در آخرین بحران مالی بیت کوینی وجود نداشت

آخرین باری که در جهان بحران مالی به وجود آمد خبری از بیت کوین و رمز ارزها نبود. ارزهای فیات اساسا به خاطر ماهیت وجودی خود مستعد ایجاد بحران هستند، حال آن که ارزهای مجازی معمولا دچار چنین مشکلاتی نمی‌شوند. اما آیا این فناوری می‌تواند از بحران مالی بعدی جان سالم به در ببرد؟

0 80

بیش از یک دهه است که بیت کوین آرام آرام دارد برای ورود به بازار به عنوان جایگزینی غیرسیاسی در هرم چاپ پول آماده می‌شود.

بیت کوین، پول را از دولت جدا می‌کند

بیت کوین پس از آخرین بحران مالی در سال ۲۰۰۸ به وجود آمد و ساخته شده بود تا بتواند از آن آشفته‌بازار سربلند بیرون بیاید.

مکس کیسر ابتدای همین ماه در مصاحبه‌ای با بیت کوینیست گفته بود: «پذیرش بیت کوین همیشه متاثر از ورشکستگی بانک‌ها، طرح‌های نجات خارجی و داخلی، و آشفتگی‌های سیاسی بوده است.»

مطمئنا تصادفی نبود که ساتوشی ناکاموتو آن پیغام معروف را در اولین بلاک تاریخ بیت کوین – موسوم به بلاک جنسیس – نوشت. آن یادداشت به وضوح به مقاله‌ی معروف نشریه‌ فایننشال تایمز اشاره داشت:

«در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹، صدراعظم بر لبه‌ی دومین طرح تجاری برای بانک‌ها قرار دارد.»

خالق ناشناس بیت کوین به این نکته اشاره می‌کند که این ارز جایگزینی غیرسیاسی برای سیستم مالی موجود است. به باور برخی، وایت پیپر بیت کوین هم می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر جدایی پول از دولت باشد.

بیت کوین پاسخی اجتناب‌ناپذیر – و راهکاری برای جبران کاستی‌های سیستم اعتماد-محور موجود – بود در مقابل بانک‌های مرکزی و دولت‌هایی که مدت‌ها مشغول سوء استفاده از اعتماد مردم بودند.

اکنون بیش از ۵۰ سال است که سیستم ارزی موجود بر اساس ایده‌ی «اعتماد و اعتبار کامل» عمل می‌کند. ولی مشکل این‌جاست که وقتی این اعتماد با بازارها (یعنی با واقعیت) آزموده می‌شود، حباب‌های ناشی از اعتبار به وجود می‌آید. وقتی این حباب‌ها باد می‌شوند، نقدینگی از بین رفته و پول دوباره کمیاب می‌شود.

بیت کوین: اعتماد بی اعتماد

بنابراین عجیب نیست که تزریق پول – یا همان تسهیل کمّی (QE) – به راهکار مورد علاقه‌ی بانک‌های مرکزی برای تامین نیاز طولانی‌ترین بازار گاوی تاریخ تبدیل شده باشد.

در عین حال، تقاضا برای دلار آمریکا نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش هم داشته است. به گفته‌ی کیسر، این پدیده شاید امسال روی قیمت ۳۷۹۳ دلاری بیت کوین اثر گذاشته باشد.

او می‌گوید: «مشکلی که بیت کوین اخیراً داشت رشد رقیبش، دلار آمریکا، بود.»

وقتی روند دلار معکوس شده و شروع به ریزش کند، بیت کوین دوباره به سقف‌های جدید خواهد رسید.

با این حال، منتقدان می‌گویند بیت کوین آن‌قدر پرنوسان است که نمی‌تواند مأمن خوبی برای پول باشد. قیمت این ارز نسبت اکنون به نقطه‌ی سقف سال ۲۰۱۷ حدود ۸۵ درصد ریزش داشته است. اما طرفدارانی مثل مک کیسر و خیلی‌های دیگر، باور دارند که اگر سیستم پول فیات ذاتا مشکل داشته باشد، نوسانات کوتاه مدت اهمیتی نخواهد داشت.

آن‌ها اذعان دارند که سرمایه‌گذاران هوشمند متوجه ارزش بلند مدت غیرسیاسی‌ترین پول جهان شده‌اند.

بیت کوین ارزش را از فروشنده به نگهدارنده منتقل می‌کند

سیف الدین آموس، اقتصاددان و نویسنده‌ی کتاب «استاندارد بیت کوین»، می‌گوید خصوصیات بیت کوین، به‌ویژه تغییرناپذیری و بی‌طرفی، باعث شده این ارز برای کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری بلند مدت هستند گزینه‌ی مناسبی باشد.

او توضیح می‌دهد:

در حال حاضر بیت کوین در نهمین سال از رشد چشمگیر خود در دنیای اینترنت قرار دارد، و این اتفاق پس از ناپدید شدن سازنده‌اش، بدون وجود هیچ شخص یا نهاد مرکزی شکل گرفته است. بیت کوین رشد کرد چون آن قدر کاربردی بود که کاربران و توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند از آن نگهداری کنند

این شبکه حملات، هک‌ها، کشمکش‌های داخلی و تلاش بسیاری از چهره‌های بزرگ را خنثی کرد که سعی داشتند این ارز را تحت کنترل خود درآورند. بعد از همه‌ی این اتفاقات، حالا بیت کوین می‌تواند مدعی باشد که واقعا تغییرناپذیر است. وقتی معلوم شد که بیت کوین در برابر این رخدادها موفق بوده، اکنون هر کسی که به پول‌های دیجیتالِ تغییرناپذیر علاقه دارد می‌تواند از آن استفاده کند.

اسیف هیرجی، مدیر صرافی کوین بیس که در اوایل امسال اقدام به راه‌اندازی پلتفرمی نظارتی برای سرمایه‌گذاران حقوقی کرد هم باور دارد که بیت کوین و رمز ارزها در ازای صبر سرمایه‌گذاران خود در آینده به آن‌ها پاداش می‌دهند.

به گفته‌ی هیرجی، وقتی ابتدای امسال سرمایه‌گذاران کوین بیس ارزش این صرافی را ۸ میلیارد دلار ارزیابی کردند، هیچ کس قیمت بیت کوین را پیش‌بینی نمی‌کرد. آن‌ها نمی‌گفتند قیمت بیت کوین امروز، فردا یا حتی سال آینده چقدر می‌شود.

هیرجی اضافه می‌کند: «به عنوان یک سرمایه‌گذار حقوقی، اگر افق سرمایه گذاری خود را تعیین کرده باشید، نگران این چیزها نخواهید بود.»

شکنندگی ارزهای فیات

از دیدگاه امنیتی، سیستم‌های متمرکز پولی طعمه‌ی حملات گوناگون هستند. زیرساخت‌های متمرکز نسبت به شبکه‌های غیرمتمرکزی مثل بیت کوین خیلی بیشتر مستعد هک و ازکارافتادگی هستند، در حالی که بیت کوین ۷/۲۴ کار می‌کند و ۹۹.۸ درصد از اوقات پایداری دارد.

علاوه بر این، اشخاص ثالث فقط حفره‌های امنیتی نیستند. آن‌ها از نظر سیاسی هم تاثیرات خودشان را دارند. برای مثال، شرکت‌هایی مثل ویزا و مسترکارت می‌توانند به دلایل مدنظر خود دسترسی کاربران را محدود کرده و حتی بقیه‌ شرکت‌ها را به تبعیت از قوانین خود وادارند.

بنابراین بحران مالی بعدی هم از ارزهای فیات ناشی خواهد شد. مسئله نه بر سر وقوع یا عدم وقوع این بحران، بلکه بر سر زمان فرا رسیدن آن است.

آیا بیت کوین برای این بحران آماده خواهد بود؟ فقط زمان مشخص می‌کند. اما با توجه به علائم هشداری که از ناآرامی‌های اجتماعی و تجاری در سراسر جهان به چشم می‌خورد، این آزمون شاید زودتر از آن چه که انتظارش را داریم فرا برسد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.