حساب دریافتنی (accounts receivable) چیست؟

حساب‌های دریافتنی از فروش کالا یا ارائه خدمات، پرداخت وام یا مواردی از این قبیل ایجاد می‌شوند. در این مقاله بررسی می‌کنیم چرا شرکت‌ها حساب‌های دریافتنی دارند و همچنین در مورد ریسک‌های موجودی حساب دریافتنی وصول نشده و تاثیر حساب دریافتی بر جریان وجوه نقد و مدل‌سازی مالی بحث خواهیم کرد.

0 575

حساب های دریافتنی (AR) فروش اعتباری یک کسب‌‌ و کار را نشان می‌‌دهند که هنوز توسط مشتریان به طور کامل پرداخت نشده‌‌اند. شرکت‌‌ها به مشتریان خود اجازه می‌‌دهند که در یک بازه زمانی معقول و گسترده و با شرایط مورد توافق، پول خرج کنند. مشتری می‌‌تواند برای معاملاتی مشخص و پرداخت زودهنگامِ بدهی خود به شرکت، تخفیف دریافت کند.

فرضیه میانگین روزهای حساب دریافتنی (The average AR days) بخش مهمی از پیش‌‌بینی تغییرات در سرمایه‌‌ی کاری غیرنقدی در مدل‌‌سازی مالی است.

حساب دریافتنی (accounts receivable) چیست؟

چرا شرکت‌‌ها حساب دریافتنی دارند؟

بعضی کسب‌‌وکارها برای آسان‌‌تر کردن فرایند پرداخت، امکان فروش به صورت نسیه را فراهم می‌‌کنند. شاید جمع کردن بدهی‌‌ها هر بار که فردی با شرکت تماس می‌‌گیرد دشوار باشد. پس به جای آن در پایان هر ماه مقادیر خرج‌‌شده توسط مشتریان را جمع‌‌آوری کند. تا زمانی که این صورتحساب ماهانه تسویه نشود، مبالغ در حساب دریافتنی باقی می‌‌مانند.

امکان خرید به صورت نسیه باعث فروش بیشتر نیز می‌‌شود. مشتریان دوست دارند پول نقد داشته باشند، اما در صورت امکان، تمایل بیشتری به خرید به صورت نسیه دارند.

برای کسانی که در برنامه‌‌ریزی و تحلیل مالی، تحقیقات سهام یا بانکداری سرمایه‌‌گذاری کار می‌‌کنند، شناخت چرخه تبدیل پول اهمیت دارد.

ریسک‌‌های موجودی حساب دریافتنی وصول نشده

رییسک‌‌های متعددی در ارتباط با داشتن موجودی زیاد حساب دریافتنی وجود دارد که در زیر به دو مورد از آنان اشاره می‌‌کنیم:

۱. بدهی جمع‌‌آوری نشده (Uncollected debt ) – حساب دریافتنی زیاد که برای مدت زیادی جمع نشود، به عنوان بدهی بد شناخته خواهد شد. این موقعیت زمانی رخ می‌‌دهد که مشتری یا ورشکسته می‌‌شود یا صورت‌‌حساب را بدون دلیل پرداخت نمی‌‌کند.

۲. کسری جریان وجه نقد (Cash flow deficiencies ) – یک کسب‌‌وکار برای پیشبرد فعالیت‌‌های خود به وجوه نقد نیاز دارد. فروش به صورت نسیه شاید بتواند درآمد را افزایش دهد، اما هیچ جریان وجه نقد واقعی به وجود نمی‌‌آورد. این مسئله در کوتاه‌‌مدت قابل‌‌قبول است، اما در بلندمدت می‌‌تواند باعث کمبود پول نقد و نبود نقدینگی برای تامین مالی دیگر عملیات‌‌ها شود.

تاثیر حساب دریافتی بر جریان وجوه نقد و مدل‌‌سازی مالی

وقتی شرکتی دارای حساب دریافتنی است یعنی بخشی از درآمد خود را هنوز به شکل نقدی دریافت نکرده است. اگر پرداخت زیاد طول بکشد، می‌‌تواند تاثیر معناداری بر جریان وجوه نقد بگذارد. به همین دلیل در مدل‌‌سازی و ارزش‌‌گذاری مالی، تنظیم جریان آزاد وجوه نقد برای تغییر در سرمایه کاری که شامل حساب دریافتنی، حساب پرداختنی و موجودی کالا می‌‌شود، بسیار اهمیت دارد.

حساب دریافتنی (accounts receivable) چیست؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.