حزب اپوزیسیون اصلی تایلند انتخابات اولیه را در شبکه بلاک‌چین برگزار می‌کند

حزب دموکرات تایلند، حزب اصلی اپوزیسیون این کشور، اولین حزب سیاسی بزرگ در جهان است که انتخابات اولیه را به طور کامل بر روی بلاک چین انجام می‌دهد.

0 91

این حزب با استفاده از یک سیستم رای دهی الکترونیکی که تحت پشتیبانی بلاک چین زی کوین (Zcoin) بود، با موفقیت انتخابات اولیه‌ خود را برگزار کرد و بیش از ۱۲ هزار رای دهنده بین ۱ تا ۹ نوامبر در آن شرکت کردند. در این انتخابات که اولین انتخابات برگزار شده در بلاک چین است، این حزب سیاسی تایلندی رهبر خود را با استفاده از ورودی‌های مربوط به عمومیت اعضای حزب پیش از اولین انتخابات عمومی کشور از کودتای نظامی ۲۰۱۴ انتخاب کرد.

تاثیر رو به رشد IPFS و زی کوین در تایلند

چند روز پیش، CCN گزارش داد که یک موزیک ویدیوی رپ تایلندی با عنوان “رپ علیه دیکتاتوری”، که در طول دو هفته بیش از ۳۰ میلیون بازدید داشت، اولین قطعه‌ی معروف موسیقی مقاومت سیاسی بود که در پی تهدیدهای دولت مبنی بر سانسور یوتیوب، با استفاده از یک بلاک چین ذخیره می‌شود. یک کاربر ناشناس می‌تواند با استفاده از IPFS که سیستم ذخیره سازی فایل غیر متمرکز است، یک نسخه از “رپ علیه دیکتاتوری” را در یک تراکنش در بلاک چین زی کوین که بر اساس پروتکل زیروکوین (Zerocoin) ساخته شده است، ذخیره کند.

حزب دموکرات تایلند پا را فراتر نهاده است و از IPFS برای ایجاد انقلاب در پروسه‌ی حفظ یکپارچگی ثبت انتخابات استفاده می‌کند. رای دهندگان توانستند با استفاده از اپلیکیشن رای گیری تلفن همراه که نیاز به شناسه‌ی عکس دارد یا رأی گیری دستی در ایستگاه‌های رای گیری فیزیکی در سیستم رزبری پای (Raspberry Pi )، در این پروسه شرکت کنند.

پس از آن IPFS برای ذخیره‌ی بسته‌های داده‌های رمزنگاری شده که حاوی اسناد شناسایی و تعهدات رای گیری دست، مورد استفاده قرار گرفت. سپس هش‌ها در بلاک چین زی کوین ذخیره می‌شوند و امنیت و اعتبار خود را هم ‌برای کاندیداهای حزب دموکرات و هم کمیته‌های انتخاباتی تایلند تضمین می‌کنند.

پورامین اینسوم (Poramin Insom) بنیانگذار و توسعه‌ دهنده‌ ارشد زی کوین در مورد انتخابات حزب دموکرات گفت:

“من بسیار افتخار می‌کنم که زی کوین در ایجاد نخستین رای گیری الکترونیکی بزرگ در تایلند نقش داشته است، واقعیتی که مشارکت گسترده و شفافیت بیشتر رای دهندگان را در بر می‌گیرد. […] من اعتقاد دارم که به نقطه‌ی عطف بزرگی در تاریخ سیاسی کشورمان دست یافتیم و امیدواریم که سایر احزاب سیاسی یا حتی دولت، نه فقط در تایلند بلکه در منطقه بتوانند از فناوری بلاک چین برای اجرای رای‌ گیری‌ یا رای دهی‌های الکترونیکی بزرگ استفاده کنند. ”

در حال حاضر گروه کوچکی متشکل از ۲۵۰ عضو پارلمان و رییس حزب، رهبر حزب که نامزد ریاست جمهوری است را انتخاب می‌کنند. استفاده از فناوری بلاک چین اکنون برای بیش از ۱۲۰۰۰۰ عضو حزب در سراسر کشور این امکان را فراهم کرده است که برای اولین بار تصمیم بگیرند.

جزئیات عملکرد کلیدی

در یک رقابت تنگاتنگ با پیامدهای بالقوه‌ی بزرگ برای کشور پیش از انتخابات سال آینده، عضو سابق پارلمان‌تایلند، آبهیسیت وجاجیوا ( Abhisit Vejjajiva)‌ با ۶۷۵۰۵ رای، نزدیک‌ترین رقیب خود، وارونگ دشگیتویگروم (Warong Dechgitvigrom) با ۵۷۶۸۹ رای را شکست داد. قبل از انتخابات، وجاجیوا در مورد اهمیت گستردا شدن روند دموکراتیک تایلند صحبت کرده بود و موفقیت استقرار بلاک چین احتمالا تاثیر قابل توجهی در چارچوب گسترده‌تر انتخابات تایلند و سایر کشورهای دارای شرایط مشابه در سراسر جهان دارد.

داده‌های به دست آمده از حزب دموکرات نشان می‌دهد که کلید های رمزگذاری مورد استفاده در روند رای گیری با استفاده از روش رمزنگاری که طرح شمیرز سکرت شیرینگ ( Shamir's Secret Sharing) نام دارد، تقسیم بندی شده‌اند. طرح شمیرز اطمینان حاصل می‌کند که توافق برای رمزگشایی مجموعه کامل داده‌های رای گیری مورد نیاز است. اسناد هویت رای دهندگان تنها می‌تواند توسط یک مقام رسمی از کمیسیون انتخابات تایلند یا یک نماینده حزب دموکرات برای تأیید واجد شرایط بودن رای دهندگان، رمزگشایی شود.

مهمتر از همه، داده‌های رأی گیری تنها می‌توانند با قرارداد توافق‌ کامل از طرف هر پنج حزب مربوطه، یعنی سه نماینده از طرف هر نامزد، کمیسیون انتخابات تایلند و حزب دموکرات، رمزگشایی شوند.

فعالیت‌های رأی گیری را که برگزاری آن از ۱ تا ۹ نوامبر طول می‌کشد، می‌توان در جستجوگر بلاک چین زی کوین مشاهده کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.