ده شرکت و شهر برتر برای توسعه‌دهندگان بلاک چین

آگهی‌های شغلی مربوط به بلاک چین در سایت‌های کاریابی رشد بسیار زیادی را شاهد بوده‌اند. این رشد را می‌توان به خارج شدن پروژه‌ها از فاز پایلوت و ورود به مرحله بهره‌برداری نسبت داد. گفته می‌شود که اهداف شرکت‌ها از بکارگیری بلاک چین، عموما یکپارچه‌سازی سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی فعلی، ایجاد هویت‌های دیجیتال غیر متمرکز، اینترنت اشیا و توکنیزه کردن دارایی‌ها است.

0 98

سایت‌های جستجوی شغل افزایش ۹۰ درصدی در آگهی‌های مربوط به بیت کوین، کریپتو و بلاک چین را در سال گذشته شاهد بوده‌اند. به گفته کارشناسان، دلیل آن این است که شرکت‌هایی که از فناوری دفتر کل توزیع شده استفاده می‌کنند، از برنامه‌های پایلوت به سمت کاربردهای واقعی می‌روند.

تقاضا برای مشاغل مربوط به بلاک چین در ایالات متحده زیاد است، هر چند در خواست برای آن‌ها در برخی از مناطق کشور از سایر مناطق بیشتر است.

با توجه به داده‌های جدید سایت شغل‌یابی Indeed مستقر در آستین (Austin)، در فاصله بین فوریه ۲۰۱۸ تا فوریه ۲۰۱۹، افزایشی ۹۰ درصدی در آگهی‌های شغلی مربوط بلاک چین، بیت کوین و رمز ارز مشاهده شده است.

داده‌های Indeed نشان می‌دهد که در طول سه سال گذشته، سهم آگهی‌های شغلی در این ‌دسته‌ها ۴.۰۸۶٪ به ازای هر میلیون افزایش داشته است. (این شرکت آگهی‌های شغلی و جستجو را بر اساس تعداد در هر میلیون اندازه‌گیری می‌کند.)

در حالیکه افزایش بیش از ۴۰۰۰ درصدی ممکن است اتفاق بزرگی به نظر برسد، باید به زمینه این افزایش نیز توجه داشت. برای مثال، تعداد آگهی‌های شغلی مربوط به بلاک چین در Indeed در فوریه سال ۲۰۱۷، به تعداد ۱۲ به ازای هر میلیون بود؛ در ماه فوریه گذشته این عدد به ۸۸٫۴ در هر میلیون افزایش یافت. در مقام مقایسه، در ماه فوریه تعداد مشاغل برای متخصصین داده ۱۰۰۰ در هر میلیون آگهی بود.

بنابراین، در حالیکه آگهی‌های بلاک چین سریع رشد می‌کنند، تعداد کلی آن‌ها از گزینه‌های شغلی تثبیت شده IT کمتر است.

با این وجود، به گفته اندرو فلاورز (Andrew Flowers)، یکی از اقتصاددان Indeed، آگهی‌های مربوط به بیت کوین، رمز ارز و بلاک چین در سه سال گذشته به طور پیوسته افزایش یافته و در دو ماه گذشته نیز رشد شدیدی را تجربه کرده است. (برعکس، تعداد متخصصان IT که به دنبال شغل بلاک چینی بوده‌اند در دو سال گذشته به شدت کاهش یافته است که منعکس‌کننده افزایش و سپس سقوط شتابناک ارزش بیت کوین است.)

ایلین لوری (Eileen Lowry)، مدیر برنامه جهانی IBM Blockchain Labs، گفت افزایش آگهی‌های شغلی نتیجه «مبانی عرضه و تقاضا» است.

لوری گفت: «IBM بیش از ۵۰۰ پروژه در حوزه بلاک چین دارد که این رقم در حال افزایش است».

به گفته Indeed، IBM یکی از سه شرکتی است که بیشترین آگهی شغلی را در رابطه با بلاک چین ارسال کرده‌اند.

به گفته لوری،‌ در حالیکه در ابتدا رمز ارز‌ها و ICOها توجه (و اکنون شک و تردید) زیادی را به سمت بلاک چین جلب کردند، حالا افزایش آگاهی کسب ‌و کارها نسبت به ویژگی‌های اپلیکیشن‌های غیر متمرکز به محرک این جریان تبدیل شده است.

مشاغل بلاک‌چینی در Indeed

مشاغل بلاک چینی در چه مناطقی بیشتر یافت می‌شوند؟ جای تعجب نیست که این مشاغل در مناطق پیشرفته در هر دو خط ساحلی [آمریکا]، تگزاس، اطراف شیکاگو و در کلرادو بیشتر یافت می‌شوند.

مناطق شهری که به گفته Indeed بیشترین تعداد آگهی‌های شغلی در این حوزه‌ها را دارند عبارت‌اند از:

۱. سن خوزه – سانیویل (Sunnyvale)‌ – سانتا کلارا (Santa Clara)، کالیفرنیا
۲. سان فرانسیسکو – اوکلند – هیوارد (Hayward)، کالیفرنیا
۳. نیویورک – نیوآرک – جرسی سیتی، نیویورک – نیوجرسی، فیلادلفیا
۴. آستین-راند راک (Round Rock)، تگزاس
۵. سیاتل – تاکوما – بلویو (Bellevue)، واشنتگتن
۶. شیکاگو – نیپرویل (Naperville)- الگین (Elgin)، ایلینوی، ایندیانا، ویسکانسین
۷. دنور – آرورا (Aurora) – لیک وود (Lakewood)، کلرادو
۸. واشنگتن – آرلینگتون – الکساندریا، DC، ویرجینیا، مریلند، ویرجنیای غربی
۹. بوستون – کمبریج – نیوتن، ماساچوست، نیو همپشیر
۱۰ لس آنجلس – لانگ بیچ – اناهایم، کالیفرنیا

ارقام Indeed در مقایسه با سایر سایت‌های شغل‌یابی، مانند LinkedIn پایین‌تر است، که در سال گذشته افزایشی ۳۳ درصدی در تعداد آگهی‌های مرتبط با بلاک چین را گزارش کرده بود. در LinkedIn، عنوان شغلی «توسعه‌دهنده بلاک چین» سریع‌ترین شغل در حال رشد است.

همزمان با افزایش مشاغل بلاک چینی،‌ برنامه‌های آموزش مهارت‌های بلاک چینی لازم به توسعه‌دهندگان و دیگران نیز افزایش یافته‌اند. به عنوان مثال، دانشگاه کالیفرنیا-برکلی پس از ایجاد یک دوره آنلاین در مورد رمز ارز‌ها و شبکه‌های بلاک چینی در مقیاس سازمانی، شاهد هزاران ثبت نام بود.

فلاورز می‌گوید که عناوین شغلی برای پست‌های مرتبط با بلاک چین عمدتا مربوط به توسعه‌دهنده یا مهندس یا نقش‌های مدیریت یا مشاوره است.

فلاورز گفت: ‌

مهندس بلاک چین، توسعه‌دهنده بلاک چین و همچنین مشاور عملکرد شرکتی بلاک چین جزء عناوین شغلی رایج هستند. این موقعیت‌هایی که می‌شناسیم... عموما نیاز به سطح بالایی از مهارت و آموزش در حوزه‌های دیگر دارند. بنابراین، می‌توانم نتیجه بگیرم که انتظارات برای این پست‌ها بالا است.

لوری از IBM توصیه می‌کند که به منظور داشتن موقعیتی مناسب برای به دست آوردن شغلی به عنوان یک توسعه دهنده بلاک چین، با درک وسیعی از چشم‌انداز و طیف پروتکل‌های بلاک چین شروع کنید. سپس در مورد Hyperlegger Fabric بیاموزید، اجزای بلاک چین سازمانی و چگونگی ساخت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را درک کنید.

Hyperledger، Coursera، و IBM developerWorks همگی منابعی برای یادگیری چگونگی تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده یا مهندس بلاک چین هستند.

انواع شرکت‌هایی که کارشناسان بلاک چین استخدام می‌کنند (عموما شرکت‌های مشاوره، حسابرسی و حسابداری) تا حدی برای فلاورز شگفت‌انگیز بود.

«رمز ارز و بیت کوین به عنوان یک ارز … به صورت جایگزینی برای پول نقد به عنوان یک سیستم پرداخت آغاز به کار کردند. بنابراین، انتظار داشتم که شرکت‌های مالی یا بنگاه‌های سرمایه‌گذاری در جذب این افراد پیشرو باشند.»

به گفته Indeed،۱۰ شرکتی که بیشترین آگهی‌های شغلی را در زمینه بیت کوین، رمز ارز و بلاک چین ارسال کرده‌اند عبارت‌اند از:

۱. Deloitte
۲. IBM
۳. KPMG
۴. EY
۵. Accenture
۶. Cisco
۷. JP Morgan Chase
۸. مایکروسافت
۹. Conduent
۱۰. ConsenSys

 

گوش گفت، یکی از دلایل افزایش ناگهانی آگهی‌های شغلی مربوط به بلاک چین این است که پروژه‌های سازمانی طی سه سال گذشته بالغ شده و از اثبات مفهوم در سال ۲۰۱۷ به پایلوت (اجرای اولیه) در سال ۲۰۱۸ و سیستم‌های تولید در سال جاری رسیده‌اند.

گوش گفت:

آنچه که اکنون شاهد آن هستیم یک مرحله گذار است، و خود نیز در حال حاضر از مرحله پایلوت به تولید می‌رویم، هنگامی که از مرحله پایلوت به مرحله تولید می‌روید، از نودهای بیشتری استفاده می‌کنید، با سیستم‌های ERP بیشتری یکپارچه می‌شوید، دسترسی مبتنی بر نقش بیشتری می‌پذیرید. وقتی کارهای بیشتری از این قبیل انجام می‌دهید، به وضوح به نیروی‌های مستعد بیشتری نیاز دارید

Ghosh افزود:

به همین دلیل شاهد این افزایش هستیم. همین تمایل را در مشتریان خود نیز شاهد هستیم.

طبق گفته Ghosh ، KPMG و سایر شرکت‌ها به طور کلی از بلاک چین در راستای چهار هدف تجاری استفاده می‌کنند.

هدف اول شامل یکپارچه‌سازی با سیستم‌های ERP فعلی است. به عنوان مثال، در پیشخوان از بلاک چین برای توانمندسازی فروش و جمع‌آوری داده‌های مشتریان در فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) استفاده می‌شود. در لایه میانی، از این فناوری برای رهگیری زنجیره تامین، عملیات نظارتی و تدارکات استفاده می‌شود. و در لایه پشتی، از بلاک چین جهت کاربردهای مالی مانند حسابداری و تجارت فرامرزی استفاده می‌شود.

هدف کنونی IBM خودراه‌اندازی سرویس ابری بلاک چین آن از پایلوت‌هایی مانند Food Trust، یک سیستم مدیریت زنجیره تامین محصول و TradeLens، یک سیستم رهگیری محموله بین‌المللی است.

Maersk در حال آزمایش TradeLens با ۹۴ شریک خود و والمارت نیز مشغول اجرای طرح پایلوت Food Trust هستند. والمارت حتی تا آنجا پیش رفته است که به تامین‌کنندگان محصولات خود گفته است که تا سپتامبر سال جاری به این شبکه بپیوندند.

بلاک چین یک میان‌افزار با هدف اتصال به سیستم‌های موجود نیست، اما روش‌هایی برای خودکارسازی جریان داده‌ها از سیستم‌های ERP به فناوری دفتر کل توزیع شده وجود دارد. هر چند در ابتدا، شرکت‌ها باید جواب این سوال را پیدا کنند که آیا اصلا به آن نیازی دارند یا خیر.

شرکت‌ها همچنین از بلاک چین برای ایجاد هویت‌های دیجیتالی غیر متمرکز برای کارمندان خود استفاده می‌کنند تا آن‌ها بتوانند به صورت امن به داده‌ها و اپلیکیشن‌های شرکت دسترسی پیدا کنند. Ghosh گفت: «این کاربرد بعدی بلاک چین برای ما است».

سومین حوزه‌ای که بلاک چین در حال ورود به آن است IoT (اینترنت اشیا) است که در آن به عنوان مثال به سنسورهای ساختمان‌های هوشمند، تجهیزات تولید یا بسته‌های دارویی امکان می‌دهد تا داده‌ها را در یک دفتر کل امن به اشتراک‌ بگذارند.

در نهایت، از بلاک چین برای توکنیزه کردن (Tokenize) یا نمایندگی دیجیتالی کالاها یا محصولات فیزیکی استفاده می‌شود. Ghosh گفت:

شاهد توکن‌های وفاداری و توکنیزه کردن دارایی‌هایی هستیم که به طور عمده موجودی‌محور هستند. شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا تولیدات خود را در دسته‌بندی دیجیتالی قرار دهند تا بتوانند بر اساس آن معامله کنند.

اکثر متخصصان به بلاک چین باور دارند. در حالی که بلاک چین هنوز یک فناوری نوظهور است، اکثر شرکت‌ها در حال بررسی این موضوع هستند که این فناوری چگونه می‌تواند بازدهی ایجاد کند.

لوری یادآور شد:

شبکه‌های Telco سال‌ها زمان صرف پیاده‌سازی ساختار و ساخت زیربنای خود کردند. و تراکنش‌ها (عنصر حیاتی بلوچین)، از ابتدای تاریخ تجارت، از نظام‌های باستانی داد و ستد تا تبادل ارزهای دارای پشتوانه کالایی مانند طلا و فیات وجود داشته‌اند.

لری گفت:

ما در مورد دگرگون‌سازی مسیرهای تراکنش، پرداخت، زنجیره ‌عرضه و غیره صحبت‌ می‌کنیم.» ‌سیستم‌هایی که از انقلاب تراکنش پشتیبانی می‌کنند یک‌ شبه تغییر نمی‌کنند، بلکه این تغییرات دهه‌ها ادامه می‌یابند. این موضوع مرا مطمئن می‌کند که توسعه بلاک چین یک روند بلندمدت است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.