در صورت داشتن یک پایگاه داده‌‌ یا دیتابیس چه نیازی به بلاکچین داریم؟

فناوری بلاکچین به یکی از جذاب‌‌ترین بسترهای مجازی در دنیای نوین تبدیل شده است و بسیاری از شرکت‌‌ها سعی می‌‌کنند که آن را برای ذخیره و انتقال داده‌‌های خود مورد استفاده قرار دهند. این مقاله به بررسی کاربردی‌‌ترین موارد استفاده این فناوری می‌‌پردازد و اطلاعاتی را در مورد ماهیت غیرمتمرکز آن در اختیار شما قرار می‌‌دهد.

0 85

از آنجا که هیجان زیادی در مورد پتانسیل‌‌های بلاکچین وجود دارد، این ریسک وجود دارد که برنامه‌‌ریزان پروژه‌‌های جدید این فناوری را برای مشکلاتی به کار ببرند که تناسب چندانی با این فناوری ندارند. این مقاله به شما کمک می‌‌کند موارد استفاده درست برای بلاکچین را از آنهایی جدا کنید که پایگاه داده نیز می‌‌تواند بسیار کاربردی باشد.

بلاکچین

بر اساس گفته‌‌های مایکل آندرس، مدیر ارشد داده‌‌های KeyBank در رویداد Blockland Cleveland در ماه دسامبر، زمانی که به فناوری بلاکچین فکر می‌‌کنید، اول از هر چیز پروژه‌‌هایی را در نظر بگیرید که به جای کنترل متمرکز داده‌‌ها به دسترسی توزیع‌‌شده نیاز دارند. آندرس اذعان داشت:

اگر می‌‌توانید مشکل خود را به صورت متمرکز و با استفاده از پایگاه داده‌‌ها برطرف کنید، احتمالا به مشکل اشتباهی نگاه می‌‌کنید.

برای مثال، KeyBank از ایالت اوهایو خواسته است که بلاکچین جدیدی را به همراه قراردادهای هوشمند برای مدیریت عناوین خودرو به وجود آورد، تا بتوانند به شیوه‌‌ای کارآمدتر تغییرات مالکیت خودرو را ردیابی و ثبت کنند.

انجام دادن چنین کاری این ایالت، بانک‌‌ها، شرکت‌‌های بیمه، معامله‌‌کنندگان و همتایان دیگر را ملزم خواهد کرد در این بلاکچین همکاری کنند و داده‌‌های مربوط به مالکیت خودرو و تغییر وضعیت بیمه را بدین صورت فراهم آورند. چنین داده‌‌های توزیع‌‌شده‌‌ای می‌‌توانند به بهترین شکل ممکن از بلاکچین استفاده کنند – و ایالت اوهایو نیز می‌‌تواند از این فرصت استفاده کند تا پیشروی خود در این فناوری را ثابت کرده و به کشور نشان دهد که می‌‌توان چنین کاری را انجام داد. آندرس در رویداد Blockland Cleveland سال گذشته اظهار داشت:

از شرکت در چنین پروژه‌‌ای خوشحال خواهیم شد.

سارابیت چو، مدیر ارشد محصولات فناوری در Oracle به شرکت‌‌ها هشدار داد که نباید به منظور پیدا کردن موارد کاربردی از بلاکچین استفاده کنند.

چو اذعان داشت:

با این جمله شروع نکنید که می‌‌خواهم از بلاکچین استفاده کنید.

چنین چیزی ممکن است شما را به جواب‌‌های اشتباه برساند. باید با مشکلی مواجه باشید که نیاز به حل کردن دارد و سپس باید بگویید، “مکانیزم درست برای حل کردن این مشکل چیست؟” جواب سوال ممکن است پایگاه داده متمرکز، پایگاه داده توزیع‌‌شده یا حتی بلاکچین باشد”.

3 سوال برای بررسی پروژه بلاکچینی خود

چگونه می‌‌توانید تصمیم بگیرید که بلاکچین به درد پروژه شما می‌‌خورد؟ به صورت کلی، بلاکچین می‌‌تواند در مواقعی کارآمد باشد که چندین همتا باید اطلاعات را به صورت مشترک نگه داشته و نیاز چندانی به اعتماد به یکدیگر وجود ندارد. به عبارت ساده‌‌تر، این همتایان با یکدیگر کار ‌‌می‌‌کنند اما منافع کاملا یکسانی ندارند – برای مثال، تولید‌‌کنندگان، موسسه‌‌های ترابری و خریدارانی که کالاها را در طی چرخه عرضه ردیابی می‌‌کنند، جایی که همتایان حاضر در شبکه انگیزه کافی برای همکاری دارند – یا اینکه به دنبال معاوضه کالا می‌‌باشند.

بلاکچین

همچنین بلاکچین ممکن است در مواقعی کارساز باشد که نمی‌‌خواهید به یک مرکز برای ذخیره و تایید داده تراکنش‌‌ها اتکا کنید و به یک منبع داده مشترک نیاز دارید که نمی‌‌توان آن را بدون شناسایی شدن تغییر داد یا از نو نوشت – به اصطلاح بلاکچینی، یک لجر (دفتر کل) تغییرناپذیر. چندین همتا به یکدیگر می‌‌پیوندند تا شبکه بلاکچینی جدیدی را به وجود آورند که به آنها اجازه می‌‌دهد اطلاعات بلاکچینی را در میان خودشان به اشتراک بگذارند. زمانی که داده‌‌ها بروزرسانی می‌‌شوند – برای مثال، اطلاعات مربوط به خودرو تحویل یا تغییر داده می‌‌شوند – آن تغییر به عنوان یک بلاک جدید به لجر اضافه شده و از طریق مکانیزم اجماع توسط همتایان تایید می‌‌شود. تمامی اشخاص حاضر در شبکه می‌‌توانند تغییرات اعمال‌‌شده را مشاهده کنند. به یک بلاکچین سازمانی در زمان انجام تراکنش‌‌هایی فکر کنید که دارایی‌‌ها را هنگام جابجایی میان شرکت‌‌ها ردیابی می‌‌کنند – دارایی‌‌هایی مشهود مانند کالاهای فیزیکی یا اسناد قرارداد، یا دارایی‌‌های نامشهود مانند حقوق استفاده دیجیتالی.

  • از پلتفرم ابری Oracle به صورت رایگان استفاده کنید

به محض اینکه ایده مشخصی از مشکلی پیدا کردید که می‌‌تواند توسط بلاکچین برطرف شود، این سه سوال می‌‌توانند در مورد معنادار بودن بلاکچین یا پایگاه داده‌‌ برای آن به شما کمک کند. جواب “بله” می‌‌تواند شما را به سمت بلاکچین سوق دهد:

1. آیا این نیاز وجود دارد که چندین همتا به داده‌‌ها دسترسی داشته و آنها را تغییر دهند؟ برای مثال، آیا چندین شخص باید اطلاعات ارسال را بروزرسانی کنند یا اینکه اسناد قرارداد را تغییر دهند؟ بله؟ چنین چیزی به منابع “توزیع‌‌شده” نیاز دارد و بلاکچین یا پایگاه داده توزیع‌‌شده می‌‌توانند جواب مناسب باشند.

2. آیا به شخص ثالث و فعالی نیاز دارید که می‌‌تواند اختلافات مربوط به اطلاعات را برطرف سازد؟ بله؟ بلاکچین می‌‌تواند بهترین جواب ممکن باشد. بر خلاف پایگاه داده توزیع‌‌شده که تحت کنترل یک ادمین مرکزی می‌‌باشد، داده‌‌های بلاکچین توسط چندین همتا کنترل شده و اطلاعات جدید از طریق مکانیزم اجماع تایید می‌‌شوند، به جای اینکه تحت کنترل ادمین مرکزی باشند. دلایلی بسیاری وجود دارند که ممکن است استفاده از یک همتای مرکزی برای کنترل داده‌‌ها مناسب نباشد: نگرانی در مورد تاخیرها، کارمزدهای بالا و خطر هک یا دستکاری اطلاعات.

3. آیا همتایانی در بلاکچین وجود دارند که کاملا قابل اعتماد نیستند؟ شاید افرادی وجود داشته باشند که منافع یکسانی با یکدیگر ندارند – یا اینکه کاملا با یکدیگر آشنا نباشند. بله؟ بنابراین بلاکچین باز هم می‌‌تواند پاسخ مناسب باشد. بلاکچین بر پایه اعتماد نیست و به هیچ ادمین مرکزی برای محافظت و نوشتن داده‌‌ها نیازی ندارد.

به محض اینکه در مورد استفاده از بلاکچین خاطرجمع شدید، سوال چهارمی نیز وجود خواهد داشت:

4. آیا می‌‌خواهید دسترسی افراد به بلاکچین را محدود کنید؟ بله؟ در این صورت احتمالا به یک بلاکچین اجازه‌‌ای نیاز خواهید داشت که توسط یک شرکت تنظیم شده است و سپس چندین سازمان می‌‌توانند به آن ملحق شوند. اما بر خلاف پایگاه‌‌های داده متمرکز، به وجود آورنده نمی‌‌تواند منبع داده‌‌ها را کنترل کند. در واقع، هر عضو می‌‌تواند نمونه بلاکچین خود را به وجود آورد و به وجود آورنده اصلی تنها می‌‌تواند فرآیند ملحق شدن آنها را مدیریت کند. همتایان حاضر می‌‌توانند داده‌‌های خود را اضافه کنند – بعد از تایید از طریق قوانین اجماع – اما نمی‌‌توانند هیچ داده‌‌ای را حذف کنند. چنین چیزی حتی از عهده سازمان به وجود آورنده نیز خارج است.

آیا مشکل موجود ارزش این همه تلاش را دارد؟

در نهایت، سوال تجاری‌‌تری که باید در هنگام تصمیم‌‌گیری در مورد استفاده از بلاکچین بپرسید این است: آیا مشکل موجود آنقدر حائز اهمیت می‌‌باشد که برطرف کردن آن به نتایجی بهتر ختم شود؟

بر اساس گفته‌‌های کلی لوالی هانت، مشاور و سرمایه‌‌گذار در شرکت‌‌های بلاکچینی،

اگر چنین اقدامی نتایج را تنها تا 2% بهبود می‌‌بخشد، به سراغ بخشی دیگر از سازمان خود بروید که به بلاکچین نیاز دارد.

مطمئنا باید فرآیند اثبات مفهوم (Proof of Concept) را برای اولین تلاش بلاکچینی خود انجام دهید، اما اگر این فناوری واقعا کارآمد است، بهتر است آن را در مورد مشکلی به کار ببرید که شرکت در پی حل آن است، جایی که استفاده از بلاکچین و بالا بردن مقیاس فعالیت‌‌ها ارزش سرمایه‌‌گذاری دارد.

در میان موارد کاربردی حیاتی می‌‌توان به اینها اشاره کرد:

  • چرخه‌‌های عرضه دارو: شرکت‌‌ها می‌‌توانند از فناوری بلاکچین برای تایید این موارد استفاده کنند که کدام داروها انتقال و در چه زمانی تحویل داده شده‌‌اند تا از ورود داروهای جعلی به بازار جلوگیری شود. همین مفهوم را می‌‌توان در مورد ردیابی چرخه‌‌های عرضه دیگر به کار برد که در میان آنها می‌‌توان به اطمینان حاصل کردن از کاربرد مواد ارگانیک در محصولات غذایی و همچنین استخراج مواد معدنی اشاره کرد.
  • کسب و کارهای امتیازی: زمانی که امتیازگیرندگان و امتیازدهندگان مدارک مربوط به سفارش‌‌ها و فاکتورها را به اشتراک می‌‌گذارند، در اختیار داشتن شفافیت به وجود آمده توسط بلاکچین می‌‌تواند کارآیی و اعتماد را افزایش دهد.
  • رهن‌‌دهی همتا به همتا: یکی از چالش‌‌هایی که مانع از رهن‌‌دهی همتا به همتا می‌‌شود به‌‌اشتراک‌‌گذاری آن دسته از اطلاعات مالی می‌‌باشد که وام‌‌دهندگان برای تصمیم‌‌گیری نیاز دارند. بلاکچین به افراد اجازه می‌‌دهد این اطلاعات را در یک گروه همتا به همتا به اشتراک بگذارند.
  • آشنایی با دستفروشان: شاید دستفروشان بخواهند نشان دهند که از قوانین و مقررات صنعتی پیروی می‌‌کنند که از طریق تاییدهای موجود در بلاکچین کاملا ممکن خواهد شد.
  • توکن‌‌سازی: تعدادی از برنامه‌‌های وفاداری (Loyalty Program) در حال بررسی بلاکچین می‌‌باشند تا استاندارد رایجی را برای مبادله – با استفاده از توکن‌‌ها – فرآهم آورند که به افراد اجازه می‌‌دهد پاداش‌‌های مربوط به فرودگاه‌‌ها، هتل‌‌ها، فروشگاه‌‌ها و غیره را به دست آورند و سودهای بیشتری را در ازای کالا دریافت کنند. قراردادهای هوشمند در بلاکچین می‌‌توانند چنین استاندارد مبادله‌‌ای را فراهم آورند تا مشخص کنند که برای مثال یک توکن چه تعداد مایل هوایی را در اختیار شما قرار می‌‌دهد. توکن‌‌سازی را می‌‌توان برای موارد استفاده بسیار زیادی به کار برد که در میان آنها می‌‌توان به اوراق بهادار و مبادله دارایی‌‌های دیجیتال اشاره کرد.

به گفته الکس تپسکات، یکی از نویسندگان Blockchain Research Institute در طی رویداد Blockland Cleveland، این طیف از موارد استفاده مدیران را به این فکر می‌‌اندازد که فناوری بلاکچین به چه صورت می‌‌تواند به کسب و کار آنها کمک کند و باید به چیزهایی فراتر از درآمدهای کوتاه‌‌مدت فکر کنند.

تپسکات اذعان داشت:

اگر در تجارت امروزی تنها به روش‌‌های صرفه‌‌جویی در هزینه‌‌ها فکر کنید، ممکن است فرصت تغییر و تحول کسب و کار خود توسط این فناوری در آینده را از دست دهید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.