دراگون‌چین ( Dragonchain ) چیست؟ راهنمای مقدماتی

دراگون‌چین اکوسیستمی مبتنی بر بلاکچین است که در سال 2014 توسط شرکت دیزنی توسعه داده شد و با ساخت یک سیستم متن‌باز توانسته خدمات بلاکچین را برای شرکت‌ها ارائه دهد. دراگون‌چین به طور دقیق‌تر در حال ارائه‌ اکوسیستم فاقد سروری است که به شرکت‌ها امکان شروع اپلیکیشن‌های بلاک‌چینی خود را به شیوه‌ای شخصی و امن می‌دهد. آن‌ها به دنبال ارائه‌ی محصولی متحول‌کننده به کسب‌وکارهایی هستند که با ابزارهای توسعه‌ی نرم‌افزار مانند ++Java ،C و Python سازگار باشد و این یعنی کسب‌وکارها اکنون می‌توانند قراردادهای هوشمد خود را با استفاده از زبان‌های رایج برنامه‌نویسی بسازند.

0 140

دراگون‌چین چیست؟

دراگون‌چین (Dragonchain) یک شرکت و اکوسیستم مبتنی بر بلاکچین است که در سال 2014 توسط شرکت دیزنی (Disney) توسعه داده شد. این پروژه با نام “بستر شخصی بلاکچین دیزنی” آغاز شد و بعداً در سال 2016 به عنوان یک نرم‌افزار متن باز منتشر شد.

دراگون‌چین (Dragonchain)
دراگون‌چین (Dragonchain)

دراگون‌چین اکنون به سوددهی نرسیده است اما در آینده‌ی نزدیک با تکمیل بستر آن به عنوان یک شرکت تجاری شروع به کار می‌کند.

دراگون‌چین چگونه کار می‌کند؟

به زبان ساده هدف دراگون‌چین کمک کردن به شرکت‌ها برای اجرای بلاکچین در امور کسب و کارشان است. به دلیل سودهای وابسته به خدمت‌رسانی به مشتریان از طریق بلاکچین، شرکت‌های زیادی به این تحول علاقه‌مند هستند (افزایش بهره‌وری و امنیت تراکنش‌ها، کاهش هزینه‌ها با حذف کلاه‌برداری‌ها و …)

Dragonchain به طور دقیق‌تر در حال ارائه‌ اکوسیستم فاقد سروری است که به شرکت‌ها امکان شروع اپلیکیشن‌های بلاکچینی خود را به شیوه‌ای شخصی و امن می‌دهد. آن‌ها به دنبال ارائه‌ی محصولی متحول‌کننده به کسب‌وکارهایی هستند که با ابزارهای توسعه‌ی نرم‌افزار مانند ++Java ،C و Python سازگار باشد و این یعنی کسب‌وکارها اکنون می‌توانند قراردادهای هوشمد خود را با استفاده از زبان‌های رایج برنامه‌نویسی بسازند.

برای داشتن لیست کاملی از ویژگی‌های دراگون‌چین، به کاغذ معرفی کسب و کار آن مراجعه می‌کنیم:

 • سیستم و قراردادهای هوشمند فاقد سرور
 • پشتیبانی زبانی بیشتر برای قراردادهای هوشمند (Java, Python, Node, C#, Go)
 • مقیاس‌پذیری (AWS آمازون و گوگل)
 • امنیت (محافظت از داده‌ها و عملیات تجاری)
 • عملکرد پیشرفته‌‌ی ارزی
 • کتاب‌خانه‌های قرارداد هوشمند
 • آگنوستیک (Agnostic) ارزی

این ویژگی‌های کلیدی که بعداً مفصل درمورد آن خواهیم گفت، همان چیزهایی هستند که محیط را برای کسب‌وکارها جهت اداره‌ی آسان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود فراهم می‌کنند. این ویژگی‌ها همه با هم برای کاهش هزینه‌های توسعه، سرعت بیشتر بازاریابی برای پروژه‌های شرکت، مقیاس‌پذیری بالاتر برای آن پروژه‌ها و سطوح بالای امنیت فعالیت می‌کنند.

دراگون‌چین چگونه کار می‌کند؟

اکوسیستم Dragonchain شامل سه بخش کلیدی است:

 بستر Dragonchain

بستر را می‌توان به عنوان عامل پیش ‌زمینه‌ی دراگون‌چین مشاهده کرد که داده‌های کسب‌وکار و مشتری را ذخیره و محافظت می‌کند. در اینجاست که توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند را به زبان‌های رایج برنامه‌نویسی بسازند و ذخیره کنند و دسترسی به خدمات وب آمازون نیز در این بستر گنجانده شده است.

دراگون‌چین (Dragonchain)
دراگون‌چین (Dragonchain)

مرکز رشد دراگون‌چین با مقیاس جمعیتی

این مرکز رشد جایی‌ است که شرکت می‌تواند پروژه‌های بلاکچین خود را با دنبال کردن فرایندهای استاندارد Dragonchain به راحتی توسعه دهد.

جنبه‌ی “مقیاس جمعیتی” آن به منظور سودرسانی به پروژه‌های شرکت طراحی شده است. این یعنی پس از توسعه‌ی پروژه‌ی بلاکچین در مرکز رشد، می‌توانند آن را در معرض نظرات و اندازه‌گیری جمعیتی شامل مردم/سرمایه‌گذاران در سراسر جهان قرار دهند و اگر موفق شوند، فرایند رشد نیز برای کاهش شدید منابع مورد نیاز یک مشتری برای پروژه‌ی توسعه ادامه خواهد یافت.

مرکز رشد مقیاس‌ جمعیتی از لحاظ نتیجه تلاش دارد تا به پروژه‌های تجاری امکان شروع سریع تولید ارزش بازاری را بدهد. می‌توانید در وب‌سایت دراگون‌چین مشاهده کنید که اکنون در حال ساختن اپلیکیشن‌هایی برای کسب‌وکارها هستند تا بتوانند بستر تجاری و فرایند رشد خود را شروع کنند.

دراگون‌چین (Dragonchain)
دراگون‌چین (Dragonchain)

دراگون‌چین در حال حاضر 5 پروژه تحت رشد دارد: Look Lateral – Liquid Art, Seed2You, LifeID, IDPay, ClevX.

 بازار دراگون‌چین

بازار (Marketplace) دراگون‌چین یک سیستم پشتیبانی برای شرکت‌های طرف قرارداد است که در آن می‌توانند به استخر مجازی متخصصان مورد تایید در موضوعاتی مانند ارز رمزنگاری‌ شده، بازاریابی و توسعه‌ی نرم‌افزار دسترسی داشته باشند.

دراگون‌چین (Dragonchain)
دراگون‌چین (Dragonchain)

این سه بخش (بستر، رشد و بازار) با هم اکوسیستم دراگون‌چین را تشکیل می‌دهند. این اکوسیستم توسط توکن دراگون (DRGN) سوخت‌رسانی می‌شود و به وسیله این توکن می‌توان به هر بخش خدماتی اعتباری اختصاص داد.

چه چیزی دراگون‌چین را متمایز می‌کند؟

Dragonchain به طور عمده تلاش دارد تا مسئله‌ی وجود بسترهای محدودکننده‌ ساخت یک اپلیکیشن واقعاً امن و مقیاس‌پذیر را در دنیای واقعی کسب‌وکار حل کند.

به عنوان مثال اتریوم اکوسیستمی را به مشتریان خود ارائه می‌کند که اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند در آن وجود دارد. Dragonchain نیز هدف یکسانی دارد اما چشم‌انداز آن امنیت بیشتر نسبت به پروتکل‌های بیت‌کوین و اتریوم است.

دراگون‌چین بر سطح امنیت بلاکچین تاکید زیادی دارد. سیستمی شامل 5 سطح استاندارد در بستر DRGN وجود دارد و با افزایش سطح تایید هر بلوک، امنیت هم بالاتر می‌رود.

 1. احراز هویت (پذیرش) کسب و کارها
 2. تایید مدل تجاری و سرمایه‌گذاری (اعتبار سنجی)
 3. تایید تنوع شبکه
 4. تایید شریک خارجی (نوتاری)
 5. تایید پل ارتباطی با عموم مردم
دراگون‌چین (Dragonchain)
دراگون‌چین (Dragonchain)

این شکل از امنیت لایه‌ای، برای اضافه کردن جنبه‌ای دیگر به مدل رایج بلاکچین عمل می‌کند و دراگون‌چین از سطوح مدل توافقی خود به عنوان “بلاکچینِ بلاکچین‌ها” نام می‌برد.

دراگون‌چین چه صنایعی را هدف گرفته است؟

از آنجایی که بلاکچین قصد دارد قراردادها و سیستم‌های پرداخت سنتی را با فرایندی امن جایگزین کند، صنایعی که هم‌اکنون گرفتار کلا‌ه‌برداری هستند پتانسیل خوبی برای نفع بردن از این سیستم جدید خواهند دشت. این یعنی شرکت‌هایی که به عنوان مثال در بازار املاک فعال هستند می‌توانند از طریق قراردادهای هوشمند ضررهای ناشی از کلاه‌برداری را با اکوسیستم‌ Dragonchain از بین ‌ببرند.

دراگون‌چین (Dragonchain)
دراگون‌چین (Dragonchain)

استفاده‌ی بالقوه دیگر آن نیز صنعت بازی‌های رایانه‌ای است. FlowPlay، یک شرکت بازی‌سازی با 75 میلیون کاربر است که قصد دارد توکن‌های دراگون‌چین را برای خرید آنلاین در بازی‌ها در اختیار کاربرانش بگذارد. بدین ترتیب اولین بازار برای اجناس مجازی به وجود می‌آیند که مشروعیت آن را تضمین می‌کند.

چند نمونه‌ی کاری دیگر آن نیز شامل حساب‌رسی، رزرواسیون و سیستم‌ رای‌دهی می‌باشند که برای دیدن لیست کامل آن به این صفحه که توسط شرکت دیزنی نوشته شده است سر بزنید.

چه کسانی در تیم دراگون‌‌چین حضور دارند؟

تیم دراگون‌چین با جو روتز (Joe Roets)، بنیان‌گذار و معمار اصلی آن، هشت عضو دارد. او پیش از اینکه دست به توسعه‌ی بستر DRGN بزند، برای شرکت دیزنی کار می‌کرد. جو روتز به خاطر فعالیت‌هایش در پروژه‌های کوین‌بیس (Coinbase) و Overstock شناخته شده است.

دراگون‌چین (Dragonchain)
دراگون‌چین (Dragonchain)

مابقی اعضای تیم نیز شامل چهار توسعه‌دهنده‌‌ی اصلی و سه بازاریاب حرفه‌ای است. اطلاعات بیشتر در مورد تیم این پروژه را در اینجا ببینید.

هیئت مشاور قوی‌ای نیز پشت این تیم حضور دارد که جف گارزیک (Jeff Garzik) احتمالا باتجربه‌ترینِ آنان از نظر حضور در تکنولوژی بلاکچین است. او به عنوان یک عنصر اصلی در شبکه‌ی بیت‌کوین کار می‌کند و شرکت‌ بلاک‌چین Bloq را نیز تاسیس کرد. مشاور برجسته‌ی دیگر آنان اد فرایز (Ed Fries)، معاون انتشار بازی در مایکروسافت و یکی از موسسان Xbox است.

توزیع توکن

عرضه‌ی کل: 433.494.437 DRGN

مقدار در گردش: 238.421.940 DRGN

سکه‌ی DRGN در 2 اکتبر 2017 و با قیمت 0.0663 سنت در ICO ارائه شد و در ژانویه‌ی 2018 از  دلار هم عبور کرد.

توکن‌های عمومی، 55 درصد از کل توکن‌ها را تشکیل می‌دهند و 45 درصد آن باقی می‌ماند که در تصویر زیر می‌بینید:

دراگون‌چین (Dragonchain)
دراگون‌چین (Dragonchain)

حساب خوابیده‌ی دراگون (Dragon Slumber Score)

دراگون‌چین به کسانی که سکه‌های خود را به شکل حساب خوابیده‌ی دراگون نگه‌دارند هدیه می‌دهد. هرچقدر سکه‌های DRGN خود را بیشتر نگه دارید، حساب خوابیده‌ی شما بیشتر خواهد شد.

حساب خوابیده برای شما به شکل‌های زیر پاداش به همراه خواهد داشت:

 • همگانی: در ICOهای آینده شرکت امتیاز خواهید داشت.
 • صاحبان کسبوکار: تخفیف در قراردادهای هوشمند موجود در بازار دراگون‌چین به همراه انواع تکنولوژی‌هایی که دراگون‌چین در آینده ارائه خواهد کرد.

کجا دراگون‌چین بخریم؟

DRGN قابل استخراج نیست اما می‌توانید آن را از صرافی‌های زیر بخرید:

 • کوکوین (Kucoin)
 • اتردلتا (EtherDelta)
 • کوین اکسچنج (CoinExchange)
 • io
 • Tidex
 • Bancor Network
 • Token Store

بیشتر صرافی‌های این لیست ناشناخته هستند و اگر DRGN در صرافی‌های بزرگ‌تری مانند باینانس (Binance) قابل خرید و فروش شود امکان پرش زیاد قیمت وجود خواهد داشت. در میان صرافی‌های ذکر شده، کوکوین بالاترین حجم تبادل دراگون‌چین را داراست و استفاده از آن، این امکان را به شما می‌دهد تا خرید DRGN بسیار سریع‌تر انجام شود.

کجا دراگون‌چین ذخیره کنیم؟

DRGN یک توکن ERC20 است، پس گزینه‌های زیادی برای ذخیره کردن آن دارید. اگر می‌خواهید توکن‌هایتان را در یک کیف پول آنلاین ذخیره کنید، پیشنهاد ما MyEtherWallet است.

اگر به دنبال راهی امن‌تر و آفلاین برای ذخیره هستند می‌توانید از کیف‌پول‌های سخت‌افزاری ترزور (Trezor) و Ledger Nano S استفاده کنید.

فکرهای نهایی

بستر Dragonchain با امنیت لایه‌ای خود در حال ایجاد جایگاه خوبی برای خود در دنیای ارز دیجیتال است. این مدل امنیتی 5لایه‌ای اعتبار بالایی را به اهداف کلی خود در جهت آسان کردن ادغام کسب‌وکار در بلاکچین داده است.

دراگون‌چین به دلیل مقیاس‌پذیری بستر آن، به عنوان رقیب جدی اتریوم دیده می‌شود؛ قابلیتی که اتریوم در آن چندان خوش‌نام نیست. اگر از دید مالی نگاه کنیم، دراگون‌چین رقیب اتریوم است و فضای زیادی برای آن جهت رشد در بازار وجود دارد. ظرفیت بازار اتریوم هم‌اکنون بیش از 120 برابر دراگون‌چین است.

دراگون‌چین (Dragonchain)
دراگون‌چین (Dragonchain)

تیم دراگون‌چین در حال افزایش سرمایه و اتمام توسعه‌ی بستر خود است. اگرچه هنوز تاریخ مشخصی اعلام نشده است اما انتظار می‌رود بستر DRGN امسال به طور کامل اجرا شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.