درآمدی بر قراردادهای هوشمند در هایپرلجر فابریک

متن زیر پست یکی از کاربران در پاسخ به سوال چگونگی کار با هایپرلجر فابریک است. هایپرلجر فابریک بر مبنای بلاکچین ساخته شده و در آن می‌‌توان به دو صورت کامپوزر یا SDK برای ساخت قراردادهای هوشمند و کار با آن‌‌ها اپلیکیشن‌‌های مختلف نوشت. این زبان همچنین قابلیت ساخت اپلیکیشن‌‌های تحت وب و قابلیت سازگاری با قراردادهای هوشمندی را دارد که به زبان‌‌های دیگر نوشته شده‌اند.

0 272

سوال: کار با برنامه‌‌های dapp که در پلتفرم هایپرلجر فابریک ساخته شده‌اند چگونه است؟

هر زمان که در مورد هایپرلجر فابریک سخن می‌‌گویم، این سوال را می‌‌شنوم. این پست پاسخ رسمی من به کسانی است که این سوال را پرسیده بودند. من به طور کلی بلاکچین و اصول مهمی را که به فهم هایپرلجر فابریک کمک می‌‌کنند، توضیح خواهم داد. برای شروع مفهوم کلی بلاکچین به عنوان زیربنای بیت‌‌کوین را توضیح می‌‌دهم و بعد از آن به طور دقیق تر کتاب‌‌هایی پیرامون هایپرلجر معرفی خواهم کرد. برای فهم نحوه‌‌ی کار هایپرلجر، بهتر است یک دانش کلی از نحوه‌‌ کار بیت کوین و رمزی که برای معامله‌‌ی بیت کوین به شکل امن‌‌تر و بدون خرج مضاعف استفاده می‌‌شود داشته باشید.

بلاکچین 101

– “کتاب مقدس بلاکچین” را در سایت معرفی کسب‌‌وکار به آدرس https://bitcoin.org/bitcoin.pdf بخوانید.

– Andreas M. Antonopoulos مسترینگ بیت کوین را در فصل‌‌های 1،2 و 4 شرح داده است. برای درک بهتر اصول رمزنگاری و نحوه‌‌ کاربرد آن در کریپتوکارنسی، فصل 4 را حتما مطالعه کنید.

– کتاب “بلاکچین برای مانکن‌‌ها”، کتاب خوبی برای معرفی کاربردهای صنعتی بلاکچین است که در آن به موضوعی فراتر از کریپتوکارنسی پرداخته شده است.

– دوره‌‌ ” Blockchain Essentials ” را بگذرانید. این دوره‌‌ی دوساعته به مفاهیم اصلی پرداخته که به فهم بهتر برای ارتقاء نرم‌‌افزارهای شرکتی هایپرلجر کمک کند.

– دوره‌‌های “معرفی هایپرلجر فابریک برای توسعه‌‌دهندگان” که توسط B9Lab ساخته شده است را بگذرانید. این دوره‌‌ها مفاهیم اصلی بلاکچین را به خوبی توضیح می‌‌دهند و با ارائه‌‌ی نمونه کدها، راه‌‌اندازی قراردادهای هوشمند را آموزش می‌‌دهد.

– در Cognitive.ai دوره‌‌ی “توسعه‌‌دهندگان پایه‌‌ای بلاکچین IBM” را بگذرانید. اهمیت این دوره این است که در این دوره هایپرلجر کامپوزر مورد بحث است؛ ابزاری که به کمک آن می‌‌توانید در هایپرلجر اپلیکیشن اثبات مفهوم بسازید.

– سری ویدئوهای هایپرلجر فابریک توسط Ivan Vankov را در یوتیوب تماشا کنید. او بعد از من بهترین ویدئوها را در رابطه با هایپرلجر فابریک در یوتیوب منتشرکرده است. تمام ویدئوهای Ivan را ببینید تا با دانش بی‌‌نظیر او در رابطه با این موضوع آشنا شوید. به ویدئوی شماره 7 (سلسه مراتب اصلی در معاملات) بیشتر از همه توجه کنید زیرا این ویدئو برنامه نویسی اپلیکیشن‌‌ها به زبان هایپرلجر فابریک SDK را به شما آموزش می‌‌دهد.

هایپرلجر کامپوزر (Hyperledger Composer)

تاکنون در مورد کتاب‌‌ها و دوره‌‌های معرفی هایپرلجر بحث کردیم. اکنون می‌‌خواهیم برنامه‌‌نویسی چند اپلیکیشن را یاد بگیریم. با کامپوزر شروع می‌‌کنیم زیرا فهم آن آسان‌‌تر است و برای فهم راحت هایپرلجر فابریک SDK به شما کمک می‌‌کند.

– کدهای اولیه: ماژول‌‌های اساسی NPM را اجرا کنید، اولین قرارداد هوشمند خود را اجرا کنید و سپس REST-API را که به وسیله‌‌ شبکه‌‌ کامپوزر شما ایجاد شده است را مشاهده کنید.

– کدهای پیچیده‌‌تر: پیشنهاد می‌‌شود به وسیله‌‌ی کدهایی که برمبنای کدهای قبلی ساخته شده اند، یک شبکه‌‌ی شغلی بسازید و در هایپرلجر کامپوزر یک مزایده را شبیه‌‌سازی کنید.

– کدهای اپلیکیشن‌‌های تحت وب: چگونگی ساختن Web-UI و کار با backend هایپرلجر کامپوزر را یاد بگیرید و Web-front end خود را با دارایی و داده‌‌های موجود در دفتر کل پر کنید.

– کدهای توسعه: با اجرای پلتفرم بلاکچین IBM در هایپرلجر کامپوزر ، یک شبکه‌‌ تامین را برای یک خرده فروشی قهوه توسعه دهید. برای توسعه‌‌ی این کد، باید حساب کلود IBM و برنامه‌‌ی استارتر پلتفرم بلاکچین IBM را در اختیار داشته باشید. اینجا ثبت نام کنید و از نسخه‌‌ آزمایشی آن به مدت یک ماه استفاده کنید.

هایپرلجر SDK

حالا که با کامپوزر هایپرلجر آشنا شدیم، کمی جلوتر می‌‌رویم و به طور مستقیم با هایپرلجر فابریک کار می‌‌کنیم.

– اجرای نسخه آزمایشی محلی: این کار به شما به شناخت معماری هایپرلجر فابریک کمک می‌‌کند و به وسیله‌‌ آن ارتباط اپلیکیشن مشتری با شریک، سفارش‌‌دهنده و صدور گواهی را بهتر درک می‌‌کنید.

– کدهای شبیه‌‌سازی: با شبیه‌‌سازی مزایده‌‌ی ماشین در بلاکچین اصول هایپرلجر فابریک SDK را یاد بگیرید. به یاد داشته باشید برای اجرای این کدها به حساب کلود IBM نیاز دارید. اینجا ثبت نام کنید و از نسخه‌‌ی آزمایشی آن به مدت یک ماه استفاده کنید.

– استفاده از خودآموز: با این خودآموز و با کمک VSCode + IBM Blockchain extension + latest Hyperledger Fabric API یک شبکه‌‌ی محلی بسازید (اینجا به حساب کلود IBM نیاز ندارید.).

– کدهای پیچیده‌‌تر: این کدها مربوط به پلتفرم IoT کلود IBM هستند که به همراه پلتفرم بلاکچین IBM وظیفه‌‌ی ردیابی دارایی‌‌ها را برعهده دارد. برای این کار به حساب کلود IBM نیاز دارید.

خبر خوب، قراردادهای هوشمند EVM قابلیت اجرا شدن در هایپرلجر فابریک را دارند!

اکنون که برنامه‌‌های متن‌‌باز و با قابلیت همکاری متقابل در صنعت تکنولوژی حرف اول را می‌‌زنند، هایپرلجر هم با ویژگی‌‌های جدید خود قراردادهایی را که با EVM (Ethereum Virtual Machine) سازگار هستند، قبول می‌‌کند. اگر شما یک قرارداد هوشمند با زبان‌‌هایی نوشته باشید که از آن زبان‌‌ها برای گسترش اتریوم استفاده می‌‌شود (مانند Viper، Solidity و غیره )، قرارداد مذکور می‌‌تواند دوباره در هایپرلجر فابریک مورد استفاده قرار بگیرد.

این خودآموز به شما نحوه‌‌ استفاده از قراردادهای هوشمند EVM با یک شبکه‌‌ محلی هایپرلجر فابریک را آموزش می‌‌دهد.

این کد، کدهای قبلی را یک قدم به جلو برده است و یک اپلیکیشن تحت وب برای سوار کردن قراردادهای هوشمند روی شبکه محلی هایپرلجر فابریک ساخته است.

منبع: https://hackernoon.com/

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.