حضور تنها 50% از اقتصاد جهان در مجمع جهانی Davos

در گردهمایی برگزیدگان اقتصاد جهانی که در Davos ‌سوئیس و به مناسبت چهل و نهمین مجمع جهانی سالانه‌‌ی اقتصاد رخ داد، جالب توجه‌ترین نکته‌ عدم حضور 50 درصد از اقتصاد جهان بود.

0 92

با وجود رهبران برجسته‌ی جهان همچون دونالد ترامپ، شی جین پینگ، ترسا می، امانوئل مکرون و ناریندرا مودی که جمعا نماینده‌ی 50 درصد از اقتصاد جهانی بوده و 42 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، و همچنین به دنبال رفع مسائل داخلی هستند، اینگونه به نظر می‌رسد که موضوع اصلی جهانی‌سازی 4: تشکیل یک معماری جهانی در عرصه‌ی چهارمین انقلاب صنعتی، بازگشت ناسیونالیسم اقتصادی و تلاش برای رفع فشارهای داخلی باشد که ملل را در اولویت اول و جهان را اولویت دوم قرار می‌دهند.

اختلال عملکرد سیاسی ایالات متحده‌ آمریکا که در زمان طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ این کشور رخ داد، کافی بود تا نه تنها رئیس‌جمهور، بلکه کل هیات نمایندگان ایالات متحده را که با هیاهوی بسیار زیادی به مجمع جهانی اقتصاد سال گذشته رسیده بودند، دچار انحراف کند. در عین حال، پیگیری مداوم و تشدید جنبش جلیقه زردها نیز موجب ایجاد فشار داخلی بر روی رئیس‌جمهور ضد پوپولیستی فرانسه، امانوئل مکرون، شده است. با این حال، ماه‌ها اعتراض خیابانی مداوم یکی از شروطی است که در مورد مسائل مورد بحث در مجمع جهانی اقتصاد در نظر گرفته می‌شود؛ مسائلی مثل ریسک‌های جهانی، مستحکم‌سازی ملی و خطر ورشکستگی یا رکود که احتمال وقوع آن تا سال 2020 به دلیل تلاقی رخدادهای پیچیده افزایش می‌یابد.

در اثر جنگ سخت معاملاتی کشور چین با ایالات متحده ی آمریکا، حتی شرکت قدرتمند اپل که اولین شرکت تریلیون دلاری آمریکاست، نشان داده که در جهانی از به هم پیوستگی‌های عمیق مالی و وابستگی‌های جهانی مثل زنجیره‌های تامین و دسترسی به بازار، نمی‌توان ثروت شرکت‌ها را از ثروت کشور جدا کرد. احتمال دارد که هشدار سود شرکت اپل به دلیل کاهش سرعت اقتصاد چین، توسط مدیرعاملان شرکت‌های عمومی دیگر نیز، که بسیاری از آن‌ها در چند روز گذشته در Davos بوده‌اند،‌ بازتاب داده شود. در عین حال، مذاکرات Brexit که چند ماهی بیشتر به آن نمانده، در هر دو طرف کانال انگلیس به مسئله‌ای نگران کننده تبدیل شده است.

به دلیل تغییرات بزرگ و پیش‌بینی‌های پر سروصدایی که در مورد سمت و سوی اقتصاد جهانی انجام گرفته، احتمالا موضوع مجمع جهانی اقتصاد امسال “راه‌هایی برای دستیابی به امنیت و پناهگاه” است که در جهان به صورت فزاینده رو به کاهش هستند. درحالیکه تکنولوژی‌های در حال پیدایشی مثل بلاکچین، که به عنوان یک راه حل برای بسیاری از مشکلات مورد تحسین است، نشست سال گذشته را تحت شعاع خود قرار داده بودند، آیا امسال نیز تکنولوژی می‌تواند به همین اندازه موضوعی برجسته باشد؟ به خصوص که شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران متوجه اصلاحات بازارهای اصلی در حیطه‌ی پروژه‌های رمز ارز و بلاکچین و همچنین نوسانات بازارهای سنتی هستند. یکی از موضوعات مهم این هفته که از مسائل مهم جهانی نیز به حساب می‌آید و احتمالا برای سال 2019 صدق می‌کند، مسئله‌ی ایجاد اشتغال، پویایی اقتصادی و تضمین آینده‌ی نیروی کار جهانی است که در اقتصاد جهانی به بخشی قابل‌جایگزین تبدیل شده است تا بخشی اساسی از موتور توسعه و پیشرفت اقتصادی.

قطعا بخشی از دلیل عدم حضور رهبران برجسته‌ی جهانی در Davos این حقیقت است که خروجی اقتصادی که در گذشته همچون ورودی به بازدهی نیروی انسانی متکی بود، اکنون بسیار دگرگون شده است. اتوماسیون صنعتی، رکود دستمزد و تغییر از عرصه‌ی صنعتی به عرصه‌ای تکنولوژیکی و دیجیتالی، دیگر مسئله‌ای نیست که در کنفرانس‌های جهانی بزرگ مطرح شود، بلکه اکنون چالشی آشکار در صندوق آراء و تظاهرات خیابانی است. جای تعجب ندارد که در جهانی که در آن 26 میلیاردر برتر نسبت به 3.8 میلیارد نفر از مردم ثروت بیشتری در اختیار دارند، که این مسئله مرتبط با جهانی‌سازی است، باید اقداماتی به منظور تنظیم مجدد اقتصاد جهانی و مشارکتی ساختن آن انجام گیرد. به این طریق، جهان مسیر درازی پیش رو دارد و شاید گردهمایی برگزیدگان جهانی در رشته‌کوه‌های آلپ سوئیس بهترین راه برای طی این مسیر نباشد؛ با این حال، برای توسعه‌ی اهداف مشترک راه مناسبی است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.