در حاشیه حذف چهار صفر از پول ملی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در دو پست اینستاگرامی خبر از ارائه طرح حذف صفر از پول ملی داد. طرح حذف صفر از پول ملی سابق بر این مطرح شده بود که به علت تورم اجرای آن معلق گردید. این سیاست قبلا در کشورهای دیگری از جمله ترکیه پیاده‌سازی شده است. آنچه در ادامه می‌آید از پست‌های اینستاگرامی همتی استخراج شده‌اند.

0 109

عبدالناصر همتی درباره حضورش در مجلس شورای اسلامی در اینستاگرام نوشت: امروز ۱۶دی ماه ۹۷ به دعوت فراکسیون ولایی مجلس درجمع نمایندگان محترم عضو فراکسیون حاضرشدم. قبلا جلساتی با فراکسیون های امید و مستقلین نیز داشتم.

درجلسه امروز سیاست های پولی وارزی کشور را تشریح وبه سوالات نمایندگان محترم به تفصیل پاسخ دادم.

در این جلسه برنامه های بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار ارز وحرکت تعادلی نرخ ارز ونیز کنترل شتاب تورم را تشریح کردم وتوضیح دادم که با شروع کانال های جدید مالی کشورهایی که مجوز واردات نفت گرفته اند، روند تأمین ارز ازطریق سامانه نیما طی چند روز اخیر افزایش چشمگیری پیداکرده.

طی جلساتی که با مسؤلین محترم اتاق بازرگانی و صادرکنندگان محترم داشتیم عرضه ارز صادرکنندگان در صرافی ها و نیز سامانه نیما بسط خواهد یافت. این خبر راهم اعلام کردم که لایحه حذف ۴صفر پول ملی را به دولت ارائه کرده‌ام وباتوجه به عرف چند ده سال گذشته در بین مردم پیشنهاد شده هر ده هزار ریال فعلی معادل یک تومان وهر تومان معادل یکصدریال جدید باشد.

امیدوارم با تصویب دولت وتأیید مجلس محترم اقدامات اجرایی آن را آغاز کنیم.

هم‌چنین وی در یادداشت اینستاگرامی دیگری نوشت: در خصوص لایحه پشنهادی برای حذف ۴ صفر از پول ملی چند نکته راباید توضیح دهم: اول اینکه لازمه اجرایی شدن تصویب دولت و تایید مجلس است که امیدوارم تحقق یابد.

دوم: این کار یک فرآیند زمان بر به لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان ما اجرای آن نزدیک دو سالی طول می کشد.

رییس کل بانک مرکزی درباره سومین نکته نیز نوشت:

این اقدام در کنار سایر اقدامات اساسی بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و بکارگیری ابزارهای نوین سیاست های پولی و شیوه های جدید و کارآمد نظارت بر بانک ها خواهد بود و عملیاتی شدن آن عملا متأخر بر اصلاحات بانکی خواهد بود

وی افزود: چهارمین نکته اینکه بعد از قانونی شدن، پول های جدید به تدریج و با جایگزینی آنها با اسکناس های فرسوده قبلی وارد چرخه می شوند و هزینه آن قابل مقایسه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس های فعلی نخواهد بود.

همتی: نکته پنجم اینکه اصلاح نرخ برابری پول ملی از طریق حذف صفرها وجهه پول ملی را در صحنه بین المللی ارتقا می بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشورها در کنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی اقتصادی است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.