حساب امانی یا اسکرو (Escrow) چیست؟

حساب امانی یا Escrow یکی از راه‌های رایج برای انجام معاملات بین دو شخصی است که هیچ اعتمادی به یکدیگر ندارند. در اینگونه معاملات ارزش مورد معامله در یک حساب وثیقه‌ای نگهداری شده و ارزش مورد معامله به گونه‌ای امن و خارج از دسترس طرفین معامله نگهداری می‌شود، پس از آنکه معامله به درستی انجام شود و طرفین صحت معامله را تایید کنند، حساب وثیقه‌ای برای طرفین باز می‌شود و طرفین می‌توانند دریافتی خود از معامله را برداشت نمایند.

0 318

حساب امانی یا اسکرو (Escrow) روشی برای کنترل و محافظت از دارایی‌‌های مالی است. Escrow مفهومی قانونی است که در آن یک ابزار مالی یا یک دارایی از جانب دو طرف معامله و توسط شخص یا شرکتی واسطه نگه‌‌داری می‌‌شود. به عبارت دیگر وقتی که از Escrow استفاده می‌‌‌‌کنید، عاملی دیگر وجود دارد که به عنوان ضامن عمل می‌‌کند و دارایی‌ها و Escrow‌ها توسط این عامل نگه‌‌داری می‌‌شوند. این عنصر کل فرایند را کنترل کرده و از محقق شدن تعهدات قرارداد میان طرفین، اطمینان حاصل می‌‌کند. بنابراین هیچکس نمی‌‌تواند خارج از توافق پول خود را مورد استفاده قرار دهد.

روش کار آن چیست؟

secret splitting یکی از مفاهیمی است که در این زمینه بسیار پر استفاده می باشد. این secret splitting زمانی کار می کند که اطلاعات مهمی را در اختیار داشته باشید و آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را با افراد یا شرکت‌‌های مورد اعتمادتان در میان بگذارید. با استفاده از این تقسیم می‌‌توانید یک رمز، شماره حساب، دسترسی به سیستم امنیتی و … را با کسی درمیان بگذارید. هیچ‌کس نمی‌‌تواند به این اطلاعات دست پیدا کند و تنها راه دسترسی به آن توافق مشترک است.

حساب نگهداری وثیقه (Escrow) چیست؟
حساب نگهداری وثیقه (Escrow) چیست؟

البته در این زمینه نقطه ‌‌ضعف‌‌هایی نیز وجود دارد. برای مثال اگر طرفی دسترسی خود به اطلاعات را از دست بدهد و ارتباطی با طرف دیگر توافق جهت دستیابی به توافقی دیگر نداشته باشد، هیچ راهی برای بازگردانی توافق قبلی وجود ندارد.

حساب نگهداری وثیقه (Escrow) چیست؟
حساب نگهداری وثیقه (Escrow) چیست؟

حال سوال این است که اگر نتوانید همه‌‌ طرف‌های توافق را پیدا کنید چه می‌شود؟  پاسخ این سوال threshold scheme می باشد.

threshold scheme چیست؟

threshold scheme نسخه‌‌ی بهبود یافته‌‌ای از تقسیم مخفی می باشد و نیازی به هیچ توافقی بین طرفین ندارد. مثلا شما اطلاعاتی را با پنج نفر در میان می‌‌گذارید اما با وجود تنها سه نفر از آن‌‌ها هم می‌‌شود آن توافق را دوباره بوجود آورد. باید در نظر داشت که وجود دو نفر برای دسترسی دوباره کافی نمی‌باشد و اگر خواستید شخصی را از یک Escrow خارج کنید می‌‌توانید بدون هیچ مشکلی این کار را انجام دهید. طرفین یک توافق را می‌‌توان بسته به سطح اطمینان، دسته بندی نمود. ۶ شخص را در نظر بگیرید که به سه نفر از آن‌‌ها اعتماد کامل دارید (گروه یک) و به سه نفر از آن‌‌ها هم تا حدودی اعتماد دارید (گروه دو).

حساب نگهداری وثیقه (Escrow) چیست؟
حساب نگهداری وثیقه (Escrow) چیست؟

می‌‌توانید طرحی برای بازسازی داده‌ها بسازید تا در صورت لزوم و بروز هر گونه اتفاق از آن استفاده نمایید. بنابراین هر سه نفر گروه ۱ دسترسی داشته و در گروه دو نیز به هر نفر که بخواهید می توانید دسترسی بدهید.

حساب نگهداری وثیقه (Escrow) چیست؟
حساب نگهداری وثیقه (Escrow) چیست؟

در threshold scheme هیچ محدودیتی وجود ندارد و پیچیدگی و سادگی آن به دلخواه شما بستگی دارد.

امنیت

امنیت Escrow توسط ریاضیات و رمزنگاری مورد تایید قرار گرفته است. بسیاری از ریاضی‌‌دانان و رمزنگاران روی مسئله‌‌ی امنیت کار کرده و الگوریتم‌هایی را برای برقراری امنیت Escrow توسعه داده‌‌اند. به همین منظور طرحی برای جلوگیری از تبانی طرفین نیز طراحی شد تا نتوانند تصمیم‌‌گیری سایر طرفین را کنترل کنند.  در این روش اگر طرفی سعی در تقلب داشته باشد، راه‌هایی برای نقش بر آب کردن نقشه‌‌های وی وجود دارد. اگر هم فردی دسترسی‌‌اش را از دست بدهد نیازی به تغییر کلید نمی باشد.

اگر Escrow اینقدر خوب است، پس چرا همه از آن استفاده نمی‌‌کنند؟

جواب این سوال این است که پیچیدگی اجرای آن بسیاری از مردم را از آن دلسرد می کند.

مدل‌‌های شرح داده شده بسیار پیچیده و عجیب هستند و درک آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز بسیار سخت‌‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌‌رسد و برای استفاده از این مدل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به احتمال زیاد به یک متخصص ریاضی و رمزنگاری نیاز پیدا خواهید کرد. علاوه بر این، اجرای نادرست آن نیز می‌‌تواند هزینه‌هایی را در‌‌‌‌‌بر داشته باشد. البته ممکن است که در ابتدا متوجه هیچ اشتباهی در سیستم نشوید اما واقعیت این است که سیستم می‌‌تواند شکننده شده و یا حتی سرمایه‌‌ را از دسترس خارج نماید.

توجه داشته باشید که ضامنین را نیز نباید از یاد برد چرا که آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اعتبار و شهرت خود را در معرض خطر قرار می دهند، بنابراین خدمات مورد ارائه آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز ارزان نیست.

Escrow چگونه در دنیای بلاک چین استفاده می‌شود؟

Escrow در حال به دست آوردن محبوبیت بیشتر و بیشتری در دنیای بلاک چین است. شرکت‌‌های زیادی اهمیت ضمانت سرمایه‌‌گذاران برای جلوگیری از کلاه‌‌برداری را درک کرده‌‌اند. ممکن است این مسئله برای عموم مسئله ای خیلی شناخته‌‌شده نباشد، اما در دنیای بلاک چین مسئله اعتبار و شهرت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برخی شرکت‌ها در توافقات مختلف به عنوان ضامن عمل می‌‌کنند. بعضی از استارت آپ‌‌ها نیز ICO را با Escrow شروع می‌کنند. در حال حاضر اتریوم به عنوان بزرگ‌‌ترین پلتفرم بلاک چین، یک قرارداد Escrow هوشمند را تهیه کرده است. Escrow اکنون به عنوان یکی از ابزارهای قوی برای نشان دادن جدیت طرفین توافق، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.