دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji) چیست؟

این مقاله یکی از نشان‌‌گرهای بازار به نام دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji) را بررسی می‌کند. این نشان‌‌گر در واقع یک الگو برای فعالیت‌‌های قیمتی در زمان‌‌های پیشرفت بازار (بازار گاوی) است و با مشاهده‌‌ی آن، می‌‌فهمیم که سهام ما در خطر بازگشت قرار دارد.

0 11,659

دوجی سنگ قبر یک بازگشت خرسی است و وقتی اتفاق می‌‌افتد که قیمت‌‌های بازگشایی و پایین در یک سایه‌‌ی دراز بالا، نزدیک به یکدیگر قرار بگیرند. سایه‌‌ی دراز بالا در آغاز فصل، نشان‌‌دهنده‌‌ی غلبه‌‌ی گاوها بر خرس‌‌ها در پایان فصل است. این حالت معمولا پس از یک روند نزولی خرسی طولانی‌‌مدت اتفاق می‌‌افتد.

ویژگی‌‌های کلیدی:

  • یک دوجی سنگ قبر یک الگوی خرسی است که نشان‌‌دهنده‌‌ی بازگشت از روند نزولی فعالیت قیمتی است.
  • الگوی دوجی سنگ قبر می‌‌تواند نشانه‌‌ای از سوددهی در بازار گاوی یا ورود به یک معامله‌‌ی خرسی باشد.
  • دوجی سنجاقک در مقابل دوجی سنگ قبر قرار دارد.

یک دوجی سنگ قبر به شما چه می‌‌گوید؟

یک الگوی دوجی سنگ قبر می‌‌گوید که یک بازگشت خرسی در راه است. درست است که قیمت‌‌های بازگشایی، پایین و بسته شدن حتی اگر مساوی نباشند هم در الگو جا می‌‌گیرند، ولی باید در یک خط قرار بگیرند تا الگو به شکل یک چکش برعکس، ستاره دنباله‌‌دار یا فرفره نشود. روند بازار این گونه است که خرس‌‌ها می‌‌خواهند در بالاترین جای فصل قرار بگیرند ولی در زمان بسته شدن فصل، گاوها فعالیت قیمتی را تقریبا آزاد می‌‌گذارند. در نتیجه سایه‌‌ی بالای دراز، یعنی گاوها قدرت را از دست داده اند.

معامله در دوجی سنگ قبر

پس از شناسایی الگوی دوجی سنگ قبر، معامله‌‌گران معمولا در شرایط بلند مدت باقی نمی‌‌مانند و بیشتر تمایل به ورود به موقعیت‌‌های کوتاه‌‌مدت دارند. این الگو برای اطمینان از دیگر روش‌‌های فنی تحلیل بازار نیز کاربرد دارد. بیشتر مواقع، معامله‌‌گران با حجم معادله در هر فصل و فعالیت‌‌های فصل قبلی، عملکرد الگوی دوجی سنگ قبر را آزمایش می‌‌کنند.

چارت زیر یک دوجی سنگ قبر را در سهام شرکت سیانوتک (Cyanotech) نشان می‌‌دهد. در چارت حجم معامله‌‌ی بالا در زمان روند صعودی را مشاهده می‌‌کنید که احتمالا وقوع یک بازگشت خرسی قریب‌‌الوقوع را هشدار می‌‌دهد.

Gravestone Doji

در این مثال، این الگو یک سقوط از سطوح فعلی به میانگین‌‌های شناور 50 یا 200 روزه، به ارزش‌‌های 4/16 دلار و 4/08 دلار را پیش‌‌بینی می‌‌کند. معامله‌‌گران به دیگر نشان‌‌گرها نیز توجه می‌‌کنند تا سقوط‌‌های احتمالی مانند RSI یا MACD را تشخیص دهند.معامله‌‌گران روزانه دقیقا بالای سایه‌‌ی بالا که تقریبا 5/10 دلار ارزش دارد توقف می‌‌کنند. معامله‌‌گران میان‌‌مدت نیز در نقطه‌‌ای بالاتر از این دست از معامله می‌‌کشند.

تفاوت بین دوجی سنگ قبر و دوجی سنجاقک

در مقابل دوجی سنگ قبر، الگوی گاوی دوجی سنجاقک قرار می‌‌گیرد. این الگو به شکل حرف T است و زمانی اتفاق می‌‌افتد که قیمت‌‌های بالا، بازگشایی و بسته شدنِ هر فصل تقریبا مثل هم باشند. این دو شکل البته دو مفهوم جداگانه هستند ولی یک پدیده را توصیف می‌‌کنند. پس از تایید، یکی از آن‌‌ها خرسی و دیگری گاوی شناخته می‌‌شود ولی گاهی اوقات در سناریوهای مخالف ظاهر می‌‌شوند. برای مثال، ممکن است یک دوجی سنگ قبر پس از یک روند صعودی حاصل شود و یک دوجی سنجاقکِ گاوی قبل از یک روند نزولی به دست بیاید. هر الگو به حجم خاصی برای تایید شدن نیاز دارد. بهتر است به هر دو الگو به عنوان نماینده‌‌ی عینی عدم قطعیت نگاه کنیم و آن‌‌ها را نشانه‌‌هایی مطلق برای بازار خرسی یا گاوی ندانیم.

محدودیت‌‌های دوجی سنگ قبر

دوجی سنگ قبر به شما نقطه‌‌ی توقف زیان و نقشه‌‌ی دریافت سود از یک روند نزولی را نشان می‌‌دهد. ولی این روش‌‌ها از دیگر نشان‌‌گرها ضعیف‌‌ترند. با افزایش حجم، قابلیت اطمینان نیز افزایش می‌‌یابد ولی دوجی سنگ قبر مکمل خوبی برای دیگر راهنماهای معامله است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.