درباره‌ دیگر بدهی‌های ترازنامه بیاموزید

در این بخش از دروس سرمایه گذاری/تحلیل ترازنامه، به بررسی مفهوم “دیگر بدهی‌ها” می‌پردازیم که به مواردی اشاره دارد که کاملا به یک دسته‌ی خاص تعلق ندارند. بخش “دیگر بدهی‌ها” ممکن است شامل مواردی مثل استقراض داخلی شود که زمانی رخ می‌دهد که یکی از انشعابات و شعب شرکت از یکی از انشعابات و شعب دیگر پول قرض کند. در ادامه بیشتر با این مفهوم آشنا خواهید شد.

0 109

 درس سوم سرمایه‌گذاری: تحلیل ترازنامه

همان طور که در ترازنامه آن دسته‌ از اقلام که کاملا به یک دسته‌ی خاص تعلق ندارند، تحت عنوان “دیگر” که یک عبارت کلی است، ذکر می‌شوند، بخشی که نام آن “دیگر بدهی‌ها” (Other Liabilities) است نیز یک دسته‌بندی کلی است که در آن شرکت‌ها می‌توانند تعهدات و بدهی‌های گوناگون خود را یکی کنند. شما برای کشف جزئیات دیگر بدهی‌ها در ترازنامه‌ی یک شرکت مشخص باید توضیحات و نکات موجود در گزارش سالانه یا 10k را بررسی کنید.

اگر شما به دنبال یک شرکت مادر (هولدینگ) هستید که این روزها مدل کسب و کار مورد استفاده‌ی بسیاری از شرکت‌هاست؛ به خصوص آن‌هایی که بخشی از S&P 500 و متوسط صنعتی Dow Jones هستند، آنگاه بخش “دیگر بدهی‌ها” ممکن است شامل مواردی مثل استقراض داخلی شود که زمانی رخ می‌دهد که یکی از انشعابات و شعب شرکت از یکی از انشعابات و شعب دیگر پول قرض کند. دیگر بدهی‌ها نیز شامل هزینه‌های تحقق یافته اما پرداخت نشده، مالیات فروش قابل‌پرداخت و دیگر جزئیات می‌شوند.

در حالی که اهمیت بخش “دیگر بدهی‌ها” در ترازنامه‌ی شرکت‌های مختلف با هم متفاوت است، اما بیشتر اوقات در بیشتر شرکت‌ها این بخش در ترازنامه نباید حاوی مطلب خاصی باشد. تا زمانی که هیچ چیز غیرمعمول نبوده و احساس می‌کنید که مطالب به قدر کافی بیان‌کننده‌ی میزان بدهی و چگونگی افزایش آن‌ها هستند، همان مقدار برای ادامه‌ی تحلیل شما کافی‌ست.

بیشترِ این تعهدات بدیهی بوده و به اندازه‌‌ی دیگر بدهی‌های مهم که تا الان در این درس درباره‌ی آن‌ها صحبت کردیم، در ساختار مالی کلی مهم نیستند. شما با تمام وجود به دنبال یافتن چیزی هستید که برجسته و نشانی از هشدار بوده و یا نباید وجود داشته باشد.

به منظور ارائه‌ی شرحی حقیقی، گزارش سالانه‌ی Johmson & Johnson را در اینجا مطرح می‌کنیم.

آخرین سال تماما مالیاتی سال 2015 بوده است. بخش ترازنامه‌ی یک‌پارچه‌ در صفحه‌ی 31، مقدار 10,241,000,000 را برای دیگر بدهی‌‌ها‌ی سال به پایان رسیده نشان می‌دهد. این مقدار تنها 16.4 درصد از کل بدهی‌های شرکت است که 62,261,000,000 دلار بوده و 7.7 درصد از کل دارایی شرکت را تشکیل می‌دهد. شرکت Johnson & Johnson یک شرکت هولدینگ بزرگ با تاریخچه‌ای پیچیده بوده که 256 تجارت عامل انفرادی را کنترل می‌کند. این شرکت عملکردهای بازرگانی خود را به سه دسته‌ی اصلی تقسیم می‌کند:

  • محصولات مراقبت بهداشتی مصرف‌کننده که شامل چیزهایی مثل دهان‌شویه، مسکن، بانداژ، محصولات مراقبت از پوست، داروی ضدعفونی‌کننده، قرص‌های سوزش قلب، شوینده‌های صورت، قطره چشم و لنزهای طبی می‌شوند.
  • دستگاه‌های پزشکی که شامل چیزهایی مثل استنت قلبی، سیستم‌های بررسی گلوکز خون و استرلیزه‌کننده‌ی ابزار پزشکی به منظور کاهش ریسک عفونت در طی جراحی یا دیگر پروسه‌ها می‌شوند.
  • داروسازی که شامل تحقیق دارویی و عملیات تولید دارو در سطح جهانی شده و برای مبارزه با هر نوع بیماری، از سرطان و ایدز گرفته تا اسکیزوفرنی و دیابت، دارو تولید می‌کنند.

خود شرکت مادر، یعنی Johnson & Johnson، موجودی و حمایت را در سازمان جابه‌جا می‌کند زیرا هر یک از توابع انفرادی به شکلی غیرمعمول، غیرمتمرکز و خودمختار عمل کرده که این موضوع یکی از نقاط قوت این سازمان مشهور به حساب می‌آید.

بخش “دیگر بدهی‌ها” به عنوان درصدی از سرمایه و بدهی کلی نسبتا ثابت است. این بخش ارائه‌دهنده‌ی قسمت کوچکی از ترازنامه بوده و بخش قابل توجهی نیست. پس از آشنایی با شرکت، چگونگی انجام تجارت در آن، چگونگی ساختار قانونی و سازمانی آن و نحوه‌ی جابه‌جایی پول بین شعب آن به منظور کاهش هزینه‌های مالی یا افزایش سرعت گسترش محصولات و داروهایی که شرکت قصد عرضه کردن آن‌ها را دارد، شما دیگر نگران چیزی مثل این بخش نخواهید بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.