درس‌هایی که باید از سقوط بیت کوین آموخت

متن زیر حاصل گفت‌وگو با یکی از پیشگامان بیت کوین است که امروزه از آن فاصله گرفته است. به باور او، باید بر روی بیت کوین کار می‌شد، اشکالاتش رفع و راه ساتوشی ادامه داده می‌شد. اما در عوض مردم به همان مدل اولیه هجوم بردند و آن را بزرگ‌تر و بزرگ‌تر کردند و به همین دلیل شاهد سقوط بازار هستیم، چرا که ارزش از فناوری جلو زده است.

0 120

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) امروزه بیشتر به عنوان یکی از بنیان‌گذاران اتریوم و IOHK شناخته می‌شود، جایی که وی در آن تحقیقات، طراحی و توسعه کاردانو را رهبری می‌کند. اما پیش از همه این پروژه‌ها، او روی بیت کوین کار می‌کرد. او در سال ۲۰۱۳، رییس و بنیان‌گذار هیئت آموزش بنیاد بیت کوین بود و گروه تحقیقات کریپتوکارنسی را بنیان نهاد.

هاسکینسون در یک مصاحبه با مجله بیت کوین در آخرین نشست StartEngine، سخنان خود را با بیان این نکته شروع کرد که وی بیت کوین را به صورت مجموعه‌ای از آزمایش‌ها می‌بیند که برای تحقق دو مفهوم کلیدی زیر تلاش می‌کرد:

«آیا می‌توانیم به یک شکل غیر متمرکز از انتقال ارزش نوعی پول ابتدایی دست پیدا کنیم، و به جای داشتن یک نهاد مرکزی که توکنی را صادر کرده و ضمانت می‌کند، آیا می‌توانیم به چیزی غیرمتمرکز با دفتر کلی امن برسیم؟ و اگر این اتفاق بیفتند، آیا دست‌یافته ما به ارزشی حقیقی در بازار خواهد رسید؟

هاسکینسون می‌گوید در روزهای ابتدایی، مشخص نبود که آیا این چیز [رمز ارز] دوام می‌آورد یا خیر. وی گفت:

در حقیقت سال‌ها طول کشید تا آن به بیت کوینی تبدیل شود که می‌شناسیم و دوستش داریم.» «بیت کوین به شدت در قیمت بی‌ثبات بود. حجم معامله روزی ۱٬۰۰۰ دلار بود، نرخ هش به شدت بالا و پایین می‌شد. برخی مردم می‌گفتند، ما دیگر نمی‌خواهیم استخراج کنیم. آن‌ها کامپیوتر خود را خاموش می‌کردند و شبکه ۳۰ درصد نرخ هش خود را از دست می‌داد

اما دریای تغییرات در سال ۲۰۱۳ برای بیت کوین اتفاق افتاد. «زمانی که ارزش بازار به یک میلیارد دلار رسید، مردم آن را جدی گرفتند. بسیاری از افراد به این حوزه وارد شدند و دیگر مشخص بود که بیت کوین آمده است تا بماند.»

درس‌هایی که باید بیاموزیم

وی گفت:

در آن زمان، سوالاتی وجود داشت که باید به دقت مورد تحلیل قرار می‌گرفت». «ما باید می‌گفتیم: عالی! این مفهوم خوبی است، اما بگذارید تا از ابتدا آن را به طور مناسب انجام دهیم. چیزی که در طول پنج سال آخر که به طور حرفه‌ای در این حوزه بودم مرا واقعا آزرد این بود که هیچ کس به دقت برای حل این مشکلات زمان نگذاشت

هاسکینسون کیف پول‌های UTXO را یادآوری می‌کند،‌ که ساتوشی حدود ۹ سال پیش نوشت ولی به درستی مورد مطالعه قرار نگرفته است. «چیزهای دیگری مانند پشته‌های شبکه وجود دارند، و چیزی که زمان مهاجرت از یک پروتکل به پروتکل دیگر از دست می‌دهید، مثلا از اثبات کار به اثبات سهام به پروتکل‌های BFT، چگونه از مسایلی مانند حملات Sybil دوری می‌کنید و نظایر آن.»

هیچ کس تمام درس‌های آموخته را ننوشته است. «این درس‌ها فقط درون کد بومی شده‌اند.»

هاسکینسون با جدی گرفتن این درس خاص در کاردانو، به طور رسمی در حال تحلیل پشته‌های شبکه و انگیزه‌ها بوده است و تلاش می‌کند تا از مسایل زیست‌محیطی موجود در بیت کوین و بلاک چین آن رهایی یافته،‌ یک مدل صحیح UTXO بنویسد و …

و اکنون به مشکل استخراج می‌رسیم.

هاسکینسون می‌گوید:

هر کس که طرفدار بیت کوین باشد می‌گوید این که بیت کوین از شیلی بیشتر انرژی مصرف کند، یک ویژگی است». «و هیچ انگیزه‌ای هم برای سبز بودن (سازگاری با محیط زیست) وجود ندارد. هرچه کارآمدتر باشید، ماینرهای بیشتری می‌سازید، و بنابراین هش ریت و به تبع آن مصرف انرژی بالا می‌رود

هاسکینسون می‌گوید که بیت کوین به سوی متمرکزسازی در حرکت است. اگر به هش ریت نگاه کنید و این که چه کسی آن را در کنترل دارد، کمتر از ۱۰ درصد فعالان هش ریت شبکه بیت کوین را در کنترل دارند. چگونه می‌توانید بگویید که این غیر متمرکز است؟ ساتوشی کاری جادویی و شگفت‌انگیز انجام داد. حتی لیاقت یک جایزه تورنیگ دارد. شگفت‌انگیز است.

«کسی واقعا دنبال آن نرفت. در عوض افراد فقط آن را بزرگ کردند. در خصوص اتریوم، ما همان مشکلات و معایب سیاست اقتصادی و اثبات کار و غیره را حفظ کردیم.»

آیا بیت کوین می‌تواند «پول» باشد؟

هاسکینسون می‌گوید جدیتی در رابطه با اقتصاد این حوزه وجود ندارد. بیشینه‌گرایان بیت کوین معتقدند که بیت کوین پولی است که می‌تواند جایگزین سایر پول‌ها شود.» او می‌گوید که آن‌ها ساده هستند، و داستان زیر را تعریف کرد که در آن فهمیده است بیت کوین نمی‌تواند «پول» باشد.

هاسکینسون می‌گوید:

من در آوریل ۲۰۱۴ برای کنفرانس آنتونی دی یوریو (Anthony Di Iorio) به تورنتو رفتم. «مایک پرکلین (Mike Perklin) (اکنون مسئول ارشد امنیت اطلاعات Shapeshift) برای صرف باربکیو می‌رفتیم. مایک تمایل داشت تا به آن سوی شهر و به رستورانی برود که بیت کوین می‌پذیرفت.

این دو برای یک باربکیو میان ناکجا آباد رانندگی کرده بودند. و وقتی که صورتحساب را دریافت کردند، مایک گفته است: «فکر می‌کنم قیمت بیت کوین بالا برود، پس با بیت کوین پرداخت نمی‌کنم. از کارت اعتباری استفاده می‌کنم. در آن‌ لحظه برای من واضح شد که این پول نیست. این یک کالا یا ذخیره ارزش است.»

جنون ICO

هاسکینسون می‌گوید:

هر زمان شما فناوری داشته باشید، مردم به نگاه می‌کنند و می‌گویند عجب! شگفت آور است!» تنها کافی است آن را با صعود و سقوط دات‌کام مقایسه کنیم. این مفهوم که اطلاعات می‌تواند به سرعت نور جابجا شود، این که من می‌توانم چیزی را به شخصی در چین بفرستم و او نیز می‌تواند بلافاصله پاسخ مرا بدهد. مردم فکر کردند این بازارها، سهام، ساختارهای کسب و کار و غیره را متحول می‌کند. ما می‌دانستیم که آمازون‌ها، فیس‌بوک‌ها و اوبرها می‌آیند. فقط نمی‌دانستیم کی و چگونه

به باور هاسکینسون در طول حباب دات‌کام، بازار از زیرساخت و کسب و کارها جلو زد. «همه چیز غیر منطقی شد، مردم گیج شدند و بازار فروپاشید. تقریبا ده سال طول کشید تا آمازون ارزش بازاری اولیه خود را بازیابد. این به این معنی نبود که اینترنت مشکلی داشت یا مفاهیم اشتباه بودند. این فقط به این معنی بود که بازار از پیشرفت جلو زد.» او می‌گوید که چیزی مشابه طری جنون ICO اخیر رخ داد ولی زمان آن کوتاه‌تر بود.

«مردم گفتند، عجب! هزاران میلیارد دلار ارزش در سرتاسر جهان گیر افتاده‌اند! می‌توانیم با توکن‌ها این ثروت را از آن خود کنیم. پس این یعنی با باید اوبرها، آمازون‌ها و فیس‌بوک‌ها را کنار بگذاریم، یا آن‌ها باید خود را تطبیق دهند و رقابتی بمانندو. این می‌تواند هزارها میلیارد ارزش داشته باشد. اما مردم فرض کردند که آن‌ها همین حالا هزاران میلیارد ارزش دارند. که اینطور نیست.

هاسکینسون نتیجه‌گیری می‌کند:

مصرف‌کنندگان برای همه چیز پول پرداخت می‌کنند، و بسیاری از پروژه‌ها ارزش آن را نداشتند. کپی‌ها بیش از حد ارزشمند بودند. واضح بود که جنون ICO مخرب بود و بازار فرومی‌پاشید. زمانی که این اتفاق بیفتد، مردم دوباره به منطق بازمی‌گردند و امور بد خارج می‌شود. چیزهای خوب با پتانسیل بالا باقی می‌مانند و ارزش بالای خود را بازمی‌یابند و برای انسانیت مفید خواهند بود

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.