تجربه‌ی استفاده از یک خودپرداز بیت‌کوین

در این مطلب نویسنده سعی کرده اولین تجربه شخصی خود در زمینه استفاده از دستگاه های خودپرداز و خود دریافت (ATM) بیت‌کوین را بیان کرده و ضمن شمردن نکات مثبت آن، نواقصی را نیز بر این سیستم وارد می‌داند که امیدوار است به زودی رفع گردند.

0 251

شما به راحتی مقداری پول را داخل خودپرداز قرار دهید و به جای واریز آن به حساب بانکی‌تان، به همان مقدار بیت‌کوین در کیف پولتان دریافت خواهید کرد.

هزار و هفتصد ATM بیت‌کوین در ۵۸ کشور جهان وجود دارند. البته این دستگاه‌ها تنها راه خرید ارز رمزنگاری‌ شده با پول نقد نیستند. غیر از این دستگاه‌ها حدود ۴۰۰۰۰ خدمات‌دهنده‌ وجود دارند که می‌تواند برای خرید بیت‌کوین با پول نقد یا برعکس به شما کمک کنند.

با فراگیر شدن استفاده از بیت‌کوین، ATMهای بیت‌کوین هم سر از مقاله‌های آنلاین درآورده‌اند اما خب به اشتباه فکر می‌کردم که فقط در شهرهای بزرگ وجود دارند. خنده‌دار این است که در سایت Coin ATM Radar آدرس محل زندگی‌ام را وارد کردم تا ببینم چقدر از یک دستگاه بیت‌کوین دور هستم! در کمال تعجب فهمیدم که یک ATM بیت‌کوین درست در ساختمان کناری‌ و در جایگاه بنزین وجود دارد. چه کسی فکرش را می‌کرد که یک شهر ۱۴۰۰۰۰ نفری در خط مقدم پیشرفت‌های ارز دیجیتال باشد.

اولین تجربه‌ی من از ATM بیت‌کوین

پیدا کردن دستگاه پشت آن همه بطری آب معدنی و جعبه‌ها کمی سخت بود. بعد از پیدا کردنش فضای کافی برای کار کردن و خرید داشتم.

با یک صفحه‌ی ساده مواجه شدم که نرخ تبادل هر کدام از سه سکه‌ی موجود یعنی بیت‌کوین، دش و اتریوم را نشان می‌داد.

خودپرداز بیتکوین
خودپرداز بیتکوین

همان اول فهمیدم که این یک تجربه‌ی ارزان نخواهد بود چون بیت‌کوین را خیلی گران‌تر از قیمت بازاری آن می‌فروخت، یعنی چیزی حدود ۱۷ درصد بیشتر که مبلغ کمی هم نیست.

خب، بیایید کمی تبادل کنیم.

بعد از انتخاب گزینه‌ی “خرید بیت‌کوین” فهمیدم که باید برای خرید بیت‌کوین از قبل ثبت نام می‌کردم. خب کمی عجیب بود که برای خریدن یک ارز محبوب و رایج باید ثبت نام می‌کردم اما تصمیم گرفتم ادامه بدم. چیزی برای مخفی کردن نداشتم.

خودپرداز بیتکوین
خودپرداز بیتکوین

اول باید برای دریافت رمز یک‌بار مصرف شماره تلفنم را وارد می‌کردم. خب راحت بود. تقریبا خیلی سریع رمز برایم اس‌ام‌اس شد.

بعد از اینکه رمز را وارد کردم می‌بایست هر دو طرف گواهینامه‌ی رانندگی‌ام را اسکن می‌کردم. کمی ناخوشایند به نظر می‌رسید اما خب ادامه دادم.

خودپرداز بیتکوین
خودپرداز بیتکوین

زیاده‌روی در حریم خصوصی

برای آخرین مرحله باید یک عکس سلفی می‌گرفتم. اینجا است که معمولا بحث حریم خصوصی پیش‌ می‌آید، اما با این حال کنجکاو بودم که ببینم بقیه‌ی فرایند خرید چگونه است، و یک عکس گرفتم. این جان‌فشانی‌هایی که می‌کنم احتمالا منجر به یک مقاله خوب می‌شود!

خودپرداز بیتکوین
خودپرداز بیتکوین

اولین سلفی من رد شد چون نوشته بود داخل عکس لبخند ندارم. شرط عجیبی است ولی باشد! دندان‌هایم را نشان می‌دهد و دوباره سعی می‌کنم. بالاخره وقت خرید است!

خب، هنوز نه!

در صفحه‌ی بعدی نوشته است که ثبت نامم ثبت شده ولی هنوز تایید نشده است. این تایید ممکن است تا ۵ دقیقه طول بکشد که خوشبینانه است. می‌توانم منتظر تاییدم بمانم و می‌توانم بروم و فردا بیایم. دومی را انتخاب می‌کنم.

بیاید کمی‌ بیت‌کوین بخریم

روز بعد بیرون می‌آیم و مستقیم به سمت ATM بیت‌کوین می‌روم، چیزی که کارکنان جایگاه بنزین به دیدنش عادت نداشتند. بعد از چند کلمه صحبتی که با آن‌ها کردم فهمیدم که چند ماهی است این دستگاه‌ را آورده‌اند اما ظاهرا خیلی فعال نبوده است. می‌خواستم بگویم که آن بشکه‌ی بزرگ جلوی دستگاه را گرفته است و نمی‌گذارد دیده شود اما منصرف شدم. در کل چیز زیادی از ATM و ارزهای دیجیتال نمی‌دانستند.

پیش دستگاه برگشتم و یک بار دیگر تلفنم را وارد کردم و رمز را گرفتم. حالا با موفقیت می‌توانستم آدرس کیف پول بیت‌کوینم را وارد کنم. به حساب کیف پولم داخل گوشی وارد شدم و کد QR را باز کردم. در حین انجام این کار زمان کار دستگاه تمام شد و دوباره شماره ام را وارد کردم. خدا را شکر که عجله‌ای نداشتم.

خودپرداز بیتکوین
خودپرداز بیتکوین

وارد کردن اطلاعات کیف پولم راحت‌تر از چیزی بود که فکرش را می‌کردم. اسکنر ATM بیت‌کوین مشکلی در خواندن تصویرهای داخل موبایلم که جلوی دوربین گرفته بودم نداشت. بعد از داستان سلفی گرفتن دیروزم فکر می‌کردم که این هم به یک مشکل تبدیل شود.

در صفحه‌ی بعد آدرسم را تایید کردم و شروع به وارد کردن پول به دستگاه کردم.

خودپرداز بیتکوین
خودپرداز بیتکوین

۱۰ دلار داخل دستگاه گذاشتم و تراکنش را تایید کردم. پیغام تاییدی دریافت کردم و می‌دانستم که این تراکنش چند دقیقه طول خواهد کشید، پس به خانه برگشتم. وقتی به خانه رسیدن کیف پول بیت‌کوین‌ام را چک کردم و دیدم که پولم آنجاست!

نظر من

خریدن بیت‌کوین از طریق ATM اصلا کار خوشایندی نبود. در فرایند ثبت‌نام خیلی فضولی صورت می‌گیرد و نرخ تبادل هم آن‌قدر بالاست که به راحتی احتمالی استفاده از دستگاه می‌چربد. شک دارم که در آینده دیگر از این دستگاه استفاده کنم.

فکر می‌کنم که این ATM بیت‌کوین‌ها، برای کسانی مناسب هستند که به حساب بانکی دسترسی ندارند یا با کل سیستم مالی کنونی قطع رابطه کرده‌اند. با فراگیرتر شدن بیت‌کوین در جهان، فکر می‌کنم این دستگاه‌ها هم در میان مسافران و سایر افراد محبوب‌تر می‌شود. محبوبیت رو به رشد ATM بیت‌کوین نشان‌دهنده‌ی گام‌هایی‌ست که جهان به سمت استفاده از ارز دیجیتال برمی‌دارد. با بهبود این تکنولوژی و مناسب‌تر شدن نرخ‌های تبادل، شک ندارم که این دستگاه‌ها در شهرهای بزرگ و کوچک جهان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.