درآمد فرعی و درآمد سالانه چیست؟

در این بخش از واژه نامه حسابداری، با مفاهیم درآمد فرعی و درآمد سالانه آشنا خواهید شد. در این مطلب، ابتدا به ارائه تعریف درآمد فرعی و مثال‌های آن، و در بخش دوم به ارائه مفهوم درآمد سالانه، نحوه تبدیل درآمدهای روزانه، هفتگی و ماهانه به درآمد سالانه و روش محاسبه آن پرداخته می‌شود.

0 766

درآمد فرعی چیست؟

درآمد فرعی (Ancillary revenue) درآمدی‌ست که یک شرکت آن را از طریق فروش اجناس و سرویس‌هایی کسب می‌کند که جزء جریان اصلی درآمد یا اعمال اصلی تجارت نیستند. برای مثال، یک میدان مسابقه به خاطر فروش بلیط برای باز‌ی‌ها و مسابقات دیگر که در این فضا برگزار می‌گردند، معروف شده است؛ در این مورد، درآمد فرعی از طریق واگذاری امتیازات انحصاری مثل غذا و نوشیدنی‌هایی که در این مکان ورزشی به فروش می‌رسند،‌ کسب خواهد شد.

What_is_Ancillary (1)
What_is_Ancillary (1)

تقریبا تمامی تجارت‌ها، به جز شرکت‌های خیلی کوچک یا جدید، گونه‌هایی از درآمد فرعی را کسب می‌کنند. در بیشتر موارد، این درآمد برای تقویت یا تکمیل درآمدی که از فروش اجناس و سرویس‌های اصلی شرکت به دست می‌آید، استفاده می‌شود. اگرچه، در بعضی موارد، درآمد فرعی یک شرکت ممکن است از درآمد حاصل از فروش اجناس و سرویس‌های اصلی آن سبقت گرفته و بیشتر شود. تجارت در چنین مواردی استراتژی‌های فروش و بازاریابی خود یا به طور کلی الگوی تجارت خود را تغییر می‌دهد تا درآمدهای حاصل از فروش فرعی را مرکز تجارت خود قرار دهد.

مثال‌هایی از درآمد فرعی

یک فروشگاه را در نظر بگیرید که مشروبات الکلی می‌فروشد. فروش اصلی شرکت از همین انبار مشروبات الکلی بوده و باز ماندن شرکت و رشد این تجارت به درآمدی که از طریق فروش این مشروبات کسب می‌شود، بستگی دارد. اگرچه، بسیاری از این فروشگاه‌ها اقلام اضافی دیگری مثل سیگار، فندک و لیوان‌های مخصوص نوشیدن این مشروبات را نیز می‌فروشند. درآمد فرعی که از این طریق به دست می‌آید به منظور توسعه‌ی درآمدی که از فروش اقلام اصلی به دست می‌آید، استفاده می‌شود.

خواروبار فروشی‌های کوچک 7-eleven مثال جدید و ویژه‌ی دیگری از این مورد است. شرکت این خواروبار فروشی‌ها به این دلیل معروف است که دامنه‌ای گسترده از اجناس را می‌فروشد؛ چرا که این برند بر اساس انبار کردن و به فروش رساندن چیزهایی که افراد به طور روزانه مصرف و از آن استفاده می‌کنند، ساخته شده است؛ این کار به معنی نگه‌داری از همه چیز در یک جا به منظور سهولت است.

این خواروبار فروشی در سال 2017 محصولات آرایشی مقرون به صرفه (ارزان) خود را عرضه کرد. با اینکه فروش محصولات آرایشی نمی‌تواند جای منابع اصلی درآمد را بگیرد، اما خیلی زود به یک منبع درآمد فرعی با سرعت رشد بالا برای این خواروبار فروشی زنجیره‌ای تبدیل شد. معرفی کالای جدید به این موضوع اشاره می‌کند که این شرکت به طور پیوسته به دنبال راه‌هایی برای افزایش درآمد حاصل از فروش خود بوده و این کار را با فکرکردن به محصولات دیگری که ممکن است مصرف‌کنندگان به دنبال خرید آن‌ها در چنین فروشگاه‌های سهل‌الوصولی باشند، انجام می‌دهد.

درآمد فرعی در صنعت هواپیمایی

احتمالا بهترین و معروف‌ترین مثال برای درآمد فرعی صنعت هواپیمایی است. فروش بلیط منبع اصلی درآمد برای شرکت‌های هواپیمایی‌ست؛ با این حال، درآمد فرعی در این صنعت نیز از چیزهایی مثل تماشای فیلم‌ در حین پرواز که به ازای هر بار تماشای آن پول دریافت می‌شود، گوشی‌های هدفون که برای گوش دادن به صدای این فیلم‌ها استفاده می‌شوند و بسته‌های غذایی خاص، کسب می‌شود.

شرکت‌های هواپیمایی در سال‌های اخیر شاهد کاهش‌ در درآمد حاصل از فروش بلیط‌های خود بوده‌ و برای جبران این مسئله از طریق مبالغ اضافی که به خاطر کیف‌ها و چمدان‌های بررسی شده دریافت می‌شود، درآمدهای فرعی بیشتری را کسب می‌کنند. مایه‌ی تعجب بسیاری از مسافرین است که آن شرکت‌های هواپیمایی که در گذشته از دریافت این مبالغ پرهیز می‌کردند نیز هم‌اکنون این کار را انجام داده و این مبالغ را دریافت می‌کنند. آن دسته از شرکت‌های هواپیمایی نیز که در گذشته هم این مبالغ را دریافت می‌کردند، به دریافت کارمزد‌های بیشتر و قیمت‌های بالاتر رو آورده‌اند.

صرف نظر از اینکه یک شرکت در چه صنعت یا چه فضایی مشغول به فعالیت است، گونه‌هایی از درآمد فرعی را به احتمال خیلی زیاد کسب می‌کند. زمانی که درآمدهای اضافی و فرعی شرکت از درآمدهای اصلی آن بیشتر ‌می‌شود، الگوی تجارت شرکت نیز باید به منظور کمک به رونق یافتن آن تغییر کند.

درآمد سالانه چیست؟

درآمد سالانه ارزش کل درآمدی‌ست که در طی یک سال مالی به دست آمده است. درآمد ناخالص سالانه به کل درآمد پیش از کم کردن کسورات اشاره می‌کند و درآمد خالص سالانه نیز آن مقداری‌ست که بعد از کم کردن کسورات باقی می‌ماند. این مفهوم در جریان آماده‌سازی بازده مالیات سالانه هم برای افراد و هم برای تجارت‌ها به کار می‌رود.

What_is_Ancillary (2)
What_is_Ancillary (2)

تبدیل درآمد ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه

شما به راحتی می‌توانید درآمد ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه‌ی خود را از طریق استفاده از فرمول‌های ساده‌ای که در زیر آمده‌اند، به ارقام سالانه تبدیل کنید.

تبدیل به درآمد سالانه:

  • ساعتی: ضرب در 2000
  • روزانه: ضرب در 200
  • هفتگی: ضرب در 50
  • ماهانه: ضرب در 12

مثالی از محاسبه‌ی درآمد سالانه

فرض کنید که درآمد سَلی (Sally) به ازای هر ساعت کار 25 دلار است. اگر او 8 ساعت در روز، 5 روز در هفته و 50 هفته در سال کار کند، درآمد سالانه‌ی او چقدر خواهد بود؟
راه حل:
ساعتی: 25 دلار به ازای یک ساعت را در 2000 ساعت کاری یک سال ضرب می‌کنیم (8 ساعت × 5 روز در هفته × 50 هفته در سال)
روزانه: 200 دلار یک روز را در 250 روز کاری یک سال ضرب می‌کنیم (5 روز در هفته × 50 هفته در سال)
هفتگی: 1000 دلار یک هفته را در 50 هفته‌ی کاری یک سال ضرب می‌کنیم
ماهانه: 4167 دلار یک ماه را در 12 ماه سال ضرب می‌کنیم

What_is_Ancillary (3)
What_is_Ancillary (3)

مقایسه حقوق و دستمزد

به کارمندانی که حقوق دریافت می‌کنند، در دوره‌های زمانی معین، مقدار ثابتی پول پرداخت می‌شود و اینکه در طی این دوره‌های زمانی این کارمندان چند ساعت یا چند روز کار می‌کنند، مهم نیست. در مقابل، به کارمندانی که دستمزد دریافت می‌کنند نیز بر اساس ضرب یک نرخ ثابت در تعداد ساعات یا روزهایی که این کارمند در یک دوره‌ی زمانی کار کرده، پول پرداخت می‌شود.

برای مثال، کارمندی که حقوق سالانه‌‌اش 50,000 دلار است، هر دو هفته مقدار ثابتی را دریافت کرده و تعداد ساعاتی که این کارمند در هر روز این دو هفته کار می‌کند در این مقدار تاثیری ندارد. درآمد ناخالص فرد به ازای هر دو هفته 1923 دلار (یا 50,000 دلار تقسیم بر 26 دوره‌ی پرداختی) خواهد بود.

بر عکس آن، اگر کارمندی که به ازای هر ساعت کار 25 دلار دریافت می‌کند، هر روز 8 ساعت و 5 روز در هفته کار کند، هر دو هفته 2000 دلار درآمد خواهد داشت (25 دلار × 8 × 5 × 2).

درآمد سالانه کل

برای فرد یا تجارتی که چند جریان‌ یا منبع درآمد دارد، درآمد سالانه کل برابر با جمع مقادیری‌ست که از تمام این منابع درآمد به دست می‌آید.

برای مثال، سارا (Sarah) از یک طرف در شرکت آنلاین به صورت پاره‌وقت و با درآمد سالانه‌ی 32,000 دلار و از طرف دیگر در شرکت آفلاین به صورت پاره‌وقت و با درآمد سالانه‌ی 21,000 دلار کار می‌کند؛ بنابراین کل درآمد سالانه‌ی او چقدر است؟

53,000 دلار = 21,000 دلار + 32,000 دلار (کل درآمد ناخالص سالانه)

اگر کسوراتی به مبلغ 5,000 دلار به خاطر تحصیلات و/یا هزینه‌های مراقبت از کودک از درآمد سارا کم شود، او می‌تواند درآمد مشمول مالیات خود را طبق بعضی اختیارات قانونی کاهش دهد. اگر چنین چیزی رخ دهد، درآمد خالص مشمول مالیات او به شکل زیر خواهد بود:

48,000 دلار = 5000 دلار - 53,000 دلار (درآمد خالص مشمول مالیات)

درآمد، عایدی و کارکرد

در حسابداری و امور مالی اغلب می‌توان سه عبارت درآمد (income)، عایدی (revenue) و کارکرد (earnings) را به جای یکدیگر به کار برد. اگر یک شرکت عایدی سالانه‌ خود را 20 میلیون دلار اعلام کند، می‌توان گفت که درآمد ناخالصش 20 میلیون دلار است.

بعد از اعمال کسورات ناشی از تمام هزینه‌های عملیاتی، شرکت می‌تواند بگوید که درآمد پیش از پرداخت مالیات یا کارکرد پیش از پرداخت مالیاتش 5 میلیون دلار است.

 

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.