دش چیست : معرفی کامل ارز رمز دش (Dash)

ارز رمز دش در ابتدا به نام ایکس‌ کوین نامگذاری و بعدها به دارک‌ کوین تبدیل شد و در نهایت به Dash تغییر نام داد که یک واژه‌ی مرکب از دو واژه‌ی “Digital Cash” است. این ارز رمز بر اساس کد هسته‌ی بیت‌کوین همراه با ویژگی‌های جدید مانند حریم خصوصی و تراکنش‌های سریع پا به این عرصه گذاشته است. ارز دیجیتال دش مانند بیت‌کوین متن‌باز است و بلاکچین و جامعه‌ی خودش را دارد. اما برخلاف بیت‌کوین کارمزد تراکنشش ناچیز است. سه ویژگی مسترنودها،‌ ارسال خصوصی، ارسال آنی، از دش یک ارز رمز منحصربفرد ساخته‌اند. این مقاله راهنمای شما برای شناخت کامل دش است و تمامی این ویژگی‌ها و موضوعاتی مانند کیف‌پول‌های دش، تکنولوژی دش، تاریخچه دش و بسیاری موارد دیگر را بررسی می‌کند.

0 1,693
What is Dash

ترس از دست دادن فرصت

از اواخر دسامبر ۲۰۱۶ که ارزش بیت‌کوین از ۱۰۰۰ دلار عبور کرد، عرصه سرمایه‌گذاری کریپتوکارنسی دچار جنب و جوش زیادی شده است.

در پایان سال ۲۰۱۶، ارزش تجمعی بازار کریپتوکارنسی در ۱۷ میلیارد دلار ثابت ماند. اکنون در زمان نوشتن این مطلب، ارزش آن به مبلغ هنگفت ۱۱۰ میلیارد دلار رسیده است. این رشد فاحش ۵۰۰ درصدی فقط در شش ماه اتفاق افتاده است.

آیا این یک حباب در حال ترکیدن است؟ یا اینکه “اینترنتِ پول” حقیقت دارد؟

درست همانگونه که اینترنت محتوا و اطلاعات را غیر متمرکز کرد، همین کار را با پول نیز خواهد کرد.

تکنولوژی بلاکچینِ بیت‌کوین، پول را غیر متمرکز می‌سازد.

بنابراین، چون بیت‌کوین اولین نمونه از ارز دیجیتال است، مسلماً برخی نواقص اساسی خواهد داشت.

یکی از نقایصی که بیت‌کوین نمی‌تواند حل کند، انجام تراکنش‌ها به صورت خصوصی و ناشناس است.

این نقص بیت‌کوین سبب تولد نسل جدیدی از ارز رمز‌ها به نام کریپتوکارنسی‌های ناشناس شده است.

و دش (Dash) یکی از مدعیان این نسل جدید است.

پول دیجیتال دش (Dash Digital Cash ) یکی از امیدوار کننده‌ترین سکه‌های جایگزین بیت‌کوین می‌باشد.

دَش (Dash) چیست؟

What is Dash

دش برخلاف پروژه‌های رمزنگاری دیگر مانند اتریوم (Ethereum) و استراتیس (Stratis) عمل می‌کند که بیشتر متعلق به یک پلت‌فرم توسعه هستند.

دش از خودش به عنوان یک پول الکترونیک غیرمتمرکز همتا به همتا (peer-to-peer) پشتیبانی می‌کند. این ارز رمز قصد دارد به نقد شوندگی پول واقعی باشد که ما به عنوان ارزهای کشورهای خودمان مانند دلار، پوند، یورو، روپیه هند یا یوان چین استفاده می‌کنیم.

دش بر اساس کد هسته‌ی بیت‌کوین همراه با ویژگی‌های جدید (مانند حریم خصوصی و تراکنش‌های سریع) ساخته شده است.

دش مانند بیت‌کوین متن‌باز (open-source) است و بلاکچین، زیرساخت کیف پول و جامعه‌ی خودش را دارد. اما برخلاف بیت‌کوین کارمزد تراکنشش ناچیز است.

به علاوه، از روش و رفتار گروه توسعه‌ی آن به نظر می‌رسد که دش تنها به عنوان پول دیجیتال اینترنتی باقی خواهد ماند که این اتفاق خوبی است.

دش چه زمانی و چرا ایجاد شد؟

دش سه سال قبل در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴ توسط توسعه دهنده‌اش ایوان دافیلد (Evan Duffield) ایجاد شد.

دش در ابتدا به عنوان ایکس‌کوین (XCO) ارائه شد. در فوریه ۲۰۱۴ نامش به “دارک‌کوین (Darkcoin)” تغییر یافت و در ۲۵ مارس ۲۰۱۵، دارک‌کوین به عنوان “دش (Dash)” نامگذاری شد.

ایوان دافیلد در سال ۲۰۱۰ با بیت‌کوین آشنا شد و تحت تأثیر فناوری آن قرار گرفت. اما خیلی زود دریافت که بیت‌کوین به اندازه‌ی کافی دارای حریم خصوصی نبوده و سرعت کافی ندارد.

او ایده‌های زیادی برای نحوه‌ی ناشنا‌س‌سازی بیت‌کوین داشت اما فهمید که توسعه دهندگان هسته‌ی بیت‌کوین به او اجازه‌ی انجام چنین کاری را نمی‌دهند، زیرا کد هسته نیاز به تغییر برای انجام این کار دارد.

بنابراین، ایوان دافیلد برای رفع این اشکال اصلی بیت‌کوین، کریپتوکارنسی خودش را با استفاده از کد هسته‌ی بیت‌کوین ساخت، چیزی که ما امروز آن را به عنوان دش (Dash) می‌شناسیم.

در تصویر زیر تیم دش را مشاهده می‌کنید:

Team Behind Dash

عرضه‌ی سکه‌ی دش

دش به گونه‌ای طراحی شده است که عرضه‌ی کل ۱۸ میلیون سکه داشته باشد.

در حال حاضر، عرضه‌ی در گردش دش ۷.۴ میلیون سکه است و در سال ۲۳۰۰ به ۱۸ میلیون سکه خواهد رسید (موقعی که هیچ کدام از ما زنده نخواهیم بود).

دش دارای یک پاداش استخراج بلوک متغیر است که در هر سال ۷.۱ درصد کاهش می‌یابد. متوسط زمان استخراج بلوک در بلاکچین دش ۲.۵ دقیقه می‌باشد که چهار برابر سریعتر از بیت کوین است.

ارزش بازار دش

در لحظه‌ی نوشتن این مقاله، کل عرضه‌ی در گردش دش حدود ۷.۴ میلیون و قیمت هر واحد دش ۲۰۴ دلار است.

بنابراین، ارزش بازار دش ۱.۵ میلیارد دلار است. در ژوئن ۲۰۱۷، دش هفتمین کریپتوکارنسی ارزشمند از نظر ارزش بازار بود.

نحوه‌ی خرید دش

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای خرید اولین دش‌تان، مبادله‌ی آن از طریق Changelly است.

Changelly یک صرافی مبادله‌ی فوری است که شما می‌توانید ارز رمزهای مختلف را در آن مبادله کنید. Changelly در حال حاضر ۵۵ ارز رمزنگاری شده شامل دش را پشتیبانی می‌کند.

برای خرید به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • آدرس کیف پول دش‌تان برای دریافت آن
 • مقداری بیت‌کوین، لایت‌کوین یا هر کریپتوی دیگری برای مبادله در ازای دش

به سایت Changelly ) https://changelly.com) مراجعه کرده و مراحل بیان شده در این راهنما (https://coinsutra.com/changelly-review-shapeshift-alternative/) را دنبال کنید:

توجه: گرچه این راهنما نحوه‌ی خرید ریپل (Ripple) را در مبادله با بیت‌کوین نشان می‌دهد، فرایند برای خرید دش نیز دقیقاً همان است.

دش را از صرافی‌های زیر بخرید:

 1. (Changelly (https://changelly.com: سریعترین راه همانگونه که در بالا ذکر شد
 2. Bitfinex ) https://www.bitfinex.com): از دلار پشتیبانی می‌کند و اپلیکیشن موبایل ارائه می‌دهد
 3. CEX.iohttps://cex.io): سایت محبوب دیگری برای خرید دش با استفاده از کارت اعتباری
 4. Krakenhttps://www.kraken.com): صرافی دلار و یورو
 5. HitBTChttps://hitbtc.com): صرافی محبوب
 6. Bittrexhttps://bittrex.com): صرافی کریپتوکارنسی‌ها
 7. Coinpulthttps://coinapult.com): صرافی آنلاین که از دلار، یورو و پوند پشتیبانی می‌کند
 8. Livecoinhttps://www.livecoin.net): صرافی آنلاین که از حواله ارزی (سوئیفت) پشتیبانی می‌کند.

حالا که دش را خریده‌اید، بیایید آن سکه‌ها را در یک کیف پول قرار دهیم.

توصیه‌ی احتیاطی: سکه‌هایتان را در صرافی‌ها برای مدت طولانی ذخیره نکنید. ذخیره کردن برای چند روز خوب است اما بطور کلی این کار بسیار خطرناک است.

کیف پول‌های دش

کیف پول موبایلی
کیف پول‌های اندروید کیف پول‌های ios
کیف پول دش (Dash) جکس (Jaxx)
دانلود از گوگل پلی (https://play.google.com/store/apps/details?id=hashengineering.darkcoin.wallet) دانلود از آیتونز (https://itunes.apple.com/us/app/jaxx-blockchain-wallet/id1084514516?mt=8)
کوینومی (Coinomi)
دانلود از گوگل پلی (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.coinomi.wallet)
جکس (jaxx)
دانلود از گوگل پلی (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kryptokit.jaxx)

 

کیف پول کاغذی دش

شما همچنین می توانید یک کیف پول کاغذی ایجاد کنید. کیف های کاغذی هم دارای کلید خصوصی و هم کلید عمومی دش هستند. این ارزانترین فرم ذخیره سازی سرد (cold storage) است.

تکنولوژی دش

https://coinsutra.com/wp-content/uploads/2017/07/Dash-Info.jpg

Dash has a few features that make it really unique:

دش دارای چند ویژگی است که آن را منحصربفرد می‌سازد:

ارسال خصوصی (Private Send ): دش به شما اجازه می‌دهد وجوه خود را بطور خصوصی به واسطه‌ی ادغام کردن آن در بین تراکنش‌های مختلف ارسال کنید، بنابراین شناسایی هر تراکنش خاص را سخت می‌کند. این ارز رمز از یک سرویس ادغام سکه (coin) بر مبنای الگوریتم کوین‌جوین (CoinJoin) استفاده می‌کند. این یک ویژگی حریم خصوصی اختیاری است که کاربر می‌تواند از آن استفاده کند. اما برای استفاده از آن محدودیت ۱۰۰۰ دش برای ارسال وجود دارد (شما باید حداقل ۱۰۰۰ دش داشته باشید).

ارسال آنی (Instant Send ): این سرویس به شما امکان می دهد تا تراکنش‌های دش خود را بطور آنی (در عرض ۱.۵ ثانیه) ارسال کنید. اما مسترنودها (Masternodes) برای پردازش چنین تراکنش‌هایی کارمزد بیشتری را مطالبه می‌کنند. ارسال آنی (Instant Send ) همچنین مشکل خرج کردن را حل می‌کند. توجه: InstantX در سال ۲۰۱۶ به InstantSend تغییر نام داد.

مسترنودها (Masternodes): برخلاف بیت‌کوین که در آن هر گره (node) یکسان است، دش دارای گره‌های حاوی حق استفاده‌ی خاص به نام مستر نود (Masternodes) می‌باشد. هر کسی می‌تواند مستر نود (Masternodes) را با نگهداری ۱۰۰۰ دش به عنوان وثیقه تشکیل دهد. این گره‌های خاص کارکردهای ارسال خصوصی (PrivateSend) و ارسال آنی (InstantSend) را اجرا کرده و ۴۵ درصد پاداش در ازای انجام آن به دست می‌آورند.

https://finmag.ir

کریپتوکارنسی دش؛ خصوصی، امن، سریع

برای نسخه بعدی دش که در اواخر سال ۲۰۱۷ منتشر می‌شود (به نام تحول دش) (https://www.dash.org/evolution/) در نظر دارند استفاده از آن را چنان آسان کنند که حتی مادر بزرگ شما نیز بتواند از آن استفاده کند. پس از این اتفاق احتمالاً قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند.

اما افزایش قیمت که دش از آغاز ایجاد شدنش آن را تجربه کرده است، موضوعی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

قیمت دش در فوریه ۲۰۱۴، ۰.۰۲ دلار بود و بعد از آن بیشتر از ۱۰۰۰۰۰۰ درصد رشد کرده است و از آخر دسامبر ۲۰۱۶ از قیمت هر واحد ۱۱ دلار، بیشتر از ۱۵۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ است.

قیمت دش به زودی تغییر نخواهد کرد. گرچه دش در مقایسه با رقبایی مانند مونرو و PIVX، انعطاف‌پذیرتر و آماده برای استفاده بوده و دارای زیرساخت مستحکمی است. همه‌ی اینها دش را از بقیه متمایز کرده و آن را به یک ارز رمز امیدبخش برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند.

ارز رمز دش چیست؟ آموزش سریع

این روزها همه درباره‌ی بیت‌کوین و ارزهای رمزنگاری شده صحبت می‌کنند. اما در حالی که بیت‌کوین در حال تبدیل شدن به یک الگو از ارز غیرمتمرکزِ همتا به همتا است، موقعی که صحبت از حریم خصوصی می‌شود، نمی‌تواند انتظارها را برآورد کند، اینطور نیست؟ درکنار مسئله حریم خصوصی، زمان‌های تأیید تراکنش نیز در بیت‌کوین بسیار طولانی هستند که در حقیقت طبق نمودار زیر، شدیداً برای اهداف تراکنش‌ روزمره نامناسب است.

What is Dash Cryptocurrency? A Crash Course
اگر شما کمترین کارمزد ممکن را بپردازید، باید بطور متوسط ۱۳ دقیقه برای انجام تراکنش‌تان منتظر بمانید. ایوان دافیلد (Evan Duffield) فهمید که این موضوع شدیداً مشکل‌ساز است و به فکر یک راه حل برای آن افتاد.

موقعی که ایوان دافیلد در سال ۲۰۱۰ با بیت‌کوین آشنا شد، شدیداً تحت تأثیر تکنولوژی آن قرار گرفت. اما سرعت پایین تراکنش و فقدان حریم خصوصی انتظارات او را برآورده نکرد.

او درمورد اینکه چطور کارکرد بیت‌کوین را بهبود ببخشد، ایده‌های بیشماری داشت اما اعضای اصلی بیت‌کوین هرگز به او اجازه‌ی انجام آن را نمی‌دادند، زیرا انجام آن به مفهوم تغییر کد هسته‌ی بیت‌کوین بود.

به همین دلیل تصمیم گرفت که از کد هسته‌ی بیت‌کوین استفاده کرده و ارز رمز خود را در تاریخ ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴ ایجاد کند.

دش (Dash) در ابتدا به نام ایکس‌کوین (Xcoin) نامیده شد که بعدها به دارک‌کوین (DarkCoin) تبدیل شد و در نهایت به Dash تغییر نام داد که یک واژه‌ی مرکب از دو واژه‌ی “Digital Cash (پول دیجیتال)” است.

تصویر زیر تیم پشت دش را نشان می‌دهد:

What is Dash Cryptocurrency? A Crash Course

جنجال اینستاماین

Instamine یا instamining، فرایندی است که اجازه می‌دهد سکه‌ها به شیوه‌ای غیر عادلانه و نابرابر توزیع شوند.

در طی دو روز اول از راه‌اندازی سکه، ۱.۹ میلیون سکه استخراج شد که ۱۰ درصد از کل عرضه‌ای است که منتشر خواهد شد. ایوان دافیلد گفت که این اتفاق به علت اشکال نرم‌افزاری ( (bug افتاده است. موقعی که کد لایت‌کوین برای ایجاد دش تغییر داده شد، شبکه دچار فورک شده و مشکل پدید آمد.

مشکل فوراً برطرف شده و ایوان دافیلد راهکارهای زیر را پیشنهاد کرد:

راه‌اندازی مجدد سکه و توزیع airdrop (توکن یا سکه رایگان) برای گسترده‌تر کردن توزیع اولیه

جامعه‌ی دش هر دوی این پیشنهادات را کاملا رد کرد. اکثریت این سکه‌های استخراج شده بعداً در صرافی‌ها به قیمت‌های پایینی عرضه شدند.

دش چه ویژگی‌هایی دارد؟

What is Dash Cryptocurrency? A Crash Course

حالا می‌خواهیم نگاهی به برخی از ویژگی‌های دش داشته باشیم که آن را واقعاً خاص می‌کنند.

ویژگی #۱: مستر نودها (Masternodes)

نودهای کامل سرورهایی هستند که در یک شبکه‌‌ی همتا به همتا (P2P) فعال هستند و اجازه می‌دهند همتاها از آن‌ها برای دریافت آپدیت‌ها درباره‌ی اطلاعات مربوط به رویدادهای شبکه استفاده کنند. همانطور که می‌توان تصور کرد، این گره‌ها یا نودها نیاز به نگهداری و مراقبت قابل توجهی دارند. به همین دلیل، تعداد نودهای کامل آنطور که باید بطور عمده‌ای افزایش نیافته است. این موضوع به طور قابل توجهی زمان انتشار بلوک را افزایش می‌دهد.

مستر نودها (Masternodes) دقیقاً چیستند؟

مسترنودها دقیقاً مانند نودهای کامل (full nodes) در شبکه بیت‌کوین هستند، به استثنای اینکه آن‌ها باید یک سرویس خاص به شبکه ارائه داده و باید نوعی سرمایه‌گذاری سنگین در سیستم داشته باشند. برای اجرای مسترنود، فرد باید ۱۰۰۰ دش سرمایه‌گذاری کند.

بنابراین، در حال حاضر سوالی که ممکن است پرسیده شود این است که چرا مسترنود نیاز به چنین نوع سرمایه گذاری دارد؟

مستر نودها در مقابل سرویس‌هایشان، سود سرمایه گذاری خود را دریافت می‌کنند. آنچه که این مشوق در اصل انجام می‌دهد این است که مستر نودها را تشویق می‌کند که با دریافت بهترین منافع از اکوسیستم کار نمایند. دش اولین ارز رمز در زمینه اجرای مدل مسترنود در پروتکلش بود.

مستر نودها یک شبکه‌ی لایه‌ی دوم را ایجاد می‌کنند که یک الگوریتم اثبات سرویس را دنبال کرده و در بالای اولین لایه‌ی نرمال شبکه‌ی استخراج کنندگان موجود است.

این سیستم دولایه، یک هم‌افزایی (synergy، سینرژی) بین مکانیزم‌های اثبات سرویس (proof of service) و اثبات کار (proof of work) در شبکه‌ی دش ایجاد می‌کند.

یک مسترنود مسئول مجموعه‌ای از کارکردها مانند ارسال آنی (InstantSend) و ارسال خصوصی (PrivateSend ) است. آن‌ها همچنین مسئول نظارت هستند.

از آنجایی که راه اندازی یک مسترنود نیاز به پول و تلاش دارد، به منظور تشویق اپراتورهای نود (node)، آن‌ها برای تلاش‌هایشان پاداش می‌گیرند. پاداش معمولا ۴۵ درصد از پاداش بلوک است. با این حال، برای پاسخ دقیق‌تر، باید برخی از پارامترها را بررسی کنیم.

سیستم پاداش مستر نودها

از آنجایی که تعداد مستر نود فعال در سیستم دش متغیر است، پاداش طبق این فرمول دچار نوسان می‌شود:

\[ (n/t)*r*b*a \]

بنابراین، متغیرهای این معادله به شرح زیر هستند:

 • n تعداد مستر نود در یک کنترل اپراتور است
 • t تعداد کل مستر نود است
 • r پاداش کنونی بلوک است
 • b بلوک‌ها در یک روز متوسط است
 • a میانگین پرداخت مستر نود است (۴۵ درصد از میانگین پرداخت بلوک)

بازده سرمایه‌گذاری برای اجرای مستر نود را طبق فرمول زیر می‌توان محاسبه کرد:

\[ (n/t)*r*b*a \]

سفارش مستر نود

مستر نود برای مراقبت از وظایف مهم با یک روش سریع و غیر قابل اعتماد مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای تأکید بر سرعت می‌توان مستر نود شبه تصادفی N را از شبکه جهت انجام وظایف انتخاب کرد. این مستر نودها اساسا می‌توانند وظیفه‌ی خود را بدون شرکت داشتن در کل شبکه انجام دهند. این در یک تضاد شدید با بیت‌کوین است که هر نود باید در یک اجماع (توافق) عمومی شرکت داشته باشد.

انتخاب شبه تصادفی (pseudo random) با استفاده از الگوریتم زیر انجام می‌شود:

 اثبات سرویس (Proof-of-Service) چطور کار می‌کند؟

همانطور که می‌توانید حدس بزنید، مستر نود دارای قدرت و تأثیر زیادی در سیستم هستند. به این ترتیب باید اقداماتی صورت گیرد تا آن‌ها تا حد امکان به عنوان تحمل خطای بیزانس (به انگلیسی Byzantine Fault Tolerant، نام مشکلی است که در سیستم‌های توزیع شده پیش می‌آید که بر اثر ایجاد خرابی‌های عمدی بوجود می‌آید) در نظر گرفته شوند. این بدان معنی است که سیستم باید بطور روان کار کند، حتی اگر برخی از مستر نودها بدتر از حد معمول (below par) کار کنند.

مستر نود می‌تواند به دو دلیل عمده بدتر از حد معمول کار کند: در صورتی که توسط بازیگران سهل انگار و یا توسط افراد خراب‌کار اجرا شود. صرفنظر از این، اگر مستر نودها آنلاین نباشند یا در ارتفاع اشتباهی از بلوک عمل می‌کنند، این موضوع می‌تواند برای اکوسیستم مهلک باشد.

بنابراین، برای اطمینان از اینکه مستر نودها به نحوی کار ‌کنند که باید بکنند، دش از اثبات سرویس (proof-of-service) استفاده می‌کند.

برای خنثی کردن تاثیراتی که مستر نودهای مخرب می‌توانند بر روی سیستم داشته باشند، نود‌ها باید بقیه شبکه را پینگ (ping) کنند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها فعال باقی می‌مانند. شبکه‌ی مستر نودها در در این رابطه دو quorum (مجموعه‌ای از نود‌های کافی برای رسیدن به توافق) را برای هر بلوک انتخاب می‌کند.

Quorum A سرویس Quorum B را بلوک به بلوک چک می‌کند.

Quorum A نزدیک‌ترین نود‌ها به هش (hash) بلوک فعلی، در حالی که Quorum B دورترین نود‌ها از هش هستند.

 • مَسترنود A (1) مسترنود B را چک می‌کند (رتبه ۲۳۰۰)
 • مَسترنود A (2) مسترنود B را چک می‌کند (رتبه ۲۲۹۹)
 • مَسترنود A (3) مسترنود B را چک می‌کند (رتبه ۲۲۹۸)

۱ درصد از شبکه در هر بلوک چک می‌شود که بدان معنی است که کل شبکه ۶ بار در روز چک می‌شود. نود‌ها برای غیر قابل اعتماد نگه داشتن سیستم به صورت تصادفی از طریق سیستم Quorum انتخاب می‌شوند. در هر نود قبل از اینکه غیرفعال شود، می‌تواند حداکثر ۶ نقض داشته باشد.

بنابراین تصور کنید آلیس یک بازیگر مخرب است و می‌خواهد اکوسیستم دش را آلوده کند. او باید ۶ بار در یک ردیف انتخاب شود تا با موفقیت سیستم را نقض کند وگرنه، پس از آن سیستم تمام نقض‌های قبلی را لغو خواهد کرد. برای آلیس تنها روش برای ۶ بار انتخاب شدن در یک ردیف، به دست آوردن مَسترنودهای بیشتر است، اما ما دیده‌ایم که برای انجام این کار، او باید روی پول خود قمار کند (۱۰۰۰ دش در هر مسترنود).

حتی اگر او این کار را انجام دهد، بعداً چه اتفاقی می‌افتد؟ What is Dash Cryptocurrency? A Crash Course
در جدول بالا:

 • n مجموع تعداد نودهای کنترل شده توسط حمله کننده است
 • t تعداد کل مسترنودها در شبکه است
 • r عمق زنجیره است

طبق جدول، اگر آلیس ۱ میلیون دش را در سیستم سرمایه گذاری کرده و دارای ۱۰۰۰ مسترنود باشد، تنها ۰.۶۷۵۵ درصد احتمال موفقیت دارد!

این احتمالات بسیار اندک هستند. این موضوع اساساً الگوریتم اثبات دش در مقابل حملات سایبری سایبیل (DASH Sybill proof) را تشکیل می‌دهد.

حالا، اگر پول بیشتری سرمایه‌گذاری کرده و مسترنودهای بیشتری به دست آورد چه اتفاقی می‌افتد؟

آیا پس از آن می‌تواند سیستم را فریب دهد؟

برای پاسخ به این سؤال، بیایید یک آزمایش فکری ساده انجام دهیم.

هنگام نوشتن مطلب قیمت دش ۵۵۰ دلار است.

اگر کسی بخواهد ۱۵۰۰ مسترنود در شبکه‌ی دش خریداری کند، باید ۱۵۰۰ × ۱۰۰۰ دش = ۱,۵۰۰,۰۰۰ دش سرمایه‌گذاری کند که ۸۲۵,۰۰۰,۰۰۰ دلار می‌شود.

فرض کنید کسانی واقعا ۸۲۵ میلیون دلار پول خود را در سیستم سرمایه گذاری کنند، بهترین منافع‌شان برای انجام این کار چه خواهد بود؟

علیه منافع سیستم عمل کنید و اطمینان حاصل کنید که مقدار قابل توجهی از ارزش ثروتی که به عنوان سهام قرار داده شده است، به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

یا، هر کاری که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که ارزش سهام شما افزایش می‌یابد.

ویژگی #۲: ارسال خصوصی (PrivateSend)

به طور خلاصه ارسال خصوصی (PrivateSend)، از طریق از کار انداختن سابقه‌ی قابل ردیابی سکه، قابلیت تبادل را بوسیله‌ی مبادله‌ی سکه‌ها بین کاربران حفظ می‌کند.

حالا، به طور مفصل درمورد آن توضیح می‌دهیم.

قبل از اینکه بخواهیم درک کنیم که “ارسال خصوصی (PrivateSend)” چگونه کار می‌کند، باید مفهوم “کوین‌جوین (CoinJoin)” را درک کنیم.

کوین‌جوین (CoinJoin) چیست؟

کوین‌جوین یک روش ناشناس برای تراکنش‌های بیت‌کوین است که توسط گریگوری ماکسول (Gregory Maxwell) پیشنهاد شد. این روش بر اساس این ایده است: “وقتی می خواهید پرداخت کنید، فرد دیگری را پیدا کنید که همچنین می‌خواهد پرداخت کند و پرداخت مشترک را با هم انجام دهید.”

این یک نمایش تصویری از کوین‌جوین (CoinJoin) است: What is Dash Cryptocurrency? A Crash Course
همانطور که می‌بینید، در یک پرداخت مشترک نمی‌توانید ورودی و خروجی را در یک تراکنش بیت کوین به هم مرتبط کنید. از این طریق اطمینان حاصل می‌شود که جریان دقیق تراکنش به هیچ یک از اشخاص ثالث شناخته شده نیست.

کوین‌جوین برای حل فقدان تبادل‌پذیری، به عنوان یکی از اساسی ترین مشکلات تراکنش‌های بیت‌کوین ابداع شد.

قابل تبادل و غیر قابل تبادل به چه معنی است؟

فرض کنید شما ۲۰ دلار از یک دوست قرض گرفته‌اید. اگر شما پول را با یک اسکناس ۲۰ دلاری دیگر به او بازگردانید، کاملاً خوب است. در حقیقت، شما حتی اگر پول وی را به صورت یک اسکناس ۱۰ دلاری و دو اسکناس ۵ دلاری بازگردانید، باز هم خوب است. دلار دارای خواص قابل تبادل است (نه در هر زمانی).

با این حال، اگر خودروی کسی را برای تعطیلات آخر هفته قرض گرفتید و برگشته و به وی ماشین دیگری به عوض آن بدهید، احتمالاً آن شخص با مشت به صورتتان خواهد کوبید. در حقیقت، اگر شما با ایمپالای (Impala ) قرمز رفتید و با ایمپالای قرمز دیگری برگشتید، معامله به مثل انجام شده نیست. ماشین‌ها، در این مثال، دارایی غیر قابل مبادله هستند.

قابلیت تبادل‌پذیری در کریپتوکارنسی چیست؟

بیایید برای مثال به بیت کوین نگاه کنیم. بیت‌کوین به دفتر کل باز و شفاف بودن خودش افتخار می‌کند. اما داشتن این ویژگی‌ها همچنین به این معنی است که هر کس می‌تواند تراکنش‌ها را در آن ببیند و مهمتر از همه، هر کس می‌تواند دنباله‌ی آن تراکنش را ببیند. فرض کنید شما یک بیت کوین دارید که یک بار در بعضی تراکنش‌های غیر قانونی مانند خرید مواد مخدر مورد استفاده قرار گرفته است. آن تراکنش غیر قانونی برای همیشه در جزئیات تراکنش‌ها ثبت می‌شود. چیزی که این کار در اصل انجام می‌دهد این است که بیت کوین شما را “لکه‌دار” می‌کند.

در برخی از ارائه دهندگان سرویس بیت‌کوین و صرافی‌ها، این سکه‌های “لکه‌دار” هرگز ارزش برابر با سکه‌های “تمیز” نخواهند داشت. این تبادل‌پذیری را می‌کشد و یکی از انتقادهایی است که اغلب از بیت کوین می‌شود. بنابراین، چرا شما باید به این خاطر که یکی از صاحبان قبلی بیت‌کوین‌تان، آن را برای برخی خریدهای غیر قانونی استفاده کرده است دچار مشکل شوید؟

در حالی که کوین‌جوین (CoinJoin) یک راه حل عالی برای مسئله‌ی قابلیت تبادل‌پذیری است، نقاط ضعف زیادی نیز دارد.

ضعف # ۱: ادغام تراکنش‌ها

یکی از روش‌های رایج اجرای کوین‌جوین (CoinJoin) از طریق ادغام ساده‌ی تراکنش مانند زیر است:

What is Dash Cryptocurrency? A Crash Course
این موضوع کاربران را در معرض روش‌های مختلف برای دنبال کردن سکه‌های کاربر به واسطه‌ی این تراکنش‌های متصل قرار می‌دهد.

در این مثال ۰.۵ بیت‌کوین از طریق ادغام فرستاده شد.

اما برای شناسایی ساده‌ی منبع، باید فقط ارزش‌ها را در سمت راست اضافه کرد تا با مقادیر سمت چپ مطابقت داشته باشند.

مجزا کردن تراکنش‌ها:

۰.۰۵ + ۰.۰۴۹۹ + ۰.۰۰۰۱ (کارمزد) = ۰.۱۰ بیت‌کوین

۰.۰۴۹۹ + ۰.۰۵۹۴۰۱۸۲ + ۰.۰۰۰۱ (کارمزد) = ۰.۱۰۹۴۰۱۸۲ بیت‌کوین

هنگامی که کاربران بیشتری به آمیزنده (mixer) اضافه می‌شوند، این کار مشکل‌تر خواهد شد. با این حال، ریسک ناشناس‌سازی هنوز باقی است.

ضعف # ۲: پیوند به جلو (Forward Linking)

در پیاده سازی‌های دیگر کوین‌جوین (CoinJoin)، یک کاربر ممکن است تراکنش خود را ناشناس کرده و سپس باقیمانده‌ی پول خود را به یک صرافی یا یک شخص دیگر که هویت کاربر را می‌داند، ارسال کند.

پس از آن، شخص می‌تواند با استفاده از پول خرد باقیمانده (باقی مانده‌ی ارز دیجیتال پس از خرج کردن) ضمن یادداشت‌برداری از تمامی تراکنش‌هایی که بین‌شان اتفاق می‌افتد، به سادگی کاربر را ردیابی کند.

این ضعف “پیوند به جلو (Forward Linking)” نامیده می‌شود.

What is Dash Cryptocurrency? A Crash Course

بیایید از طریق آنچه در نمودار بالا اتفاق می افتد جلو برویم.

 • آلیس کوین‌جوین (CoinJoin) را برای ۱.۲ بیت‌کوین ورودی خود استفاده می‌کند که منجر به خروجی ۱ بیت‌کوین و ۰.۲ بیت‌کوین می‌شود.
 • آلیس ۰.۷ از بیت‌کوین خود را خرج نموده و ۰.۳ بیت‌کوین خرد به وی برگردانده می‌شود.
 • ۰.۳ بیت‌کوین خرد سپس به یک منبع شناخته شده مانند صرافی می‌رود.
 • با استفاده از ۰.۳ بیت‌کوین، منبع به سادگی می‌تواند تراکنش‌هایش را ردیابی کرده و ناشناس بودن را بشکند.

ضعف # ۳: پیوند میانی (Through Linking)

نمودار زیر را در نظر بگیرید:

What is Dash Cryptocurrency? A Crash Course

چگونه می‌توانیم فرستنده‌ی تراکنش ناشناس خود را از اینجا شناسایی کنیم؟

فقط از “تراکنش صرافی” شروع کرده و کار خود را رو به عقب انجام دهید تا به قسمتی برسید که آلیس به صورت ناشناس ۰.۷ بیت‌کوین را ارسال می‌کند. این کار ناشناس بودن را کاملا می‌شکند.

به نمودار می‌گردیم:

 • آلیس ۱.۲ بیت‌کوین را از صرافی کوین‌بیس (coinbase) می‌خرد.
 • سپس او با ناشناس کردن آن خروجی ۱ بیت‌کوین به دست می‌آورد. او ۰.۷ بیت‌کوین را به صورت ناشناس ارسال کرده و ۰.۳ بیت‌کوین خرد دریافت می‌کند.
 • با ترکیب کردن این بیت‌کوین خرد ناشناس (۰.۳ بیت‌کوین) با بیت‌کوین خردی (۰.۲ بیت‌کوین) که از کوین‌بیس دریافت کرد، کل ناشناس بودنش در معرض خطر است.
 • هر کس می تواند به سادگی با دنبال کردن ۰.۲ بیت‌کوین از طریق کوین‌بیس (coinbase) تمام سابقه‌ی تراکنش او را شناسایی کند.

علیرغم این ضعف‌ها، دش ارزش را در تبادل‌پذیر ساختن پولش دید و از این رو ارسال خصوصی (PrivateSend) را اجرا کرد.

ارسال خصوصی یک سرویس ادغام کننده‌ی سکه بر اساس کوین‌جوین (CoinJoin) با مقداری تغییرات است.

تغییرات عبارتند از:

 • استفاده از مسترنودها
 • زنجیره کردن با ادغام مسترنودهای متعدد
 • محدود کردن ادغام به پذیرفتن واحدهای ثابت (مانند ۰.۰۱ دش، ۰.۱ دش، ۱ دش و ۱۰ دش و غیره). حداکثر واحد مجاز ۱۰۰۰ دش است.
 • استفاده از یک نود غیر فعال

ارسال خصوصی (PrivateSend) چطور عمل می‌کند؟

ارسال خصوصی با اضافه کردن ورودی‌های یکسان از بسیاری از کاربران و سپس فرستادنشان به خروجی‌های متعدد حریم خصوصی را به تراکنش‌ها اضافه می‌کند. از آنجایی که جریان تراکنش نمی‌تواند ردیابی شود، حریم خصوصی تراکنش حفظ می‌شود.

معرفی نامه دش (Dash Whitepaper) بیان می‌کند:

“ارسال خصوصی از این واقعیت استفاده می‌کند که یک تراکنش می‌تواند توسط چندین طرف تشکیل شده و برای چندین طرف برای ایجاد ادغام وجوه با یکدیگر تنظیم می‌شود، به نحوی که پس از آن نمی‌تواند از حالت ادغام خارج شود. با توجه به این که تمامی تراکنش‌های ارسال خصوصی برای انجام پرداخت به خود کاربران تنظیم شده‌اند، سیستم در برابر سرقت بسیار امن است و سکه‌های کاربران همیشه ایمن باقی می‌مانند. در حال حاضر برای ادغام با استفاده از ارسال خصوصی نیاز به حداقل سه شرکت کننده وجود دارد.”

What is Dash Cryptocurrency? A Crash Course

در تصویر فوق، سه کاربر وجوه سپرده‌گذاری شده‌ی خودشان را برای ادغام تأیید کرده‌اند. کاربران سپس برای پرداخت با استفاده از خروجی‌های جدید که بطور تصادفی سفارش داده شده‌اند اقدام می‌کنند.

همانگونه که می‌بینید این واحدها برای اهداف ادغام بسیار مهم هستند. همانطور که قبلاً بیان شد واحدها ۰.۰۱ دش، ۰.۱ دش، ۱ دش، ۱۰ دش، ۱۰۰ دش و ۱۰۰۰ دش هستند.

سپس واحدهای مشترک برای ادغام با یکدیگر جهت تضمین ناشناس بودن اقدام می‌کنند.

ارسال خصوصی محدود به ۱۰۰۰ دش در هر جلسه است. این بدان معنی است که وقتی مقدار قابل توجهی پول درگیر است، جلسات متعدد مورد نیاز است. ارسال خصوصی در یک نود غیر فعال اجرا می‌شود تا اطمینان حاصل شود که زمان‌بندی حملات دشوار و تجربه کاربر آسان است.

هر جلسه‌ی ارسال خصوصی محدود به ۳ مشتری است که بدان معنی است که شانس هر کاربر برای پیگیری یک تراکنش ۱ در ۳ است. برای افزایش ناشناس بودن، یک روش زنجیره‌ای استفاده می‌شود که در آن وجوه از طریق مسترنودهای مختلف یکی پس از دیگری ارسال می شوند.

ویژگی #۳ : ارسال آنی

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های دش، در کنار حریم خصوصی، سرعت تراکنش است.

همانطور که در آغاز این راهنما ذکر شد، مدت زمان تراکنش بیت‌کوین معمولاً بسیار طولانی است. در حقیقت، به دلیل وجود چنین مشکلی در زمان تراکنش، اخیراً بیت‌کوین توسط استرایپ (Stripe) به عنوان یک روش پرداخت کنار گذاشته شد.

ارسال آنی این مشکل را از طریق تراکنش‌های تقریباً فوری حل می‌کند.

چگونه تراکنش‌ها در بیت‌کوین انجام می‌شوند؟

 • آلیس می‌خواهد ۱ بیت‌کوین به باب ارسال کند و یک تراکنش ایجاد می‌نماید.
 • یک تراکنش اساسا یک پیام به استخراج کنندگان است که قصد او را برای انجام تراکنش بیان می‌کند
 • استخراج کنندگان سپس تراکنش را تأیید کرده و جزئیات آن را در بلوک‌هایی قرار می‌دهند که آن را تکمیل می‌کنند.
 • باب ۱ بیت‌کوین را دریافت می‌کند

دو دلیل وجود داد برای اینکه چرا مهم است که استخراج کنندگان فرایند اعتبارسنجی را انجام دهند:

برای مطمئن شدن از اینکه آلیس واقعی این تراکنش را آغاز کرده است و برای اطمینان از اینکه هیچ خرج کردن دوگانه‌ای وجود ندارد.

خرج کردن دوگانه چیست؟

خرج کردن دوگانه (Double spending) اساساً به معنای خرج کردن همان سکه در بیش از یک تراکنش در همان زمان است. این مشکل به دلیل دور زدن استخراج کنندگان است. در یک بلاکچین، تراکنش‌ها تنها زمانی رخ می‌دهند که استخراج کنندگان تراکنش‌ها را در بلوک‌هایی که استخراج نموده‌اند، قرار ‌دهند.

حالا فرض کنید آلیس یک بیت‌کوین را به باب می‌فرستد و سپس همان سکه را به چارلی می‌فرستد، استخراج کنندگان آن را در یک تراکنش در داخل بلوک قرار داده و در این فرایند برای جلوگیری از خرج کردن دوگانه، دیگری را جایگزین می‌کنند.

بنابراین، دش چگونه در هنگام ارسال تقریباً آنی تراکنش‌ها، مشکل خرج کردن دوگانه را حل می‌کند؟

بیایید از طریق مراحل ارسال آنی جلو برویم:

هر بار یک بلوک در دش استخراج می‌شود، استخراج کننده، هش بلوک را ارسال می‌کند. هش بلوک برای انتخاب یک quorum از مسترنودها استفاده می‌شود. در یک quorum ده مسترنود وجود دارد.

quorum بین زمان فعلی و زمانی که بلوک بعدی استخراج می‌شود (۲.۵ دقیقه)، “مجوز ارسال آنی” شبکه‌ی دش می‌شود. بنابراین، فرض کنید آلیس می‌خواهد از طریق ارسال آنی یک دش را به باب بفرستد، quorum انتخاب شده ورودی‌های تراکنش‌ را قفل کرده و جزئیات ورودی را پخش می‌کند.

این قفل کردن جلوگیری از خرج کردن دوگانه را تضمین می‌کند. فرض کنید آلیس می‌خواهد همان ورودی را برای چارلی ارسال کند و یک خرج کردن دوگانه را آغاز می‌کند. از آنجایی که ورودی‌ها قبلا پخش شده‌اند، شبکه تراکنش جدید را رد می‌کند.

هم فرستنده و هم گیرنده ۵ تأیید تراکنش طی یک ثانیه دریافت می‌کنند که تضمین می‌کند که تراکنش انجام شده است.

نتیجه گیری

در هنگام نوشتن این مطلب، نمودار دش اینگونه به نظر می‌رسد:

What is Dash Cryptocurrency? A Crash Course
دش در حال تبدیل شدن به یک برند به عنوان “پول دیجیتال (Digital Cash )” است و بسیاری از کسب و کارهای قانونی شروع به پذیرفتن آن کرده‌اند.

کیف پول سنگاپوری تن‌ایکس (TenX) در واقع یک اپلیکیشن موبایلی و کارت اعتباری را ایجاد کرده است که می‌تواند Dash را به ارزهای فیات (fiat، به واحد پولی اطلاق می‌گردد که توسط دولت‌ها منتشر می‌شود اما دارای پشتوانه‌ی فیزیکی مانند طلا و نقره نیست. ارزش این نوع پول به‌ جای آنکه وابسته به ارزش ذاتی دارایی‌های دیگر به‌عنوان پشتوانه باشد، ناشی از ارتباط بین میزان عرضه و تقاضا است) تبدیل کند. آن‌ها حتی اپلیکیشن را در مجراهایی مانند مک‌دونالدز (McDonald’s) با موفقیت آزمایش کرده‌اند.

به نظر می رسد دش دارای پتانسیل واقعی برای پذیرفته شدن از جانب گرایش مسلط به بازار است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.