حجم‌‌های معاملاتی دروغین در صرافی‌‌های رمز ارز تاثیری بر قیمت بیت کوین‌‌ ندارند

تا چندی پیش، دستکاری حجم معاملات توسط صرافی‌‌های رمز ارز به عنوان یکی از عوامل مخرب در بازار قلمداد می‌‌شد. اما محققین شرکت Bitwise اکنون به این نتیجه رسیده‌‌اند که حجم‌‌های دروغین تاثیری بر قیمت بیت کوین‌‌ ندارند، چرا که ابزارهای ردیابی و تعیین قیمت می‌‌توانند به آسانی داده‌‌های معتبر را فراهم آورند.

0 93

شرکت سرمایه‌‌گذاری رمز ارز Bitwise گزارشی را در روز 24 مه منتشر کرده و اذعان داشته است که حجم‌‌های معاملاتی دروغین توسط صرافی‌‌های رمز ارز هیچ تاثیری بر قیمت بیت کوین‌‌ ندارند. این گزارش در راستای یکی دیگر از مقالات Bitwise است که چند ماه قبل منتشر شد و 95% از حجم معاملات در صرافی‌‌های مختلف را جعلی قلمداد می‌‌کرد.

مقاله مذکور در وب‌‌سایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) منتشر شد و بر اساس تحقیقی است که Bitwise Asset Management در تاریخ 17 مارس 2019 تقدیم این کمیسیون قانون‌‌گذار کرد.

Bitwise در این تحقیق نکات اصلی مقاله منتشر شده در ماه مارس را تکرار می‌‌کند که در میان آنها می‌‌توان به تقلبی بودن 95% از حجم معاملاتی صرافی‌‌های رمز ارز اشاره کرد.

با این وجود، گزارش جدید این شرکت نیز اثبات می‌‌کند که حجم‌‌های دروغین هیچ تاثیری بر بازارهای بیت کوین‌‌ ندارند. گزارش مذکور بیان می‌‌دارد که سیستم‌‌های خرید و فروش قیمت‌‌های واقعی را در صرافی‌‌های جهانی بیت کوین‌‌ دنبال می‌‌کنند و “تنها در عرض چند ثانیه” تناقضات موجود در قیمت‌‌ها را از بین می‌‌برند.

گزارش مذکور همچنین این حقیقت را خاطرنشان می‌‌سازد که پیشرفت‌‌ها و ابزارهای بسیار زیادی در بازار بیت کوین‌‌ به شیوه‌‌ای خارق‌‌العاده باعث بهبود کارآیی بازارها می‌‌شوند. در میان این ابزارها می‌‌توان به راه‌‌اندازی قراردادهای آتی بیت کوین‌‌، ورود بازارسازان الگوریتمی بزرگ و بهبودهای خدمات کاستدی (Custody) بیت کوین‌‌ اشاره کرد.

این تحقیق به داده‌‌های زیادی از وب‌‌سایت تحلیلی CoinMarketCap اشاره می‌‌کند که اعداد ارائه شده توسط وب‌‌سایت‌‌های تحلیل داده “بسیار عجیبند، چرا که تماما دروغین هستند.” Bitwise همچنین اذعان داشت که داده‌‌های CoinMarketCap توسط ترکیبی از حجم‌‌های تقلبی و مبادله‌‌شویی (Wash Trading) “به شدت متورم شده‌‌اند” که “به شیوه‌‌ای منفی باعث تاثیرگذاری بر دیدگاه مردم در مورد بازار بیت کوین‌‌ می‌‌شود.”

رسانه رمز ارز The Block امروز تحقیق خود را منتشر کرده و اذعان داشت که حدود 86% از حجم‌‌های معاملاتی گزارش شده “دروغین هستند” و بر اساس ترافیک موجود در سایت‌‌ها تنظیم شده‌‌اند.

بعد از گزارش حجم‌‌های دروغین توسط Bitwise در ماه مارس، CoinMarketCap وعده داد که رده‌‌بندی صرافی‌‌های موجود در وب‌‌سایت خود را تغییر دهد.

همچنین CoinMarketCap در روز 1 مه اعلام کرد که توافقی را با عنوان “توضیح‌‌پذیری و شفافیت داده‌‌ها” (Data Accountability & Transparency Alliance) شکل داده است تا “شفافیت و توضیح‌‌پذیری بیشتری را برای پروژه‌‌های رمز ارزی فراهم آورد.” CoinMarketCap در آن زمان هشدار داد که اگر صرافی‌‌های رمز ارز داده‌‌های مورد نظر را تا آخر ماه ژوئن ارائه ندهند، از محاسبات موجود در وب‌‌سایت کنار گذاشته خواهند شد. کوین‌‌تلگراف اخیرا گزارشی را در این مورد منتشر کرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.