حقوق سهامداران اقلیت در ترازنامه

در این قسمت از دروس سرمایه گذاری/تحلیل ترازنامه، با مفهوم حقوق سهامدران اقلیت آشنا می‌شوید. حقوق سهامداران اقلیت، نشان‌دهنده‌ی سهم سهامداران در دارایی و بدهی‌های شعب یک شرکت است. در این بخش مثالی از چگونگی عملکرد حقوق سهامداران مربوط به شرکت Berkshire Hathaway و حقوق سهامداران اقلیت Nebraska Furniture Mart در ترازنامه‌ی شرکت Berkshire Hathaway آورده شده است.

0 244

درس سوم سرمایه‌گذاری: تحلیل ترازنامه

مورد دیگری که هنگام تحلیل ترازنامه‌‌ یک شرکت که نیازمند بررسی دقیق‌‌تر می‌باشد، حقوق سهامداران اقلیت (minority interest) است. بخش حقوق سهامداران اقلیت به دارایی سهامداران اقلیت در شعب یک شرکت اشاره می‌کند؛ چیزی که به هنگام سر و کار داشتن با شرکت‌های مادر (هولدینگ) به دلایلی واضح رخ می‌دهد. به عبارت دیگر، حقوق سهامداران اقلیت، نشان‌دهنده‌ی سهم سهامداران در دارایی و بدهی‌های شعب یک شرکت است.

(شعبه، شرکتی است که توسط شرکتی دیگر از طریق مالکیت اقلا بخش اعظمی از سهام با حق رای، کنترل می‌شود.)

هیات استانداردهای حسابداری مالی (FASB) که در سال‌های 2008 و 2009 کار خود را آغاز کرده بود، باعث ایجاد تغییری بزرگ در نحوه‌ی دسته‌بندی حقوق سهامداران اقلیت در ترازنامه شد و این کار را از طریق ملزم ساختن شرکت‌ها به قرار دادن حقوق سهامداران اقلیت در بخش دارایی سهامداران انجام داد؛ پیش از این حقوق سهامداران اقلیت در بخش بدهی‌ها قرار داشت. این اتفاق تغییری اساسی در سیاست‌های حسابداری بوده و به این معناست که از این پس برای گزارش‌های سالانه و 10K باید به قسمت‌های پایین‌تر ترازنامه رجوع کنید تا حقوق سهامداران اقلیت را بیابید. همچنین به این معناست که به هنگام بررسی و تحلیل گزارش‌های سالانه‌ی قدیمی‌تر باید از این مسئله آگاه باشید، چراکه در گزارش‌های قدیمی بخش حقوق سهامداران اقلیت به عنوان بدهی ظاهر می‌شود. در عین اینکه هر دوی این‌ها قابل توجیح هستند (تفکر قدیمی بر این بود که حقوق سهامداران اقلیت “به عنوان قرض” به سهامداران اقلیت داده شده بود و تفکر جدید بر این است که سهامداران اقلیت مقروض نبوده و صاحب آن هستند، بنابراین بهتر است که نام تخصیص سرمایه بر آن بگذاریم.) ما بر این باوریم که این انتقال به بخش دارایی ارائه‌ای هوشمندانه‌تر از واقعیت اقتصادی است.

یک مثال از چگونگی عملکرد حقوق سهامداران اقلیت

بهترین راه برای نشان دادن چگونگی عملکرد حقوق سهامداران اقلیت برجسته ساختن مثالی واقعی از شرکت Berkshire Hathaway است که در مقالات گذشته در این درس سرمایه‌گذاری به طور متعدد از آن استفاده کردیم. این شرکت که اگر در جهان مشهورترین شرکت نباشد، حداقل در ایالات متحده آمریکا مشهورترین شرکت مادر به حساب می‌آید، ماشین سرمایه‌گذاری وارن بافت (Warren Buffet) میلیاردر بوده که حقوق سهامداران اقلیت را به سلاحی راهبردی و اساسی در تلاش پایان‌ناپذیر خود برای کسب سود تبدیل کرده است.

وارن بافت کسب و کاری جذاب را که اغلب صاحب آن یک خانواده بوده و یا توسط دسته‌ای از افراد کنترل می‌شود، پیدا کرده و سپس درخواست گرفتن حداقل 80 درصد از سهام آن را می‌دهد. (دلیل اینکه چرا 80 درصد مهم است این است که این رقم نقطه‌ای است که در آن قوانین مالیات شرکتی فعلی در ایالات متحده می‌گویند که با تجارت حاصل به عنوان نوعی شعبه‌ی کاملا یک‌پارچه رفتار شده و شرکت مادر نیاز به پرداخت مالیات سود از آن شعبه را ندارد.) با این حال، سهام اقلیتی که در دست سهامداران غیرکنترل‌کننده قرار دارد، باید در صورت مالی شرکت Berkshire Hathaway نشان داده شود. اینجا جایی است که حقوق سهامداران اقلیت وارد ماجرا می‌شود.

نگاهی به چگونگی حضور حقوق سهامداران اقلیت Nebraska Furniture Mart در ترازنامه‌ شرکت Berkshire Hathaway

در سال 1983، فروشگاه Nebraska Furniture Mart در در اوماها، نبراسکا، موفق‌ترین فروشگاه اثاثیه منزل در ایلات متحده آمریکا بود. فروش سالانه‌ی ناخالص این فروشگاه به بیش از 88.6 میلیون دلار رسید و شرکت هیچ بدهی نداشت. بعد از توجه به این موضوع که تجارت اثاثیه منزل چقدر موفق است، وارن بافت که از اهالی بومی اوهاما به حساب می‌آمد، نزد صاحب این فروشگاه یعنی رز بلامکین (Rose Blumkin) رفته و پیشنهاد داد که شرکت را از او بخرد.

رز بلامکین به دلیل بحث و اختلافاتی که با فرزندان و نوه‌های خود داشت، از شانس فروش امپراطوری خود که آن را از صفر شروع کرده بود، با اشتیاق استقبال کرد.

او به هنگام شروع هیچ پولی نداشت، به ایالات متحده آمریکا فرار کرد تا از دست حزب نازی آلمان فرار کند و حتی بعد از تبدیل شدن به یکی از ثروتمندترین زنان ایالت خود، نمی‌توانست به انگلیسی بخواند یا بنویسد. این معامله باعث شد که او بتواند اداره‌ی کسب و کاری را که دوست داشت همچنان به عهده داشته، سهام قابل‌ملاحظه‌ای داشته و پول نقد بسیار زیادی را برای اهداف برنامه‌ریزی دارایی جمع‌آوری کند. درست در همین وقت، او پیشنهاد فروش 90 درصد از سهام فروشگاه Nebraska Furniture Mart را که به طور خصوصی از آن نگه‌داری می‌کرد، به قیمت 55 میلیون دلار به شرکت Berkshire Hathaway داد.

روز بعد، بافت وارد فروشگاه شد و یک چک به او داد. این موضوع باعث شد که فروشگاه NFM به یکی از شعب نیمه‌مالکیتی شرکت Berkshire تبدیل شود. از آن جایی که شعب از طریق شرکت مادر کنترل می‌شوند، قوانین حسابداری امکان حضور در ترازنامه‌ شرکت مادر را می‌دهند. هنگامی که شرکت Berkshire Hathaway، 90 درصد از سهام فروشگاه Nebraska Furniture Mart را خرید، توانست که دارایی و بدهی‌های این غول تولید اثاثیه منزل را به ترازنامه‌ خود بیافزاید (البته به دلیل فلسفه‌ی زندگی رز بلامکین که به زندگی بدون بدهی معتقد بود، این فروشگاه هیچ بدهی نداشت).

این مسئله بیانگر یک مشکل بود. شرکت Berkshire Hathaway حالا دیگر می‌توانست ترازنامه‌ فروشگاه Nebraska Furniture Mart را با ترازنامه‌ شرکت خود یکی کند، اما از نظر فنی صاحب کل این فروشگاه نبود. به یاد داشته باشید که رز بلامکین 90 درصد از شرکت خود را فروخته بود. او 10 درصد دیگر را برای خود نگه داشت. این به این معناست که 10 درصد از دارایی‌های فعلی، موجودی،‌ اموال، تاسیسات، تجهیزات و تمامی چیزهای دیگر متعلق به او بود.

شرکت Berkshire Hathaway برای تنظیم این مسئله می‌بایست که سهم رز در همه چیز را حساب کرده و آن را در بخش حقوق سهم‌داران اقلیت ترازنامه قرار می‌داد. از آن جایی که این مثال به قبل از تغییرات قوانین حسابداری در سال‌های 2008 و 2009 برمی‌گردد، در آن زمان حقوق سهامداران اقلیت به عنوان بدهی در ترازنامه‌ شرکت Berkshire Hathaway نشان داده می‌شد. اگر شما الان به ترازنامه‌ شرکت Berkshire Hathaway نگاهی بیا‌ندازید، در میان حقوق سهامداران اقلیت بسیار زیاد آن که در بخش دارایی سهامداران یکی شده‌اند، سهام Nebraska Furniture Mart را خواهید دید که صاحب آن وارثان رز بلامکین هستند. (این روزها، به دنبال تصمیم خانواده‌ی بلامکین در جهت عملی ساختن گزینه‌ی فروش مجدد 10 درصد دیگر از شرکت علاوه بر آن 10 درصدی که داشتند، شرکت Berkshire Hathaway صاحب 80 درصد ازNebraska Furniture Mart و خانواده‌ی بلامکین صاحب 20 درصد از آن هستند.)

هنگام بررسی بخش حقوق سهامداران اقلیت در ترازنامه ، احتمال اینکه مدیریت، شرکت‌های خاصی را که در آن‌ها حقوق سهامداران اقلیت برای شما نگه‌داری می‌شود تفکیک کند، وجود ندارد. به همین دلیل شما به بررسی ساختار قانونی تجارت مادر و کشف اینکه تجارت مادر صاحب چه درصدی از هر شعبه است، نیاز خواهید داشت. گاهی‌اوقات با شرایطی رو‌به‌رو می‌شوید که در آن یک کسب و کار که به صورت عمومی داد و ستد می‌کند، بخش عظیمی از تجارت مشابه دیگری را، احتمالا از طریق pink sheets، کنترل می‌کند. در این شرایط، امکان سرمایه‌گذاری مستقیم در بخش حقوق سهامداران اقلیت وجود دارد. انجام این کار ممکن است، به خصوص برای غیرمتخصصان، سخت باشد؛ اما گاه و بیگاه فرصت‌هایی جالب توجه ارائه می‌کند.

*یک شرکت اگر صاحب 80 درصد یا بیشتر از کل تجارت باشد، می‌تواند ترازنامه‌ شعب خود را یکی کرده و اگر صاحب 20 درصد یا بیشتر باشد، می‌تواند درآمدهای شعب را گزارش کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.