داستان فاست محبوب 99 Bitcoin

این مقاله نوشته اوفیر بایگل (Ofir Beigel) مدیر کل سایت فاست «۹۹ بیت کوین» است که یک سایت بین‌المللی برای آموزش تازه ‌واردان به فضای رمزارزها بود، در نوامبر سال ۲۰۱۵، او فاست «۹۹ بیت‌کوین» را راه‌اندازی کرد و تقریبا سه سال بعد، در ۸ اکتبر آن را تعطیل کرد. این فاست در طول مدت فعالیتش بیش از ۱۲ بیت‌کوین به کاربران پرداخت کرد. در این مقاله که به قلم اوفیر بایگل نوشته شده است، ضمن اینکه با داستان این فاست محبوب آشنا خواهید شد، مطالبی را نیز در مورد راه اندازی یک فاست خواهید آموخت.

0 132

فاست های ارز رمزنگاری شده چه هستند؟

فاست‌ها نوعی وب‌سایت هستند که بر اساس آربیتراژ ترافیک کار می‌کنند. یعنی شما ترافیک را ارزان «می‌خرید» و گران می‌فروشید. آن‌ها به این شکل کار می‌کنند.

شما هر چند دقیقه یک بار به بازدید کنندگان سایت مقدار کمی رمز ارز می‌دهید.

شما به بازدیدکنندگانی که بازدیدکنندگان جدیدی را همراه خود می‌آورند کارمزد معرفی می‌دهید.

آگهی‌کنندگان به شما برای نمایش آگهی پول می‌دهند.

تا زمانی که « پول پرداخت شده به بازدید کنندگان » کمتر از « پول دریافت شده از آگهی‌ دهندگان » باشد، شما سود می‌کنید.

در حقیقت اولین فاست در سال ۲۰۱۰ افتتاح شد تا به مردم بیت کوین رایگان بدهد و با این روش آن را بر سر زبان‌ها بیندازد. ممکن است باور نکنید، اما در آن زمان آن فاست به هر بازدید کننده جدید ۵ بیت‌کوین اعطا می‌کرد.

امروزه فاست ‌ها به اشکالی تکامل پیدا کرده‌اند که در مورد آن‌ها در این پست توضیح می‌دهم. اما در هر صورت ایده اصلی ثابت مانده است: ترافیک را ارزان بگیر و گران‌تر بفروش. در ابتدا تنها فاست های بیت‌کوین وجود داشتند اما امروز تقریبا برای تمامی رمزارزهای رایج فاست وجود دارد.

فاست 99 Bitcoin

فاست ۹۹ بیت‌کوین را به عنوان یک پروژه جانبی شروع کردم. من فاستی به نام Bitcoin Genie را خریدم که در آن زمان ماهی ۳۰۰ دلار درآمد داشت. مدیر آن تمایل داشت ببیند که آیا من می‌توانیم چیز بیشتری از آن به دست آورم یا خیر.

در واقع من تمامی مراحل را در مجموعه‌ای از پست‌ها در بلاگم مستند کرده‌ام. اکنون نمی‌خواهم چیزی را که قبلا نوشته‌ام تکرار کنم. تنها توضیح کوتاهی می‌دهم و سپس به پست اصلی ارجاع خواهم داد.

اولین قدم من در واقع ساخت فاست بود. در آن زمان شما باید کمی کدنویسی می‌دانستید. اما اکنون پلاگین‌های وردپرس زیادی برای فاست‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

دردهای فزاینده

اولین درسی که آموختم این بود که چگونه فاست را راه‌اندازی کنم. سوال اصلی این بود که فاصله زمانی بین پرداخت به کاربران چقدر باشد و هر بار باید چقدر پرداخت کنم؟

این حقیقت که رمز ارزها بسیار نوسان می‌کند تعیین یک قیمت ثابت رمزارزی برای پرداخت به کاربران را سخت می‌کرد. اگر ناگهان قیمت آن سکه به شدت بالا رود (مشابه اتفاقی که در پایان سال ۲۰۱۶ برای بیت‌کوین افتاد)، ناگهان بسیار بیشتر از آن چیزی که انتظار داشتید پرداخته‌اید.

به همین دلیل من از سیستمی استفاده می‌کردم که در آن مبلغ پرداخت به دلار مشخص می‌شد. پرداختی به کاربران به BTC بود، ولی مبلغ دلاری چیزی که به آن‌ها می‌رسید ثابت بود. این از آن جهت مهم است که شما به فیات کسب درآمد می‌کنید و در نهایت خواهید خواست تا درآمد و هزینه را با یک ارز مقایسه کنید.

سودده شدن

در ابتدا، منبع اصلی درآمد من AdSense بود. این یعنی گوگل آگهی‌های خود را در فاست نمایش می‌داد و من در آخر ماه مبلغی از آن‌ها دریافت می‌کردم. در آن زمان هنوز مطمئن نبودم که آیا این کار از نظر گوگل مجاز است یا خیر، اما تصمیم گرفتنم ریسک کنم و ببینم چه می‌شود.

پس از کمی ور رفتن با سایت، موفق شدم تا ماهی چندصد دلار با آن به دست بیاورم. به علاوه، دریافتم که شما می‌توانید از سرویس‌های کپچا برای کسب درآمد استفاده کنید، پس به فاست کپچا اضافه کردم. این کمک کرد تا از درخواست‌های اسپم جلوگیری کنم و درآمد اضافی به دست آورم.

اما داستان به همینجا ختم نشد.

رسیدن به عدد ۴ رقمی

در مارس ۲۰۱۶، موفق شدم تا بیش از ۱٬۵۰۰ دلار به دست آورم.

این فاست در اوج کار خود توانست حدود ماهانه ۲٬۰۰۰ دلار را تقریبا بدون دخالت من کسب کند. من اخیرا تمام اسناد درآمد خود را به طور عمومی منتشر کرده‌ام و شما می‌توانید همه محاسبات من را به طور دقیق در آن‌جا ببینید.

اما بعد همه چیز تغییر کرد…

گوگل فاست را می‌کشد

در ماه مه ۲۰۱۶، گوگل فاست من را در برنامه AdSense ممنوع کرد. ظاهرا فاست‌ها نوعی ترافیک تشویق‌شده هستند، که من در آن زمان از آن اطلاعی نداشتم. این ضربه مهلکی به جریان درآمد من بود و من باید راه جایگزینی پیدا می‌کردم.

پس از ممنوع شدن AdSense، جستجو برای شبکه‌های تبلیغاتی دیگری را آغاز کردم که درآمد خوبی را تامین کنند. گزینه‌های مختلفی را پیدا کردم ولی هیچ کدام مانند قبل نمی‌شدند. درآمد من بسیار کم شده بود و کیفیت آگهی‌ها نیز در بیشتر مواقع مناسب نبود. برای کسب درآمد قابل قبول، باید از پاپ‌آپ استفاده می‌کردم و محصولات اسپم‌وار را تبلیغ می‌کردم.

در نهایت، تصمیم گرفتم که فاست با مدل «سر به سر» کار کند. یعنی چیزی به دست نمی‌آوردم و چیزی هم از دست نمی‌دادم. همچنین نیاز نداشتم چیزی را تبلیغ کنم که دوست نداشتم.

تعطیل کردن فاست

حول و حوش مارس ۲۰۱۸، آگهی‌ها را به طور کامل حذف کردم و تصمیم گرفتم که فاست با ضرر کار کند. چرا این کار را کردم؟

تصور من این بود که فعالیت ۹۹ بیت‌کوین به طور کلی مناسب بود و دردسر کسب در آمد از یک فاست ارزش زمانی که برای آن صرف می‌شد را نداشت. پس تصمیم گرفتن تا تقریبا ماهی ۵۰۰ دلار ضرر بدهم ولی فاست به رایگان به کار خود ادامه دهد.

آن فاست محل خوبی برای آزمودن مدل‌های تجاری مختلف بود. برای مثال، در زمانی تصمیم گرفتیم تا استخراج با مرورگر را پیاده‌سازی کنیم، اما بعدا متوجه شدیم که این کار سودی به همراه ندارد.

همچنین، از آن‌جایی که ما پلاگین فاست کریپتو خود در وردپرس را داشتیم، من به یک فاست در حال کار نیاز داشتم تا مطمئن شوم درست کار می‌کند.

در نهایت، در ماه سپتامبر امسال، به این نتیجه رسیدم که فاست منابع زیادی را از شرکت اشغال می‌کرد (پرداخت‌ها، توسعه، پشتیبانی مشتریان) و آن را در ۸ اکتبر تعطیل کردم.

آیا فاست داشتن هنوز هم سودآور است؟

بسیاری از مردم می‌پرسند که آیا فاست داشتن هنوز هم سودآور است یا خیر. من باور دارم که هنوز می‌توان فاستی سود آور راه‌اندازی کرد، اما باید سخت کار کنید و مطمئن نیستم که بتوان این کار را «پاک» انجام داد.

بیشتر فاست‌هایی که می‌شناختم دیگر فعالیت نمی‌کنند. و آن‌هایی که هنوز باقی هستند چیزهای به درد نخور تبلیغ می‌کنند. اما این حقیقت که فاست‌هایی مانند Moon Bitcoin و Bonus Bitcoin هنوز فعال هستند (و سابقه‌ای طولانی دارند) نشان می‌دهد که این مدل تجاری عملی است.

به نظر من امروز، برای این که از یک فاست سود کسب کنید باید موارد زیر را انجام دهید:

آگهی‌های مشکوک از کشورهای نه چندان جذاب را نمایش دهید، این کار درآمد خوبی دارد (احتمالا به این خاطر که آن‌ها از افرادی که برای استفاده از خدمات آن‌ها پول می‌دهند دزدی می‌کنند).

از کوین های مختلف استفاده کنید. من فقط یک فاست بیت‌کوین داشتم و این باعث می‌شد که همراهی با قیمت‌های فزاینده مشکل باشد. سایر سکه‌ها فضای رشد بیشتری دارند و شما می‌توانید پول کمتری پرداخت کنید. به عنوان مثال، با استفاده از بیت‌کوین کار برای من به جایی رسید که ۸ تا ۱۰ ساتوشی در هر مطالبه به کاربران پرداخت می‌کردم. حاشیه زیادی برای کم کردن این پرداخت وجود ندارد (شما نمی‌توانید کمتر از ۱ ساتوشی پرداخت کنید).

سایر جایگزین‌ها برای فاست

در کنار رویکردهای کلاسیک فاست بیت‌کوین، بسیاری از سایت‌ها وجود دارند که کاری مشابه ولی کمی متفاوت انجام می‌دهند. چند مثال:

به جای کسب مقدار ثابت ساتوشی در هر بازدید، می‌توانید یک بلیط بخت‌آزمایی بخرید. هر چند روز یک بار یک نفر برنده جایزه می‌شود. هر چند بلیط بیشتری داشته باشید، احتمال برنده شدن شما بیشتر می‌شوند.

یک سایت پوکر که شما در آن برای کریپتو بازی می‌کنید و برای زمان ماندن خود در سایت نیز مبلغی دریافت می‌کنید.

یک بازی مجازی که در آن بیت‌کوین استخراج می‌کنید و می‌توانید آن‌چه استخراج کرده‌اید را برداشت کنید. برای کسب درآمد، در سایت آگهی قرار داده می‌شود.

همانطور که می‌بینید، تا زمانی که از این فرمول ساده استفاده کنید که درآمد کسب شده از ترافیک باید از درآمد صرف شده در ترافیک بیشتر باشد، می‌توانید خلاق باشید.

نکته منفی استفاده از این نوع پروژه‌ها این است که معمولا باید آن‌ها از صفر کدنویسی کنید. پلاگین‌ها و اسکریپت‌های آماده‌ای برای فاست‌های غیرمعمول وجود ندارند.

نتیجه‌گیری: این یک پروژه عالی بود

جمع‌بندی: راه‌اندازی فاست ۹۹ بیت‌کوین تجربه‌ای عالی بود. نمی‌توانم بگویم که این پروژه به شدت سودآور بود، ولی در طول مدت اجرای آن پول خوبی از آن به دست آوردم و توانستم به افراد کمک کنم که به رایگان بیت‌کوین به دست آورند که عالی است!

فاست‌ها منحصر به فرد هستند، چرا که برای اولین بار نشان دادند که می‌توانیم ریزپرداخت‌ها را به صورت انبوه و نسبتا آسان توزیع کنیم و این چیزی است که می‌تواند برای بسیاری از بسترهای آنلاین به کار آید.

من عقیده ندارم که این صنعت به طور کلی از بین خواهد رفت، بلکه به نظر من تکامل پیدا خواهد کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.