خانه‌‌ شنی آلتکوین: از پنج سال پیش تنها BTC، LTC و XRP باقی مانده‌‌‌اند

اگر کسی بخواهد ماهیت متزلزل بازار آلتکوین (altcoin) را یادآوری کند، می‌‌تواند چارت‌‌های دیتای ارز رمز (کریپتوکارنسی) را از آرشیو درآورد، ولی برای یادآوری این گذشته‌‌ دشوار راه ساده‌‌تری هم هست. کافی است به جای خالی شمار زیادی از سکه‌‌ها اشاره کنیم. آلتکوین‌‌هایی که همین پنج سال پیش به عنوان ارزهای دیجیتال برجسته و ممتاز شناخته می‌‌شدند.

0 256

بیت کوین، یک هارد فورک و سکه‌‌ای که پیش‌‌تر آن را به نام ریپل می‌‌شناختیم

اگر نگاهی به صفحه‌‌ی نخست سرویس CoinMarketCap از آرشیو متعلق دسامبر 2013 بیندازیم، درمی‌‌یابیم که از آن زمان یعنی پنج سال پیش تنها سکه ارز رمز بیت کوین‌‌ (BTC)، لایت کوین (LTC) و XRP  هنوز وجود دارد و بقیه از بین رفته‌‌اند.

در حقیقت، از میان پنجاه سکه‌‌ای که در لیست سال 2013 وجود دارد، به جز این سه ارز، هیچ‌‌کدام در میان صد ارز نخست از نظر سرمایه بازر قرار ندارند. آلتکوینی که بیش از همه به جایگاه این صد ارز نزدیک است Nxt) Nxt) می‌‌باشد. این ارز رمز در سال 2013 با سرمایه‌‌ بازار 5 میلیون دلاری در رتبه‌‌ی 16 قرار داشت. اکنون کمی با صد ارز برتر فاصله دارد و با سرمایه‌‌ بازار 28 میلیون دلاری (بازده چندان خوبی نداشته) حول و حوش رتبه‌‌ی 106 نوسان می‌‌کند.

سکه‌‌ی Peercoin با نماد PPC در سال 2013 با سرمایه بازار 87 میلیون دلاری در رتبه‌‌ی 4 بود ولی از مسیر خارج شد و اکنون 14 میلیون دلار ارزش دارد. Namecoin یا NMC که زمانی سکه‌‌ محبوبی بود نیز به همین سرنوشت دچار شده است.

راه و رسم نام‌‌گذاری

currency

اگر به نام‌‌های موجود در فهرست ارزهای رمزنگاری شده‌‌ی دارای بیشترین سرمایه در 2013 دقت کنید، درمی‌‌یابید که آن زمان هنوز راه و روش برگزیدن نام‌‌های مبهم، عجیب و گاه آینده‌‌نگرانه برای ارز رمزها هنوز آغاز نشده بود. نام‌‌هایی همچون ترون (TRON)، اتریوم (Ethereum)، آنتالوجی (Ontology) و کیوتوم (Qtum). در آن زمان رسم بر این بود که برای ساختن نام ارزها واژه‌‌‌‌ی کوین (coin) را در کنار واژه‌‌ای گزینشی قرار دهند که بازتاب‌‌ دهنده‌‌ سطح اهمیت و کارکرد آن ارز باشد. نام‌‌هایی همچون World (جهان)، Prime (نخستین) و Peer (همتا) که WorldCoin، Primecoin و Peercoin را به وجود آوردند. تنها ارزهای دیجیتالی که این رسم را شکسته بودند بیت‌‌شرز Bitshares) PTS)با نماد PTS و کوارک (Quark) با نماد QRK هستند. اگر این فهرست بیرون آمده از بایگانی را به سمت پایین دنبال کنیم، نام‌‌هایی همچون BitBar یا BTB ، فرانکو (Franko) یا FRK و آرگنتوم (Argentum) یا ARG را می‌‌بینیم که امروزه هیچ‌‌کدامشان از رتبه‌‌ی 900 بالاتر نیستند.

از دست رفتن سلطه‌‌ بیت کوین‌‌

در سال 2013، سرمایه‌‌های بازار سکه‌‌هایی که در رده‌‌های 2و 3 و 4 قرار داشتند روی هم به یک دهم سرمایه‌‌ بازار بیت کوین‌‌ نمی‌‌رسید. اوج ارزش بیت کوین‌‌ در دسامبر 2013 به اندازه‌‌ی 10 میلیارد دلار بود در حالی که جمع سرمایه‌‌های لایت‌‌کوین، XRP و Peercoin تنها 1 میلیارد دلار می‌‌شد. پنج سال پیش بیت کوین‌‌ بر بازار کریپتو سلطه‌‌ی 88.9 درصدی داشت. جالب اینکه حتی سهم 6% لایت کوین از بازار بیش‌‌تر از مجموع تمامی آلتکوین‌‌های موجود در بازار بود. این وضعیت امروز دگرگون شده است. بیت کوین‌‌ 60 میلیارد دلار ارزش دارد و سه آلتکوین دیگر روی هم 24 میلیارد دلار می‌‌ارزند که نسبت به تفاوت یک دهمی پنج سال پیش به دو پنجم ارزش بیت کوین‌‌ افزایش پیدا کرده است.

اگر این ارقام و شماره‌‌های برگرفته از بازار را با یکدیگر مقایسه کنیم درمی‌‌یابیم که در پنج سال گذشته آلتکوین‌‌ها فروپاشیده‌‌اند و شکل تازه‌‌ای به خود گرفته‌‌اند که از بیت کوین‌‌ پیش افتاده است. ولی پرسش مهم اینجاست که آیا آلتکوین‌‌ها در آینده نیز بیت کوین‌‌ را پشت سر خود خواهند دید؟ همان گونه که در نمونه‌‌ی Nxt)NXT) شاهد هستیم، با اینکه در چند سال گذشته بازار آلتکوین رقیق شده و سرریز کرده است، هنوز هم در طی سال 2017 به اندازه‌‌ی کافی پول جدید وارد بازار شده‌‌است که برخی سکه‌‌های قدیمی بتوانند همچنان سرپا بمانند. ولی با وجود روند رو به پایینی که چندی پیش آغاز شده و آلتکوین را 99-95% تنزل داده و روند ICOها (عرضه اولیه سکه) را محدود ساخته، هیچ‌‌کس نمی‌‌داند سرمایه‌‌گذاران کریپتوکارنسی تا کی به این حوزه امیدوار می‌‌مانند و سرمایه‌‌های خود را در جایی که ناپایداری آن آشکار شده نگه خواهند داشت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.