حمایت مجمع جهانی اقتصاد از بکارگیری بلاک چین برای احیای مجدد اقتصاد

مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی به بررسی نقش فناوری بلاک چین در رفع بحران های به وجود آمده در پی شیوع ویروس کرونا پرداخته و مجموعه‌ای از ابزارهای بلاک چین را به منظور کمک به دولت‌ها و کسب‌ و کارها در تطبیق با شرایط اقتصادی فعلی و تسریع احیای اقتصادی بعد از بحران کرونا، منتشر کرده است.

0 91

مجمع جهانی اقتصاد با انتشار گزارشی به این موضوع پرداخته که چگونه بکارگیری راهکارهای مبتنی بر بلاک چین، می‌تواند ناکارآمدی و کاستی‌هایی که در پی پاندمی کرونا بوجود آمده را برطرف سازد. این مجمع در کنار این گزارش، مجموعه‌ای از ابزارهای استقرار بلاک چین را به منظور کمک به دولت‌ها و کسب‌ و کارها در تطبیق زنجیره‌های تامین خود با شرایط اقتصادی فعلی و تسریع احیای اقتصادی بعد از بحران کرونا، منتشر کرده است.

این گزارش که در تاریخ ۲۸ آوریل منتشر شده، اعلام می‌دارد که میزان مقاومت زنجیره‌های تامین خصوصی و عمومی طی بحران کرونا، مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند و در این میان زنجیره‌های تامین محصولات دارویی، تجهییزات پزشکی، و مواد غذایی جزو بخش‌هایی هستند که بیشترین آسیب را دیده‌اند. این گزارش با این استدلال که کارایی زنجیره‌های تامین به شفافیت آنها بستگی دارد، از بکارگیری فناوری دفترکل توزیع‌شده (DLT)، برای ایجاد یک «حقیقت مشترک» در بین ذینفعان زنجیره تامین حمایت می‌کند. مجمع جهانی اقتصاد یک سازمان غیردولتی مستقر در سوئیس است که در سال ۱۹۷۱ تاسیس شد تا رهبران مشاغل، دانشگاه‌ها و سیاست را درگیر مسائل اقتصادی کلیدی مربوط به پیشرفت اقتصاد جهانی کند.

راه‌اندازی مجموعه ابزارهای بلاک چین توسط مجمع جهانی اقتصاد

مجمع جهانی اقتصاد به منظور کمک به رهبران دولتی و کسب وکارها برای بکارگیری راه‌حل‌های زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین، مجموعه ابزار خود را با نام «بازطراحی اعتماد: ابزار استقرار بلاک چین» راه‌اندازی کرد که هدف آن توانمند‌سازی رهبران برای به حداکثر رساندن مزایا و به حداقل رساندن خطرات مرتبط با فناوری DLT است. توسعه این مجموعه ابزار بیش از یک‌سال زمان برده و بالای ۱۰۰ نهاد دولتی و خصوصی از ۵۰ کشور جهان در آن مشارکت داشته‌اند که از میان آنها می‌توان به نام‌هایی چون Deloitte، Maersk، بانک جهانی، و برنامه جهانی غذا (نهاد سازمان ملل) اشاره کرد. نادیا هیوت، مسئول پروژه ارز دیجیتال و بلاک چین در مجمع جهانی اقتصاد اظهار داشت:

مجموعه ابزار استقرار بلاک چین برای طراحی راهکارهای مورد نیاز بسیاری از افراد و نهادها ضروری است، از جمله بازیگران کوچکتر که ممکن است به منابع مورد نیاز برای بکارگیری ارزش‌های فناوری بلاک چین دسترسی نداشته باشند.

مجموعه ابزارهای DLT در موارد متنوعی همچون پالایشگاه آرامکو (در عربستان)، شرکت هیتاچی، و بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط مورد آزمایش قرار گرفته است.

افزایش اتخاذ راهکارهای زنجیره تامین DLT

طی ماه‌های اخیر تعداد رو به رشدی از شرکت‌ها و موسسات بزرگ، برنامه‌های پیشگامانه و بلندپروازانه‌ای را برای بکارگیری بلاک چین در زنجیره‌های تامین خود آغاز کرده‌اند. کواه لی هون، مدیر اجرایی  اداره امور دریایی و بندری سنگاپور اظهار داشت:

ما شاهد تسریع در دیجیتالیزه شدن ناوگان دریایی سنگاپور هستیم که منجر به افزایش بازدهی و کارایی این بخش شده است. فناوری بلاک چین، پتانسیل کاربرد‌پذیری فوق‌العاده‌ای در بخش‌هایی مانند بارنامه‌های کشتی، ردیابی کالا، و تامین مالی معاملات دارد.

امارات متحده عربی نیز در شرف اتمام مهلت تکمیل برنامه بلاک چینی خود که «استراتژی ۲۰۲۱ بلاک چین امارات» نام دارد است. این برنامه یک پروژه بلندپروازانه می‌باشد که قصد دارد ۵۰% از معاملات و تراکنش‌های دولتی را به پلتفرم‌های مبتنی بر DLT منتقل کند.

تاثیر تقاضای مصرف‌کنندگان در افزایش پذیرش زنجیره‌های تامین مبتنی بر بلاک چین

روپرت کلچستر، مدیر بخش بلاک چین شرکت IBM در کشورهای استرالیا و نیوزلند طی مصاحبه‌ای اظهار داشت که بسیاری از کسب و کارها در واکنش به تقاضای اکثر مصرف کنندگان برای شفافیت بیشتر، راهکارهای مبتنی بر DLT را در زنجیره‌های تامین خود، پیاده‌سازی می‌کنند. کلچستر در این باره گفت:

مصرف‌کنندگان خواستار سطح کاملا جدیدی از شفافیت هستند و تنها زمانی که زنجیره تامین دارای پایداری و شفافیت لازم باشد، با آن تعامل خواهند کرد (که منجر به سودآوری شرکت صاحب زنجیره تامین نیز می‌شود).

چندی پیش رسانه‌ها گزارش دادند که شرکت تولید تخم مرغ Farmers Hen House، چاپ کدهای QR را روی جعبه محصولات خود آغاز کرده‌ تا مصرف‌کنندگان بتوانند منشا محصولات را ردیابی کنند. بنظر می‌رسد شرکت مشهور مد و لباس H&M نیز قصد دارد از قابلیت ردیابی بلاک چین برای محصولات لاکچری شرکت Cos که زیرمجموعه H&M است، استفاده کند.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.