سود عملیاتی یا درآمد عملیاتی (Operating Income) چیست؟

سود عملیاتی یک معیار غیرمستقیم بهره‌‌وری و توانایی شرکت برای تولید درآمد بیشتر است که بعدا می‌‌تواند برای گسترش بیشتر کسب‌‌وکار استفاده شود. از این رو، در این مطلب به تحلیل این معیار بسیار مهم پرداخته، فرمول محاسبه آن را آموزش و اهمیت آن برای کسب‌وکارها را شرح خواهیم داد.

0 9,825

درآمد عملیاتی (Operating income) که سود عملیاتی یا درآمد قبل از بهره و مالیات‌‌ها (EBIT) نیز نامیده می‌شود، مقدار درآمد باقی‌‌مانده پس از کسر هزینه‌‌های مستقیم و غیرمستقیم عملیاتی از درآمد فروش است. می‌‌توان سود عملیاتی را با استفاده از درآمد ناخالص منهای استهلاک‌‌ دارایی‌‌های ملموس و استهلاک دارایی‌‌های ناملموس و هزینه‌‌های عملیاتی که به صورت غیرمستقیم مربوط به تولید کالاها هستند نیز محاسبه کرد. هزینه بهره، درآمد بهره و سایر منابع درآمد غیرعملیاتی در محاسبات درآمد عملیاتی در نظر گرفته نمی‌‌‌‌شوند.

در ادامه نمونه‌‌ای از درآمد حاصل از عملیات صورتحساب درآمد شرکت Amazon.com را می‌بینیم.

سود عملیاتی یا درآمد عملیاتی (Operating Income) چیست؟
سود عملیاتی یا درآمد عملیاتی (Operating Income) چیست؟

منبع: Amazon.com Inc.

فرمول درآمد عملیاتی چیست؟

سه فرمول برای محاسبه درآمد حاصل از عملیات وجود دارد:

۱.

سود عملیاتی یا درآمد عملیاتی (Operating Income) چیست؟
سود عملیاتی یا درآمد عملیاتی (Operating Income) چیست؟

۲.

سود عملیاتی یا درآمد عملیاتی (Operating Income) چیست؟
سود عملیاتی یا درآمد عملیاتی (Operating Income) چیست؟

۳.

سود عملیاتی یا درآمد عملیاتی (Operating Income) چیست؟
سود عملیاتی یا درآمد عملیاتی (Operating Income) چیست؟

مثال

مجموع درآمد فروش شرکت کفش دی ترامپ (D Trump) در سه ماهه دوم سال جاری برابر با ۲۵ میلیون دلار بود. برای این دوره، هزینه مواد اولیه و لوازم مورد استفاده برای محصولات فروخته شده، ۹ میلیون دلار بود، هزینه‌‌های نیروی کار که مستقیما بکار می‌‌رفت ۲ میلیون دلار، حقوق اداری و کارکنان ۴ میلیون دلار ، و استهلاک‌‌ها ۱ میلیون دلار بود. در نتیجه، درآمد قبل از مالیات حاصل از عملیات، مجموعا ۹ میلیون دلار سود داد.

درآمد و سود خالص چیست؟

درآمد فروش (Sales revenue) یا فروش خالص (net sales) مبلغ پولی است که از فروش کالاها و خدمات به مشتریان کسب‌‌وکار، به استثنای کالای تجارتی بازگردانده شده و هر تخفیف یا مزایایی که به مشتریان ارائه شده، حاصل می‌‌شود. این درآمد می‌‌تواند به صورت فروش نقدی یا فروش اعتباری به دست آید.

از سوی دیگر، درآمد ناخالص، نتیجه پولی‌‌ است که پس از کسر هزینه کالاهای فروخته شده و عودت فروش یا تخفیفات فروش از کل درآمد فروش حاصل می‌شود.

 هزینه های مستقیم چیست؟

هزینه های مستقیم (Direct costs) شامل هزینه‌‌هایی است که به ایجاد یا خرید یک محصول و یا ارائه خدمات مربوط است. این هزینه‌‌ها که اغلب به عنوان هزینه کالاهای فروخته شده یا هزینه فروش در نظر گرفته می‌شوند، به طور خاص مربوط به هزینه تولید کالاها یا خدمات هستند. این هزینه‌‌ها ماهیتا ثابت نیستند. آن‌ها می‌‌توانند بسته به مواردی مانند مقداری که تولید و استفاده می‌‌شود، متغیر باشند.

نمونه‌هایی از هزینه‌‌های مستقیم عبارتند از:

 • مواد و لوازم مستقیم – قطعات یدکی، مواد اولیه خام، تجهیزات تولید
 • نیروی کار مستقیم – خدماتی که مستقیما برای تولید یک محصول صورت می‌‌گیرد، مانند اپراتورهای ماشین، کارگران کارخانه، اپراتور خطوط مونتاژ، نقاشان
 • مصرف آب و برق – صورتحساب برق و مصرف آب مربوط به تولید
 • هزینه کالا – قیمت خرید محصول نهایی برای فروش مجدد علاوه بر هزینه‌‌های حمل و نقل
 • کمیسیون‌‌ها و یا کارمزدهای متخصصان – هزینه ارائه خدمات، به ویژه در کسب‌‌وکار خدمات محور مانند بیمه، املاک، مشاوره، و شرکت‌‌های حقوقی

 هزینه های غیرمستقیم چیست؟

هزینه های غیر مستقیم (Indirect costs) عبارتند از هزینه های عملیاتی که به طور مستقیم با تولید یا خرید محصول ارتباط ندارند. این هزینه‌‌ها اغلب روی یک هزینه ثابت یا سربار انباشته شده و به فعالیت‌‌های عملیاتی مختلف اختصاص می‌‌یابند.

نمونه‌‌هایی از هزینه‌‌های غیر مستقیم عبارتند از:

 • حقوق و مزایای مربوط به مدیران تولید و کارکنان تضمین کیفیت
 • هزینه تعمیر و نگهداری و هزینه استهلاک تجهیزات کارخانه
 • اجاره تاسیسات کارخانه
 • موارد مورد استفاده‌‌ای که به طور مستقیم در ایجاد یا خرید کالای نقش ندارند

نمونه‌هایی از هزینه‌‌های غیرمستقیم فروش و اداری عبارتند از:

 • حقوق و مزایای مدیران و کارکنان
 • لوازم اداری
 • استهلاک ساختمان اداری، تجهیزات، مبلمان و وسایل
 • اجاره اموال دفتر
 • تعمیر و نگهداری وتعمیرات
 • موارد مورد استفاده‌‌ای مانند برق، آب، خطوط تلفن
 • بیمه و استهلاک دارایی‌‌های ملموس
 • هزینه های بازاریابی و تبلیغات
 • مخارج سفر

درآمد عملیاتی = EBIT

روش دیگری که برای محاسبه درآمد حاصل از عملیات وجود دارد، این است که از انتهای صورت‌‌حساب درآمد شروع کنید و سپس‌‌ هزینه بهره و مالیات را به آن اضافه کنید. این روش رایجی است که تحلیلگران برای محاسبه EBIT استفاده می‌کنند. این روش می‌‌تواند بعدا برای ارزش‌‌گذاری در نرخ EV / EBIT استفاده شود.

یک مثال برای محاسبه EBIT:

۳۹۸۶۰ دلار درآمد + ۱۵۵۰۱ دلار مالیات + ۵۰۰ دلار بهره = ۵۵۸۶۱ دلار EBIT

 

اهمیت درآمد عملیاتی در کسب‌‌وکار چیست؟

سود عملیاتی یک شاخص مهم برای چگونگی کارایی عملکرد یک کسب‌‌وکار است. سود عملیاتی یک معیار غیرمستقیم بهره‌‌وری و توانایی شرکت برای تولید درآمد بیشتر است که بعدا می‌‌تواند برای گسترش بیشتر کسب‌‌وکار استفاده شود. سرمایه‌‌گذاران به منظور ارزیابی روند کارایی یک شرکت در طول یک دوره زمانی، سود عملیاتی را نظارت وبررسی می‌‌کنند. سود عملیاتی ، مانند سود ناخالص و سود خالص، یک شاخص کلیدی مالی است که در تعیین ارزش شرکت برای خرید بالقوه استفاده می‌‌شود. هرچه با گذشت زمان سود عملیاتی بیشتری به دست آید، کسب‌‌وکار اصلی شرکت با کارایی بیشتری به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.