترین بازارهای اوراق قرضه بودیم و نوسانات در طول کل سال در سطح بسیار پایینی قرار داشتند. جریان داده‌های کلان به طور پیوسته شرایط ایده‌آل را برای تولید اوراق‌قرضه ایجاد می‌کنند تا این اوراق برای بخش‌های اصلی در سطوح پایین باقی بمانند.

سیمون فاسدال (simon fasdal)، سرپرست درآمد ثابت بازرگانی گفت:

هنگامی که از حباب استفاده می‌کنیم، باید توجه داشته باشیم که بازارهای اوراق قرضه می‌توانند با افزایش ناگهانی در ایالات متحده و میزان تولید 10 ساله جهانی، مقابله بسیار سختی داشته باشند. من همچنین نگران آن هستم که با توجه به رشد چشمگیر اوراق قرضه EM وDM، بازار اصلی برای این اوراق‌قرضه به دلیل کاهش مقیاس‌پذیری قانون‌گذاری از سوی بانک‌ها ، از بین رفته باشند.

نگاهی به محصول ۱۰ ساله وزارت خزانه‌داری بیاندازید، ۲.۵۷. Q۱ به ما می‌گوید که باید محتاطانه عمل کنیم.

کلان- حباب‌های مسکن در همه جا ظاهر می‌شوند، چکار باید کرد؟

در حال حاضر پرخطرترین بازارهای املاک و مستغلات در کشورهای استرالیا، لندن، هنگ کنگ، سوئد و نروژ قرار دارند.

همه این بازارها دو ویژگی مشترک دارند، قیمت خانه‌ها از درآمدهای محلی جدا شده است  و اقتصاد واقعی در حال تحریف سیاست‌های پولی مانند افزایش سرمایه‌گذاری و یا رونق بخش ساخت و ساز است.

Christopher Dembik سرپرست تجزیه و تحلیل کلان گفت: با وجود بحران‌های مالی جهانی، قیمت واقعی املاک در این پنج ناحیه افزایش یافته است. بر اساس داده‌های BIS از سال 2017 قیمت‌ها در لندن 45 درصد و در هنگ کنگ 200 درصد افزایش داشته است. پر‌خطرترین بازار در طولانی مدت، بازار نروژ است.

فقدان تورم همراه با بدهی‌های بالا و نرخ مالکیت بالا، در چنین اقتصاد قدرتمندی به این معنی است که اصلاح مسکن، تاثیرات منفی بر اقتصاد خواهد گذاشت و اعتبار و رشد آن را متوقف خواهد کرد.

در بین اقتصادهای بزرگ، نگرانی سرمایه‌گذاران بیشتر بر روی چین متمرکز است که در آن قیمت ملک به علت نقدینگی، بیش از حد افزایش داشته است.

برای اولین بار از سال 2015 به بعد، فروش خانه افزایش یافته است، پس به نظر می‌رسد که اولین اقدامات دولت برای قانون‌مند کردن بازار املاک و مستغلات به نتیجه رسیده است. با این حال، برای نتیجه‌گیری خیلی زود است و همه این‌ها به اهداف اقتصادی بستگی دارد که دولت چین در نشست سالانه پارلمان در مارس 2018 ارائه خواهد کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.