داستان پیشگام ماینینگ و توسعه دهنده‌ای که با 10 هزار بیت کوین پیتزا خرید!

22 می برای جامعه کریپتو روزی به یادماندنی است. در سال 2010 در این تاریخ شخصی با 10000 هزار بیت کوین برای خود پیتزا خرید و حالا با توجه به جهش‌های قیمتی که بیت کوین تجربه کرده، ارزش این میزان بیت کوین چند میلیون برابر شده است. حالا در این روز Meme های مربوط به این پیتزای تاریخی در جامعه کریپتو دست به دست می‌شوند. اما داستان این خریدار پیتزای چند میلیون دلاری تنها به این اتفاق محدود نمی‌شود. Laszlo Hanyecz ، یک توسعه دهنده بیت کوین و اولین کسی است که استخراج با GPU را به جامعه کریپتو معرفی کرد!

0 347

خرید پیتزا با بیت کوین : حدود یک سال از عمر بیت کوین می‌گذشت و ارزش آن کمتر از یک پنی بود. هیجانات برای اولین رمز ارز دنیا هنوز به انجمن هواداران به نام بیت کوین تاک (Bitcointalk) که خود تنها شش ماه از شروع کارش می‌گذاشت، محدود می‌شد. اعضای این انجمن با شور و شوق زیادی بر سر فلسفه اقتصادی، دانش فنی و غول رمزنگاری جدید ساخته ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) به تبادل نظر می‌پرداختند. خود ساتوشی هم به عنوان اولین پذیرنده‌ای که دیدگاه‌های خود را در مورد آینده پول به اشتراک می‌گذاشت همچنان فعال بود.

اما اگر این آینده محقق می‌شد باز هم کمبودی وجود داشت: هیچ‌کس تابه‌حال چیزی را با بیت کوین نخریده بود. بازارهای دارکنت هنوز وجود نداشتند و تنها معاملاتی که کاربران قادر به انجام آن‌ها بودند (علاوه بر معاملات همتا به همتا بر روی شبکه) به صورت نقدی انجام می‌شد.

شاید به همین دلیل بود که لسلو هنیاکس (Laszlo Hanyecz) تصمیم گرفت تاریخ‌ساز شود. در 18 می 2010، حامی Bitcoin Core از مشتاقان همتای خود در Bitcointalk پرسید آیا کسی می‌خواهد «خودش دو پیتزای بزرگ درست کند و آن را به منزل من بیاورد یا آن را برای من سفارش دهد»؟ او برای این کار 10000 بیت کوین پیشنهاد داد و چهار روز بعد به آرزویش رسید.

کاربری پیشگو هشدار داد که 10000 بیت کوین «خیلی زیاد» است (در آن زمان حدود 41 دلار ارزش داشت). البته امروز اصطلاح «خیلی زیاد» کوچک نمایی بسیار احمقانه‌ای است؛ هفت سال بعد، در بالاترین قیمت بیت کوین تاکنون، این مقدار 200 میلیون دلار ارزش خواهد داشت.

این خرید برای هنیاکس که به مجله بیت کوین (Bitcoin Magazine) گفته بود آن سال با 100000 بیت کوین پیتزا خرید ، بسیار ناچیز محسوب می‌شد.

او گفت: «ما به افراد حاضر در انجمن بیت کوین (گاهی 100 و گاهی هم 1000) می‌دادیم».

هنیاکس توضیح داد که

تصمیم گرفتم پیتزا بخرم چون برای من پیتزای رایگان محسوب می‌شد. منظورم این است که من این پروژه را کدنویسی کردم، بیت کوین استخراج کردم و آن روز احساس کردم که فاتح اینترنت هستم. من به خاطر شرکت در یک پروژه متن‌باز پیتزا گرفتم. سرگرمی‌ها معمولاً زمان‌بر و هزینه‌بر هستند و در این مورد، سرگرمی‌ام شام مرا فراهم کرد

«آن مرد پیتزایی»
22 می 2010 این معامله به عنوان نمادی از یک اشتباه بزرگ در خرید، که درمورد هنیاکس این خرید اشتباه معادل ارزش خالص کانیه وست (Kanye West) برای دو پیتزای پاپا جان (Papa John) هزینه داشت، برای همیشه در تاریخ ثبت شد.

اما داستان هنیاکس چیزی بیش از این معامله است، هرچند که خرید پیتزا با بیت کوین دستاوردهای دیگر او را در زمینه بیت کوین تحت‌الشعاع قرار داده است. این توسعه‌دهنده علی رغم خرید اشتباهش، بسیار خوب عمل می‌کند. او مشغول فعالیت و خدمت رسانی در زمینه توسعه بیت کوین و ماینینگ (استخراج) با GPU بوده است.

این مهندس نرم‌افزار که در اواخر سال 2009 با بیت کوین آشنا شد، قبل از انقلاب در ماینینگ، عضوی از حامیان درجه‌یک بیت کوین بود. هنیاکس با فروتنی اظهار می‌کند که «بر روی (بیت کوین) کار کرده است، باگ‌ها را برطرف کرده و کارهایی از این قبیل انجام داده است». او در زمینه ساخت و پیاده‌سازی اولین نسخه Bitcoin Core برای سیستم‌عامل مک (mac) مشارکت «جزئی» داشته است.

از جمله مشارکت‌های وی می‌توان به اصلاح چشم‌انداز ماینینگ اشاره کرد. هنیاکس ابتدا در می 2010 ماینینگ GPU را به انجمن معرفی کرد و آن را تنها یک مشارکت ساده در کاری می‌دانست که هنوز در حد آزمایش بود و جنبش محسوب نمی‌شد.

او یادآوری کرد که

در آن زمان در (بیت کوین تاک) در عمل هیچ کاربری وجود نداشت. 50 یا شاید 100 نفر وجود داشتند. در آن زمان وضعیت خیلی فرق داشت. بیشتر مساله این بود که می‌خواهی در یک پروژه متن‌باز شرکت کنی؟. سوال این نبود که برای تغییر دنیا پول می‌خواهی؟

در آن زمان ماینینگ بیت کوین تنها بر پایه CPU (پردازنده‌های کامپیوترهای شخصی) انجام می‌شد. هیچ‌کس راهی پربازده‌تر برای تولید هشها ابداع نکرده بود. هنیاکس هنگام شروع بهبود این بازده اعتراف کرد کاملاً درک نکرده که «چقدر سریع دشواری (ماینینگ) اصلاح شده است» (چون هیچ‌کس ماینری با قدرت کافی برای تست عملی این مکانیزم نساخته بود). او همچنان مشتاق راهی برای ایجاد هشهای بیشتر با سرعت بیشتر بود، به این امید که از شبکه ارزش بیشتری استخراج کند.

این همان چیزی است که او را به سمت طراحی یک کد ماینینگ با استفاده از GPU کشاند. کارت‌های گرافیک با رنگ و همچنین گرافیک به صفحه نمایش کامپیوترهای ما را جان می‌بخشند. هنیاکس به این نتیجه رسید که این قطعه سخت‌افزاری نسبت به CPU قدرت محاسباتی بیشتری دارد و در نتیجه در زمینه ماین کردن بلوک‌ها «گزینه خوبی برای افزایش سرعت هش محسوب می‌شود».

او توضیح داد که

GPUها قادرند به‌خوبی کارهای زیادی را به صورت موازی انجام دهند اما این کارها باید بسیار ساده و یکسان باشند. در نتیجه شما می‌توانید ده الی هزار عدد مختلف را به صورت همزمان جمع کنید. این در حالی است که یک CPU معمولی و عادی از انعطاف‌پذیری زیادی برخوردار است. CPU قادر به انجام کارهای زیادی است اما باید هر بار یک کار را انجام دهد. مشکل ماینینگ به‌خوبی با GPUها حل می‌شد.

کشف او بسیار سودمند بود. این کار قدرت هش را ده برابر کرد (و این کار با استفاده از یک مک بوک 2010 انجام شد!).

اما کشف او زیاد مورد پسند پیشگام رمزنگاری نبود. هنیاکس گفت که ساتوشی در آن روزها همیشه کمی «دور از دسترس» بود اما پس از اینکه کد ماینینگ GPU را با او در میان گذاشتم، ساتوشی گفت که به نظرش برای توسعه بیت کوین بیش از حد پیشرفته است.

ساتوشی در ایمیلی به هنیاکس نوشت: «یک عامل بسیار جذاب برای کاربران جدید این است که هر کسی با یک کامپیوتر بتواند چند سکه رایگان تولید کند. GPUها این انگیزه را محدود به افرادی می‌کند که از سخت‌افزار GPU پیشرفته برخوردارند. به طور حتم کلاسترهای محاسبه GPU در نهایت تمام سکه‌های تولید شده را به خود اختصاص خواهند داد اما نمی‌خواهم برای آن زمان عجله کنم».

هنیاکس با خنده‌ای به مجله بیت کوین گفت:

آن زمان این احساس به من دست داد که «هی پسر، فکر کنم پروژه‌ات رو خراب کردم، متأسفم رفیق. او نگران این بود که شاید مردم ناامید شوند، چون نمی‌توانند با CPU یک بلوک را ماین کنند. در نتیجه پس از آن دیگر تبلیغش نکردم

هرچند او سعی کرد متوقفش کند، اما اختراع هنیاکس شروع به انتشار کرد و در پی آن مشکلات پیچیده هشریت بر روی شبکه ایجاد شد. بلافاصله پس از اینکه او کد را بر روی بیت کوین تاک قرار داد، کاربران دیگر برای ایجاد نسخه‌های مستقل ویندوز، مک و لینوکس از آن استفاده کردند. هنیاکس کد بنیادی را به عنوان یک پچ برای سورس کد Bitcoin Core منتشر کرد و به گفته خودش «چون ساده‌ترین راه برای موفقیت در این راه بود». اما این نسخه‌های جدید به کلی از Bitcoin Core جدا شدند و به عنوان کلاینت‌های اختصاصی‌شان به کار خود ادامه دادند.

این اختراع منتشر شده بود و هنیاکس دیگر مانند زمانی که متد ماینینگ جدید را کدنویسی می‌کرد، آن حس رقابت طلبی را نداشت.

او به شوخی گفت:

فکر می‌کردم که با داشتن قدرت پردازش بیشتر، شبکه امن خواهد شد. اما نمی‌دانستم که باید آن را پیش خودم نگه می‌داشتم. باید حریص‌تر می‌بودم

زندگی پس از خرید پیتزا با بیت کوین
برخلاف این تصور غلط که هنیاکس پس از معامله پیتزا از بیت کوین دوری کرد، او همچنان در این زمینه بود. او فقط در توسعه بیت کوین فعالیت نداشت.

مردی که چشم‌انداز ماینینگ را به کلی تغییر داد گفت: «الان بیت کوین باز دیگری هستم».

حالا کمتر کسی او را به خاطر خدماتش می‌شناسد. در عوض اکثر مردم لسلو هنیاکس را به خاطر خرید تاریخی پیتزایش می‌شناسند، یک جک در این فضا که کار پیشگامانه او در دوره آغازین بیت کوین را تحت‌الشعاع قرار داده است. شاید بدین خاطر است که اختراع او زمانی انجام شد که هواداران بیت کوین تنها چند صد نفر بودند. یا شاید استفاده از این اتفاق شوک آور برای کشاندن مردم به سایت‌ها (clickbait) است که باعث شده این موضوع از دستاوردهای فنی‌اش به عنوان سایفرپانک مهم‌تر شده است.

هنگامی که از هنیاکس سؤال شد آیا تاکنون از دست افرادی که در مورد خریدش از او سؤال می‌کنند خسته شده است، گفت دیدگاهش به این مسئله متفاوت است.

او توضیح داد: «به نظر من وقتی مردم این‌گونه به آن نگاه می‌کنند خنده‌دار است. فکر می‌کنم از آن دست مسائلی است که با آن می‌توان توجه مردم را جلب کرد. اما به نظر من هر کسی که حقیقتاً به (بیت کوین) علاقه‌مند باشد این مسئله را درک می‌کند. مثل این است که بگویم «اوه، بزارید به گذشته برگردم و سهام اپل (Apple) را بخرم.

در آن زمان بیت کوین مثل پول مونوپولی (Monopoly) بود. برای هیچ‌کس اهمیتی نداشت. مردم فقط مقداری از آن را به شما می‌دادند و به همین دلیل فکر نمی‌کردم که باید نسبت به آن حریص باشم

به نظر می‌رسد نگرش پدر ماینینگ GPU به خرید پیتزا با بیت کوین و سؤالات پیرامون آن همانند نگرش او به بیت کوین است: او به جای این که پشیمان باشد، از آن با شوخ طبعی یاد می‌کند. در واقع به هیچ وجه آن را به چشم یک باخت نمی‌بیند، بلکه در نظرش یک برد است.

او گفت:

معامله انجام می‌شود چون هر دو طرف فکر می‌کنند سود خوبی به دست خواهند آورد. من می‌خواستم فاتح اینترنت شوم و غذای رایگان به دست آورم. من این‌گونه بودم: هی پسر، من این GPUها رو به هم وصل کردم، حالا می‌خوام با سرعت دو برابر ماین کنم. می‌خواهم غذای رایگان بخورم. دیگر مجبور نیستم غذا بخرم

هنیاکس حتی با جهش‌های قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود در طول سال‌ها، این دیدگاه خوش‌بینانه را حفظ کرده است. شاید دلیلش این است که از زمان عضویتش در انجمن متن‌باز در سال 2010 نگرشش به بیت کوین تغییر نکرده است. بیت کوین هنوز هم برای او یک سرگرمی است (نه یک حرفه).

او گفت:

صادقانه بگویم تااندازه‌ای از آن فاصله گرفته‌ام چون حرف‌وحدیث‌ها زیادند. من این نوع توجه را نمی‌خواهم و قطعاً نمی‌خواهم مردم فکر کنند که من ساتوشی هستم ... من فقط فکر کردم بهتر است آن را به عنوان سرگرمی ادامه دهم. من شغل ثابت دارم. کارم بر روی بیت کوین تمام‌وقت نیست. نمی‌خواهم یک شغل حرفه‌ای باشد که نسبت به آن احساس مسئولیت داشته باشم. خوشحالم که به همین اندازه در این زمینه فعالیت داشتم»

ما هم از این کار او خوشحالیم. به هر حال او Bitcoin Core برای مک و ماینینگ GPU را به ما داد (و همچنین همه جک های پیتزا!). شاید آن‌ها به اندازه کارهای دیگر هنیاکس مهم یا تحسین‌برانگیز نباشند اما هر ساله 22 می را برای جامعه کریپتو، به‌یادماندنی (و خوشمزه!) کرده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.