داستانی آموزنده درباره رمز ارز‌‌ها در صنعت گردشگری

اکسپدیا (Expedia) در سال 2014 پذیرش بیت کوین برای پرداخت‌‌های هتل را شروع کرد و برای مدتی طولانی نمونه‌‌ای از استفاده‌‌ی انبوه از رمز ارز‌‌ بودند. متاسفانه وقتی شرکت تصمیم گرفت پذیرفتن بیت کوین را در تابستان 2018 متوقف کند، این داستان پایان خوبی نداشت. با این حال، چیزهای جالب زیادی هست که جامعه بلاکچین می‌‌تواند از دلایل شروع پذیرش بیت کوین توسط اکسپدیا و پایان کار و پذیرفتن ارز فیات به عنوان تنها راه پرداخت بیاموزد. نکته جالب درمورد اکسپدیا این است که نه تنها این قضیه به طور مستقیم به صنعت گردشگری ارتباط دارد، بلکه به طور کلی با جامعه بلاکچین در ارتباط است. به همین دلیل است که مشکلات یکسانی در بخش گردشگری و بخش‌‌های دیگر وجود دارد.

0 96

چرا اکسپدیا شروع به استفاده از بیت کوین کرد؟

در ژوئن سال 2014، مایکل گولمان (Michael Gulmann)، معاون شرکت اعلامیه‌‌ای برای خبرگزاری‌‌ها صادر کرده و پذیرفت که شرکت در موقعیتی بی‌‌نظیر برای حل برنامه‌‌ریزی سفر و رزرو برای مشتریان و شرکا توسط به‌‌کارگیری جدیدترین فناوری‌‌های روز قرار داشت.

ایده‌‌ی کار این بود که اکسپدیا برای روش‌‌های جایگزین پرداخت هزینه کند و از آن‌‌جایی که مشتریان اکسپدیا تقاضای پذیرفتن بیت کوین به عنوان یکی از روش‌‌های پرداخت را داشتند، این شرکت با کمک کوین بیس این حرکت را شروع کرد تا پرداخت بیت کوین را در سیستم رزرو هتل به عنوان پردازشگر پرداخت خود به کار بگیرد.

چرا اکسپدیا استفاده از بیت کوین را متوقف کرد؟

https://thumbor.forbes.com/thumbor/960x0/https%3A%2F%2Fspecials-images.forbesimg.com%2Fdam%2Fimageserve%2F918864900%2F960x0.jpg%3Ffit%3Dscale

دلایل زیادی برای توقف استفاده اکسپدیا از بیت کوین وجود دارد، با این حال دلیل اصلی آن می‌‌تواند ماهیت بی‌‌ثبات رمز ارز‌‌، نبود استفاده تجاری و ترجیح ارز فیات به رمز ارز‌‌ توسط کسب‌‌وکارهای دیگر باشد.

در اینجا جزییات بیشتری در مورد دلایل توقف استفاده اکسپدیا از بیت کوین وجود دارد.

1. ماهیت بی‌‌ثبات رمز ارز‌‌ها

ماهیت درونی رمز ارز‌‌ها بی‌‌ثبات است. به همین دلیل اکسپدیا با بیت کوین در ابتدا به عنوان یک آزمایش برخورد کرد و برای تبدیل بیت کوین به دلار آمریکا به کوین بیس متکی بود که به دلیل نوسان قیمت بیت کوین پول را به شکل دلار به حساب اکسپدیا واریز می‌‌کرد.

کوین بیس تا سال 2018 به نتیجه‌‌ای رسید و راه‌‌کارهای کاستدی برای معامله گران را متوقف کرد. این کار پردازش پرداخت‌‌های بیت کوین را برای اکسپدیا دشوار کرد و این همان وقتی بود که اکسپدیا بی سروصدا اعلام کرد که استفاده از بیت کوین را متوقف می‌‌کنند. در همان حال، کوین‌‌تلگراف گزارش می‌‌دهد که شرکت چیپ‌‌ایر (CheapAir) رقیب اکسپدیا به همین دلیل از کوین بیس به بیت‌‌پی نقل مکان کرده است.

گلن چکلی (Glenn Chekley)، مدیرعامل شرکت تراول‌‌آنلاین (TravelOnline) می‌‌گوید

بیت کوین برای استفاده در تراکنش‌‌های مربوط به مسافرت بسیار بی‌‌ثبات است و دیدیم که اکسپیدا سال گذشته استفاده از آن به عنوان یک روش پرداخت را متوقف کرد. اخیرا هم بیت کوین بی‌‌ثباتی بیشتری پیدا کرده است و نمی‌‌توانیم بازگشت آن در سال آینده را ببینیم. گزینه‌‌های مختلف پرداخت هر روز در حال بیشتر شدن هستند و همه آنان ارزهای مستحکم و برقراری هستند

درس کلیدی: رمز ارز‌‌ها نه تنها به دلیل نوسان قیمتشان بی‌‌ثبات هستند، بلکه به دلیل تصمیمات فنی گرفته شده توسط دیگران نیز می‌‌تواند ثبات خود را از دست بدهند؛ مانند موارد اکسپدیا، چیپ‌‌ایر و کوین بیس که تا کنون دیده‌‌ایم.

2. نبود استفاده تجاری

کیم گراور (Kim Grauer)، یک اقتصاددان ارشد در شرکت چاینالیسیس (Chainalysis) گفت

وقتی سال قبل قیمت اینقدر سریع داشت بالا می‌‌رفت، اگر در یک روز 1000 دلار خرج می‌‌کردید آن را از دست داده بودید. علاوه بر این، کارمزدهای بالای تراکنش‌‌ها باعث شد است خرید چیزهای کوچک مانند قهوه با بیت کوین کاربردی نباشد

بیت کوین در شکل کنونی خود به عنوان یک سرمایه‌‌گذاری شک‌‌برانگیز استفاده و شناخته می‌‌شود و به عنوان یک روش پرداخت برای خرید و فروش کالا و خدمات به طور گسترده به کار گرفته نمی‌‌شود. یک همه‌‌پرسی که توسط چاینالیسیس انجام شد صحت این گفته را تایید می‌‌کند و گفته که هفده سرویس برتر پردازش کریپتو شاهد افولی سریع از 411 میلیون به 60 میلیون دلار بود‌‌ه‌‌اند.

رمز ارز‌‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم هیچگاه قرار نبود به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری به کار گرفته شوند، بلکه به عنوان یک ارز دیجیتال طراحی شدند که می‌‌توانست روش خرید و فروش کالا و خدمات توسط مردم را دگرگون کند.

ویتالیک بوترین، بنیان‌‌گذار اتریوم در توییتر گفته که «من فکر می‌‌کنم تاکید زیادی بر ETFهای بیت کوین و اتریوم شده است و تاکید کافی بر آسان‌‌تر کردن خرید مثلا 5 تا 100 دلاری در رمز ارز‌‌ها با استفاده از کارت اعمال نشده است».

درس کلیدی: رمز ارز‌‌ها در شکل کنونی خود به عنوان نه به عنوان یک ارز دیجیتال، بلکه به عنوان یک سرمایه‌‌گذاری استفاده می‌‌شوند. این یعنی افراد بیشتری هستند که رمز ارز‌‌ها را به عنوان یک سرمایه‌‌گذاری نگاه می‌‌کنند (و این پرسش به وجود می‌‌آید که چرا باید کسی از بیت کوین و اتریوم برای رزرو یک پرواز یا هتل استفاده کند؟

3. تبدیل به فیات

اکسپدیا بیت کوین را به عنوان یک آزمایش طبقه‌‌بندی کرده است و با این کار به تبدیل بیت کوین به فیات اقدام کرد. معنای واقعی این کار این بود که اکسپدیا مایل بود بیت کوین را به عنوان شکلی از پرداخت به کار بگیرد اما در نهایت دلار آمریکا را ترجیح داد (نه بیت کوین).

در مورد اکسپدیا، بیت کوین روش مطلوب پرداخت نبود، اما در عوض برای ایجاد یک سرویس به مشتریانش یا راهی برای رقابت با کسب‌‌وکارهای دیگر در این صنعت مانند چیپ‌‌ایرز از آن استفاده کرد.

درس کلیدی: شرکت‌‌های زیادی هستند که رمز ارز‌‌ها را به عنوان شکلی از پرداخت ارائه می‌‌کنند. پرسش این است که از میان کسانی که این کار را انجام می‌‌دهند، چند نفر از آنان ترجیح می‌‌دهند بیت کوین را به فیات تبدیل کنند؟

ملاحظات پایانی

این مایه تاسف است که اکسپدیا تصمیم گرفت بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت متوقف کند. این باعث انتشار موجی منفی در جامعه کریپتو شد و برخی از کاربران اکسپدیا در سایت ردیت هم تهدید کردند که این سرویس را تحریم می‌‌کنند.

کایل هرون (Kyle Heron) مدیر ارشد توسعه در شرکت فرانتیر ماینینگ گفت: اکسپدیا تصمیم گرفت کاربرد رمز ارز را نادیده بگیرد‌‌. با ابزارهایی مثل بیت‌‌پی، دلیل اینکه چرا شرکت‌‌های عمده کریپتو را از این دید نگاه می‌‌کنند مبهم است».

اگرچه فناوری بلاکچین و رمز ارز‌‌ها پتانسیلی برای پر کردن شکاف بزرگ در بازار گردشگری هستند، اما باید به یاد داشته باشیم که رمز ارز‌‌ها قصد داشتند به عنوان یک ابزار پرداخت، نه به عنوان یک سرمایه‌‌گذاری، به کار گرفته شوند. تا وقتی این ذهنیت تغییر نکند، شاهد توقف پذیرش کریپتو به عنوان یک روش پرداخت از جانب شرکت‌‌های بزرگ خواهیم بود.

به همین دلیل است که اکسپدیا باید به عنوان یک داستان آموزنده برای جامعه بزرگ بلاکچین دیده شود. آیا رمز ارز‌‌هایی مانند بیت کوین یک سرمایه‌‌گذاری روان‌‌شناختی‌‌اند (مثلا برای معامله و نگه‌‌داری) یا نوعی از ارز دیجیتال هستند (مثلا برای خرید کالا و خدمات)؟ در حال حاضر سعی دارند هر دو کار را بکنند و مشخصا بین این دو یک تفاوت وجود دارد (و مشکل همین است).

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.