دادگاه کره جنوبی صرافی کریپتویی Bithumb را از اتهام هک 355 هزار دلاری یکی از سرمایه‌‌گذاران تبرئه کرد

شرکت Bithumb باز هم در صدر اخبار کریپتو قرار گرفته و این بار از اتهام سهل‌‌انگاری در هک یکی از مشتریان خود تبرئه شده است. یکی از کاربران این صرافی ادعا کرده است که Bithumb نتوانسته به عنوان یک شرکت ارائه‌‌دهنده خدمات مالی وظایف خود را به درستی انجام دهد. این خبر به بررسی این پرونده پرداخته و موضوعات جنجال‌‌آفرین قبلی مرتبط با این شرکت را نیز بیان می‌‌کند.

0 76

صرافی کریپتویی Bithumb به دلیل اتهام یکی از سرمایه‌‌گذاران به اتهام هک 355 هزار دلاری دارایی‌‌های وی به دادگاه کشانده شد و توانست در آن برنده شود. این خبر را روزنامه مالی The Korea Economic Daily در روز 24 دسامبر منتشر کرد. بر طبق این گزارش، سرمایه‌‌گذار ذکرشده – کارمند دولت 30 ساله به اسم آن پارک – ادعا کرد که حساب Bithumb وی در 30 نوامبر 2017 هک شده و چیزی حدود 400 میلیون ون (یا 355,000 دلار) به سرقت رفته است.

چند ساعت بعد از واریز پول، آقای پارک مدعی شد که یک نفر حساب وی را هک کرده و ارز فیات را به ازای اتریوم مبادله کرده است. در همان روز، به نظر می‌‌رسد که همان رمز ارزها در چهار تراکنش مجزا از کیف پول وی خارج شده‌‌اند و در نهایت این سرمایه‌‌گذار با تنها با 121 ون (حدود 11 سنت) ثروت باقی مانده است.

در صدر دادخواست آقای پارک این ادعا مطرح شده است که Bithumb نتوانسته به عنوان یک شرکت “خدمات مالی” محافظت لازم را فراهم و مسئولیت‌‌های خود را به جا آورد. وی ادعا کرد که تبهکاران اینترنتی ممکن است اطلاعات حساب وی را به دلیل یکی از نقص‌‌های ایمنی این شرکت در اکتبر 2017 به دست آورده باشند، که در آن هکرها به داده‌‌های حساس و اطلاعات مالی بیش از 30,000 کاربر Bithumb دسترسی پیدا کردند.

Yonhap News گزارش داده است که بیش از ده پیامک به آقای پارک فرستاده شدند تا وی را از برداشت پول مطلع کنند، اما او هرگز آن‌ها‌‌ را دریافت نکرد. به این ترتیب، “رد کردن احتمال هک بسیار سخت بود”.

پارک همچنین معتقد بود که فعالیت‌‌های Bithumb به عنوان یک صرافی کریپتویی مشابه سرویس‌‌هایی هستند که در بخش مالی ارائه می‌‌شوند و به همین دلیل باید از آن دسته الزامات امنیتی پیروی کنند که کارگزاران معاملات تجارت الکترونیکی دنبال می‌‌کنند. با این حال، قاضی این پرونده دادخواست وی را رد کرد و اذعان داشت:

به صورت کلی، ارزهای مجازی را نمی‌‌توان برای خرید کالا به کار برد و نمی‌‌توان امید چندانی به مبادله آن‌ها‌‌ با پول نقد داشت، چرا که ارزش آن‌ها‌‌ بسیار بی‌‌ثبات است. رمز ارزها عمدتا برای اهداف پرمخاطره به کار می‌‌روند و به همین دلیل منطقی نیست اگر بخواهیم لایحه‌‌ تراکنش‌‌های مالی الکترونیکی را در مورد متهمی اعمال کنیم که تراکنش‌‌های خود را بدون توجه به کمیسیون خدمات مالی (رگلاتور مالی کره جنوبی) انجام می‌‌دهد

همانطور که قبلا گزارش شد، Bithumb ضررهای بسیار زیادی را به خاطر مسئله هک در ماه ژوئن امسال متحمل و 30 میلیون دلار به صورت یازده رمز ارز مختلف از آن دزدیده شد؛ این صرافی ضررهای خود را سریعا با کمک همتایان صنعتی خود ریشه‌‌یابی کرد و میزان ضررها را به 17 میلیون کاهش داد.

در ماه اکتبر، صرافی هنگ‌‌کنگی Chengelly اعلام کرد که به Bithumb کمک کرده تا 1,063,500 ریپل (XRP) دزدیده‌‌شده در ژوئن را دوباره به دست آورد که معادل 585,000 دلار است.

اوایل این ماه، Bithumb اتهامات مبنی بر متورم ساختن حجم معاملاتی خود را رد کرد، بعد از اینکه شرکت خدمات تحلیلی CER این پلتفرم را به مبادله‌‌شویی (Wash Trading) حجم معاملات خود تا 94 درصد متهم کرده بود.

از زمان این گزارش، Bithumb در رده‌‌بندی‌‌های CMC بر اساس حجم معاملات قرار ندارد، اما در رده‌‌بندی‌‌های دیگر CMC و بر اساس گزارشات شرکتی در رده اول قرار گرفته است. این گزارشات نشان می‌‌دهند که حجم معاملات در دوره 24 ساعته قبل از ادعای CER برابر با 1,617,305,865 دلار بوده‌‌اند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.