درس‌هایی که پس از کار کردن به عنوان یک مهندس بلاکچین برای دو ICO آموختم

در این مقاله، Merunas Grincalaitis، یکی از متخصصین اتریوم، از تجربه‎های خود در زمینه ICO و مسائل و مشکلات مربوط به آمادگی برای انجام این گونه پروژه‌ها، تامین بودجه، نگارش وایت پیپر و مدیریت پروژه می‌گوید. اگر به دنبال ورود به این عرصه هستید و نمی‌خواهید اشتباهات دیگران را تکرار کنید، تجربیات Merunas می‌توانند درس بزرگی برای شما باشند.

0 102

من به تازگی کار کردن برای دومین ICO را به پایان رساندم و مایلم که تمام درس‌‌های خوب و بدی که آموخته‌‌ام را با شما به اشتراک بگذارم. این درس‌‌ها، دانشی هستند که تنها می‌‌توانید به واسطه‌‌ تجربه کسب نمایید.

شما هرگز کاملا آماده نیستید

اولین ICO، سخت‌‌ترین ICO بود، زیرا واقعا درک نمی‌‌کردم که چگونه همه‌‌چیز به طور ناخودآگاه به هم گره می‌‌خورند. ساده به نظر می‌‌رسد:

 • شما ۲ قرارداد هوشمند، یعنی قرارداد توکن و فروش جمعی، ایجاد می‌‌نمایید که به منظور گردآوری وجوه و توزیع آن توکن‌‌ها مورداستفاده قرار خواهند گرفت.
 • آنگاه، آدرس قرارداد فروش جمعی را در وب‌‌سایت منتشر می‌‌کنید
 • افراد، آن آدرس را مشاهده می‌‌کنند و برای پس گرفتن توکن‌‌ها، اتر (Ether) ارسال می‌‌کنند

اما هرگز به این سادگی نیست.

اولا، با افزوده شدن امکانات، معمولا پیچیدگی قرارداد فروش جمعی بیشتر می‌‌شود. هنگامیکه ایجاد اولین نسخه از قرارداد فروش جمعی را به پایان رساندم، به وسیله‌‌ی توسعه‌‌دهندگان مختلف و به منظور کشف هرگونه نقطه‌‌ی ضعف احتمالی، حسابرسی‌‌های خارجی انجام دادیم.

مشکلات بسیاری وجود داشتند.

آن مشکلات، کوچک، اما پیشرفت‌‌های مهمی بودند. مشکلاتی مانند:

 • این حقیقت که یک سرمایه‌‌گذار واحد می‌‌توانست به طور بالقوه، تمام توکن‌‌ها را خریداری کند و هزاران سرمایه‌‌گذار احتمالی را دست خالی باقی گذارد
 • راه‌‌اندازی یک سرمایه گذاری حداقلی به منظور خلاص شدن از شر وقت تلف‌‌کنندگانی که مایل خواهند بود که بدون توکن‌‌های در معرض خطر بسیاری، بخشی از شرکت باشند، یعنی افرادی که به پروژه اطمینان ندارند
 • حصول اطمینان از این که توکن‌‌ها، برای جلوگیری از فروش بسیارزود آن‎
 • ها توسط افراد، تا تکمیل ICO، قفل بودند

ما تنها خواهان سرمایه‌‌گذاران قابل اعتماد و متعهد بودیم.

بنابراین، در طی چند روز، آن تغییرات را به همراه تست‌‌های بسیاری به منظور حصول اطمینان از عدم ارائه‌‌ی اشکالات جدید، اضافه کردم. ناگفته نماند که پیچیدگی فروش جمعی بیشتر شد که این امر، کل فرآیند را پیچیده کرد.

آن پیچیدگی، مشکل دیگری بود. پس از ایجاد و به‌‌کارگیری چندباره‌‌ی قراردادها به وسیله‌‌ی مجموعه‌‌ای از مراحل خاص به منظور حصول اطمینان از این که قرارداد ICO، در حال ارتباط برقرار کردن صحیح با قرارداد توکن است، نگهداری از کد سخت‌‌تر بود.

ما به منظور بهسازی کد، دو حسابرسی و یک جایزه‌‌ اشکال عمومی اجرا کردیم و در عین حال، به کاربرانی که به ما برای انجام این امور کمک کردند، پاداش دادیم.

باگ بانتی و حسابرسی‌‌ها، بسیار زمان‌‌بر هستند

اجرای یک باگ بانتی (Bug Bounty)، بسیار زمان‌‌بر است. من حدود یک هفته را به دریافت و تست فرض‌‌های جویندگان جایزه‌‌ای که خواهان جایزه‌‌ای برای یافتن اشکالات در کد بودند، صرف کردم.

تست بی‌‌وقفه‌‌ی‌‌ کد همزمان با ایجاد بهبودهای کوچک در یک قرارداد بزرگ دارای بیش از ۴۰۰ خط کد، ساده نیست. یک خط کد نادرست می‌‌توانست میلیون‌‌ها دلار را تباه کند.

در روش اجرای باگ بانتی‌‌، پاداش دادن به هکرها براساس فراوانی و شدت باگ یافت‌‌شده بود. گاهی مشخص می‌‌شود که تصمیم‌‌گیری درمورد این که آیا یک باگ، مشکل کوچکی است یا یک مشکل به شدت بد است که می‌‌توانست موجب از دست دادن تمام وجوه تاکنون گردآوری‌‌شده شود، دشوار است.

ای کاش برای ارزیابی شدت هر نقطه ضعف، زودتر درباره‌‌ی بستر OWASP (پروژه امنیت نرم افزارهای تحت وب) آگاه می‌‌شدم. در این صورت، به جای بحث‌‌های بیهوده درباره‌‌ هر مشکل که در آن‌ها ایمیل‌‌های طولانی رد و بدل می‌‌شدند، زمان خود را ذخیره می‌‌کردم.

pic

شما باید ICO خود را پیش از ICO واقعی شبیه‌‌سازی نمایید

این امر، بسیارمهم است. ما فکر می‌‌کردیم که همه‌‌چیز ساده و روان اجرا خواهد شد و ICO، یک موفقیت خواهد بود، زیرا همه‌‌چیز را از ماه‌‌ها پیش برنامه‌‌ریزی کرده بودیم، اما معلوم شد که در اشتباه بودیم.

شما باید خیلی پیشتر از ICO واقعی، اطمینان حاصل نمایید که ICO شما به صورت ساده و روان اجرا می‌‌شود. به منظور مشاهده‌‌ی چگونگی واکنش هر فرد به شرایط پیچیده، به همراه گروه خود، “ICOهای جعلی” ایجاد نمایید تا هر فردی را در زمان مناسب هماهنگ نمایید.

اگر در انجام این کار کوتاهی نمایید، احتمالا میلیون‌‌ها پول را از جانب سرمایه‌‌گذارانی از دست خواهید داد که مایل به شرکت بودند، اما نمی‌‌توانستند شرکت نمایند، زیرا شما کاملا برای ICO آماده نبودید.

براساس تجربه‌‌ من، وب‌‌سایت ICO، در زمانی بحرانی، مورد حمله‌‌ی DDOS (حمله‌‌ی محروم‌‌سازی از سرویس توزیع‌‌شده) قرار گرفت. توسعه‌‌دهنده‌‌ی مسئول نمایش آدرس فروش جمعی قرارداد هوشمند نهایی، برای انجام این کار، حدود ۲۰ دقیقه صرف کرد.

oops

شما مایل نیستید که درست زمانیکه ICO آغاز می‌‌شود، این تصویر را مشاهده نمایید

این امر بدان معناست که به ۱۰۰ بازدیدکننده‌‌ مؤثر که مایل به شرکت در ICO بودند، یک صفحه‌‌ خطای ۴۰۴ سفید نمایش داده می‌‌شود.

حداقل مقدار سرمایه گذاری در ICO، ۰.۱ ETH (اتریوم) بود، اما به نوعی درباره‌‌ی این مقدار سردرگم شدیم و بیان کردیم که حداقل مقدار سرمایه گذاری، ۰.۰۱ ETH است که این امر موجب شد که افراد، اشتیاق خود را از دست دهند، زیرا اکثر آن‌ها مایل بودند که به منظور بررسی درست عمل کردن قرارداد در هنگام دریافت توکن‌‌ها، پیش از سرمایه گذاری بزرگ، مقدار سرمایه گذاری اندکی را بیازمایند.

توصیه‌‌ها‌‌ی من پس از چنین شرایط بدی، این موارد هستند:

یک شبیه‌‌سازی از ICO خود ایجاد نمایید. قراردادهای خود را استفاده نمایید، گویی آن‌ها قراردادهای واقعی هستند و تنها برای مشاهده‌‌ی این که چگونه همگی در طول آن فرآیند حیاتی هماهنگ می‌‌شوید، به گروه خود بگویید که یک ICOی جعلی ایجاد نمایند. این اقدام به شما نشان خواهد داد که برخی موارد، به آن روشنی‌‌ که به نظر می‌‌رسند، نیستند و اکثر افراد، به آن میزان زیاد یا اندکی که شما فکر می‌‌کنید می‌‌دانید، آگاه نیستند.

به تمام سرمایه‌‌گذاران خود، فرآیند را توضیح دهید و اطمینان حاصل نمایید که آن‌ها، نحوه‌‌ مشارکت و بهترین شیوه برای انجام آن و همچنین، پیچیده بودن فرآیند و وجود همیشگی یک ریسک مرتبط با آن را کاملا درک می‌‌کنند.

آموزش ویدئویی‌‌ بسازید که فرآیند را از دیدگاه‌‌های مختلف بسیاری توضیح دهد.

من آموخته‌‌ام که اکثر افراد، حتی در گروه شما، نمی‌‌دانند که در حال انجام چه کاری هستید و ICO، واقعا چگونه عمل می‌‌کند. درباره‌‌ آن‌ها صبور باشید و آن‌ها را در جریان مراحل قرار دهید.

شما احتمالا به هدف تأمین بودجه‌‌ خود نخواهید رسید

این اتفاق به این دلیل که اشتباهی انجام داده‌‌اید رخ نمی‌‌دهد، بلکه دلیل این اتفاق، بیشتر به این حقیقت مربوط است که شما به سرمایه‌‌گذاران عالی‌‌ که تأمین بودجه را به پیش خواهند برد، دست نمی‌‌یابید. به وارد کردن افراد به ICO برای وادار کردن آن‌ها به سرمایه‌‌گذاری در پروژه‌‌ی خود ادامه دهید و چیزی منحصر به فرد ایجاد نمایید که مفید باشد.

از سوی دیگر، شاهد پروژه‌‌های بسیاری هستم که برای به پیش بردن فناوری بلاکچین تلاشی نمی‌‌کنند. آن‌ها تنها در حال ایجاد محصولات جایگزین راه‌‌حل‌‌های از پیش موجود به وسیله‌‌ کپی قابلیت و افزودن موفق بلاکچین به منظور گردآوری وجوه می‌‌باشند. این شیوه‌‌ی انجام کار، صحیح نیست.

با این وجود، تا زمانی که افراد در حال دریافت ارزش از پروژه‌‌ها هستند، کاملا با آن موافق هستم.

برای دستیابی به هدف تأمین بودجه‌‌ خود، باید قادر به کسب بالاترین رتبه‌‌ی وب‌‌سایت‌‌های رتبه‌‌دهی ICO باشید. برای دستیابی به اهداف تأمین بودجه‌‌ی خود، باید نه تنها به لحاظ ترافیک، بلکه همچنین به لحاظ کیفیت پروژه‌‌ی خود، از ۹۵% ICOهای موجود بهتر باشید. این امر نشان خواهد داد که شما در حال توجه به تمام جنبه‌‌های پروژه‌‌ای هستید که در حال ایجاد آن می‌‌باشید.

هر چه محتوای بیشتری فراهم نمایید، بیشتر روی ارائه‌‌ ارزش کار می‌‌کنید و بالتبع، ICO شما بهتر عمل خواهد کرد.

هنگامیکه به هدف تأمین بودجه‌‌ خود دست نمی‌‌یابید، عصبانی نشوید. شما برای توسعه‌‌ی کامل پروژه، به اندازه‌‌ی کافی کسب خواهید کرد و اگر چنین نشد، همواره می‌‌توانید یک ICOی دوم ایجاد نمایید.

درس بسیار مهم دیگر این بود که…

برای ایجاد ICO، به زمان بیشتری از آنچه فکر می‌‌کنید نیاز خواهید داشت

اکثر ICOها، ساده هستند. آن‌ها روی یک پروژه کار می‌‌کنند و افراد را به ارائه‌‌ی پول به آن‌ها به منظور تبدیل کردن آن پروژه به یک واقعیت ترغیب می‌‌نمایند.

برحسب تجربه‌‌ی من، انجام این امر، به آن سادگی نیست. هر ICO، نیازمند موارد ضروری اندکی است که برای درست انجام شدن، زمان زیادی می‌‌برند:

 • وب‌‌سایت: معمولا، تکمیل یک وبسایت مناسب، یک ماه زمان خواهد برد. محتوا تا زمانیکه محتوای کافی داشته باشید، به تدریج حاصل خواهد شد.
 • معرفی نامه کسب و کار: یک معرفی نامه کسب و کار یا وایت پیپر خوب، حدود ۳۰ صفحه دارد. این مقدار زیادی است و یک کتاب کوچک درباره‌‌ی ایده‌‌ها، پژوهش و اهداف شماست. شما روزهای بسیاری را صرف کار کردن روی آن خواهید کرد.
 • معرفی نامه فنی کسب و کار: من روی ایجاد معرفی نامه فنی کسب و کار در هر دو ICO کار کردم. این کاغذ در هر موقعیتی متفاوت است، زیرا شما باید پروژه، نحوه‌‌ کارکرد آن و چگونگی اجرای ICO از لحاظ فنی را شرح دهید. این کاغذ، کتاب کوچک دیگری است که تکمیل آن چند روز از زمان شما را خواهد گرفت.
 • آموزش‌‌های ویدئویی و مقالات: به عنوان مهندس بلاکچین ارشد، باید زمانی را صرف ساخت آموزش‌‌های ویدئویی برای نشان دادن چگونگی مشارکت در ICO به افراد و همچنین نوشتن مقالات تا حد امکان دقیق برای اجتناب از هرگونه سردرگمی می‌‌کردم. این فرآیند، یک فرآیند بسیار زمانبر می‌‌باشد.
 • بازاریابی: دخیل بودن در بعد بازاریابی به عنوان توسعه‌‌دهنده، تعجب برانگیز نیست. من باید به گروه‌‌ها در درک درست موضوع کمک می‌‌کردم، زیرا من فردی بودم که از چگونگی توسعه‌‌یافتن کل ICO کاملا آگاه بودم.

به طور کلی، من برای حصول اطمینان از درک موضوع توسط افراد، روی تمام حوزه‌‌های ICO کار کردم. من چندین ماه را صرف کار کردن روی آن‌ها کردم و این مقدار زمان، بسیار بیشتر از چیزی بود که ما در آغاز انتظار داشتیم. بنابراین، به یاد داشته باشید که ICOی شما، حتی بیشتر از آنچه تصور می‌‌کنید، زمان خواهد برد.

من شاهد پروژه‌‌هایی هستم که سال‌‌ها پیش به صورت یک ایده ایجاد شدند و در نهایت، به علت توانمندی یک ICOی موفق، اکنون در حال ساخته شدن می‌‌باشند. تنها متعهدترین پروژه‌‌ها، دوام خواهند آورد.

به عنوان توسعه‌‌دهنده‌‌ ارشد، رهبر پروژه بودم

این مسئله، بیش از یک مسئله‌‌ی عادی است، اما این حقیقت که توسعه‌‌دهنده‌‌ی ارشد بودم، به این معنی بود که من فرد مسئول حصول اطمینان از موفقیت ICO بودم. این مسئولیت، یک مسئولیت بزرگ است، زیرا موارد بسیاری وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کرد.

من مسئولیت داشتم از این موضوع مطمئن شوم که سرمایه‌‌گذاران، تمام اطلاعات موردنیاز برای مشارکت در ICO را دارند. ویدئوها و مقالات، غالبا به عهده‌‌ی من بودند که این امر، خوشایند است.

من باید مطمئن می‌‌شدم که قراردادهای ICO واقعی، تکمیل، آزموده، حسابرسی و به طور کامل اجرا شده‌‌اند.

درس اصلی، این است که من باید برای درک این که چه چیزی می‌‌توانست اشتباه پیش رود و چه چیزی کم بود، ICO را از بالا نگاه می‌‌کردم تا پیش از آن که خیلی دیر شود، آن را ساماندهی کنم.

بیشتر از این که یک توسعه‌‌دهنده‌‌ی بلاکچین ارشد باشید، مشابه یک رئیس بخش فنی باشید. به خاطر داشته باشید هنگامیکه توسعه‌‌دهنده‌‌ی اصلی هستید، بیشترین مسئولیت را به عهده دارید.

جمع‌‌بندی

پس از ماه‌‌ها کار کردن روی ۲ ICO، آموخته‌‌ام که:

 • شما هرگز خیلی آماده نیستید
 • باگ بانتی و حسابرسی‌‌ها، بسیار زمانبر هستند
 • شما باید پیش از ICOی واقعی، ICOی خود را شبیه‌‌سازی نمایید
 • شما احتمالا به هدف تأمین بودجه‌‌ی خود دست نخواهید یافت
 • شما برای ایجاد ICO، به زمان بیشتری از آنچه تصور می‌‌کنید، نیاز خواهید داشت
 • به عنوان توسعه‌‌دهنده‌‌ ارشد، رهبر بودم

ethereum developer

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.