درخواست دولت ونزوئلا از شهروندان برای پرداخت مبلغ صدور گذرنامه با پترو

مسئولین ونزوئلا راه جدیدی برای تحمیل استفاده از ارز رمزنگاری شده دولتی یعنی پترو پیدا کرده‌اند. شهروندان به زودی مجبور خواهند بود در صورت تمایل برای دریافت مدارک سفر، مبلغ آن را با سکه دیجیتال تحت کنترل دولت پرداخت کنند. روزانه صداها ونزوئلایی این کشور بحران‌زده را ترک می‌کنند.

0 63

پذیرفتن ارز رمز‌نگاری شده مادورو

شاید ونزوئلایی‌ها هنوز ارز رمزنگاری شده ملی پترو ( Petro) را نپذیرفته باشند، اما دولت آن‌ها استفاده از آن را در دستور کار قرار داده و به دنبال راه‌هایی برای الزام آن است. شهروندان این کشور بحران‌زده آمریکای جنوبی علی رغم تلاش‌های رییس جمهور برای کنترل تورم افسار گسیخته، احیای اقتصاد تخریب شده و فرار از تحریم‌های آمریکا در حال ترک سرزمین خود هستند. معرفی پترو، توکن دولتی پشتیبانی شده توسط نفت، در مرکز برنامه‌های نیکلاس مادورو برای بهبود وضعیت اقتصادی-اجتماعی قرار داشته است.

بسیاری از ونزوئلایی‌ها امید زیادی به اصلاحات پیشنهادی او ندارند که یکی آن پیشنهادها استفاده از یک ارز رمز مورد کنترل دولت است که قرار است تغییرات محسوسی ایجاد کند. مهاجرت شهروندان به خارج با نرخ روزی ۵۰۰۰ نفر ادامه دارد. آن‌ها برای این کار به گذرنامه نیاز دارند. برای دریافت گذرنامه، آن‌ها باید از مانعی دیگر عبور کنند و اسناد سفر آن‌ها تنها در ازای پرداخت پترو صادر می‌شود.

رییس جمهور مادورو و دولت چپ‌گرای وی از هیچ تلاش برای ترویج این سکه دیجیتال فروگذار نکرده‌اند، اما این سکه از سوی برخی با شک و تردید مواجه شده است. برخی می‌گویند این سکه پشتوانه‌ای ندارد، برخی دیگر شک دارند که واقعا ارز رمز‌نگاری شده باشد. اخیرا مقامات کاراکاس این سکه را به عنوان یک واحد رسمی محاسبه در کنار واحد پولی فیات متصل به پتروی ونزوئلا Bolivar Soberano (بولیوار مستقل) معرفی کرد. دولت تلاش کرده است تا این سکه را به کسب و کارها و بانک‌ها تحمیل کند. اکنون دولت تصمیم گرفته است تا این سکه را در کیف پول‌های آن دسته  از ونزوئلایی‌هایی قرار دهد که در تلاش برای ترک کشور هستند، و بعد هم آن را به عنوان کارمزد پس بگیرد.

دو پترو، یک گذرنامه

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی و خارجی، معاون مادورو، دلسی رودریگز (Delcy Rodriguez) روز جمعه در یک کنفرانس خبری که از تلویزیون نیز پخش شد اعلام کرد که گذرنامه‌های جدید ونزوئلا دو پترو هزینه دارند که معادل ۷٬۲۰۰ بولیوار (۱۱۵ دلار) یا چهار ماه حداقل دستمزد است. باید اشاره کنیم که این توکن هنوز حتی در دسترس عموم قرار نگرفته است و انتظار می‌رود که در ۵ نوامبر ( ۱۴ آبان ) عرضه شود.

در ابتدای امسال، مادورو و تیمش اعلام  کردند که این سکه در روز اول پیش‌فروش خصوصیش ۷۳۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. پیش‌تر ونزوئلا کاغذ معرفی کسب و کاری ( Whitepaper ) در مورد پترو منتشر کرده بود. در یک سند تازه منتشر شده که طبق گزارش‌ها از دش کپی‌برداری شده است، نشان می‌دهد که نفت پشتوانه این ارز رمز‌ نبوده و بلکه توسط سایر ثروت‌های این کشور مانند طلا، الماس، آهن و آلومینیوم پشتیبانی می‌شود.

در هفته جاری، رهبر سوسیالیت ونزوئلا گفته بود که پترو مانند سایر ارز‌های دیجیتال نیازی به استخراج ندارد چرا که همین حالا نیز از ارزش برخوردار است. بنا بر گزارش news.bitcoin.com مادورو گفت که این سکه ونزوئلایی به عنوان واحد پولی ملی عرضه شده و ادعا کرد که این سکه در «۶ صرافی بین‌المللی برتر دنیا حضور خواهد داشت».

South China Post گزارش داد که در جمعه گذشته، مسئولین ونزوئلا خبر از ایجاد یک واحد جدید پلیس برای مقابله با مشکلات ناشی از مهاجرت داده‌اند. بسیاری از ونزوئلایی‌ها که از قحطی مداوم، عدم وجود آب لوله‌کشی و قطعی برق به ستوه آمده‌اند، از طریق معابر مرزی غیر قانونی که عمدتا در مرز ۲۲۰۰ کیلومتری با کلمبیا قرار دارد این کشور را ترک می‌کنند. تقریبا یک میلیون از هم‌‌میهنان مادورو به کلمبیا رفته‌اند. خانم رودریگز، معاون رییس جمهور گفت که این واحد جدید بر ۷۲ نقطه خروج، بندر و فرودگاه نظارت خواهد کرد، که این مانع دیگری برای مهاجران ونزوئلایی خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.