دارایی نامشهود (Intangible Asset) چیست ؟

دارایی های نامشهود ماهیت فیزیکی ندارند. آن‌ها به همراه PP&E (اموال، ماشین‌‌آلات و تجهیزات) بزرگترین دارایی های شرکت هستند و به دو دسته قابل‌‌تشخیص و غیرقابل‌‌تشخیص تقسیم می‌شوند. در این مقاله با این دو دسته‌بندی و همچنین بررسی انواع دارایی نامشهود (هزینه استهلاک، سرقفلی و کمک هزینه دولتی) آشنا می‌شوید.

0 1,087

طبق IFRS (استانداردهای گزارشگری مالی بین‌‌المللی)، دارایی های نامشهود آن دسته از دارایی‌‌های قابل تشخیص و غیرپولی هستند که ماهیت فیزیکی ندارند. مانند تمامی دارایی ها، این انتظار می‌‌رود که دارایی های نامشهود در آینده برای شرکت، درآمد اقتصادی تولید کنند. این انتظار برای یک دارایی بلندمدت بیش از یک سال یا یک چرخه عملیاتی (Operating Cycle) فرض می‌‌شود.

با این وجود، دارایی‌‌های نامشهود مانند موجودی کالا و تجهیزات ، ماهیت فیزیکی ندارند. آن‌ها به همراه PP&E (اموال، ماشین‌‌آلات و تجهیزات) بزرگترین دارایی های یک شرکت هستند. همچنین می‌‌توان آن‌ها را به دو دسته تقسیم کرد که قابل تشخیص و غیرقابل تشخیص هستند.

دارایی های نامشهود قابل تشخیص و غیرقابل تشخیص

دارایی های نامشهود قابل تشخیص را می‌‌توان به صورت جدا از هم تقسیم کرد و حتی شرکت می‌‌تواند آن‌ها را بفروشد. این‌ها دارایی هایی مانند حق مالکیت فکری، حق ثبت اختراع، حق چاپ، عناوین تجاری و نام‌‌های تجاری هستند. دارایی های مربوط به نرم‌‌افزار و کامپیوتر که خارج از حوزه سخت‌‌افزار قرار دارند هم در دسته دارایی های نامشهود قابل تشخیص قرار می‌‌گیرند.

دارایی های نامشهود غیرقابل تشخیص آن‌هایی هستند که نمی‌‌توانند به صورت فیزیکی از شرکت جدا شوند و یا هیچ ماهیت فیزیکی ندارند. عمده‌‌ترین دارایی‌‌ نامشهود غیرقابل تشخیص، سرقفلی (Goodwill) است. سرقفلی ایجادشده به صورت داخلی به عنوان یک ضرر هزینه می‌‌شود، اما سرقفلی ایجادشده به صورت خارجی در هنگام به‌‌دست‌‌گیری یا ادغام شرکت به عنوان دارایی سرمایه‌‌سازی می‌‌شود. این یعنی زمانی که یک شرکت برای به دست آوردن شرکتی دیگر بیش از ارزش متعارف آن پرداخت می‌‌کند، این تفاوت همان سرقفلی است. این دارایی‌‌ مانند PP&E نزول قیمت ندارد، اما به صورت مرتب به منظور یافتن نقص و ایراد بررسی می‌‌شود. اگر شرکت فرض کند که ارزش سرقفلی به اندازه ارزش دفتری آن نیست، متحمل هزینه‌‌های ضرر نقصان (Impairment Loss) می‌‌شود.

یک دارایی‌‌ نامشهود کلیدی دیگر، برند و شهرت است. در حالی که یک شرکت می‌‌تواند علامت تجاری، لوگو و دیگر مواردی از این قبیل را بفروشد، جدا کردن برند خوب و شهرت از یک شرکت قدرتمند بسیار دشوار خواهد بود. چنین انتظار می‌‌رود که این برند در آینده برای شرکت سود اقتصادی تولید خواهد کرد.

هزینه استهلاکی

در حالی که PP&E تنزل قیمت دارد، دارایی های نامشهود بابت استهلاک منظور می‌‌شوند (به غیر از سرقفلی). این دارایی‌‌ها طبق طول عمر مفید دارایی بابت استهلاک منظور می‌‌شوند. به صورت کلی، بابت استهلاک منظور کردن دارایی‌‌های نامشهود به سادگی و با استفاده از روش هزینه خط مستقیم (Straight-Line Expense) انجام می‌‌پذیرد.

اگر یک دارایی‌‌ نامشهود عمر دائمی داشته باشد، بابت استهلاک منظور نمی‌‌شود. متعاقبا، اگر یک دارایی نامشهود عمری مفید دارد و همچنین می‌‌توان آن را به‌‌سادگی و بدون هزینه‌‌های زیاد تجدید کرد، جزو دارایی های دائمی محسوب شده و بابت استهلاک منظور نخواهد شد.

شرکت McRonald’s دو دارایی نامشهود دارد. اولی حق ثبت اختراع به ارزش $25,000,000 و با عمر مفید 50 سال است. حق ثبت اختراع منقضی می‌‌شود و قابل‌‌تجدید نیست. دومی، عنوان تجاری با ارزش $1,000,000 می‌‌باشد که عمر مفید 10 ساله دارد و بعد از آن منقضی می‌‌شود. با این وجود، عنوان تجاری را می‌‌توان با استفاده از هزینه‌‌های جانبی تجدید کرد. هزینه استهلاکی McRonals’s برای یک سال چقدر است؟

از آنجا که عنوان تجاری عملا عمری دائمی دارد بابت استهلاک منظور نمی‌‌شود. با این وجود، حق ثبت اختراع بعد از 50 سال و با استفاده از روش خط مستقیم بابت استهلاک منظور می‌‌شود. هزینه استهلاکی آن: $500,000=$25,000,000/50  . بنابراین، هزینه استهلاکی سالانه برای McRonald’s برابر با $500,000 خواهد بود.

سرقفلی

با توجه به تعریفی که قبلا از دارایی های نامشهود ارائه شد، سرقفلی با تعریف IFRS همخوانی ندارد، چرا که قابل‌‌تشخیص/جداشدنی نیست. با این حال، سرقفلی هنوز هم یک دارایی نامشهود است که به عنوان یک دسته‌‌بندی مجزا بررسی می‌‌شود. تفاوت عمده سرقفلی در مقایسه با دیگر دارایی های نامشهود این است که سرقفلی هیچوقت بابت استهلاک منظور نمی‌‌شود. در حسابداری، سرقفلی تفاوت میان قیمت خرید یک کسب‌‌وکار و ارزش متعارف دارایی های خالص آن را نشان می‌‌دهد. این تفاوت نشان می‌‌دهد که به صورت کلی خریدار مایل است چقدر پول برای کسب‌‌وکار و بیش از ارزش دارایی های ویژه آن پرداخت کند. برای مثال، اگر شرکت XYZ مبلغ 50 میلیون دلار برای به دست آوردن یک کسب‌‌وکار کالاهای ورزشی پرداخت کند و ارزش دارایی های خالص آن برابر با 10 میلیون دلار باشد، سرقفلی برابر با 40 میلیون دلار خواهد بود. شرکت‌‌ها تنها در صورتی می‌‌توانند در ترازنامه خود سرقفلی داشته باشند که کسب‌‌وکاری دیگر را تصاحب کنند.

کمک هزینه‌‌های دولتی

در نهایت، نوع دیگری از دارایی های نامشهود، کمک هزینه‌‌های دولتی است. دولت‌‌ها ممکن است به چند دلیل کمک مالی را برای شرکت‌‌هایی فراهم آورند که درگیر فعالیت‌‌هایی مشخص هستند. نحوه‌‌ حسابداری برای این حالت شامل دو مورد است: روش خالص و روش ناخالص. روش خالص کمک‌‌هزینه را کسر می‌‌کند تا به مقدار اضافی دارایی‌‌ برسد، در حالی که روش ناخالص کمک‌‌هزینه را به عنوان درآمد انتقالی به دوره‌‌های آتی ثبت می‌‌کند. کمک‌‌هزینه‌‌های دولتی ممکن است به شکل کمک‌‌هزینه‌‌های ویژه باشند که شامل الزامات/شرایط خاص مانند سطح استخدام و سطح کنترل آلودگی می‌‌باشند. اگر این شرایط اجرا نشوند، این کمک‌‌هزینه‌‌ها باید توسط شرکت بازپرداخت شوند. کمک‌‌هزینه‌‌های دولتی همچنین شامل وام‌‌های قابل‌‌فراموشی در مواقع خاص می‌‌شوند که شرکت‌‌ها تنها شرایطی ویژه را برآورده کرده و وام‌‌ها نیاز به بازپرداخت ندارند. کمک‌‌هزینه‌‌های دولتی تنها باید در صورتی تشخیص داده شوند که:

  1. شرکت‌‌ها از شرایط/الزامات کمک‌‌هزینه‌‌ها پیروی کنند.
  2. کمک‌‌هزینه‌‌ها به صورت واقعی دریافت شوند.

منبع

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.