حساب T چیست؟

حسابT یکی از مفاهیم مهم در حسابداری است و از طریق آن می‌توان همه‌‌ی مقادیر بدهی و اعتبار حساب را بتوان به راحتی رهگیری کرد. در این مقاله با فلسفه نامگذاری این حساب‌ها به حرف T و تعریف دقیق آن‌ها آشنا شده و خواهید آموخت که چگونه این حساب‌ها را تحلیل کنید.

0 643

اگر می‌‌خواهید به کار حسابداری مشغول شوید، حساب( T (T Accounts اولین دوست جدید شماست. حساب T یک نمود بصری از حساب‌‌های واحدی است که شبیه حرف T هستند تا همه‌‌ی مقادیر بدهکار و بستانکار حساب را بتوان به راحتی رهگیری کرد و به صورت دیداری نمایش داد.

هر حساب جداگانه‌‌ای برای خود یک حساب T دارد. یک حساب T معمولی به شکل زیر است:

t accounts

بدهکار و بستانکار در حساب T

بیشتر مردم وقتی اصطلاحات بدهکار و بستانکار (بدهی و اعتبار) را می‌‌شنوند، به فکر کارت‌‌های اعتباری و کارت‌‌های بدهی می‌‌افتند. کارت‌‌های بدهی نوعی پرداخت پولی مستقیم هستند، در حالی که کارت‌‌های اعتباری نوعی قرض گرفتن به حساب می‌‌آیند. با این حال بدهکار و بستانکار در حسابداری معنای کاملا متفاوتی دارند.

بدهکار و بستانکار اصطلاحاتی حسابداری هستند که سابقه آنان را می‌‌توان تا صدها سال پیش دنبال کرد و هنوز هم در سیستم حسابد‌‌اری دوطرفه‌‌ی امروزی به کار گرفته می‌‌شوند. سیستم حسابداری دوطرفه یعنی هر معامله‌‌ یا تراکنشی که شرکت انجام می‌‌دهد حداقل در دو حساب ثبت می‌‌شود. در یک حساب، ورودی بدهکار و در حساب دیگر هم ورودی بستانکار وارد خواهد شد.

ورودی‌‌ها به عنوان ثبت دفتری در دفاتر شرکت ثبت خواهند شد. بدهکار و بستانکار می‌‌توانند به معنای افزایش یا کاهش حساب‌‌های مختلف باشند، اما نمودهای حساب T آنان بر حسب قرار گرفتن در سمت چپ یا راست T یکسان هستند.

شرح حساب T

فارغ از نوع حساب، سمت چپ حساب T همیشه طرف بدهکار و سمت راست آن همیشه طرف بستانکار قرار دارند.

بدهکار و بستانکار برای حساب‌‌های مختلف می‌‌تواند به معنی کاهش یا افزایش باشد، اما در حساب T همیشه بدهکار در سمت چپ و بستانکار در سمت راست قرار می‌‌گیرند.

وقت آن است که نگاه عمیق‌‌تری به حساب‌‌های T برای حساب‌‌های مختلف از جمله حساب دارایی‌‌های، بدهی‌‌ها، سهام‌‌داران، بخش‌‌های عمده‌‌ی ترازنامه یا موقعیت مالی صورت‌‌حساب داشته باشید.

t accounts balancing

برای حساب‌‌های دارایی که شامل پول، حساب دریافتنی، موجودی کالا، PP&E و غیره می‌‌شود، سمت چپ حساب T (سمت بدهی) همیشه حساب را افزایش می‌‌دهد. سمت راست اما برعکس، کاهش دارایی است. با این حال سمت بدهکار برای حساب‌‌های بدهی و حساب‌‌های سهام همیشه نشانه‌‌ی کاهش در حساب است، در حالی که سمت بستانکار در همین حساب‌‌ها، افزایش حساب قلمداد می‌‌شود.

حساب T در حساب‌‌های صورت‌‌ سود و زیان

حساب‌‌های T در حساب‌‌های صورت سود و زیان نیز کاربرد دارند که شامل حساب‌‌های درآمد، مخارج، سود و زیان هستند.

t accounts revenues expenses

بدهکار در درآمد/سود، حساب را کاهش و بستانکار آن را افزایش می‌‌دهد. عکس این حالت برای مخارج و زیان صادق است. با جمع بستن همه‌‌ی حساب‌‌ها با یکدیگر به چیزی مانند شکل زیر می‌‌رسیم.

t accounts example

رهگیری چندین ثبت دفتری در دوره‌‌ی زمانی خاص با استفاده از حساب T بسیار آسان‌‌تر می‌‌شود. هر ثبت دفتری در حساب مربوط به خود، در سمت درست و با مقدار درست قرار داده می‌‌‌‌شود.

به عنوان مثال اگر شرکتی سهامی با ارزش 500 هزار دلار صادر کند، ثبت دفتری ترکیبی از سهام بدهکار نقدی و بستانکار سهام خواهد بود.

t accounts common shares

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.