حرکت بیت کوین و بازار سهام بر لبه چاقو

ریزش‌های اخیر بیت کوین و سایر رمز ارزها در بازار ارزهای رمزنگاری شده، در کنار صعود قابل توجه شاخص Nasdaq که بی‌شباهت به حباب نیست، می‌تواند حاکی از آن باشد که به زودی شاهد ریزشی اساسی در بازار خواهیم بود و باید برای آن آماده باشیم. در ادامه تحلیلی از Clem Chambers را در این زمینه میخوانید.

0 89

مدت‌هاست درباره‌ این می‌نویسم که چگونه عرصه‌ بیت کوین روز‌به‌روز در حال تنگ‌تر شدن است و اگر این فشار آزاد شود، چطور بیت کوین تا مدت‌ها در این سرازیری قرار می‌گیرد. این‌ها فقط ایده‌های ذهن یک معامله‌گر بود. ولی در هفته‌های گذشته این انرژی فشرده‌شده به عجیب‌ترین حالت خود رسید و بیشترین فشار را بر معاملات بیت کوین وارد کرد. این شکل از معاملات باعث شد به این نتیجه برسم که اتفاقی در حال وقوع است.

بیت کوین به صورت ناگهانی حدود ۱۰ درصد ریزش داشت:

Bitcoin dropped 10% today

مطابق سیستم تحلیلی من، این نقطه می‌تواند شروعی برای یک سقوط بسیار بزرگ باشد. البته این «حدس» من است. چیزی مثل بیت کوین یک دارایی شدیداً معامله‌بازانه است، بنابراین اگر می‌خواهید در این بازار فعالیت کنید شما هم باید معامله‌باز باشید.

بازه‌ قیمتی ۲۵۰۰ دلار هدفی بود که از زمان سقوط قیمت از منطقه‌ی ۲۰ هزار دلار آن را مدنظر قرار داده بودم. من دارایی خودم را در حوالی ۱۸ هزار دلار فروختم و از آن زمان تا به حال منتظر فرصتی برای ورود مجدد به بازار بودم. اگر قیمت مدنظر من به دست بیاید، دوباره وارد می‌شوم. شاید بازار فردا برگردد، شاید به ۱۰۰۰ دلار برسد، ولی هدف من ۲۵۰۰ دلار است. اهداف قیمتی می‌تواند صرفاً نوعی حدس باشد، ولی به عنوان معامله‌گر می‌توانید با توسعه‌ی بازار حول محور آن‌ها معامله کنید.

این اتفاق چه معنایی دارد؟ چه اتفاقی در حال افتادن است؟

اصلی‌ترین عامل این ریزش بیت کوین کش است. این پروژه دوباره دارد منشعب می‌شود و به همین دلیل انشعاب‌های رقیب و اختلافات زیادی در راه است. منطقی به نظر می‌رسد که این اتفاق باعث ریزش بیت کوین شده باشد، اما به نظر من جهش همزمان بازار اوراق قرضه حاکی از اتفاقات دیگری است.

بازار سهام در حال ریزش است، وضعیت Nasdaq از آن هم بدتر است و می‌تواند بیشترین ریزش را تجربه کند.

The Nasdaq - surely this is a bubble!

در همین اثنا، برخی از شرکت‌های بزرگ در حال خروج از بازار ریسک و ورود به بازار نقدی یا اوراق قرضه هستند.

به عقیده‌ی من چنین اتفاقی در حال وقوع است.

سرمایه‌ی ریسک دارد از دارایی‌ها و سهم‌های ریسکی، خصوصاً آن‌هایی که در حباب Nasdaq قرار دارند، خارج می‌شود.

The Nasdaq looks shaky

بازار به احتمال زیاد به زودی وارد فاز آشفتگی می‌شود و بیت کوین هم جزو دارایی‌هایی خواهد بود که سرمایه‌گذاران به خاطر وحشت عمومی بازار دست به فروش آن می‌زنند.

البته اگر عاقلانه فکر کنیم، می‌توانیم تاثیر بازار ۲۵ تریلیون دلاری سهام را فراموش کرده و به بازار کوچک رمز ارزها چشم بدوزیم. می‌توانیم ادعا کنیم که رمز ارزها ارتباطی با سهام و اوراق قرضه ندارند، ولی من با این نظر موافق نیستم، چون رمز ارزها هم اغلب زمانی به حرکت در می‌آیند که بازار سهام باز است. تا زمانی که معامله‌گران حقوقی و حقیقی مشغول معامله‌ی رمزارزها، سهام، کالا و اوراق قرضه هستند، محال است که ارتباطی میان این دارایی‌های معاملاتی وجود نداشته باشد.

با توجه به این که کل بازار رمز ارزها به طور همزمان دچار بحران شده، به نظر می‌رسد که فروشندگان زیادی در سراسر این بازار دست به فروش دارایی‌های خود بزنند. این فروشندگان دارند برای ریزش شدید بازار آماده می‌شوند تا سرمایه‌ی خود را وارد اوراق قرضه‌ای کنند که از قدیم‌الایام بهترین مکان برای ذخیره‌ی سرمایه در شرایط خطرناک بازار بوده است.

البته بازار همین فردا هم می‌تواند برگردد ولی این نشانه‌ها برای من حکم میخی را دارد که بر تابوت طولانی‌ترین بازار گاوی تاریخ کوبیده می‌شود و گام دیگری است در راه جاده‌ی سقوطی که در یکی از رو به رشدترین بازارها از مدت‌ها قبل آن را با الگوی «سقف دوقلو» و «سر و شانه» دیده بودیم.

سناریوی ریزش در حال وقوع است و مدت‌ها طول می‌کشد تا دوران آن به اتمام برسد.

منبع: forbes.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.