دبیر انجمن فینتک: فناوری‌های مالی می‌توانند دوست یا دشمن بانک‌ها باشند

مهدی عبادی در گفتگو با خبرنگار ایبنا با اشاره به تغییر رویکرد بانک‌‌ها نسبت به فینتک‌ها، به تغییر در اولویت‌ها و حوزه‌های تحت پوشش فینتک از حوزه پرداخت به سوی سایر حوزه‌ها از جمله اینشورتک(RegTech, (InsureTechو حوزه پرداخت وام‌ های خرد پرداخته است.

0 120

به گزارش فینمگ به نقل از ایبنا، مهدی عبادی دبیر انجمن فینتک درباره رابطه بین بانک و فینتک در حوزه مالی گفت:

برای ارزیابی فین تک ها ابتدا باید جنس ارائه خدمت آن‌ها را ارزیابی کرد چرا که فین تک ها در برخی از حوزه‌ها به هیچ عنوان توانایی رقابت با بانک ها را ندارند که از جمله آن‌ها باید به مالکیت حساب‌های بانکی اشاره داشت که معتقدم همچنان در اختیار بانک ‌ها باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به نقش فین تک ها در زمینه ارائه تسهیلات با مبالغ پایین خاطر نشان کرد:

از سویی دیگر فین تک ها در ارائه برخی خدمات به مشتریان بانکی رقیب بانک ها هستند که نمونه آن می‌تواند ارائه خدمات در زمینه تسهیلات خرد باشد، در واقع اگر مشکلات قانونی رفع شود، فین تک ها می‌توانند در حوزه تسهیلات خرد با بانک ها رقابت کنند و این خدمت را در قالبی جدید به مشتریان ارائه کنند.

دبیر انجمن فینتک ادامه داد: در حال حاضر فین تک ها در بخش عملیات روزمره بانکی از جمله انتقال وجه، پرداخت قبض و سایر این دسته از خدمات رقیب بانک ها به شمار می‌روند چرا که روزانه تعداد بسیار زیادی کاربر از آن‌ها برای دریافت و انجام تراکنش‌های مالی استفاده می‌کنند.

مهدی عبادی با تاکید بر تلاش برای ارتقای تعامل بین اکوسیستم بانکی و فین‌تک در کشور، اظهار داشت:

به طور مشخص صنعت فین تک با صنعت بانکی رابطه دوستی، دشمنی یا رقابت ندارد و فین تک ها در بخشی رقیب و در بخش دیگری همکار بانک ها به شمار می‌روند؛ در حقیقت بانک‎ها در صورت همکاری و تعامل با فین تک ها می‌توانند علاوه بر ایجاد خدمات نوین و جذب مشتری، میزان سودآوری را افزایش دهند که این تعامل به نفع اکوسیستم فین‌تک و بانکی است.

عبادی با بیان این که رشد حوزه فین‌تک نیازمند ایجاد زیرساخت‌های قانونی و فنی است، خاطر نشان کرد:

هنگامی که زیرساخت قانونی و فنی وجود داشته باشد از سوی کسب و کارهای جدید سرویس طراحی می‌شود و صنعت می‌تواند با تعامل و همکاری با بانک‌ها به عنوان یک پیشران مهم رشد پیدا کند.

وی با اشاره به رفع تمرکز اکوسیستم فین‌تک از حوزه پرداخت و ورود استارت‌آپ‌ها به سایر بخش‌های صنعت مالی افزود: تمرکز اکوسیستم فین‌تک از پرداخت به سایر حوزه‌ها تقسیم شده و در حال از بین رفتن است، در حال حاضر ۱۵ استارت آپ حوزه بیمه ایجاد شده و فعالیت دارند، از طرفی دیگر ۱۰ استارت آپ در حوزه بورس و در حدود ۱۰ استارت آپ در زمینه PFM ایجاد شده و تعداد بسیار زیادی کسب و کار در سایر حوزه‌های فین تک از جمله بلاکچین و رمز ارز فعال هستند.

در انتها مهدی عبادی، دبیر انجمن فین تک اظهار داشت:

حوزه پرداخت در یک بازه زمانی در صنعت فین تک دچار ترافیک شد چرا که تعداد بسیار زیادی تیم و کسب و کار جدید به سمت حوزه پرداخت در صنعت فین تک ایران آمدند و دلیل این مسئله نیز مهیا بودن شرایط نسبت به سایر حوزه‌ها با توجه به قانون گذاری‌های لازم از سوی بانک مرکزی و توجیه تفکر سنتی بانک‌ها برای همکاری کسب و کارهای نوآور در این حوزه بوده است.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.