حسابرسی چیست؟

در این بخش از واژه نامه حسابداری، به بررسی مفهوم حسابرسی پرداخته می‌شود. در این قسمت با ارتباط حسابداری و حسابرسی، انواع حسابرسان، داخلی و خارجی، و انواع مختلف مشارکت‌های تضمینی آشنا می‌شوید.  

0 390

حسابرسی (auditing)، بررسی دقیق گزارش‌های مالی یک سازمان است و به منظور ایجاد اطمینان برای تمامی سهامداران از این جهت که گزارش‌های حسابداری شرکت دقیق هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ما در حسابداری، قوانین مختلف حسابداری، ثبت‌های دفتری، گزارش‌های مالی و دیگر وظایف دفترداری را بررسی می‌کنیم. تمامی این وظایف مهم‌اند، زیرا حسابداران با این مهارت‌ها می‌توانند در تیم‌های مشارکتی شرکت کرده تا عمل حسابرسی را هم برای متقاضیان داخلی و هم برای متقاضیان خارجی به انجام برسانند. رایج‌ترین حسابرسی‌ها توسط چهار سازمان بزرگ حسابرسی برای شرکت‌های بزرگ تجارت‌ عمومی در سراسر دنیا انجام می‌شوند. نمودار زیر را مشاهده کنید که خلاصه‌ای از روند حسابرسی است:

 حسابرسی چیست

حسابرسی چیست

گزارش‌های مالی در کادر اول که ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت گردش وجوه و فهرست‌های کنترل موارد افشاء را در بر می‌گیرند، در مقایسه با بعضی استاندارد‌های حسابداری به نام “اصول پذیرفته‌شده‌ی حسابرسی” (GAAP) ارزیابی می‌شوند. مناطق مختلف در سراسر دنیا از قوانین GAAP متفاوتی پیروی می‌کنند. بعضی از استاندارد‌های رایج GAAP استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی (IFRS) و GAAP آمریکا هستند. مهم‌ترین نکته این است که این‌ها استانداردهایی ثابت و برای عموم شناخته‌شده هستند. در نهایت، این کار به گزارش حسابرسی منتهی شده که در آن یافته‌ها به کاربران انتقال داده می‌شوند.

تعریف رسمی

به بیان رسمی‌تر، حسابرسی همان جمع‌آوری و ارزیابی مدارک برای تعیین و گزارش‌دهی بوده که بر اساس میزان مطابقت اطلاعات ارائه‌شده (یعنی همان گزارش‌های مالی) با استانداردهای ثابت، انجام می‌گیرد. بهتر است که حسابرسی توسط فرد یا سازمانی مستقل و شایسته انجام گیرد.

مقایسه حسابداری و حسابرسی

به طور کلی، حسابرسی رشته‌ی تخصصی‌تری از حسابداری است، اما هر دو به هم مربوطند؛ به این معنا که حسابرسان نمی‌توانند به طور کامل از قوانین حسابداری بی‌اطلاع باشند. در حقیقت، حسابرسان باید در زمینه حسابداری باکفایت و شایسته باشند تا بتوانند یک عمل حسابرسی را به درستی به انجام برسانند. بیایید به جدول زیر نگاهی انداخته و این دو را با هم مقایسه کنیم

حسابداری

حسابرسی

ثبت، طبقه‌بندی و خلاصه کردن معاملات مطابق با

GAAP

جمع‌آوری و ارزیابی مدارک

دفترداری، تهیه‌ی صورت‌ وضعیت‌های مالی

تعیین مطابقت یا عدم‌مطابقت صورت وضعیت‌های مالی با GAAP

حسابرسان خارجی در مقایسه با حسابرسان داخلی

اساسا دو نوع حسابرس داریم: حسابرس خارجی و حسابرس داخلی

حسابرس خارجی (External Auditors) به حسابداران عمومی اشاره می‌کند که متقاضیان مختلف داشته و کار حسابرسی را با یک تیم مشارکتی به انجام می‌رسانند. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، سازمان‌های حسابرسی عمومی،‌ مثل چهار سازمان بزرگ حسابرسی، علاوه بر حسابرسی شرکت‌های بزرگ خصوصی، کار حسابرسی شرکت‌های بزرگ عمومی را نیز انجام می‌دهند. حسابرسان خارجی کارمندان سازمان حسابداری‌ مربوط به آن‌ها بوده و ارتباط‌شان با متقاضیان تنها از طریق روند حسابرسی است.

از طرف دیگر، حسابرسان داخلی (Internal Auditors) کارمندان خود شرکت هستند. نقش آن‌ها این است که پروسه‌های عمومی حسابرسی را در کل سال انجام داده تا تضمین کنند که تمام امور حسابداری‌ و نگه‌داری از اسناد ثبت‌شده به طور صحیح انجام شده و در نتیجه، امکان انجام حسابرسی خارجی بیشتر می‌شود. حسابرسان داخلی معمولا تنها در شرکت‌های بزرگ وجود دارند.   

انواع مختلف مشارکت‌های تضمینی (Assurance Engagements)

حسابرسی تحت عنوان گسترده‌تری به نام تضمین قرار می‌گیرد. مشارکت تضمینی، مشارکتی‌ست که توسط حسابرس به منظور افزایش قابل اطمینان بودن شرایط انجام می‌گیرد. به غیر از مشارکت تضمینی اشکال دیگری از تضمین نیز وجود دارند که یک حسابدار عمومی باید آن‌ها را ارائه کند. انواع تضمین‌ها ممکن است از لحاظ سطح و وظایف با هم متفاوت باشند. در تمام این موقعیت‌ها، حسابدار پیش از شروع هر کاری باید یک قرارداد از متقاضی بگیرد.

نوع مشارکت

ارتباط

توضیح

حسابرسی

 

گزارش حسابرس مستقل

ارائه‌کننده‌ی تضمین بالا بوده و شرحی واضح از مطابقت یا عدم‌مطابقت صورت وضعیت‌های مالی با GAAP در اختیار می‌گذارد.

بررسی

 

گزارش بررسی مشارکت

به عنوان امکان ارزیابی صورت‌ وضعیت‌های مالی شناخته‌ شده است. دارای سطح تضمین متوسط و بدون هیچ‌ جمع‌آوری مدرک.

گردآوری

 

تذکر به خواننده

هیچ تضمینی ارائه نمی‌کند. تنها یک گردآوری از صورت وضعیت‌های مالی و یک راه بررسی دقت ریاضی است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.