(داووس) Davos‌‌ چیست؟

تنها چند روز به نشست جهانی اقتصاد در شهر Davos‌‌ سوئیس باقی مانده و عده زیادی از علاقه‌‌مندان دنیای اقتصاد به شدت در انتظار آن هستند. این مقاله اطلاعاتی مقدماتی را در مورد این شهر و پیشینه مجمع جهانی اقتصاد فراهم می‌‌آورد و اطلاعاتی را در مورد اشخاص شرکت‌‌کننده ارائه می‌‌دهد.

0 119

مجمع جهانی اقتصاد در شهر Davos‌‌، سوئیس به سرعت در حال نزدیک شدن است و دونالد ترامپ چندین برنامه را برای این نشست ترتیب دیده است.

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید سارا سندرز در اعلامیه روز سه‌‌شنبه اعلام کرد که رئیس جمهور ترامپ در نظر دارد حضوری گسترده در این رویداد داشته باشد، نشستی که با حضور نخبگان اقتصاد جهان برگزار می‌‌شود. وی قصد دارد “سیاست‌‌های خود را تقویت کند تا تجارت آمریکایی، صنایع آمریکایی و کارگران آمریکایی را قدرتمندتر سازد”.

ترامپ سال گذشته در نشست Davos‌‌ شرکت نکرد. اما انتخاب، سیاست‌‌های پیشنهادی و شخصیت دونالد ترامپ از بحث‌‌های داغ این نشست بودند.

در ادامه چیزهایی را خواهیم خواند که باید در مورد Davos‌‌ بدانید.

Davos‌‌ چیست؟

Davos‌‌ قبلا تنها به عنوان یک شهر کوهستانی در کوه‌‌های آلپ سوئیس شناخته می‌‌شد، اما اکنون مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در آن برگزار می‌‌شود. این نشست رهبران جهانی را در بخش‌‌های مختلف شامل تجارت، سیاست، علوم مختلف و روزنامه‌‌نگاری دور هم جمع می‌‌کند تا در مورد بزرگترین مشکلات حال حاضر دنیا با یکدیگر به صحبت بپردازند. معمولا بیش از 2,000 نفر به این نشست دعوت می‌‌شوند. هر ساله، موضوع نشست متفاوت است و موضوع امسال “ساختن‌‌ آینده‌‌‌‌ای مشترک در یک دنیای رو به زوال” است.

چه کسانی در آن شرکت خواهند کرد؟

اگرچه رهبران کشورهای مختلف معمولا در این نشست شرکت می‌‌کنند، رئیس جمهورهای آمریکا معمولا به دلیل نخبه‌‌سالاری فرض‌‌شده از حضور در آن خودداری کرده‌‌اند. آخرین رئیس جمهور آمریکا در این نشست بیل کلینتون بود که در سال 2000 و آخرین سال ریاست خود تصمیم به حضور در Davos‌‌ گرفت.

لیست افراد دعوت‌‌شده معمولا تا زمان رویداد منتشر نمی‌‌شود، اما لیست بانوان حاضر در مقام ریاست جلسه به این صورت است:

رئیس صندوق بین‌‌المللی پول کریستین لاگارد، مدیرعامل IBM جینی رومتی، نخست‌‌وزیر نروژ ارنا سولبرگ، مدیر کل سازمان اتحاد بین‌‌المللی تجارت (ITUC) شارن باروو، مدیر کل سازمان تحقیقات انرژی هسته‌‌ای اروپا (CERN) فابیولا جیانوتی، مدیرعامل ENGIE Group ایزابل کوچر و موسس بانک Mann Deshi Mahila و Mann Deshi Foundation چتنا سینها از کشور هند.

رهبرانی که قبلا در این نشست شرکت کرده‌‌اند شامل رئیس‌‌ جمهور چین ژی جینپینگ، نخست‌‌وزیر سابق بریتانیا گوردون براون، نخست‌‌وزیر کانادا جاستین ترودئو و بنیامین نتانیاهو هستند.

در میان اشخاص دیگری که شرکت کردند می‌‌توان به مدیر عملیاتی فیسبوک شریل سندبرگ، بنیانگذار مشترک گوگل سرگی برین و مدیر سابق بخش ارتباطات کاخ سفید آنتونی اسکاراموچی اشاره کرد.

مجمع جهانی اقتصاد چیست؟

این مجمع در سال 1971 تشکیل شد و مقر آن در شهر ژنو سوئیس قرار دارد. مجمع جهانی اقتصاد خود را با عنوان سازمان بین‌‌المللی شرکت‌‌های عمومی و خصوصی معرفی می‌‌کند و “به دنبال بهبود شرایط اقتصادی جهان است”. این سازمان مستقل، بی‌‌طرف و فارغ از علاقه‌‌های خاص می‌‌باشد.

اگرچه این مجمع بیش از هر چیزی به دلیل نشست‌‌های سالانه خود در Davos‌‌ شناخته می‌‌شود، اما چندین نشست سالانه دیگر را نیز برگزار می‌‌کند. این نشست‌‌ها در نقاط مختلفی در آفریقا، آسیای شرقی، آمریکا لاتین و همچنین کشورهای امارات و چین برگزار می‌‌شوند.

این مجمع همچنین چندین پژوهش را در طول سال انجام می‌‌دهد و سعی دارد هر ساله اقداماتی را برای برطرف کردن مشکلات اقتصاد جهانی از طریق شرکت‌‌های عمومی و خصوصی به سرانجام برساند.

نشست سالانه امسال در تاریخ 23 تا 26 ژانویه برگزار خواهد شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.