دش بزرگترین بروزرسانی خود را منتشر می‌‌کند

اجتماع دش مدت زیادی است که انتظار می‌کشند. از هنگامی که توسعه‌‌دهندگان آن‌‌ها برای پذیرش انبوه ساده‌‌تر، در حال تغییر زیرساخت‌‌ها هستند، تعداد زیادی از کاربران خود را از دست داده‌اند. دش از رتبه هفتم رمز ارزهای برتر در سال ۲۰۱۷ به رتبه پانزدهم در دوازده ماه گذشته رسیده و ۹۲ درصد ارزش خود در ۱۱.۶ میلیارد دلار را از دست داده ‌‌است. با این حال دش در نهایت تازه‌‌ترین بروزرسانی خود با عنوان Evolution 0.13‌‌ را منتشر می‌‌کند. صرف‌‌نظر از موضع شما در قبال دش، باید قبول کنید که این به‌‌روزرسانی واقعا تاثیرگذار است.

0 158

با Evolution 0.13‌‌، ارسال فوری اتوماتیک برای تراکنش‌‌های ساده بدون هیچ هزینه‌‌ای عملی می‌‌شود و دش این اتفاق را در دسامبر گذشته در اولویت خود قرار داده بود.

به جای انتظار برای تایید تراکنش‌‌ها، نودهای کمتری می‌‌توانند آن‌‌ها را فورا تایید کنند و برداشتن هزینه اضافی برای ارسال فوری را هم صورت دهند. این مسئله باعث نزدیک‌‌تر کردن دش به اهداف خود در تبدیل شدن به پول دیجیتالی واقعی می‌‌شود.

Evolution 0.13‌‌ همچنین شامل یک فهرست مسترنود (گره اصلی) مشتق شده از اطلاعات درون خود بلاکچین هم می‌‌شود. به جای اینکه گره‌‌ها یک مجموعه حد نصاب متفاوت برای تایید تراکنش را محاسبه کند (که به طور بالقوه مشکل‌‌ساز است)، یک منبع صحیح برای تایید تراکنش‌‌ها دارند.

فهرست‌‌های گره اصلی قطعی همچنین بدون اطمینان به افراد دیگر، ویژگی‌‌های پیشرفته خصوصی مورد استفاده در موبایل‌‌ها را فعال می‌‌کند.

Evolution 0.13‌‌ یک سیستم ۲ کلیدی برای صاحبان گره اصلی دارد و کلید گره اصلی را به دو قسمت تقسیم می‌‌کند. این مسئله به آن معنا است که صاحبان گره اصلی دیگر مجبور به محول کردن حقوق رای‌‌دهی به شخص سوم نیستند. آن‌‌ها هنگامی که آنلاین نیستند، می‌‌توانند هر طور که بخواهند محول کنند یا چیزی را نگه دارند.

هر چند یکی از ویژگی‌‌های اصلی بروزرسانی دش ۱۳.۰، تراکنش‌‌های ویژه آن است. این تراکنش‌‌های ویژه، تراکنش‌‌های غیر مالی روی بلاکچین را فعال می‌‌کند و استفاده دش را بهبود می‌‌دهد. مدیر عامل اجرایی DashCore، باب کارول توضیح می‌‌دهد:

باب کارول، مدیر عامل اجرایی DashCore

به واسطه نیاز به تراکنش‌‌های غیرمالی، کاربران بیت‌‌کوین، کد عملیاتی را به عنوان مکانیسمی بی‌‌نظیر برای هک کردن اهداف مختلف به روش‌‌های مختلف تلقی می‌‌کنند. با تراکنش‌‌های ویژه، ما می‌‌فهمیم که تعداد محدودی از تراکنش‌‌های مشهور و غیر مالی نیازمند تسهیل‌‌شدن بر روی زنجیره هستند. تراکنش‌‌های ویژه با تعریف قالب و هدفِ انطباق بیشتر و عملکرد بهتر، سادگی ایجاد می‌‌کنند.

همچنین در بروزرسانی ۰.۱۳، کاربران دش گزینه استفاده از ویژگی ارسال خصوصی برای محافظت از حریم خصوصی مالی را دارند.

راه آرام و دردناک تکامل

هنگامی که به نحوه تکامل بشر از میمون‌‌ها فکر می‌‌کنید، طولانی شدن نسخهEvolution (تکامل) دش، چندان بد به نظر نمی‌‌رسد. هرچند بعد از انتشار عمومی در اکتبر ۲۰۱۵ هنوز هم راه بسیار طولانی و دردناکی پیش روی آن‌‌ها وجود دارد.

Evolution دش در اصل قرار بود در تابستان گذشته منتشر شود، اما دچار تاخیرهایی شد. هم موسسین دش و هم معمار اصلی در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از سمت خود کناره‌‌گیری کردند و به همین خاطر است که تکمیل پروژه تکامل به طول انجامید، هر چند کارول روی این مسئله تاکید دارد:

کار اصلی هنگامی شروع شد که طراحی‌‌های جزیی همراه با کد عملیاتی و DIPهای مشابه ایجاد شد. تا آن زمان ما از پیچیدگی واقعی تلاش آگاه نبودیم. چالش‌‌های ساخت تکامل بیش از چیزی که همه در ابتدا تخمین می‌‌زدند، پیچیده و دشوار بود.

او با توضیح پیچیدگی فراتر از مسائل فنی و کوچکتر بودن تیم داوطلب به نسبت امروز ادامه می‌‌دهد:

تا اواسط سال ۲۰۱۷ ما هیچ توسعه‌‌دهنده‌‌ای استخدام نکرده بودیم و در این زمان بود که تیم فعلی را به طور فعالانه ایجاد کردیم.

هنگامی که درباره اهمیت بروزرسانی Evolution 0.13‌‌ از نظر تاریخچه اخیر دش سوال کردیم او گفت:

می‌‌توانم بگویم که این تغییر، بزرگترین تغییر از زمان معرفی سیستم‌‌های حکفرمایی و پیش از آن، معرفی گره‌‌های اصلی بوده‌‌است. تعداد عناصر اصلی که ۰.۱۳ به همراه دارد قابل‌‌توجه است: تراکنش‌‌های ویژه، فهرست گره‌‌های اصلی قطعی DML، SPV از طریق DML و معرفی امضاهای BLS.

چرا افراد به سرعت دش را رها می‌‌کنند؟

یکی از نگرانی‌‌های همیشگی اجتماع کریپتو در رابطه با دش، نبود ارتباط و شفافیت در زمینه برنامه‌‌نویسی است.

بسیاری از توسعه‌‌دهندگان می‌‌پرسند که چرا ذخیره گیت‌‌هاب دش، پیشرفت قابل‌‌توجهی ارائه نمی‌‌کند. این مسئله بیشتر به این خاطر است که Evolution بیشتر در حالت خصوصی پیشرفت داشته و اجزای منتشر شده بیشتر در بحث تکمیل متن باز هستند. کارول توضیح می‌‌دهد:

ارزیابی پیشرفت با بررسی گیت‌‌هاب نشان می‌‌دهد که روش موثری به کار گرفته نشده است. ما در نهایت تلاش قابل‌‌قبولی برای تولید Evolution انجام خواهیم داد. برای بحث قابلیت‌‌دید، تمام عناص اساسی تکامل شامل انتشار کامل ۰.۱۳، در منابع C++ عمومی قرار دارند. عناصر اضافی مثل پروتکل لایه ۲، API نامتمرکز و اجزای ذخیره نامتمرکز اطلاعات به زبان جاوا اسکریپت نوشته شده‌‌اند و به زودی عمومی خواهند شد.

آیا دش با Evolution می‌‌تواند به خط پایان برسد؟

Evolution دش سه سال قدمت دارد و بروزرسانی‌‌های بیشتری را پیش روی خود می‌‌بیند. ممکن است با خود بگویید که چرا تیم توسعه‌‌دهنده این اندازه نسبت به تکمیل پروژه Evolution مطمئن است. مخصوصا حالا که موسس و معمار اصلی آن‌‌ها دیگر بخشی از تیم هسته نیستند. اما کارول هیچ شکی ندارد:

ما کاملا مطمئن هستیم. هر دوی آن‌‌ها با یکدیگر کار کردند و برای ثبت طراحی‌‌های خود به تیم، پیشرفت داشتند. به لطف معمار اصلی که تا هنگام ورود تیم مناسب فعال باقی ماند، ما اکنون موفق شده‌‌ایم. در پاییز ۲۰۱۸، اطمینان او به قابلیت‌‌های ما باعث شد که از مسئولیت‌‌های خود کناره‌‌گیری کند، اما همچنان ارتباط همیشگی خود با توسعه‌‌دهندگان اصلی و شخص من را حفظ کرده ‌‌است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.