خلاصه اتفاقات دنیای کریپتو در سال گذشته: عملکرد بیت کوین‌کش در سال ۲۰۱۸ چگونه بود؟

اختلافات در اردوگاه بیت کوین کش که منجر به هارد فورک آن و به وجود آمدن دو رمز ارز رقیب شد، نه تنها باعث از دست رفتن ارزش این دو رمز ارز شد، بلکه بر سقوط کلی بازار کریپتو نیز تاثیری منفی گذاشت، و با توجه به شرایط موجود، به نظر نمی‌رسد که این دو سکه بتوانند در آینده‌ای نزدیک ارزش از دست رفته خود را بازیابند.

0 102

در ماه آگوست ۲۰۱۷، مباحثات در مورد مشکلات مقیاس پذیری بیت کوین منجر به اولین انشعاب بلاکچین آن در تاریخ و اولین هارد فورک آن شد: بیت کوین کش (BCH).

بیت کوین کش یک رمز ارز هدف‌دار بود. هواداران آن رمز ارزی می‌خواستند که کارمزد تراکنش بالای بیت کوین (BTC) را کاهش دهد و استفاده روزمره از آن را ممکن کند. قرار بود این عمل با افزایش سایز محدودیت بلاک بلاکچین بیت کوین از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت (و سپس ۳۲ مگابایت) انجام شود.

هواداران بیت‌کوین کش از زمان شروع به کار آن در منازعه با هواداران بیت کوین بودند که SegWit و شبکه لایتنینگ را به عنوان راهکارهای مشکلات مقیاس پذیری محبوب‌ترین رمز ارز به جای یک هارد فورک ترجیح می‌دادند.

تا اینکه در ماه اوت ۲۰۱۸ بیت کوین‌کش باز هم بر سر محدودیت سایز بلاک درگیر یک جنگ داخلی شد. نتیجه آن انشعاب بیت‌کوین کش به دو رمز ارز‌ رقیب در نوامبر بود: بیت کوین ABC (به پشتیبانی راجر ور (Roger Ver) و ژیهان وو (Jihan Wu) از Bitmain) و بیت کوین SV (به پشتیبانی کریگ رایت (Craig Wright)) که به ترتیب سایز بلاک ۳۲ مگابایت و ۱۲۸ مگابایت دارند.

بیت کوین ABC که از سوی بیشتر صرافی‌ها پشتیبانی می‌شد، پس از انشعاب به بیت کوین‌کش (BCH) جدید تبدیل شد و بیت کوین SV به یک رمز ارز جدا با نماد BSV بدل گشت.

بررسی عملکرد BCH نسبت به دلار

BCH برای اولین بار در اوت سال ۲۰۱۷ با قیمت ۲۹۶٫۶۰ دلار وارد معاملات شد. در اول ژانویه ۲۰۱۸ قیمت آن با ۷۶۰ درصد افزایش به ۲٬۵۳۴٫۸۲ دلار رسیده بود! رشد چشمگیر قیمت در ابتدای سال ۲۰۱۸ را می‌توان به «رونق کریپتو» نوامبر و دسامبر ۲۰۱۷ نسبت دارد که در آن قیمت همه رمز ارز‌ها افزایش یافت.

candle chart

رشد قیمت بازاری BCH منتهی به اول ژانویه ۲۰۱۸ منبع داده‌ها: eToro.com

BCH در نیمه اول ژانویه تا حدی ثبات قیمت خود را حفظ کرده و حدود ۲۵۰۰ دلار تثبیت شده بود، و سطوح حمایت و مقاومت آن ۲٬۸۰۰ دلار و ۲٬۴۰۰ دلار بودند.

قیمت بازاری BCH بین ۱ تا ۱۵ ژانویه بین ۲٬۴۰۰ تا ۲٬۸۰۰ دلار (میانگین) در نوسان بود که نشان‌دهنده ثبات نسبی است.

در ۱۶ ژانویه، BCH شاهد سقوط شدید ۲۶ درصدی در قیمت بود و به ۱٬۷۷۲ دلار رسید. این سقوط نشان‌دهنده اصلاح کلی قیمت‌ها در بازار کریپتو بود.

بازار به طور کوتاه در اواخر آوریل خود را بازیافت،‌ اما از آن زمان به طور مستمر تا ۱۴ نوامبر دچار نزول بود و سپس BCH به دو رمز ارز تقسیم شد.

قیمت BCH پس از ثبات نسبی در نیمه اول اوت سقوط کرد. پس از صعود کوتاه در ماه می، BCH به روند نزولی خود ادامه داد. منبع داده‌ها: eToro.com

BCH ارزش بازار خود را سریع‌تر از BCH از دست داد که نشان‌دهنده این بود که کاهش قیمت آن نه تنها به علت وضعیت بازار بلکه همچنین ناشی از عملکرد خود آن است.

BCH در ابتدای سال ۰٫۱۸۱ BTC ارزش داد، اما در ماه آوریل به ۰٫۰۹۳ BTC رسید. وضعیت این رمز ارز در اواسط ماه می کمی بهبود یافت و به قیمت خود در ابتدای سال بازگشت. اما این صعود دوامی نیاورد و ارزش BCH در مقابل BTC در ادامه سال پایین و پایین‌تر آمد. در ۱۴ نوامبر، این رمز ارز ۰٫۰۷۷ BTC قیمت داشت که حاکی از سقوطی ۵۷ درصدی از ابتدای سال بود.

قیمت بازاری BCH در برابر BTC در سال ۲۰۱۸/ منبع: CoinMarketCap (Coinmarketcap.com)

تفاوت فاحش در تحرکات بازار را می‌توان در نتیجه هارد فورک ۱۵ نوامبر دانست.

بیت کوین در ۱۴ نوامبر روی ۴۲۵٫۰۱ دلار بسته شد، و دو رمز ارز‌ مشتق از آن در ۱۵ نوامبر ۲۸۹ دلار (BCH یا بیت‌کوین ABC) و ۹۶٫۵ دلار (BSV یا بیت کوین SV) معامله می‌شدند. این شکست بازاری بزرگی برای BCH بود چرا که این دو رمز ارز‌ روی هم به اندازی قیمت بازاری BCH در روز قبل ارزش نداشتند.

این در تضاد با انشقاق خود BCH از BTC در سال ۲۰۱۷ بود که در آن ارزش این دو رمز ارز‌ روی هم رفته بیش از قیمت BTC تنها بود که باعث سود برای دارندگان BTC شد.

تا هفته اول دسامبر، قیمت BSV حدود ۹۰ دلار است و BCH) ABC) سقوط بیشتری را تجربه کرده و به پایین‌ترین حد خود در ۱۲۵ دلار رسیده است.

این دو رمز ارز روی هم رفته نشان دهنده ۹۰ درصد سقوط قیمت BCH از ابتدای امسال هستند.

BCH – اتفاقات عمده در سال ۲۰۱۸

بیت‌کوین کش شروع خوبی در سال ۲۰۱۸ داشت و در دسامبر ۲۰۱۷ در میز صرافی رمز ارز GDAX متعلق به Coinbase فهرست شده بود. تقاضای اولیه آنقدر زیاد بود (در مقایسه با سفارش‌های فروش ثبت شده در صرافی) که Coinbase ناچار شد ناگهان معامله را متوقف کند، البته شک معامله داخلی نیز می‌رفت.

کمی پس از آن، تب و تاب ناشی از سرکوب‌ها در چین و کره جنوبی بر بازار کریپتو سایه انداخت و BCH هم نتوانست از آن فرار کند و صعود گاوی آن پایان یافت.

در ماه فوریه، فروشگاه غیرمتمرکز OpenBazaar پشتیبانی از BCH را به بستر خود افزود. در ماه مارس شرکت‌های سرمایه گذاری Circle و Abra و Grayscale که از طرف Goldman-Sachs حمایت می‌شدند ارائه BCH در بستر خود را آغاز کردند.

شرکت خدمات مالی آمریکایی Robinhood نیز معامله بدون کارمزد BCH را در اپلیکیشن موبایل خود در ماه ژوئیه آغاز کرد.

در طول سال منازعاتی بین اردوگاه بیت کوین و بیت‌کوین کش رخ داده و اعضای جامعه کریپتو هرکدام طرفی را برگزیدند.

اصرار اردوگاه بیت کوین‌کش به رهبری راجر ور برای اشاره به بیت کوین به عنوان «بیت کوین اصلی» از سوی جامعه کریپتو و صرافی‌ها مردود شد.

تفاوت‌های فنی بیشتر بین توسعه‌دهندگان بیت کوین‌کش مانع از مبارزه متحد آن‌ها علیه بیت کوین شد.

در ماه اوت، بیت کوین ABC، یک ارتقاء نرم‌افزاری با ویژگی قرارداد هوشمند را در بیت‌کوین کش اعلام کرد که به توسعه‌دهندگان امکان می‌داد تا بر بلاکچین آن اپلیکیشن‌ بسازند. این حرکت با مقاومت خالق خودخوانده بیت کوین کریگ رایت و وب‌سایت اخبار رمز ارز Coingeek مواجه شد که پیاده‌سازی بیت کوین‌کش خود به نام بیت کوین SV را با هدف مقیاس پذیری و افزایش سرعت تراکنش عرضه کردند.

عدم سازگاری این دو پیاده‌سازی در نهایت منجر به یک هارد فورک در ماه نوامبر شد. به دنبال آن جنگی بین دو انشعاب برای تصاحب توان محاسباتی (هش) رخ داد که به گفته بلومبرگ میلیون‌ها دلار هزینه برداشت.

در ۲۰۱۹ منتظر چه باشیم؟

تا دسامبر ۲۰۱۸، هیچ یک از دو انشعاب موفق نشده است از لحاظ توان محاسباتی تحت کنترل به عنوان برنده قطعی ظاهر شود. این جنگ احتمالا در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا خواهد کرد. سکه غالب از جذب توسعه‌دهندگان، ماینرها و سرمایه‌گذاران بیشتر سود خواهد برد و خود را به عنوان سکه اصلی تثبیت خواهد کرد.

BCH سابق در ارائه ارزش تراکنش بالاتر از BTC موفق نبود و حجم تراکنش کلی آن به شدت پایین بود. در نبود ابزاری حقیقی برای بهبود بهره‌وری تراکنش، چشم‌انداز (BCH (ABC و BSV نیز خوب به نظر نمی‌رسند.

بازیابی ارزش بازاری از دست رفته در سال ۲۰۱۸ به دلیل هارد فورک برای هر دو سکه سخت خواهد بود. اگر تحرکات قیمت در سال ۲۰۱۸ را معیار در نظر بگیریم، هر دو سکه در معرض از دست دادن ارزش بیشتر در برابر BTC در سال ۲۰۱۹ هستند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.